- Kontakt
- Historia szkoły
- Patron szkoły
- Sztandar i poczet
- Hymn szkoły
- Prawo szkolne
- Kalendarz pracy
- Organa szkoły
- Aktualności 2019/2020
- Aktualności 2018/2019
- Aktualności 2017/2018
- Aktualności 2016/2017
- Aktualności 2015/2016
- Aktualności 2014/2015
- Aktualności 2013/2014
- Aktualności 2012/2013
- Aktualności 2011/2012
- Aktualności 2010/2011
- Aktualności 2009/2010
- Aktualności 2008/2009
- Aktualności 2007/2008
- Aktualności 2006/2007
- Galeria 2019/2020
- Galeria 2018/2019
- Galeria 2017/2018
- Galeria 2016/2017
- Galeria 2015/2016
- Galeria 2014/2015
- Galeria 2013/2014
- Galeria 2012/2013
- Galeria 2011/2012
- Galeria 2010/2011
- Galeria 2009/2010
- Galeria 2008/2009
- Galeria 2007/2008
- Galeria 2006/2007
- Wymagania edukacyjne
- Kalendarium
- Kalendarz imprez
- Prawa dziecka
- Plan zajęć
- Zajęcia pozalekcyjne
- Karta rowerowa
- Zadania dla uczniów
- Usprawiedliwiane nieobecności
- Dobra szkoła MEN
- Logowanie do dziennika
- Ogłoszenie o rekrutacji do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej
- Wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego
- Poczta
- Rada Pedagogiczna
- Plan - nauczyciele
- MEN
- ORE
- Kuratorium
- OKE
- LSCDN
- Klauzula
- Polonistyczne
- Regulaminy
- Czytelnicy miesiąca
- Łącznicy klasowi
- Nowości książkowe
- Godziny pracy biblioteki
- Konkursy
- Cała Polska czyta dzieciom
- Lista lektur
- Godziny pracy
- Procedury
- Do pobrania
- Jadłospis
- Opłata
- Regulamin
- Zajęcia UKS "Orlik"
- Wyniki szkoły w sporcie
- Zarząd UKS
- Statut UKS
- Najlepszy sportowiec
- Regulamin konkursu
- LEKCJE PŁYWANIA
- Prezentacja
- Stare fotografie
- Świadkowie zdarzeń
- Tak ją pamiętam
- Szukamy śladów historii
- Postacie literackie
- Ogłoszenia


Biuletyn Informacji Publicznej


Dziennik elektroniczny

Moodle

Nasz sponsor:

Stanisław Leszczyński


Tu jesteśmy:

Uprzejmie donosimy, że:

Strona istnieje
od 23-09-2004 rokuAktualności 2019/2020
 

CO DZIEJE SIĘ W SZKOLE, GDY NIE MA UCZNIÓW ?

 

         Zapewne niektórzy zastanawiają się, co dzieje się w szkole, gdy nauczycielei uczniowie (z ogromną pomocą rodziców) zajmują się w domach zdalnym nauczaniem?

         Mimo nieobecności dzieci w szkole jest wiele pracy. Aby jak najlepiej wykorzystać czas, pracownicy szkoły wykonują różne prace porządkowe. Nasze panie woźne Ewa Mazurek, Ela Lipska i Bożena Reszka potrafią nie tylko sprzątać. Aby szkoła stała się piękniejsza i przyjaźniejsza dla uczniów, gdy nareszcie wrócą w jej mury, przystąpiły do prac malarskich. Bardzo ładnie pomalowały ściany i lamperie w całym zapleczu sali gimnastycznej. Dzięki ich pracy szatnie, prysznice i korytarze pojaśniały i lśnią nowością.

          Ponieważ tak świetnie sobie poradziły z tamtymi pomieszczeniami, postanowiły odświeżyć także korytarz na parterze. Po zakończeniu prac nie będzie już różnił się od holu na piętrze wyremontowanego w 2018 r.

Życzymy im powodzenia w tych pracach!

dodała: M. DziubaInformacja o konsultacjach

 

       Dyrektor Szkoły im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej informuje, że od 1 czerwca br. uczniowie wszystkich klas będą mieli możliwość korzystania
z konsultacji ze wszystkich przedmiotów na terenie szkoły z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych. Wymiar tych konsultacji jest uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Szczegółowe informacje zostaną przekazane przez wychowawców klas.Informujemy, że od dnia 7 maja 2020 r. istnieje możliwość korzystania z biblioteki szkolnej
w każdy czwartek
w godzinach 10.30-13.30 


SZYJEMY MASECZKI!

 

            W związku z pandemią koronawirusa wszyscy obywatele powyżej lat 4 muszą nosić maseczki, aby uchronić innych i siebie od zakażenia. Ponieważ okazało się, iż jest to towar deficytowy, wiele osób zaczęło je szyć.

            Pracownicy naszej szkoły również włączyli się do tej akcji. Aby sprostać zadaniu, zakupiono maszyny do szycia oraz odpowiednie tkaniny. Panie Ola Iwanek i Ewelina Marzęda zaprezentowały talenty krawieckie i przystąpiły do szycia. Pomagały im w tym Panie Małgorzata Dziuba i Jowita Słowik, krojąc materiał oraz wykonując prace wykończeniowe.

            Spośród uszytych maseczek 100 przekazano do Urzędu Gminy w Lubartowie, a pozostałe wykorzystano na potrzeby społeczności szkolnej. Szczególnym powodzeniem cieszyły się maseczki w koty oraz w pięknym wiosennym kolorze zieleni.

dodała: M. Dziuba


INFORMACJA O SPOSOBIE I TRYBIE REALIZACJI ZADAŃ SZKOŁY
W OKRESIE CZASOWEGO OGRANICZENIA
JEJ FUNKCJONOWANIA


    
Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu

Zasady bezpieczeństwa w sieci

UWAGA
W związku z decyzją Ministra Edukacji Narodowej
wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa,
 Dyrektor Szkoły Podstawowej   
w Wólce Rokickiej informuje, że:

- w dniach 12-13 marca 2020 r. (czwartek –piątek)
nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze.
- w dniach 16-25 marca 2020 r. uczniowie nie przychodzą do szkoły.
Uczniu,
  • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
  • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
  • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
  • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

W naszej szkolnej bibliotece dzieje się wiele ciekawego. Oprócz wypożyczania książek, przyjmowania zwrotów, porządkowania księgozbioru i obkładania zakupionych egzemplarzy panie bibliotekarki realizują różnorodne pomysły swoje i uczniów.

Z okazji Dnia Kota, który obchodzony jest 17 lutego, została zorganizowana wystawa książek poświęconych tym puszystym pupilom. Odwiedzający bibliotekę mieli możliwość zapoznać się z zabawnymi wierszykami o koteczkach i kocurkach, historiami o zabłąkanych futrzakach, a także poradnikami hodowcy kotów oraz opisami rozmaitych kocich ras. Znalazła się tam również książka w języku angielskim o słynnych ulicznych kotach mieszkających w Stambule w Turcji.

W lutym został zorganizowany literacki konkurs na wywiad pt. Co czytali moi dziadkowie i rodzice, gdy mieli 12 lat? Był on skierowany do  uczniów klas IV-VIII. Najwięcej prac złożyli szóstoklasiści. Jury tj. p. Anna Kozak, p. Małgorzata Dziuba i L. Romaneczko przeczytały wnikliwie prace i oceniły je pod względem formy, oryginalności, języka i stylu. Oto wyniki:

I miejsce              Maciej Kruk,                klasa VI

II miejsce            Hubert Woliński,         klasa VI

III miejsce           Martyna Sowik,            klasa VI

                          Leon Jakubczak,  klasa VI

 

W lutym została także rozegrana gra terenowa z okazji Światowego Dnia Języka Ojczystego, który jest obchodzony 21 lutego każdego roku. Uczestnikami tej gry byli uczniowie starszych klas. Trzyosobowe drużyny musiały rozwiązać zadania związane z poprawnością językową i poprawić błędy w zakresie leksyki lub frazeologii. Grę terenową przygotowała p. Ludmiła Romaneczko, a w organizacji pomagały: p. Małgorzata Dziuba oraz uczennice: Paulina Caban, Klaudia Kowalak, Maja Sadurska i Oliwia Woźniak.

Każdy uczestnik po wykonaniu zadań na czterech stanowiskach otrzymał książeczkę z opowiadaniem Rafała Kosika oraz tematyczny plan lekcji, jak również łakocie. Zwycięzcom zostaną wręczone nagrody książkowe.

W marcu natomiast uczniowie klasy I- III wzięli udział w konkursie związanym z najsłynniejszym autorem baśni czyli Hansem Christianem Andersenem. Przygotowała i przeprowadziła go p. Ewa Wiącek. Chętne dzieci zmagały się z pytaniami i zdaniami sprawdzającymi znajomość utworów tego autora. Najlepszymi znawcami twórczości Andersena okazali się:

I miejsce             Mateusz Kamiński       klasa III

II miejsce            Kornel Staniec             klasa II

III miejsce           Zuzanna Wrońska       klasa III

                            Lena Wasak                 klasa III

 

Wyróżnienia otrzymali:   

·          Zofia Ćwiklińska                 klasa I

·          Alicja Sadurska                  klasa III

·          Sandra Dudziak                  klasa II

 

Zapraszamy wszystkich do naszej biblioteki. Pamiętajcie, że Biblioteka to dobra miejsce dla człowieka.

 

Dodał: Mól Ksiązkowy

 


Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole

 

          W dniu 14.02.2020 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, która wpisała się ona na stałe w tradycje naszej szkoły i widnieje w harmonogramie imprez szkolnych. W tym roku osobą odpowiedzialną za całość imprezy była P. Ewa Całka, wychowawczyni klasy III. Tego dnia już od rana uczniowie naszej szkoły przygotowywali się do przyjęcia niecodziennych gości – Babcie i Dziadków. Nastrojowa muzyka rozbrzmiewała w sali gimnastycznej, aby wprowadzić wyczekiwanych gości w świąteczny nastrój. Natomiast przedstawiciele rodziców z poszczególnych klas dokładali wszelkich starań, aby na stołach niczego nie zabrakło.                                                                                  

          Uroczystość otworzył dyrektor szkoły – Pan Bogdan Wójcik, który  powitał gości, jak również złożył serdeczne życzenia. Brać uczniowska natomiast, ze swoimi opiekunami odśpiewała tradycyjne ,, 100 lat’’. Całą uroczystość poprowadzili ósmoklasiści Julia Przysiadła oraz Szymon Czubacki, którzy mieli przyjemność zapowiadać młodych artystów, a więc najmłodszych kolegów z oddziałów przedszkolnych, jak również z klas I – VIII. Wszyscy nasi uczniowie pod kierunkiem wychowawców wyrazili swoją wdzięczność w różnych formach artystycznych:  w wierszach, piosenkach, tańcach, życzeniach i humorystycznej  inscenizacji przygotowanej przez uczniów klasy VII. Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie klasy VIII, którzy wraz ze swoją wychowawczynią  wytańczyli podziękowanie w tańcu integracyjnym ,,Belgijka’’.                                                                                            

        Dodatkową atrakcją uroczystości  był pokaz gimnastyczny w wykonaniu Martyny Czubackiej, Anety Mazurek i Pauliny Redmerskiej. Duże wrażenie na gościach zrobiły tańce zaprezentowane przez uczniów klasy II i III. Spotkanie upłynęło w serdecznej i miłej atmosferze, a  wszyscy dziadkowie z dumą przyglądali się wnuczętom, które włożyły wiele trudu i wysiłku, aby wyrazić swoją wdzięczność. Na zakończenie uroczystości  uczniowie naszej szkoły złożyli życzenia  ukochanym Dziadkom i wręczyli własnoręcznie wykonane  upominki.                       

