- Godziny pracy
- Procedury
- Do pobrania
- Dokumenty stołówki
- Zajęcia UKS "Orlik"
- Wyniki szkoły w sporcie
- Zarząd UKS
- Statut UKS
- Najlepszy sportowiec
- Regulamin konkursu
- LEKCJE PŁYWANIA
- Prezentacja
- Stare fotografie
- Świadkowie zdarzeń
- Tak ją pamiętam
- Szukamy śladów historii
- Postacie literackie
- Dokumenty do pobrania

- Ogłoszenia


Biuletyn Informacji Publicznej


Dziennik elektroniczny

Moodle

Nasz sponsor:

Stanisław Leszczyński


Tu jesteśmy:

Uprzejmie donosimy, że:

Strona istnieje
od 23-09-2004 roku  

  

 Aktualności 2015/2016

 NAJLEPSI SPORTOWCY SZKOŁY

  2015/16

        Zarząd UKS "Orlik" w dniu 17 czerwca 2016 r. dokonał podsumowania współzawodnictwa sportowego w roku szkolnym 2015/16. Całoroczny konkurs jest rozgrywany zgodnie z regulaminem w trzech kategoriach.

        W kategorii Najlepszy  sportowiec szkoły  najwyższą liczbę punktów za sukcesy sportowe zgromadzili:

 

I miejsce

Aleksandra Karwat

klasa VI

72 punkty

II miejsce

Katarzyna Jakubczak

klasa VI

58 punktów

III miejsce

Igor Magierka

klasa VI

42 punkty

 

        W kategorii Najlepszy debiut sportowy w roku szkolnym 2015/16 zwyciężył:

Tomasz Bocheński  kl. IV   osiągnięcie VII m-ce w indywidualnym turnieju tenisa stołowego o mistrzo-stwo rejonu w kategorii żaków

 

        W kategorii Największe osiągnięcie sportowe w roku szkolnym 2015/16 zwycięstwo uzyskały dziewczęta:

Aleksandra Karwat

kl. VI

III m-ce w drużynowych mis-trzostwach województwa
w badmintownie

Katarzyna Jakubczak

kl. VI

 

dodał: B. Wójcik


Wspomnienia z zielonej szkoły w Obszy

 

         Uczniowie klasy IV i V w dniach 14-17 czerwca wraz z wychowawczyniami p. Ewą Zybałą oraz p. Agnieszką Poniatowską –Chudziak wyruszyli na zielone Roztocze. Docelowym przystankiem była miejscowość Obsza. Wszyscy uczestnicy wycieczki mieszkali w hotelu Młyn. Pogoda przez cały pobyt dopisywała. Na dzieciaki czekały różne atrakcje między innymi pływanie kajakami, przejażdżki konno, jazda bryczką, jazda na wozie, kręgle, bilard, wyplatanie ozdób z wikliny , pieczenie chleba czy ubijanie masła. Do dyspozycji uczniowie mieli plac zabaw. Odbywały się też szalone dyskoteki, na których królowały oczywiście dziewczyny. Czwartek był dniem wyjazdów. Wycieczkowicze przejeżdżali przez Puszczę Solską, byli na Szumach na rzece Tanew, odwiedzili Józefów i kamieniołomy, a także wędrowali przez Czartowe Pole do ruin fabryki papierów. Fabryka ta była nietypowa, gdyż papier produkowano ze starych szmat. Dzieci podczas wędrówek mogły podziwiać niezwykłą roztoczańską przyrodę. Na koniec pobytu oczywiście odbyła się zielona noc czyli smarowanie klamek pastą do zębów. Było śmiesznie. Jednak wszystko ma swój koniec. W piątek ok. godziny 19 wszyscy cali i zdrowi szczęśliwie wrócili do domów.


Czy dobrze  znamy Lubartów?