       Mamy nadzieję, iż nasi  goście, którzy przybyli do nas tak licznie, mile wspominać będą ten dzień, a atmosfera uroczystości na długo pozostanie w ich pamięci.

                                                                                                                                                      Dodała: E.C.


Wyjazd na lodowisko

Coroczną tradycja w naszej szkole jest organizowanie w ferie zimowe wyjazdu na lodowisko. Dnia 13.01.2020 roku uczniowie klas IV-VIII wraz z p. Beatą Piszcz, p. Małgorzatą Kuszplak oraz p. Małgorzatą Dziubą pojechali do Lublina na lodowisko „Icemania”.

Kiedy dojechaliśmy na miejsce, wszyscy byliśmy podekscytowani! Chętnych do sportowego spędzenia wolnego czasu było sporo, więc musieliśmy trochę poczekać. Po kilkunastu minutach w końcu weszliśmy na lód.

 Wszystkim szło naprawdę bardzo dobrze. Niektórzy zaliczyli upadki, ale nie przejęli się tym, tylko jechali dalej. Po półtorej godziny, niestety, ale musieliśmy zejść z lodowiska, ponieważ nasz czas się skończył. Po zakończonej zabawie na lodowisku pojechaliśmy coś zjeść. Po wysiłku apetyty dopisywały nawet największym niejadkom!

Około godziny 15.00 byliśmy znów pod szkołą. Wszyscy świetnie się bawiliśmy i mamy nadzieje ze w przyszłym roku znów się tam wybierzemy.

Przygotowały

Dorota Wójcik

Paulina Caban


Podsumowanie wyników nauczania

w I półroczu 

roku szkolnego 2019/20

1.      Liczba uczniów:

a)      ogółem                   – 123

b)     klasy I – III              –   50

c)     klasy IV – VIII        –   73

    klasyfikowanych:        123 

2. Oceny w klasach IV – VIII:

Oceny

styczeń
2020

Średnia
na ucznia

·         celujących:

72

0,99

·         bardzo dobrych:

276

3,78

·         dobrych:

248

3,40

·         dostatecznych:

199

2,73

·         dopuszczających:

106

1,45

·         niedostatecznych:

2

0,03

3. Średnia ocen: I 2020 – 4,05, 

       

I

miejsce

klasa

IV

średnia

4,67

II

miejsce

klasa

V

średnia

4,10

III

miejsce

klasa

VI

średnia

3,93

IV

miejsce

klasa

VIII

średnia

3,82

V

miejsce

klasa

VII

średnia

3,49

4. Liczba uczniów z ocenami cel, bdb i db:

I

miejsce

klasa

IV

9

50 % uczniów

II

miejsce

klasa

VIII

6

43% uczniów

III

miejsce

klasa

VI

4

27 % uczniów

IV

miejsce

klasa

V

3

27 % uczniów

V

miejsce

klasa

VII

1

  7 % uczniów

5. Oceny ze sprawowania:

·        wzorowe                  16

·        bardzo dobre          32

·        dobre                        20

·        poprawne                   4

·        nieodpowiednie        1

·        naganne                     0

 

 

Liczba uczniów z ocenami wzorowymi i bdb 

I

miejsce

klasa

IV

16

89  %  uczniów

II

miejsce

klasa

VIII

11

73  %  uczniów

III

miejsce

klasa

VI

10

67  %  uczniów

IV

miejsce

klasa

V

10

66  %  uczniów

V

miejsce

klasa

VII

7

50  %  uczniów

 

6. Pochwały wobec społeczności szkolnej za wyniki w nauce:

Lp.

Imię i nazwisko

Klasa

Średnia

Zachowanie

1.

Amelia Wójtowicz

IV

5,45

wzorowe

2.

Filip Kusio

IV

5,36

bardzo dobre

3.

Kornelia Dziuba

IV

5,27

wzorowe

4.

Natalia Kosior

IV

5,27

wzorowe

5.

Julia Przysiadła

VIII

5,21

wzorowe

6.

Aneta Mazurek

V

5,17

wzorowe

7.

Iga Jakubczak

V

5,0

wzorowe

8.

Magdalena Lipska

IV

5,0

wzorowe

9.

Julia Urban

IV

5,0

wzorowe

10.

Jagoda Wasak

IV

5,0

bardzo dobre

11.

Natalia  Przysiadła

VIII

4,93

wzorowe

12.

Oliwia Woźniak

VII

4,86

bardzo dobre

13.

Piotr Kloc

VI

4,75

wzorowe

14.

Dorota Wójcik

VI

4,75

wzorowe

15.

Martyna Czubacka

V

4,67

wzorowe

16.

Klaudia Kowalak

VI

4,67

bardzo dobre

17.

Martyna Sowik

VI

4,67

wzorowe

18.

Mateusz Charliński-Dębiec

IV

4,64

bardzo dobre

19.

Marcin Iwanek

IV

4,64

bardzo dobre

20.

Amelia Wasak

IV

4,55

bardzo dobre

21.

Leon Jakubczak

VI

4,50

wzorowe

 

 

7. Stypendia motywacyjne

·        za wyniki w nauce

Lp.

Imię i nazwisko

Klasa

Średnia

Zachowanie

1.

Amelia Wójtowicz

IV

5,45

wzorowe

2.

Filip Kusio

IV

5,36

bardzo dobre

3.

Kornelia Dziuba

IV

5,27

wzorowe

4.

Natalia Kosior

IV

5,27

wzorowe

5.

Aneta Mazurek

V

5,17

wzorowe

6.

Julia Przysiadła

VIII

5,21

wzorowe

7.

Natalia Przysiadła

VIII

4,93

wzorowe

 

·        za wyniki sportowe

Lp.

Imię i nazwisko

Kl.

Zachowanie

Osiągnięcie

1.

Marcel Sagan

IV

bardzo dobre

III m-ce w  Wojewódzkich Igrzyskach Dzieci
w Badmintonie Drużynowym

2.

Marcin Iwanek

IV

bardzo dobre

III m-ce w  Wojewódzkich Igrzyskach Dzieci
w Badmintonie Drużynowym

3.

Michał Przysiadły

V

bardzo dobre

III m-ce w  Wojewódzkich Igrzyskach Dzieci
w Badmintonie Drużynowym

4.

Łukasz Czuchryta

VI

bardzo dobre

III m-ce w  Wojewódzkich Igrzyskach Dzieci
w Badmintonie Drużynowym

5.

Oliwia Woźniak

VII

bardzo dobre

III m-ce w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolne w Pływaniu

6.

Wojciech Wielgos

VII

bardzo dobre

I m-ce w  Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Badmintonie Drużynowym

7.

Szymon Czubacki

VIII

wzorowe

I m-ce w  Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Badmintonie Drużynowym

8.

Tomasz Bocheński

VIII

 dobre

I m-ce w  Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Badmintonie Drużynowym

9.

Aleksandra Dąbrowska

VIII

bardzo dobre

III m-ce w  Wojewódzkich Igrzyskach Młodzie-ży Szkolnej w Badmintonie Drużynowym

10.

Wiktoria Wasak

VIII

bardzo dobre

III m-ce w  Wojewódzkich Igrzyskach Młodzie-ży Szkolnej w Badmintonie Drużynowym

11.

Julia Przysiadła

VIII

wzorowe

III m-ce w  Wojewódzkich Igrzyskach Młodzie-ży Szkolnej w Badmintonie Drużynowym

8. Frekwencja w szkole:        94,23 % 

a) klasy I – III      95,3 %                                     b) klasy IV – VI - 95,2 % 

I miejsce

klasa  I

95,1 %

I miejsce

klasa   VIII

97,8 %

II miejsce

klasa  III

93,2 %

II miejsce

klasa    IV

97,6 %

III miejsce

klasa  II

93,1 %

III miejsce

klasa    V

93,2 %

IV miejsce

klasa    VI

93,3 %

V miejsce

klasa   VII

90,4 %

 

   b) Pochwały wobec całej społeczności szkolnej za 100 % frekwencję:                 

Lp.

Imię i nazwisko ucznia

Klasa

 

1.       

Michał Cieniuch

I

100 % frekwencja

2.       

Amelia Budka

III

100 % frekwencja

3.       

Paweł Danił

III

100 % frekwencja

4.       

Alicja Dobrzyńska

III

100 % frekwencja

5.       

Tomasz Iwanek

III

100 % frekwencja

6.       

Mateusz  Dębiec-Charliński

IV

100 % frekwencja

7.       

Kornelia Dziuba

IV

100 % frekwencja

8.       

Magdalena Lipska

IV

100 % frekwencja

9.       

Łucja Misztal

IV

100 % frekwencja

10.  

Magdalena Reszka

IV

100 % frekwencja

11.  

Magdalena Tymejczuk

IV

100 % frekwencja

12.  

Julia Urban

IV

100 % frekwencja

13.  

Aneta Mazurek

V

100 % frekwencja

14.  

Julia Przysiadła

VIII

100 % frekwencja

15.  

Rafał Włoch

VIII

100 % frekwencja

 

9.  Czytelnictwo w szkole: 

     średnio na ucznia          4,1  książek        

     łącznie    książek           503  książek         

    a) klasy I – III                                                    b) klasy IV – VI

I miejsce

klasa I

9,1/150

I miejsce

klasa  VIII

3,4/51

II miejsce

klasa II

6,0/114

II miejsce

klasa  IV

3,2/58

III miejsce

klasa III

5,9/107

III miejsce

klasa  VII

2,9/40

IV miejsce

klasa  V

2,3/25

V miejsce

klasa  VI

1,8/26

 

Najlepsi czytelnicy:

 

Lp.

Imię i nazwisko ucznia

Klasa

Liczba książek

Uwagi

 

Klasy I - III

 

1.

Zofia Ćwiklińska

I

16

 

 

2.

Natalia Mazurek

I

14

 

 

3.

Kinga Sagan

I

13

 

 

Klasy IV - VI

 

1.

Łucja Misztal

IV

7

 

 

2.

Jagoda Wasak

IV

6

 

 

3.

Krystian Woźniak

VII

6

 

 

4.

Oliwia Woźniak

VII

5

 

 

10. Praca na rzecz społeczności szkolnej i pozaszkolnej:

        a)     pochwały dla uczniów za pracę społeczną:

·         Julia Przysiadła, kl. VII       – przewodnicząca SU

·        Maja Sadurska, kl. VII          – pomoc w bibliotece

·           Oliwia Woźniak, kl. VII       – pomoc w bibliotece

·         Łukasz Czuchryta, kl. VI     – obsługa sprzętu

·           Piotr Kloc, kl.  VI                   – obsługa sprzętu

 

  b) pochwały za pracę w Szkolnej Radzie Wolontariatu:

Ø Martyna Czubacka, kl. V

Ø Amelia Woźniak, kl. V

Ø  Klaudia Kowalak, kl. VI

Ø  Nikola Krukowska, kl. VII

Ø Maja Sadurska, kl. VII

Ø Oliwia Woźniak, kl. VII

Ø  Aleksandra Dąbrowska, kl. VIII

Ø Natalia Dobrzyńska, kl. VIII

Ø Natalia Pieczywek, kl. VIII

Ø Natalia Pieczywek, kl. VIII

Ø Julia Przysiadła, kl. VIII

Ø Natalia Przysiadła, kl. VIII

Ø Dominika Wielgos, kl. VIII


          Zabawa choinkowa

 

        Dnia 11 stycznia 2020 roku, tradycyjnie w sobotę poprzedzającą ferie zimowe, w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa.   O dobrą zabawę uczniów zadbał DJ.

       Klasy młodsze, czyli od przedszkola do klasy III, razem ze swoimi wychowawcami i rodzicami bawili się w rytm dziecięcych przebojów. Bajkowy wystrój sali szczególnie zaciekawił maluszki. Gdy ich dyskoteka dobiegała końca, przybył długo wyczekiwany Mikołaj, który obdarzył grzeczne dzieci słodkimi paczkami.

Wtedy pojawili się pierwsi uczniowie klas starszych. Młodzież świetnie bawiła się przy ulubionych hitach. Dużo emocji wzbudziły też zabawy towarzyskie, zorganizowane przez prowadzącego imprezę. Uczniowie klas starszych również otrzymali paczki- jednak przy ich odbiorze musieli wykazać się jakąś umiejętnością szkolną, np. znajomością tabliczki mnożenia.

          Tegoroczna zabawa choinkowa wszystkim bardzo się podobała. Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy w trakcie wyczerpującej zabawy przygotowali smaczny poczęstunek. Nauczycielom zawdzięczamy wspaniałą atmosferę i piękne wspomnienie z tamtego dnia.

 

                                                      Dodały: Natalia Przysiadła i Julia Przysiadła


 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 

         W dniach 8-11 stycznia w naszej szkole po raz kolejny Wolontariusze kwestowali na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze zbieraliśmy do kolorowych puszek w poszczególnych klasach na lekcjach, jak i podczas zebrań z rodzicami. Udało nam sie rozdać wiele czerwonych serduszek, co świadczy o hojności naszej szkolnej społeczności. Kwota, którą udało nam się zebrać, to 742, 28 zł.

 

Za okazane serce i życzliwość bardzo serdecznie dziękujemy
oraz zachęcamy do angażowania się w nasze przyszłe przedsięwzięcia.

 

Oliwia Woźniak

W TEATRZE I WODOCIĄGACH


     Dnia 7 stycznia 2020 r. uczniowie klasy VI i VII wyruszyli do  Lublina.   Cel wycieczki  stanowił  spektakl pt. ,,Balladyna’’ oraz MPWiK.  
     O godzinie 8.00 wyjechaliśmy autokarem spod szkoły. Około 9.00 dotarliśmy Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego, gdzie odbywał się spektakl. Po otrzymaniu biletów, zajęliśmy miejsca na widowni. Sztuka Juliusza Słowackiego została wystawiona przez zespół Teatru Nowego im. Witkacego w Słupsku. Przedstawiała losy  ubogiej wdowy i jej dwóch pięknych córek: Aliny i Balladyny. Pierwsza z nich jest łagodna i kochająca, druga to egoistka, pragnąca zdobyć bogactwo i władzę. Aby osiągnąć cel, nie cofnie się przez żadną zbrodnią. Ważnymi postaciami są także nimfa wodna Goplana oraz rycerz Kirkor. Spektakl jakkolwiek poważny, zawierała też elementy komiczne: działania Skierki i Chochlika oraz wypowiedzi Grabca. Aktorzy przekonująco grali swoje role, szczególnie podobała się nam gra aktorek, które wcieliły się w postać Balladyny i Goplany. Przedstawienie nie wyróżniło się bogatymi dekoracjami, ale za pomocą światła i zdjęć na ekranie widzowie mogli poznać miejsca akcji. Najbardziej pomysłowym kostiumem był strój królowej jeziora Gopło.
    Po obejrzeniu spektaklu udaliśmy się do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Tam pracownik firmy oprowadził nas po Stacji Centralnej, gdzie dowiedzieliśmy, jak wygląda i funkcjonuje sieć wodociągowa w Lublinie, w jaki sposób oczyszcza się wodę, jak postępuje w przypadku awarii czy katastrofy ekologicznej. Poznaliśmy też historię wodociągów w naszym mieście wojewódzkim.
      Wycieczkę zakończyliśmy krótką wizytą w barze McDonald’s.


dodały: Paulina Caban, Dorota Wójcik


 

     Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Zdrowotnej dla Dziewcząt. „Akademia Dojrzewania” to program przygotowany z myślą o uczennicach w wieku 11-16 lat. Jego celem jest wsparcie nauczyciela w realizacji zajęć lekcyjnych z nastolatkami w ramach przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie”, ujętego w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Przeprowadzanie takich spotkań z młodzieżą to trudne zadanie, jednak ta inicjatywa edukacyjna pozwoli nastolatkom lepiej sobie radzić z problemami związanymi z dorastaniem i dojrzewaniem. Zestaw pomocy dydaktycznych, które zostały przygotowane przez ekspertów, zawiera: filmy edukacyjne wraz ze scenariuszami zajęć dla nauczyciela, plakat informacyjny dla szkoły, poradniki dla nastolatek, a także tablice edukacyjne umożliwiające prowadzenie zajęć z dziewczętami, saszetki z płynami Lactacyd, kalendarzyki miesiączkowe oraz karty z pytaniami. Elementem kończącym program będzie udział uczennic z klasy VI w konkursie, który odbędzie się w drugim semestrze.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Ewa Baran


Konkurs plastyczny „ Biblioteka moich marzeń”

 

          W grudniu 2019 roku w bibliotece szkolnej został ogłoszony  konkurs plastyczny  „Biblioteka moich marzeń”. Odbiorcami byli uczniowie z klas I-VIII.

Prace  oceniało jury w składzie: p. Ewa Wiącek, p. Maria Sikorska i uczennica klasy V, Martyna Czubacka. Rozstrzygnięcie, wręczenie dyplomów i nagród nastąpiło 30 stycznia 2020 roku. Laureaci konkursu to:

I miejsce        SANDRA DUDZIAK  klasa II,

II miejsce      AMELIA BUDKA klasa III,

III miejsce     JULIA CIENUICH klasa II.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach, organizowaną przez bibliotekę szkolną.

 

 

Opracowała: Ewa Wiącek 

Kiermasz charytatywny

 

 

W dniach od 17 do 20 grudnia, przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia, członkowie Rady Szkolnego Wolontariatu pod opieką p. Małgorzaty Dziuby oraz p. Jagody Wielgos-Trykacz przygotowali charytatywny kiermasz. Inicjatywę tę wsparli pracownicy szkoły: p. Katarzyna Kosik, p. Ewelina Marzęda, p. Ela Lipska, p. Anita Skalska, p. Iwona Caban oraz p. Jowita Słowik. Dzięki ich kreatywności każdy mógł znaleźć na kiermaszu coś dla siebie: oryginalne ozdoby choinkowe, niebanalne kartki świąteczne, wyjątkowe stroiki czy przepyszne pierniczki. Swoimi ozdobami wsparły nas także utalentowane babcie uczennic, p. Ewa Muzyk i p. Teresa Krukowska, które przeznaczyły na kiermasz piękne, ręcznie haftowane bombki i aniołki.

Cieszy nas fakt, że po raz kolejny, z udziałem rzeszy ludzi dobrej woli, udało nam się z powodzeniem stworzyć ogromne przedsięwzięcie. Wszystkie niepowtarzalne ozdoby cieszyły się dużym powodzeniem wśród uczniów, rodziców, pracowników szkoły, a nawet przybyłych gości. Z ich sprzedaży udało się zebrać kwotę 1800 zł, która w całości została przekazana na rzecz Lubartowskiego Stowarzyszenia Hospicjum św. Anny.

 

Wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania Kiermaszu wspierając społeczne zaangażowania naszych młodych wolontariuszy oraz tym, którzy nie przechodzili obojętnie
i zakupili ozdoby
-  serdecznie dziękujemy!

 

 

Rada Szkolnego Wolontariatu


JASEŁKA

W dniu 20 grudnia, jak co roku, w naszej szkole odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe. Z tej okazji cała społeczność szkolna spotkała się w świetlicy.

           Uroczystość rozpoczął Pan Bogdan Wójcik, witając wszystkich serdecznie, a w szczególności przybyłych gości. Ks. Krzysztof Krzyszczak- proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Łucce przeczytał fragment Ewangelii św. Łukasza o Bożym Narodzeniu. Następnie Pan Dyrektor symbolicznie przełamał się opłatkiem z przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, Julią Przysiadłą, składając na jej ręce życzenia dla wszystkich uczniów.

           Po uroczystym wstępie wprowadzającym w nastrój świąt uczniowie klas II-VIII przedstawili historię związaną z narodzeniem Dzieciątka. Łączyła ona czasy starodawne ze współczesnymi. Jej przesłaniem było zrozumienie, że nie rzeczy ziemskie, a duchowe są najważniejsze oraz przychodzący do każdego człowieka Chrystus-Pan.

Inscenizacja przygotowana została przez  p. Anetę Turzańską oraz p. Ewę Wiącek. Młodzi aktorzy spisali się dzielnie, choć tremy nie brakowało. Całość dopełniły śpiewane oraz grane na fletach kolędy i pastorałki.

           Na koniec zebrani wspólnie nagrodzili młodych aktorów gromkimi brawami. Ukoronowaniem uroczystości było wspólne śpiewanie kolęd, aby  uczcić narodziny Dzieciątka.

Aneta Turzańska


 

Świąteczne przedstawienie przedszkolaków

 

                19 grudnia po długich przygotowaniach odbyło się świąteczne przedstawienie przedszkolaków pt.: „Zmartwienie aniołka”. Na ten niezwykły spektakl zostali zaproszeni rodzice dzieci przedszkolnych oraz Pan Dyrektor, Bogdan Wójcik.