 

21 czerwca 2016 r. uczniowie klasy V pod opieką p. Ludmiły Romaneczko i p. Krzysztofa Wasaka wybrali się na wycieczkę rowerową do Lubartowa. Choć to siedziba gminy i powiatu, miejsce, gdzie robimy z rodzicami zakupy, okazuje się, że nie wszystko wiemy o tym mieście. Pogoda nam tego dnia sprzyjała i jechało się nam znakomicie.

Do Lubartowa wjechaliśmy od strony dolnej Łucki, po drodze oglądając stary dziewiętnastowieczny dwór na wzgórzu. Potem udaliśmy się na skwer przy ul. 1 Maja, gdzie niegdyś mieścił żydowski cmentarz. Dziś tylko stare macewy przypominają o dawnych mieszkańcach – ofiarach II wojny światowej. Później jechaliśmy krętą ulicą Krzywe Koło, przy której stoją przedwojenne drewniane domy, niskie i przysadziste.

Pierwszym celem naszej wycieczki w centrum stolicy naszego powiatu było Muzeum Parafialne. Tam czekali na nas  dwaj panowie, którzy przygotowali nam niespodziankę – zanim zaczęliśmy zwiedzać muzeum, musieliśmy wykonać w zespołach różne zadania. W odszukiwaniu eksponatów najlepsze okazały się dziewczęta: Zuzia, Ola i Rozalka. Po uporaniu się z  konkurencjami przewodnik oprowadził nas po muzeum, wskazując najciekawsze przedmioty i opowiadając ich historię. Później przeszliśmy do kościoła św. Anny, zwanej dawniej farą, a dziś bazyliką mniejszą i zwiedzaliśmy tę przepiękną barokową budowlę - najcenniejszy zabytek Lubartowa. Podziwialiśmy bogate złocenia, dynamiczne rzeźby świętych i doktorów kościoła, wspaniałe malowidła na ścianach i w ołtarzach.

Kolejnym punktem programu wycieczki było Muzeum Regionalne w Lubartowie. Tu w niedużych salach zapoznaliśmy się historią miasta od czasów najdawniejszych po okres II wojny światowej. Z zaciekawieniem obejrzeliśmy też czasową wystawę poświęconą polskie wsi. Z trudem rozpoznawaliśmy niektóre przedmiotu dawniej używane codziennie.

Oprócz dawnych gmachów zobaczyliśmy także wnętrze nowoczesnego miejskiego ratusza oraz gościliśmy w siedzibie władz naszej gminy, gdzie pan wójt poczęstował nas łakociami. Udało się nam również poznać siedzibę starostwa powiatowego czyli pałac Sanguszków.

Po odpoczynku i pokrzepieniu się zapiekankami oraz lodami wyruszyliśmy w drogę powrotną. Przejechaliśmy przez park przy pałacu, po kładce przeprawiliśmy się na drugi brzeg Wieprza i przez Chlewiska i Czerniejów piękną leśną trasą wzdłuż rzeki wróciliśmy trochę zmęczeni, ale zadowoleni do domu.

dodała:  A. Terlik


MISTRZ ORTOGRAFII SZKOŁY 2016

 

    17 czerwca 2016 r. komisja pod przewodnictwem pani Ludmiły Romaneczko podsumowała całoroczny konkurs ortograficzny, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie klas V i VI. Po podliczeniu wyników siedmiu edycji (każdy po 6 dyktand) stwierdziła, że wyniki przedstawiają się następująco:

 

a.                  w kategorii klas

I miejsce

klasa V

2,8  pkt.

II miejsce

klasa VI

2,7  pkt.

 

b.                 indywidualnie

 

I miejsce

Aleksandra Karwat

kl. VI

średnia 4,93 pkt.

II miejsce

Katarzyna Szczepanik

kl. VI

średnia 4,88 pkt.

III miejsce

Aleksandra Szumiło

kl. V

średnia 4,81 pkt.