Mali aktorzy, ubrani we wspaniałe kostiumy, kolejny raz wystąpili na szkolnej scenie, gdzie zaprezentowały się Śnieżynki, Aniołki, Święty Mikołaj, Wróżka oraz dzieci, które miały przed świętami bardzo ważne zadanie. Niestety, Aniołkom w niebie zabrakło świątecznej choinki, ale na szczęście
na pomoc ruszyły nasze kochane maluchy, które z pomocą Świętego Mikołaja i Wróżki znalazły choinkę dla Aniołków. Nasze przedstawienie uzupełniała piękna anielska dekoracja oraz świąteczne piosenki. Spektakl został nagrodzony gromkimi brawami, więc wiemy, że bardzo podobało się naszym gościom. Po występie Wychowawczyni w imieniu Pań oraz dzieci złożyła wszystkim obecnym świąteczne życzenia, a dzieci wręczyły rodzicom
oraz Panu Dyrektorowi samodzielnie przygotowane prezenty. Były to świąteczne kartki z życzeniami i pysznie pachnące pierniczki, które wcześniej upiekliśmy i udekorowaliśmy w przedszkolu. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na skromny poczęstune
k.

Wspólnie spędzony czas umilały piękne kolędy i pastorałki, które wprowadzały nas w świąteczną atmosferę.

 

                                                                                                                         E. Marzęda


 

ŚWIĄTECZNE ODWIEDZINY

 

            Dnia 10 grudnia 2019 roku w naszej szkole rozpoczęła się charytatywna zbiórka słodyczy dla podopiecznych Opiekuńczo - Wychowawczego Domu Dziecka w Kijanach. Uczniowie chętnie wspomogli akcję i 17 grudnia dobiegła ona końca. Po upływie terminu przynoszenia podarunków podsumowano ich ilość- była naprawdę imponująca.

      18.12.2019r. Rada Szkolnego Wolontariatu pod opieką p. Jagody Wielgos-Trykacz oraz p. Małgorzaty Dziuby odwiedziła pobliski ośrodek w Kijanach. Słodkie prezenty, którymi obdarowaliśmy dzieci, wywołały u nich wielką radość. Spędziliśmy z nimi czas. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda ich codzienność i pokoje, w których mieszkają.

Na koniec upamiętniliśmy spotkanie wspólnym zdjęciem i podpisami w księdze gości.

                                                                                    Dodały: Dominika Wielgos, Julia Przysiadła, Natalia Przysiadła i Aleksandra Dąbrowska.


 

9 grudnia 2019 r. uczniowie klasy II pod opieką wychowawczyni p. Marii Sikorskiej i p. Ludmiły Romaneczko wybrali się do Teatru Muzycznego w Lublinie, gdzie mieli wielką przyjemność obejrzenia spektaklu pt. „Pinokio”.

Młodzi widzowie śledząc uważnie tok akcji na scenie poznali przygody drewnianego pajaca, który słynął z tego, że gdy kłamał, nos mu się wydłużał. Wychowanek Dżeppetta musiał doświadczyć wielu przykrych przygód, zanim zrozumiał, iż należy mówić prawdę, słuchać swoich opiekunów i wykonywać obowiązki.

     Przedstawienie okazało się bardzo dowcipne, pełne muzyki, tańca i kolorowych świateł. Drugoklasistom podobały się pomysłowe i barwne kostiumy pokazujące, jakie stroje niegdyś noszono, zabawne dynamiczne postacie, a także użycie światła budującego nastrój widowiska. Na pewno magia teatru zadziałała!

 

dodał: A. Terlik

   


ROBOPARK

 

MIĘDZYNARODOWA INTERAKTYWNA
WYSTAWA ROBOTÓW W LUBLINIE

            W dniu 9 grudnia br. uczniowie klas: 4, 5 i 6 zwiedzali wystawę robotów w Lublinie. Wszystkie eksponaty miały charakter interaktywny. Można było sprawdzić ich zastosowanie w działaniu. Uczniowie sterowali maszynami za pomocą „siły umysłu”, grali melodie instrumentami „na wodę” i za pomocą wiązki lasera, zaglądali robotom w oczy i rozmawiali z nimi. Wielki entuzjazm wywołał robot-maskotka, reagujący na głaskanie. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję dowiedzieć się, że mogą powstawać maszyny, reagujące na wiele różnych komend, które człowiek może programować według własnych potrzeb. Poznali działanie drukarek: 3D i kreślarskiej. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy spektakl teatru robotów oraz pokaz działania dronów. Dużym powodzeniem cieszyły się też gry interaktywne z wykorzystaniem okularów vr. Najwięcej emocji wzbudziło jednak koło do symulacji zaburzenia grawitacji.

 

             Mamy nadzieję, że uczniowie poznając możliwości robotyki, zainteresowali się tą dziedziną nauki i będą chcieli rozwijać swoje zainteresowania w tym kierunku.

 

ML


Kochany Mikołaj!

 

6 grudnia przedszkolaki z naszej szkoły już od rana czekały na wizytę niezwykłego gościa. Święty Mikołaj nie zapomniał o naszych grzecznych przedszkolakach i zawitał również do Wólki Rokickiej.

 Wszystkie obecne tego dnia dzieci z młodszego Oddziału Przedszkolnego oraz Zerówki przywitały Mikołaja z wielkim uśmiechem. Wiedzieliśmy, że Mikołaj tego dnia ma niezwykle dużo pracy, dlatego na początku poczęstowaliśmy naszego gościa pierniczkami i mlekiem, a dla reniferów przygotowaliśmy również zdrowe marchewki. Dzieci z obu grup zaśpiewały Mikołajowi piosenki, których uczyły się specjalnie na tę wyjątkową okazję. Następnie Święty Mikołaj zapraszał kolejno dzieci i wręczał im prezenty. Wszystkie dzieci były bardzo odważne, chętnie siadały u Mikołaja na kolanach i rozmawiały z nim. Większość z najmłodszych bardzo dobrze przygotowała się
na to wyjątkowe spotkanie, ponieważ w podziękowaniu za otrzymany prezent recytowały przygotowane wierszyki lub śpiewały swoje ulubione piosenki. Gdy już wszystkie prezenty były rozdane, dzieci wręczyły Mikołajowi przygotowane dla niego pierniczki oraz laurkę z życzeniami. Następnie zaprosiliśmy Świętego Mikołaja do wspólnego tańca w kole do piosenki "Kochany Panie Mikołaju".

Ten miły czas upłynął bardzo szybko, więc nie mogliśmy dłużej zatrzymywać naszego gościa, który miał jeszcze wiele przedszkoli do odwiedzenia. Mamy jednak nadzieję, że za rok zobaczymy go znowu.

Dziękujemy, Święty Mikołaju!

                                                                                                                                             E. Marzęda


 

DZIEŃ WOLONTARIUSZA

 

Dnia 5 grudnia, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

 W tym roku Rada Szkolnego Wolontariatu postanowiła zachęcić uczniów naszej szkoły do działania w bardzo oryginalny sposób. Przygotowaliśmy dla każdego ucznia z klas I – VIII cukierek z cytatem, skłaniającym do udziału w różnych akcjach charytatywnych. Bardzo wielu uczniów zadeklarowało pomoc w czasie dalszych akcji. Tego dnia wszystkie dziewczyny z wolontariatu oraz opiekunki- Pani Jagoda Wielgos- Trykacz oraz Pani Małgorzata Dziuba nosiły zawieszki z napisem: „Warto być dobrym”.

Pomoc innym jest niewątpliwie miarą naszego człowieczeństwa, dlatego pamiętajmy, aby nie myśleć tylko o sobie!


DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

Dnia 28.11.2019 roku w naszej szkole odbyła się dyskoteka z okazji Andrzejek. Jest to coroczna impreza, organizowana przez Samorząd Uczniowski.

Klasy IV-VIII zebrały się w szkole o godzinie 17.00.  Dyskoteka była w świetlicy i to właśnie tam tańczyliśmy do najlepszych hitów. O godzinie 18.30 uczniowie poszli do swoich sal na poczęstunek oraz krótki odpoczynek.  Nie zabrakło tradycyjnych wróżb, na przykład ustawiania po kolei butów, osoba, której but jako pierwszy dotknie drzwi, najszybciej wstąpi w związek małżeński. Po około 30 minutach wszyscy wrócili na salę i bawili się w najlepsze.

O 20.00 przyszedł niestety czas na zakończenie imprezy. Była ona naprawdę udana, panowała wspaniała atmosfera. Świetnie się bawiliśmy i nie możemy się doczekać, aż znów to powtórzymy. Dziękujemy wychowawcom- p. Annie Weremczuk, p. Małgorzacie Liszewskiej, p. Ewie Wiącek, p. Ewie Budzyńskiej-Filipowicz i p. Adamowi Wasakowi, którzy sprawowali opiekę w czasie zabawy.

Dorota Wójcik

Paulina CabanNOC KODOWANIA

 

Na zajęciach dodatkowych w Centrum Mistrzostwa Informatycznego 20 listopada 2019 roku cała grupa wraz z Panem Adamem Peterwasem przygotowywała się do nocowania w szkole. 

 Wszyscy członkowie zajęć z zapałem przystąpili do organizacji tego niezwykłego wydarzenia. Każdy miał do wykonania jakieś zadanie. Ustaliliśmy, że odpowiedzialni za zbudowanie szkoły w Minecrafcie będą: Piotr Kloc i Łukasz Czuchryta. Przygotowaniem do budowy robotów Lofi Robot zajęli się: Nikola Tkaczyk i Albert Wasak. Film przygotować miały: Amelia Wójtowicz i Amelia Woźniak. Gry i zabawy mieli zorganizować: Iga Jakubczak, Natalia Kosior, Aneta Mazurek i Hubert Pietrzela. Zamówieniem i zebraniem pieniędzy na pizzę miały się zająć Kornelia Dziuba i Magda Lipska, a napojami- Magda Reszka i Klaudia Kowalak. Natomiast przygotowanie aplikacji układu planetarnego to zadanie Filipa Kusio i Mateusza Charlińskiego-Dębca.

Wreszcie nadeszła ta noc. 22 listopada. Przyjechaliśmy na miejsce o godzinie 20.00. Szkoła była już otwarta przez panią Bożenę Reszkę, a Pan Adam czekał w pracowni informatycznej. W tym czasie Łukasz Czuchryta razem z Klaudią Kowalak przygotowywali sprzęt muzyczny. W szkole rozbrzmiała muzyka. Reszta grupy zasiadła do komputerów i  zaczęliśmy programować. Następnie przynieśliśmy materace z sali gimnastycznej do przedszkola, gdzie było miejsce do odpoczynku i do oglądania filmu, a po jakimś czasie rozpoczęliśmy zabawę w podchody. Gdy skończyliśmy zabawę, Pan Peterwas zawołał nas na pizzę, więc poszliśmy na stołówkę, aby spożyć posiłek.

Potem wróciliśmy do pracowni informatycznej i zaczęliśmy budowę robotów. Udało nam się zbudować dwa roboty, tylko dlatego, że, bardzo zaangażowała się w ich budowę pani Aleksandra Iwanek, która odkryła w sobie nową pasję :) . Korzystając z aplikacji Lofi Blocks zaprogramowaliśmy jednego z robotów. Następnie wszyscy zebrali się w przedszkolu, gdzie zaczęliśmy oglądać film o sztucznej inteligencji.

Około trzeciej nad ranem pod nadzorem Filipa Kusio i Mateusza Charlińskiego-Dębca pobraliśmy z Google Play aplikację do oglądania układu planetarnego. Z materiałów przygotowanych wcześniej zbudowaliśmy specjalne kostki do sterowania aplikacją. 

Noc mijała nam niesamowicie szybko! Robiło się coraz jaśniej, wiec wzięliśmy się do sprzątania. O 7.30 rano rozpoczęliśmy pakowanie swoich rzeczy. Gdy wszyscy już pojechali, o 8.00 drzwi do szkoły zamknęła pani Aleksandra Iwanek.

Dziękujemy zarówno Panu Adamowi, który zorganizował te niezwykłe zajęcia, jak również Paniom z obsługi.  To była cudowna noc, oby takich imprez było więcej!     

 

                                                                                                                      Martyna Czubacka

                                                                                                                       Amelia Woźniak Misiowy dzień

         25 listopada br. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. 
Na jeden dzień nasza szkoła zamieniła się w Misiolandię pełną pluszowych misiów, które towarzyszyły najmłodszym dzieciom w zabawie, a starszym podczas przerw i nauki na lekcjach. Z tej okazji każda klasa pozowała ze swoimi ulubionymi pluszowymi misiami, przyniesionymi z domu, do pamiątkowego zdjęcia. Wszyscy obecni w szkole zostali poczęstowani smacznym misiowym ciasteczkiem. Jednak to nie był koniec misiowych atrakcji.
            Tego dnia podsumowana została także Misiowa akcja plastyczno - literacka. Na szkolnym korytarzu zostały wystawione prace plastyczne i wiersze. które przygotowali chętni miłośnicy misiów. Ich dzieła można było oglądać i podziwiać. Licznie powstałe prace plastyczne były różnorodne i wykonane odmiennymi technikami, jednak wszystkie przedstawiały ulubione misie dzieci. Na wyróżnienie zasługiwały również dwa wiersze stworzone samodzielnie przez uczennicę klasy IV Natalkę Kosior oraz uczennicę klasy II Julię Egiert. Za przygotowane prace i wiersze ich autorzy zostali nagrodzeni kolejną misiową niespodzianką, uczestnicy akcji mogli wybrać dla siebie misiową opaskę na głowę lub odznakę - misiową łapkę.

Duże zaangażowanie uczniów świadczyło o tym, że mimo wielu rozmaitych pluszaków, miś jest ciągle ulubioną zabawką dzieci. Mamy nadzieję, że za rok znów przypomnimy sobie o święcie, jakie w kalendarzu mają nasze kochane pluszowe misie. Zaczęto je obchodzić na pamiątkę zdarzenia, gdy w 1902 roku podczas polowania na niedźwiedzie prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik "Washington Post" i powstała karykatura prezydenta, który broni misia. Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta pluszaka nazwał "Teddy's Bear" (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”.

Do obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia włączyła się biblioteka szkolna,
w której można było obejrzeć wystawę książek o misiach. Ponadto dla uczniów klas I-III została zorganizowana gra terenowa Co wiesz o misiach? Drużyny składające się na ogół z trzech osób wykonywały zadania na różnych stanowiskach. Pani bibliotekarce pomagały uczennice klasy VI: Dorota Wójcik, Blanka Chlebiej, Klaudia Kowalak oraz Paulina Caban. Aby dojść do celu, uczniowie musieli rozwiązać misiową krzyżówkę, dobrać definicje do haseł (oczywiście z wiedzy o misiach) oraz ułożyć puzzle. Dzięki zadaniom uczestnicy dowiedzieli się między innymi, jakie imię nosił pierwszy pluszowy miś (Teddy) i na czyją pamiątkę (prezydenta Teodora Roosvelta), który miś przybył z Peru i kto miał kłapnięte uszko. Gdy pokonali wszystkie trudności i ułożyli hasło, otrzymali kolorowanki ze słynnym misiem Paddingtonem oraz miodowe ciasteczka.

dodała: E, Marzęda, L. Romaneczko


XVI EDYCJA GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

„RECYTUJEMY ULUBIONE UTWORY JANA BRZECHWY”

 

W dniu 20 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej odbyła się XVI Edycja Konkursu Recytatorskiego pt. „Recytujemy ulubione utwory Jana Brzechwy”.

Patronat nad tym wydarzeniem objął Wójt Gminy Lubartów p. Krzysztof Kopyść we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Lubartowie. W konkursie, przygotowanym przez nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: p. Ewę Całkę, p. Marię Sikorską, p. Janinę Kuszplak oraz p. Katarzynę Kosik, wzięły udział dzieci z Oddziałów Przedszkolnych oraz klas I-III ze szkół podstawowych Gminy Lubartów.

Uroczystość otworzył Dyrektor Szkoły – p. Bogdan Wójcik, który powitał uczestników konkursu, nauczycieli, jurorów oraz rodziców. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Dyrektor Samorządowego Zespołu Administracyjnego Szkół w Lubartowie – pani Anita Kusio. W skład komisji oceniającej weszły panie: Marta Oniszczuk oraz Beata Guz – bibliotekarki Gminy Lubartów.

Komisja oceniając recytatorów brała pod uwagę:

- stopień opanowania pamięciowego tekstu,

- poprawne i płynne recytowanie utworu,

- świadome używanie środków ekspresji,

- ogólne wrażenia artystyczne.

Zwycięzcy w każdej kategorii wiekowej otrzymali nagrody książkowe, ufundowane przez Dyrektor Gminnej Biblioteki w Lubartowie, p. Beatę Wilczyńską, a wszyscy uczestnicy konkursu pamiątkowe kule bożonarodzeniowe, które ofiarowane zostały przez Wójta Gminy Lubartów –p. Krzysztofa Kopyścia. Natomiast p. Anita Kusio obdarowała wszystkich uczestników konkursu słodkościami. Uroczystość umiliły dzieciom utwory muzyczne oraz zagadki, które same wymyślały.

 

Komisja wyłoniła następujących laureatów konkursu:

 

W kategorii oddziału przedszkolnego dzieci 5 i 6 letnich

I miejsce - Igor Pasek ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce („Pytalski”, wychowawca Małgorzata Wróbel)

II miejsce - Lena Wójcik ze Szkoły Podstawowej im. Bł. Karoliny Kózkówny w Brzezinach („Samochwała”, wychowawca Joanna Michalik)

III miejsce – Weronika Mysiak ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowodworze („Na straganie”, wychowawca Grażyna Bednarczyk)

Wyróżnienia: Michał Mazurek, Katarzyna Waż, Wiktoria Niewiadomska

W kategorii klas I

I miejsce - Natalia Dybała ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowodworze („Leń”, wychowawca Małgorzata Małyska)

I miejsce - Alicja Włodarczyk ze Szkoły Podstawowej im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Skrobowie („Na straganie”, wychowawca Renata Ondra)

II miejsce – Alicja Rycek ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce („Kwoka”, wychowawca Violetta Pucek)

III miejsce – Zofia Ogrodowska ze Szkoły Podstawowej im. Bł. Karoliny Kózkówny w Brzezinach („Sójka”, wychowawca Anita Rybak).

W kategorii klas II

I miejsce - Paulina Tchórz ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce („Orzech”, wychowawca Agata Szlachta)

I miejsce - Aleksandra Goliszek ze Szkoły Podstawowej 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Skrobowie („Kłamczucha”, wychowawca Renata Góźdź)

II miejsce - Maria Łukasik ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie („Sum”, wychowawca Jolanta Mikołajczak)

II miejsce - Julia Egiert ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej („Sum”, wychowawca Maria Sikorska)

III miejsce – Emilia Ziober ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowodworze („Atrament”, wychowawca Ewa Ozonek)

W kategorii klas III

I miejsce - Małgorzata Gontarska ze Szkoły Podstawowej 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Skrobowie („Kwoka”, wychowawca Sylwia Filipek)

II miejsce - Aleksandra Walkowska ze Szkoły Podstawowej w Annoborze („Samochwała”, wychowawca Joanna Sternik)

II miejsce - Lena Barwińska ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce („Jajko”, wychowawca Beata Sokołowska – Kosik)

III miejsce - Maciej Smyk ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej („Koziołeczek”, wychowawca Ewa Całka).

 

Cieszymy się bardzo, że wiersze Jana Brzechwy nadal są lubiane i chętnie recytowane przez dzieci. Mamy nadzieję, że atmosfera konkursu wszystkim się podobała. 

Serdecznie zapraszamy za rok! 

 

VII GMINNY KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

BRZEZINY 2019

 

Dnia 15 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Bł. Karoliny Kózkówny w Brzezinach odbył się VII Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej.

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury ogłosiło werdykt. Jak co roku uczniowie naszej szkoły znaleźli się w gronie laureatów. W kategorii klas I-III II miejsce zajęła Lena Wasak. Reprezentantka klas VII-VIII, Natalia Przysiadła, również zajęła II miejsce.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a wyróżnieni wokaliści - dodatkowo nagrody rzeczowe. Gratulujemy!!!

Opiekunowie: p. Ewa Całka i p. Ewa Wiącek

 

Przygody Słodziaków

 

W tym roku szkolnym klasa pierwsza przystąpiła do II edycji programu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”.

            Akcja ma na celu budowanie nawyku codziennego czytania. Jej pomysłodawcą oraz fundatorem książek i maskotek jest sieć sklepów „Biedronka”. Codzienne głośne czytanie w domu dowolnej książki, dokumentowane podpisem rodzica będzie nagradzane w szkole naklejką słodziaka, umieszczaną w albumie ucznia.

Zapraszamy uczniów klasy I oraz rodziców do wzięcia udziału w akcji. Na pewno przyniesie ona wiele radości dzieciom.

                                                                                                                      K.Kosik


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

Dnia 13.11.2019 roku w naszej szkole odbyło się Święto Niepodległości. Panie: Anna Weremczuk i Ewa Wiącek wraz z uczniami klas 5-8 oraz szkolnym chórem przygotowały uroczystą akademię z okazji 11 listopada.

Wszyscy zebrali się o godzinie 10.00  w sali gimnastycznej. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego. Po krótkim rysie historycznym młodzi artyści pokazali to, co potrafią. Mówili przepiękne wiersze, które pozwoliły nam przybliżyć czasy, kiedy Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata. Chór przygotowany przez p. Ewę Wiącek zachwycił całą publiczność. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem ich umiejętności.