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

dodał: Ortographus


„Piękne czytanie to też sztuka”

    Dnia 10 i 13 .06.2016r. po raz drugi pierwszy w szkole został przeprowadzony konkurs biblioteczny pt. „Piękne czytanie to też sztuka”. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach : klasy I-III  i  IV-VI . Uczestnicy konkursu przygotowali fragment swojej ulubionej książki, a następnie przeczytali wybrany fragment z książek przygotowanych przez panią bibliotekarkę. Uczniowie mogli wybrać teksty spośród następujących pozycji:

Ø  R.Kipling- „Księga Dżungli”

Ø  F. Brunet – „Tajemniczy ogród”

Ø  R Dahl- „Matylda”

    Komisja oceniała płynność, poprawność czytania, tempo, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny. W kategorii dzieci młodszych udział wzięło 17 uczniów. Najlepszymi czytelnikami zostali:

I miejsce  Dorota Wójcik kl. II

II miejsce Iga Jakubczak – kl. I

III miejsce Maja Sadurska – kl. III

 Wśród uczniów klas starszych, w konkursie uczestniczyło 12 uczniów. Komisja wyłoniła  osoby, które zaprezentowały się najlepiej.

I miejsce otrzymała Katarzyna Szczepanik- kl. VI

II miejsce Natalia Przysiadła – kl. IV

III miejsce Aleksandra Karwat -  kl. VI

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.


Akcja „Jak nie czytam,  jak czytam”

 

         W dniu 10 czerwca 2016r. o godzinie 10.00 nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.  Społeczność szkolna zgromadziła się w sali sportowej. Wszyscy przyszli z ulubionymi książkami. Niektórzy przebrali się za bohaterów książkowych. Każda klasa utworzyła krąg czytelniczy. Każdy mógł czytać dowolną książkę, komiks, czasopismo, to na co miał ochotę.  Zaczynając od najmłodszych dzieci, każda klasa ubrała się w kolory odpowiadające tęczy. 

 

Akcja wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów.

 

         Celem akcji była promocja czytania i książek, łamanie stereotypów, że czytanie jest niemodne, inicjonowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników, a także promocja biblioteki szkolnej i jej przewodniej roli w propagowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. 


RADA SU JUŻ WYBRANA

 

         8 czerwca 2016 r. w naszej szkole zostały przeprowadzone wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Komisja wyborcza  składała się z uczennic klasy VI: Oli Karwat, Kasi Jakubczak i Zuzi Bocian. Do Oli, która pełniła funkcję komisarza wyborczego. Wcześniej kandydaci z klas III-V składali karty z podpisami wyborców, którzy ich poparli. Głosy poparcia zebrało 13 uczniów. Społeczność szkoły poznała programy wyborcze kandydatów na apelu w dniu 6 czerwca br. Do najciekawszych pomysłów należały: skrzynka pytań i wniosków, wolontariat, wspólne klasowe ogniska i wycieczki rowerowe.

         Po tej kampanii wyborczej Ola jako komisarz przygotowała listy wyborców i karty do głosowania. W środę w godzinach 09.00 – 11.30 wszyscy uczniowie z klas I-VI wzięli udział w tajnym głosowaniu. W jego wyniku wybrana została Rada Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2016/17. Weszli do niej:

Szymon Czubacki, kl. IV                   72 głosy      przewodniczący

Tomasz Bocheński, kl. IV                  62 głosy      wiceprzewodniczący

Rozalia Zieleńczuk, kl. V                  62 głosy      komisja kultury

Natalia Przysiadła, kl. IV                 60 głosów    sekretarz

Szymon Kuchciak, kl. V                    59 głosów    komisja informacyjna

Zuzanna Mazurek, kl. V                    54 głosy      komisja organizacyjna

Julian Pieczywek, kl. III                  51 głosów    skarbnik

Aleksandra Szumiło, kl. V                 50 głosów    komisja nauki

         Wybranym kandydatom gratulujemy i życzymy wspaniałych pomysłów oraz energii do działania.

 

dodała: K. Szczepanik, kl. VI


Gminny przegląd zespołów tanecznych
- reaktywacja

 

Siódmego czerwca 2016 w Nowodworze po 5 latach przerwy odbył się Gminny Przegląd Zespołów Tanecznych Nowodwór 2016. W zmaganiach tanecznych wzięło udział 6 zespołów ze szkół należących do Gminy Lubartów. Nasze dziewczęta zaprezentowały się rewelacyjnie. Zdobyły srebro.

Gratulacje!


II FESTYN RODZINNY

5 czerwca 2016 r.  na terenie Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej został zorganizowany po raz drugi  Festyn Rodzinny. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony Rady Sołeckiej wsi Wólka Rokicka oraz pomocy organizacyjnej Rady Rodziców impreza mogła się odbyć.

Pogoda dopisała organizatorom i  uczestnicy festynu – uczniowie szkoły oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości mogli razem spędzić czas, wspólnie się bawić, a także bardziej zintegrować.  

Festyn otworzyły sołtys wsi Wólka Rokicka p. Aleksandra Iwanek, p. dyrektor Ludmiła Romaneczko i przewodnicząca Rady Rodziców p. Edyta Mazurek, która jest też członkiem Rady Sołeckiej. W trakcie spotkania swoje umiejętności taneczne i wokalne zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Wólce Rokickiej. Program artystyczny rozpoczął Szymek Kuchciak z kl. V, solo śpiewały również dziewczęta: Emilka Bieniek z kl. VI, Maja Sadurska z kl. III i Natalia Przysiadła z kl. IV. Wiązankę piosenek  i wierszy pt. „Niespodzianka dla rodziców” przedstawili uczniowie klasy I, przygotowani przez p. J. Kuszplak. Pięknie zaprezentowali się także uczniowie klasy II popod opieką p. J. Czekierdy. Wystąpiły też przedszkolaki z obu grup. Ważnym punktem programu okazał się pokaz dziewcząt ze szkolnego zespołu tanecznego „Ontikor”, który przedstawił różnorodne oraz efektowne układy choreograficzne. O dobry humor zadbali trzecioklasiści, prezentując na scenie zabawne skecze z życia szkoły.

  Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz ćwiczenia bojowego, który przygotowali strażacy z OSP Wólka Rokicka. Nasi strażacy są najlepsi w gminie. Nic dziwnego, że wzbudzili podziw swoją sprawnością i szybkością wśród uczestników festynu. Zaprezentowali także, jak należy udzielać pierwszej pomocy. Wszyscy chętni mogli pod okiem fachowców opanować tę niezwykle ważną umiejętność, przynajmniej w minimalnym zakresie. Dzieci miały też możliwość obejrzenia wnętrza samochodu strażackiego. Aby trochę ochłodzić ten ciepły dzień, nasi dzielni strażacy przygotowali kurtynę wodną.

Wielką atrakcją był także przyjazd licznej grupy motocyklistów na wspaniałych maszynach. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta nie mogli oderwać oczu od lśniących pojazdów. Ku wielkiej radości dzieciaków nasi zmotoryzowani goście urządzili im przejażdżki na swoich motorach. Dołączył do nich nasz radny p. Robert Piętka, który też woził chętne maluchy do końca festynu.

Festyn odwiedzili również policjanci z Komendy Powiatowej w Lubartowie. którzy zainteresowanym cyklistom do końca imprezy znakowali rowery. Wystarczyło mieć rower i dowód osobisty.