Po przedstawieniu wszystkie klasy udały się na plac szkolny, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze pod tablicę upamiętniającą Stanisława Leszczyńskiego, który po mobilizacji w sierpniu 1939 r. bronił Lublina, a następnie został osadzony w obozie w Kozielsku, gdzie przebywał do kwietnia 1940 r. Jak inni polscy oficerowie został zamordowany w Katyniu. Uczciliśmy pamięć zmarłych minutą ciszy, a następnie zaśpiewaliśmy pieśń wojskową powstałą w środowisku Legionów Polskich podczas I wojny światowej- „Piechotę”.

Akademia przypomniała nam o trudnym losie naszej Ojczyzny. Na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich jej uczestników.

Paulina Caban

Dorota Wójcik  


 

SZLAKIEM BOHATERÓW

 „KAMIENI NA SZANIEC”…

 

Dnia  8.11.2019 roku uczniowie klas VI-VIII wyjechali na edukacyjną wycieczkę do Warszawy. Celem było przybliżenie najważniejszych faktów z życia Macieja Dawidowskiego (Alka), Jana Bytnara (Rudego) i Tadeusza Zawadzkiego (Zośki) - bohaterów utworu Aleksandra Kamińskiego. Organizatorką była pani Ewa Wiącek.

Kiedy o 7.00 autokar podjechał pod naszą szkołę, wszyscy byli pod wrażeniem! Autobus był dwupiętrowy! Po sprawdzeniu obecności i zajęciu foteli pojechaliśmy po uczniów z drugiej szkoły, która mieściła się w Nowodworze.

Pierwszym miejscem zwiedzania było Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, szkoła, do której uczęszczali bohaterowie.  Poznaliśmy niesamowitą historię Warszawskiej Drużyny Harcerskiej zwanej „Pomarańczarnią”. To w niej działali Alek, Rudy i Zośka.

Drugim przystankiem było więzienie Pawiak, gdzie przetrzymywany był Jan Bytnar. Tam posłuchaliśmy notatek, pisanych przez więźniów. Następnie mogliśmy obejrzeć cele więzienne i zwiedziliśmy muzeum, które się tam obecnie mieści. Wszyscy zrozumieli dramatyczne przeżycia i bezmiar ludzkiego cierpienia, będącego udziałem Polaków w czasie okupacji hitlerowskiej.

Po pobycie w centrum handlowym Arkadia, gdzie zjedliśmy obiad, pojechaliśmy na Cmentarz Powązki Wojskowe. Tam, w Kwaterze Brzozowych Krzyży, zostali pochowani bohaterowie książki ,,Kamienie na szaniec’’. Po krótkiej modlitwie nad grobami chłopców wróciliśmy do autokaru, by udać się w drogę powrotną.

Wycieczka była bardzo interesująca. Poszerzyła naszą wiedzę na temat II wojny światowej i przybliżyła nam bohaterów opowieści Aleksandra Kamińskiego. To było naprawdę wspaniałe przeżycie i nigdy nie zapomnimy tego, czego się dowiedzieliśmy.

 

Paulina Caban 

  Dorota Wójcik


NOC KODOWANIA 

 

    Z piątku na sobotę, czyli z 22 na 23 listopada 2019r. od godziny 20-tej do 8-mej rano, w naszej szkole odbędzie się nietypowa impreza -  NOC KODOWANIA. W tej fascynującej przygodzie udział wezmą chętni uczniowie  naszej szkoły uczęszczający na zajęcia w Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

    Celem tego projektu przede wszystkim będzie promowanie idei i wartości nauki programowania,  fajna zabawa, pokazanie, że przy komputerze można spędzić bardzo ciekawie i efektywnie czas, rozwijając kreatywność i swoje umiejętności informatyczne.

    Uczniowie będą budować roboty i swoje konstrukcje, używając klocków EDUBOX, będą je  programowali  wydając im różnorodne polecenia do wykonania, będzie próba stworzenia wirtualnego budynku naszej szkoły w programie  Minecraft, oglądanie planet Układu Słonecznego na aplikacji uruchomionej na telefonie oraz specjalnego sześcianu przygotowanego  przez uczniów, film o sztucznej inteligencji, pizza, podchody w budynku szkoły i ...

 


ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ

 

         „Ślubuję być dobrym Polakiem, kochać moją Ojczyznę, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, starać się być dobrym kolegą, być przyjacielem zwierząt i roślin, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom” - takie przyrzeczenie złożyli pierwszoklasiści podczas Ślubowania i Pasowania na uczniów, które odbyło się 29 października 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej.

         Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu szkoły i złożenia kwiatów przy tablicy Patrona Szkoły. Następnie w sali gimnastycznej p. Bogdan Wójcik – dyrektor szkoły powitał uczniów, rodziców, nauczycieli oraz zaproszonych gości. Zaszczycili nas swoją obecnością: p. Dariusz Trąbka – zastępca wójta Gminy Lubartów, p. Monika Guz – księgowa Samorządowego Zespołu Administracyjnego Szkół w Lubartowie, p. Andrzej Kwaśny – dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz p. Edyta Mazurek – Przewodnicząca Rady Rodziców.

         Zanim uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej, musieli zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie oraz wokalne. Występ spotkał się z ciepłym przyjęciem wszystkich zgromadzonych, a głośne brawa były dowodem na to, że „egzamin” został zdany wzorowo.

         Po przedstawieniu odbyło się uroczyste ślubowanie, a następnie p. Dyrektor dokonał aktu pasowania na ucznia. Zaproszeni goście przekazali uczniom życzenia i słodkie upominki.  Rodzice wręczyli swoim pociechom książki, a starsi koledzy- samodzielnie zrobione niespodzianki.          Zwieńczeniem tego odświętnego dnia był poczęstunek przygotowany przez rodziców.

                           

                   Drodzy Pierwszoklasiści! Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce!

                                                                                                       K.KOSIK


PASOWANIE NA CZYTELNIKA PIERWSZAKÓW

 

Dnia 27 października 2019 r. odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klasy I.  Do biblioteki szkolnej pierwszoklasiści przybyli pod opieką wychowawczyni p. Katarzyny Kosik. Powitała ich p. Ludmiła Romaneczko, która na wstępie zapoznała  dzieci z biblioteką i jej regulaminem, a następnie przedstawiła zagadki związane z książkami. Kolejnym zdaniem, z którym  uczniowie świetnie sobie poradzili, było rozwiązanie logogryfu.

Następnie pierwszaki opowiedziały, jak należy traktować książki, po czym otrzymały dyplomy pasowania na czytelnika oraz plany lekcji. Pani bibliotekarka sprawdziła również czy dzieci uważnie czytają, zadając pytania dotyczące baśni „Jaś i Małgosia”. Za prawidłowe odpowiedzi nagrodą były pierniczki i kolorowanka.

Na zakończenie spotkania pierwszaki wybrały samodzielnie książki do czytania.

dodał: Mól Książkowy

 


Pasowanie na Przedszkolaka

 

             24 października bieżącego roku w naszej szkole odbyło się Uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka dzieci z Oddziału Przedszkolnego 3-4-5latków. Bardzo ważna dla najmłodszych z naszej szkoły uroczystość została poprzedzona długimi przygotowaniami do tego wyjątkowego wydarzenia.

       Przedszkolaki ubrane w galowe stroje wystąpiły dla zaproszonych gości, wśród których znaleźli się kochani Rodzice dzieci oraz Pan Dyrektor Bogdan Wójcik. Najmłodsi zaprezentowali krótką część artystyczną, dzieci z uśmiechem recytowały wesołe wierszyki oraz śpiewały piosenki, obrazując ruchami ich teksty. Dużo pokazywania, skakania i rytmicznego klaskania w rączki sprawiło wszystkim wiele radości i wzbudziło zachwyt widowni.

Po występie przyszedł czas na najważniejszą część uroczystości.  Przedszkolaki w obecności gości złożyły uroczyste przyrzeczenie, powtarzając jego tekst i wykonując symboliczne gesty i ruchy. Następnie dzieci krótkim wierszykiem zaprosiły na scenę Pana Dyrektora, który zgodnie z tradycją pasował dzieci na przedszkolaków, przykładając im ołówek na ramię.

Na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia przedszkolaki otrzymały dyplomy i drobne upominki od Pań z przedszkola, Pana Dyrektora oraz Rodziców. Po uroczystości na dzieci czekał pyszny tort z wizerunkiem smerfa - symbolu grupy przedszkolnej. Wszyscy zebrani goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

 

                                                                                                                         E. Marzęda


 

DZIEŃ KRAJOBRAZU

 

Święto to ustanowiła w 2016 roku Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Ogłosiła ona 20 października Dniem Krajobrazu.

Celem tego wydarzenia jest promowanie zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu. Biorąc pod uwagę to, jak ważną rolę w naszym życiu pełni woda, w ramach tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu podejmowane były działania informacyjno-edukacyjne, dotyczące roli wody w kształtowaniu i funkcjonowaniu krajobrazów. W związku z tym hasło przewodnie tego wydarzenia to „Woda w krajobrazie”.

W naszej szkole Dzień Krajobrazu obchodziliśmy 17 października. Każda klasa wybrała się w tym dniu na spacer krajobrazowy. Uczniowie, wędrując doliną Wieprza, oceniali stan zagospodarowania i wykorzystania rzeki, jej czystość i wygląd oraz ewentualne zagrożenia. Przy okazji mieli możliwość podziwiania piękna tegorocznej jesieni. Uczestnicy z zaangażowaniem wykonywali różnorodne zadania i wypełniali karty pracy, przygotowane przez nauczyciela geografii, panią Kornelię Ozon.

Bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia uczniowie wrócili do szkoły. Pogoda była piękna, więc wszyscy byli zadowoleni z udziału w tym niezwykłym spacerze.


 

„ ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II-NASZ PAPIEŻ”

 

  

          W październiku w Szkole Podstawowej nr 4 w Lubartowie został zorganizowany XIX POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „Jan Paweł II-Nasz Papież”.

Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania postacią Wielkiego Polaka- Papieża Jana Pawła II oraz rozwój zdolności twórczych. Wpłynęło ponad 700 prac konkursowych. Rozstrzygnięcie nastąpiło 18 października w Szkole Podstawowej nr 4. Na początku w Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Lisowie odbyła się uroczysta Msza Święta. Następnie wszyscy przeszli do gmachu szkoły, gdzie w sali gimnastycznej odbyło się przedstawienie. Kolejno laureatom konkursu wręczono nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

Wśród nagrodzonych osób znalazła się uczennica naszej szkoły, Natalia Mazurek z kl. I, która otrzymała pamiątkową nagrodę i dyplom.

 Do konkursu uczennicę przygotowała p. Aneta Turzańska. Młodej adeptce malarstwa serdecznie gratulujemy!

A.T.