Następnie p. Bogdan Wójcik, nasz nauczyciel w-f poprowadził atrakcyjne i zabawne konkurencje sportowe, m.in. jazda żółwia na rowerze, slalom z taczką, przeciąganie liny.  W pierwszych konkurencjach zwyciężyły dziewczęta: Aleksandra Karwat i Natalia Wielgos. W dwóch rundach przeciągania liny raz lepsze okazały się dziewczęta, później pokonali ich chłopcy. Później równie zabawne konkursy zorganizował Pan Jacek Bednarski, komicznie przebrany, który zresztą świetnie pełnił rolę konferansjera. Zmobilizował nawet rodziców, którzy spróbowali swoich sił
w przeciąganiu liny. Niestety, dzieciaki ich pokonały. Wielkim powodzeniem cieszył się także konkurs wyścigu na miotłach. Zwycięzcy wszystkich konkursów otrzymali wspaniałe nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Na uczestników imprezy czekało też wiele dodatkowych atrakcji, takich jak: malowanie twarzy, wielkie bańki mydlane, kiermasz ciast, gorąca grochówka, grill, lody jak również wata cukrowa. Poza tym dla maluchów
i starszaków przygotowano  dmuchany zamek i zjeżdżalnie, z których mogły korzystać do woli. Przy wspaniałej pogodzie wszyscy bawili się świetnie.

    Przygotowane  atrakcje cieszyły się wielkim zainteresowaniem dzieci i ich rodziców, chętnie włączających się do wspólnej zabawy. Nasz festyn udał się znakomicie. Nie byłoby to jednak możliwe bez środków finansowych rady sołeckiej i ogromnego wsparcia rodziców. Oni bowiem upiekli ciasto, potem je sprzedawali na kiermaszu, rozstawili scenę i ławki, piekli kiełbaski na grillu, dbali o porządek. Odpowiadali w całości za organizację imprezy. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w przygotowaniach i przebiegu II festynu Rodzinnego W Wólce Rokickiej.

BAWIMY SIĘ W DZIEŃ DZIECKA

         Dnia 1 czerwca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Dziecka.
Z tej okazji nie odbywały się planowe lekcje, w zamian za to rozegraliśmy zawody sportowe w różnych dyscyplinach.

         O godz. 9.00 spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie pani dyrektor Ludmiła Romaneczko w imieniu dorosłych pracowników szkoły złożyła nam życzenia z okazji naszego święta, odczytała też życzenia nadesłane przez LKO oraz innych. Po części bardziej oficjalnej rozpoczęły się sportowe zmagania. Najpierw rywalizowały dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III.  Podzieliły się na 5 mieszanych wiekowo drużyn, które wybrały sobie zabawne nazwy i wykonywały różne zadania na torze przeszkód od klasycznego biegu z jajkiem po toczenie piłki ręcznej kijem do hokeja. Konkurencje nie były zbyt trudne, lecz podczas niektórych z nich dzieci musiały się wykazać sprytem i skupieniem. Starsi koledzy dopingowali maluchy, a opiekunowie najmłodszym pomagali w razie trudności.

         Następnie zmagali się uczniowie z klas 4-6 także w 4 drużynach mieszanych o nazwach budzących postrach np. dzikie Kury . Tu zadania wymagały większej sprawności, np. umiejętności przewrotu w przód czy biegu z pałeczką sztafetową. Zawody przebiegały bardzo sprawnie i zabawnie. Rywalizacja była zacięta, choć najważniejsza była wspólna zabawa. Wszyscy uczestnicy rywalizacji otrzymali w nagrodę słodycze ufundowane przez Radę Rodziców.

         Świetną atrakcją okazał się też pojedynek w siatkówkę:  szósta klasa kontra nauczyciele. Mecz był bardzo wyrównany, lecz zakończył się zwycięstwem szóstoklasistów.  Dodatkowo panie malowały wszystkie chętne dzieci. Przygotowując się do kibicowania naszej drużynie na EURO, głównie uczniowie wybierali biel i czerwień. To była świetna zabawa!!!

dodała: Kasia Jakubczak, kl. VI


Jak sobie poradziła trzecia klasa?

         W kwietniu br. uczniowie klasy III pisali jak wielu ich rówieśników sprawdzian wiadomości i umiejętności na zakończenie I etapu edukacyjnego z języka polskiego i matematyki.