 

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

Dnia 16.10.2019r. do naszej szkoły przyjechały wolontariuszki Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Lubartowie, panie: Karolina Pytka i Natalia Mitura. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca.

    To święto obchodzone jest od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Celem jego jest podniesienie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymania akcji serca. Nigdy nie wiemy, kiedy taka wiedza będzie nam potrzebna, dlatego tak istotne jest propagowanie wiedzy na ten temat.

Wolontariuszki zaprezentowały na manekinie, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację. Następnie przypomniały nam telefony alarmowe:

999- pogotowie ratunkowe

998- straż pożarna

997- policja

112- do wszystkich numerów alarmowych

               Po przybliżeniu nam najważniejszych zasad, dotyczących robienia masażu serca, przystąpiliśmy do praktycznej części pokazu. Każdy uczeń miał okazję- pod fachowym okiem- przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy. Wszystkie klasy podeszły do swoich manekinów i poszczególne osoby rozpoczęły ćwiczenia resuscytacji. Po kolei uciskaliśmy klatkę piersiową, a następnie wdmuchiwaliśmy powietrze do ust fantoma.

Organizatorami wydarzenia byli: p. Beata Piszcz, nauczyciel biologii i przyrody oraz p. Adam Wasak, nauczyciel wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa. Pokaz był bardzo interesujący, dowiedzieliśmy się z niego, jak uratować życie człowieka.

Przygotowały:

Paulina Caban

Dorota Wójcik


Szóstoklasiści poznają zabytki Lubartowa

 

15.10.2019 r. uczniowie klasy VI wraz z p. Ludmiłą Romaneczko oraz p. dyrektorem Bogdanem Wójcikiem wybrali się na wycieczkę rowerową do Lubartowa.

Spod naszej szkoły wyjechaliśmy o godzinie 10.00. W drodze mieliśmy krótki postój pod znakiem z herbem Lubartowa. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o historii tego miasta.  Jedną z ciekawostek było to, że

 Lubartów nosił wcześniej nazwę Lewartów od herbu rodziny Piotra Firleja, czyli założyciela miasta.

Po dotarciu do stolicy naszego powiatu najpierw zatrzymaliśmy się przy lapidarium na nowym kirkucie, czyli cmentarzu żydowskim na ulicy 1 Maja. Nasi opiekunowie opowiedzieli nam historię Żydów, którzy stanowili połowę mieszkańców Lubartowa w okresie od XVI do XX wieku. Przedstawili również kilka ciekawostek o zwyczajach Izraelitów.

Następnie odwiedziliśmy kościół św. Wawrzyńca. Wnętrze było bardzo skromne, prawie ubogie, chociaż budowlę wzniesiono w stylu barokowym. Ta prostota wynika stąd, że ojcowie Kapucyni ślubowali ubóstwo, żyli skromnie oraz dzielili się wszystkim, co mieli, z ubogimi. Później udaliśmy się do Bazyliki św. Anny. Po wnętrzu oraz po małym muzeum obok kościoła oprowadzał nas ks. Mateusz.  Ten najcenniejszy obiekt Lubartowa również zbudowano w stylu barokowym, jednak zdobią go liczne pozłacane rzeźby, barwne malowidła ścienne i liczne obrazy.  W Muzeum Parafialnym mogliśmy podziwiać złote monstrancje i kielichy oraz cenne ornaty haftowane złotymi i srebrnymi nićmi, uszyte z tkanin zdobytych pod Wiedniem.

            Potem udaliśmy się do Muzeum Ziemi Lubartowskiej, w którym, oglądając wystawę czasową, zapoznaliśmy się bliżej z życiem Włodzimierza Sławosza Dębskiego. Był on artystą, kustoszem oraz żołnierzem. Pochodził ze Lwowa, a dzieciństwo spędził w Wołyniu. Pracował jako nauczyciel muzyki w szkole w Kielcach. W kolejnej sali obejrzeliśmy stałą wystawę z eksponatami związanymi z dziejami Lubartowa

            Następnym przystankiem był rynek w Lubartowie. Tam mieliśmy czas, aby coś zjeść oraz kupić wodę czy jakieś przekąski. Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy był pałac w Lubartowie. Po pożarze w 1933 r. nie zachowało się zabytkowe wnętrze budynku. Dawną siedzibę książęcą przypomina tylko Sala Rycerska z portretami dobroczyńców miasta i ozdobnym sufitem

Około godziny 14.30 szczęśliwi i z nowymi doświadczeniami wróciliśmy do szkoły. Wycieczka była bardzo interesująca. Uzyskaliśmy wiele wiadomości na temat najbliższego nam miasta. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że musimy to jeszcze powtórzyć.

Dodały: Paulina Caban, Dorota Wójcik


 

SPOTKANIE Z MUZYKĄ

 

  

Dnia 15 października 2019 roku nasza szkoła miała zaszczyt gościć muzyków z Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie: pana Marka i panią Aleksandrę.  Przyjechali w celu zaprezentowania uczniom naszej szkoły skrzypiec-najmniejszego instrumentu strunowego z grupy smyczkowych. Opowiedzieli historię jego powstania oraz budowę. Oprócz tego wykonali kilka utworów muzycznych.

        Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wczuli się już w jesienny klimat, śpiewając i tańcząc do piosenki, mówiącej o panującej teraz porze roku. Starsze klasy mogły również się wykazać podczas śpiewania patriotycznych pieśni pt. „Piechota" oraz „Legiony". Oba utwory były wykonane na skrzypcach i keyboardzie. Wszyscy uczniowie byli zachwyceni umiejętnościami naszych gości i świetnie się bawili.

Cała społeczność szkolna chciałaby podziękować muzykom za przybycie i przekazanie nam cennej wiedzy oraz dostarczenie niezwykłych wrażeń

 

                                                                                                                       Martyna Sowik

                                                                                                                                                             Anita Choduń


 

Dzień Edukacji Narodowej

 

    Dnia 11.10.2019r. w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji przygotowano uroczystość poświęconą temu świętu.

    Akademia rozpoczęła się o godz.11.00 wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu. Następnie głos zabrał Dyrektor p. Bogdan Wójcik. W swoim przemówieniu powitał gości i podziękował pracownikom szkoły za wzorowe wypełnianie obowiązków. Potem oddano głos kolejno przewodniczącej Rady Rodziców, p. Edycie Mazurek oraz przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego- Julii Przysiadłej. Z kolei uczniowie klasy V i VIII zaprezentowali część artystyczną, przygotowaną pod opieką p. Anny Kozak. Dopełnieniem ich występu były utwory muzyczne wykonane przez chór, prowadzony przez p. Ewę Wiącek. Młodzi  artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. W dalszej kolejności młodzież wręczyła swoim nauczycielom pamiątkowe laurki. Na koniec Pan Dyrektor wyróżnił najlepszych pracowników.

    Życzymy naszym wychowawcom i nauczycielom dużo cierpliwości, wytrwałości oraz dalszych sukcesów w pracy!

 


NIETYPOWA LEKCJA HISTORII

 

        Dnia 4.10.2019r. do naszej szkoły przyjechała grupa „Rekonstrukto’’, która przybliżyła uczniom historię II wojny światowej.

            Najpierw panowie przedstawili się i powiedzieli kilka słów o sobie. Następnie przybliżyli nam czasy wojny i przekazali wiele ciekawostek z lat 1939-1945. Opowiedzieli o stylu ubierania się podczas wojny. Dowiedzieliśmy się, że dla żołnierzy była ważna zawartość plecaka. Mieli w nim min. koc oraz manierkę, w której przechowywali wodę i jedzenie. Najczęściej była to grochówka.

Członkowie grupy posiadali wiele rekwizytów oraz repliki broni używanej w tamtych czasach. Zaprezentowali nam te wszystkie rzeczy, demonstrując je na uczniach naszej szkoły, którzy zgłosili się do pokazu. Później panowie zaprosili wszystkich na środek i pozwolili obejrzeć z bliska przywiezione rekwizyty. Prezentację o wojnie wzbogacił strzał pistoletu, który zachwycił i lekko przestraszył wszystkich uczniów i nauczycieli.

Wykład był bardzo interesujący, dowiedzieliśmy się z niego wielu ciekawych informacji.

 

Dorota Wójcik

Paulina Caban

Leon Jakubczak


DZIEŃ CHŁOPAKA
 
    Dnia 30.09.2019r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka. Jak co roku zabawie towarzyszył obrzęd otrzęsin uczniów klasy IV, który przygotowała klasa VII. Jest to symboliczne powitanie czwartoklasistów w szeregach starszych uczniów.
    Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17.00. Młodzież tańczyła w rytm najpopularniejszych piosenek. Zabawa trwała w najlepsze. Kiedy na zegarze wybiła godzina 17.40, rozpoczęły się otrzęsiny. Czwartoklasiści dzielnie konsumowali przygotowane przez starszych kolegów przekąski, między innymi:
- oreo nadziewane chrzanem
- kiełbasę w czekoladzie i posypce cukierniczej
- babeczki z ostrym sosem lub bitą śmietaną z solą
- napój- herbatę z musztardą
    Uczniowie musieli także zaśpiewać piosenką pt. „Wlazł kotek na płotek..”, mając plaster cytryny na języku. Wszyscy świetnie sobie poradzili z zadaniem. Niedługo potem nastała przerwa, podczas której młodzież udała się do swoich klas na krótki poczęstunek. Następnie odbył się konkurs na Najsympatyczniejszego Chłopaka w szkole, zorganizowany przez dwie uczennice klasy VII- Maję Sadurską i Oliwię Woźniak.  W zmaganiach o ten tytuł wzięło udział pięciu chłopaków, każdy reprezentował swoją klasę. Uczestnicy:
- Filip Kusio, klasa IV
- Hubert Pietrzela, klasa V
- Jakub Sochacki, klasa VI
- Wojciech Wielgos, klasa VII
- Szymon Czubacki, klasa VIII
    Chłopcy musieli zmierzyć się w kilku konkurencjach. Do ich zadań należało: zareklamowanie produktu np. szklanki, podanie przepisu na biszkopt czy odbijanie piłki. Najwięcej punktów, bo aż 28, zdobył uczeń najstarszej klasy - Szymon Czubacki, a tym samym został mianowany na Najsympatyczniejszego Chłopaka w naszej szkole. Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu dyplomu zwycięzcy młodzież ponownie wróciła na parkiet. Tańcom i zabawie nie było końca. Kiedy na zegarze wybiła godzina 20.00, uczniowie zakończyli dyskotekę.

    Gdyby nie nauczyciele sprawujący opiekę nad wychowankami: p. Ewa Budzyńska- Filipowicz, p. Anna Weremczuk, p. Adam Wasak, p. Ewa Wiącek oraz p. Małgorzata Liszewska dyskoteka nie mogłaby się odbyć. Za sprzęt odpowiedzialni byli Tomasz Bocheński oraz Szymon Włosek. To oni sprawili, że tłum tańczył i śpiewał w najlepsze. Mamy nadzieję, że taka zabawa jeszcze nie raz się powtórzy!
                                    Dodała: Julia Przysiadła


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania  w naszej szkole obchodziliśmy  26 września 2019 r. tj. w czwartek, ponieważ w tym roku przypada on 29 września (tj. w niedzielę). Został zorganizowany przez bibliotekę szkolną we współpracy z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej.

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Głównymi uczestnikami byli właśnie uczniowie klas I-III. Zainteresowane dzieci z tych klas przygotowały wybrane fragmenty ulubionych utworów. Najmłodsi wybrali historie o zwierzętach, np. „Wierny pies” lub baśnie, np. „Złotowłosa i trzy niedźwiadki”. Drugoklasiści prezentowali książkę H. Loftinga pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, a najstarsi bardzo różne książki, m.in. „Magiczne drzewo” A. Maleszki czy „Lassie, wróć” E. Knighta. Wszyscy uczniowie starali się czytać głośno i wyraźnie, w taki sposób, aby zaciekawić słuchaczy.

Jury wyłoniło tych, którzy czytali najlepiej. Oto wyniki szkolnego konkursu:

Ø  klasa I

I miejsce                  Mikołaj Dziuba

II miejsce                 Ewa Topyła

                                  Zosia Ćwiklińska

III miejsce                Alek Wasak

Ø  klasa II

I miejsce                 Szymek Grzegorczyk

II miejsce                Ania Filas

                                 Szymek Włoch

III miejsce               Oskar Reja

                                 Madzia Włosek

Ø  klasa III

I miejsce                 Mateusz Kamiński

II miejsce                Lena Wasak

                                 Wojtek Kobyłka

III miejsce               Paweł Danił

 

            Wszyscy uczniowie i czytający, i słuchacze poczęstowani zostali łakociami, a zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki.

 

dodał: Mól Książkowy

 

Wycieczka do Janowa Lubelskiego

 

                 Dnia 24.09.2019r. OP-6-latków i klasa I wybrały się na wycieczkę do Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Jest to wyjątkowe miejsce, które daje nam możliwość zdobycia konkretnej wiedzy przyrodniczej, ale przede wszystkim inspiruje i zachęca do samodzielnego poszukiwania i poznawania.  Zabawa, aktywne eksperymentowanie, liczne elementy multimedialne i interaktywne powodują, że wystawa jest wyjątkowo atrakcyjna. 

                 Po dotarciu na miejsce dzieci z wielkim zaciekawieniem brały udział w zajęciach tematycznych w poszczególnych laboratoriach ZOOM NATURY.

                Odwiedziliśmy Laboratorium Główne „Zoom Natury”, laboratorium „Energii i Recyklingu”, „Runo Leśne” i laboratorium „ Awifauny i Troposfery”. Tam mieliśmy możliwość zdobycia ciekawych informacji z zakresu botaniki, zoologii, poznaliśmy gatunki zwierząt i roślin znajdujące się pod ochroną.  Pod specjalnie zaprojektowanymi soczewkami i kamerami mogliśmy zajrzeć w niewidziane gołym okiem tajniki natury. Poznaliśmy różne rodzaje i sposoby wykorzystywania energii.

             Kolejnym punktem wycieczki był smaczny obiad, po którym udaliśmy się sprawdzić swoje możliwości i umiejętności w parku linowym, gdzie niektórzy pokonywali swoje lęki.

           Kończąc nasz pobyt w Janowie odwiedziliśmy Ośrodek Edukacji Ekologicznej, gdzie mogliśmy obejrzeć stałą ekspozycję zwierząt żyjących w Lasach Janowskich.

 Pełni wrażeń i pozytywnej energii wróciliśmy do domu.


Dzień Przedszkolaka

 

20 września bieżącego roku najmłodsi z naszej Szkoły świętowali Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

Pierwsze przedszkolne święto w tym roku rozpoczęły życzenia złożone wszystkim obecnym w tym dniu przedszkolakom. Po życzeniach czekały już na dzieci same niespodzianki.

Na początku nasze przedszkolaki musiały sprostać zadaniu i odgadnąć zagadki "Sowy mądrej głowy", w nagrodę losowały słodką niespodziankę. Następnie odbyła się zabawa z kolorowymi balonami, łapanie baniek mydlanych i zabawy taneczne przy ulubionych dziecięcych piosenkach. Na zakończenie wesołych zabaw dzieci zostały obdarowane dyplomami i medalami na pamiątkę Dnia Przedszkolaka.

Cały dzień spędzony w przedszkolu był dla dzieci wyjątkowy i radosny. 

 

 

 

                                                                                                 E. Marzęda


IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
   
    Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października.
    Pomysłodawcą akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest Andrzej Grabowski, a organizatorem głównym Wydawnictwo Karty Grabowskiego ze Szczecinka. Przez wiele lat pod jego patronatem organizowane były Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia. Od 2011 roku przeprowadzany jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym roku zgłosiły się  5 862 szkoły z 33 krajów świata!
    Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.
    W dniu 4 października 2019r. nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w tej pożytecznej  akcji. Uczniowie klasy piątej z wychowawczynią, p. Małgorzatą Liszewską, przygotowali konkurs tabliczki mnożenia. Miał on formę otwartą, dostępną dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły oraz goszczących u nas w tym dniu rodziców.
    Najbardziej zaangażowaną grupą były dzieci!!! Honor dorosłych obroniła pani Aleksandra Iwanek. Konkurs polegał na losowaniu zestawu pytań dotyczących tabliczki mnożenia w zakresach: do 30, do 100 i do 500, natomiast najmłodsi mogli liczyć na zadania dostosowane do swoich możliwości. Nagrodą dla nieomylnych były odznaki „Eksperta” oraz słodka niespodzianka. Komisje pracowały w pocie czoła, by wszystkim zainteresowanym dać szansę wykazania się znajomością tej ważnej dziedziny matematyki. Podczas przerw międzylekcyjnych w tym dniu odbyło się około 100 egzaminów z tabliczki mnożenia! Należy w tym miejscu podkreślić, że prawie wszystkie miały pozytywny wynik.
    Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do prawidłowego przebiegu konkursu: panu Dyrektorowi, paniom z obsługi oraz Radzie Rodziców – sponsorowi słodkiej niespodzianki. Na uwagę zasługuje również praca członków komisji: Martyny Czubackiej, Amelii Woźniak, Anety Mazurek, Szymona Ferenca, Michała Przysiadłego i Alberta Wasaka.
     Wszystkich, którym zabrakło odwagi – zapraszamy za rok!
MLSPRZĄTANIE ŚWIATA

 
 

           Dnia 23.09.2019r uczniowie naszej szkoły tradycyjnie wzięli udział w akcji Sprzątanie świata. Zaopatrzeni w rękawiczki oraz worki na papier i plastik wybrali się do miejscowości Wólka Rokicka i Rokitno, aby zebrać śmieci, które zanieczyszczały pobliską okolicę. 

           Sprzątanie świata w Polsce miało początek w 1994 roku dzięki Mirze Stanisławskiej - Meysztowicz. To działania w ramach międzynarodowego ruchu Clean up the World. Ich celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja w zakresie segregacji odpadów oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ człowieka na środowisko.

Uczniowie naszej szkoły co roku z wielkim zaangażowaniem biorą udział w tej akcji. Dlatego żegnamy się tradycyjnie- do zobaczenia za rok!

 

Uczniowie klas V-VI szkół podstawowych

Zakres szkoleniowy w ramach grantów projektowych będzie realizowany w oparciu o zestawy płytek rozwojowych, które są zaprojektowane tak, aby wprowadzić programowanie i myślenie algorytmiczne dla najmłodszych uczniów w kompaktowym małym pakiecie, dzięki czemu każdy zainteresowany młody człowiek dostanie płynny start. Dzięki możliwości programowania urządzeń z zakresu mechatroniki uczestnikom kół informatycznych zapewnione zostanie nabycie umiejętności potrzebnych do dalszego pogłębiania swojej wiedzy w zakresie algorytmiki i jej zastosowania w dziedzinach mechatroniki, elektroniki i automatyki.

    Moduł edukacyjny zbudowany jest na bazie mikroprocesora. Na płytce o wymiarach niewielkich rozmiarach (rzędu 50 x 50 mm) znajdują się m.in. akcelerometr, magnetometr, czujnik temperatury, macierz diod LED, a także łączność Bluetooth i USB. Dzięki specjalnej kompaktowej strukturze tego typu systemy wbudowane są odporny na wszelkie uszkodzenia. Układ jest gotowy do pracy, po rozpakowaniu, nad implementacją rozwiązań można pracować w języku graficznym, (podobnym do Scratcha) lub w języku Python. Układy mogą być programowane przy pomocy edytora webowego, dedykowanego edytora microbit lub edytora Mu. Kod zaimplementowanego algorytmu może zostać przesyłany do urządzenia komunikując się przez port USB lub Bluetooth, również uwzględniając transmisję z użyciem urządzeń mobilnych.

Adam Peterwas


 

WITAJ SZKOŁO!

 

                Dnia 02.09.2019 roku powitaliśmy nowy rok szkolny. Po wakacyjnej przerwie wypoczęci uczniowie rozpoczęli kolejne 10 miesięcy nauki.

            Uroczystość rozpoczęła msza święta, odprawiona o godzinie 9.00 w kościele pod wezwaniem św. Stanisława, Biskupa i Męczennika. Następnie przedstawiciele SU złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą mieszkańców z okolicznych miejscowości, poległych podczas II wojny światowej.

Dalsza część uroczystości odbyła się w szkolnej sali gimnastycznej. Kiedy cała społeczność zgromadziła się tam, wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn. Pan Dyrektor powitał wszystkich. Po krótkim wstępie głos zabrała Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Edyta Mazurek, Przewodnicząca SU, uczennica kl. VIII, Julia Przysiadła oraz nastąpiło wręczenie kwiatów dyrektorowi, który w tym roku objął to stanowisko. W następnej kolejności nasi uczniowie przedstawili część artystyczną, którą przygotowali pod opieką pani Anny Weremczuk. Pięknie wyrecytowali wiersze, a dopełnieniem były wykonane przez dwie solistki piosenki. Artystów nagrodzono gromkimi brawami. Wkrótce potem pan dyrektor opowiedział o zmianach, jakie zaszły po remoncie. Przedstawił też nauczycieli, którzy w bieżącym roku szkolnym będą pracowali w naszej szkole. Następnie poczet sztandarowy wyprowadził sztandar, a uczniowie przeszli do swoich klas, aby spotkać się ze swoimi wychowawcami.

            Uczniom, nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły życzymy w roku szkolnym 2019/2020 samych sukcesów, dużo życzliwości oraz jeszcze więcej uśmiechu i przyjemności z nauki i pracy.

 

                                                                                  Dodały: Julia Przysiadła i Natalia Przysiadła

 
  
      Projekt i wykonanie: adamP.