Pod koniec maja otrzymaliśmy wyniki i możemy je porównać
z wynikami ogólnopolskimi. Sprawdzian pisali wszyscy uczniowie klasy III. Z języka polskiego badano umiejętność czytania, pisania i wiedzę
o języku, natomiast z matematyki liczenie i sprawność rachunkową, umiejętności praktyczne oraz rozwiązywanie zadań tekstowych.

Nasi trzecioklasiści z zadaniami sprawdzianu poradzili sobie całkiem dobrze, choć niektóre umiejętności muszą opanować lepiej.
Z języka polskiego najwyższe wyniki osiągnęli z pisania (87 % czyli 7 % lepiej niż średnia kraju) i czytania (83 % czyli o 1 % od średniej krajowej),  gorzej im poszły zadania dotyczące wiedzy o języku. Z matematyki najlepiej poradzili sobie z rozwiązywaniem zadań tekstowych (70 % - czyli o 8 % lepiej niż średnia kraju) muszą zaś popracować nad sprawnością rachunkową i umiejętnościami dotyczącymi kalendarza, zegara i termometru.

Wśród uczniów najwyższe wyniki uzyskali:

z języka polskiego

Bartosz  Kosior

– 17 pkt.

     85%

Julian Pieczywek

– 17 pkt.

85 %

Jakub Topyła

– 16 pkt.

80 %

Natalia Wach

Wojciech Wielgos

– 16 pkt.

– 16 pkt.

80 %

80 %

z matematyki

Bartosz Kosior

  19 pkt.

95 %

Wojciech Wielgos

  19 pkt.

95 %

Jakub Topyła

   17 pkt.

85 %

 

Gratulujemy najlepszym uczniom wyników i życzymy, aby w klasie czwartej osiągnęli równie wysokie, a nawet wyższe.

 

Dodała: A. Terlik


WYCIECZKA DO WARSZAWY

  

    W dniu 31.05.2016 r. o godzinie 7.30 uczniowie klasy II i III wraz z opiekunami pojechali na całodniową wycieczkę do Warszawy. W połowie drogi zatrzymaliśmy się przy stacji CPN, gdzie mogliśmy zobaczyć akwarium i staw z rybami oraz papugi, a wśród nich arę. Pierwszym punktem programu był pobyt w gmachu Telewizji Polskiej. Tam dowiedzieliśmy się, jak powstają programy TV, np. „ Pytanie na śniadanie’’, „Świat się kręci’’, zwiedzaliśmy również Muzeum Zabytkowych Telewizorów. Najstarszy nazwał się „ Wisła’’. Następnie pojechaliśmy ja Stare Miasto, tam zobaczyliśmy pomnik Syrenki, Zamek Królewski z Kolumną Zygmunta III Wazy, Pomnik Małego Powstańca i Barbakan. Kupiliśmy tam swoim bliskim pamiątki. Po zjedzeniu pysznego obiadu w stołówce Biblioteki  Uniwersyteckiej było podziwianie pięknych ogrodów i oglądanie panoramy  warszawskiej. Gwoździem programu był pobyt w Centrum Nauki Kopernika, gdzie w Planetarium obejrzeliśmy na ekranie sferycznym film „ Podróż w nieznane ’’, oraz „ Czarne dziury’’. Po seansie w Planetarium należało już ruszać w drogę powrotną do domu. Na miejsce dotarliśmy ok. godziny 22:00. Wycieczka była bardzo udana i na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.


ZNAMY JUŻ WYNIKI SPRAWDZIANU

         24 maja br. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie podała wyniki sprawdzianu uczniów klasy VI. W tym roku szóstoklasiści pisali po raz drugi sprawdzian według nowych zasad, zmagali się z zadaniami z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i z języka angielskiego. Część może cieszyć się z osiągniętych rezultatów. A oto wyniki:

·         język polski:

średnia szkoły:             78 %,

średnia gminy:             73 %

średnia powiatu:          70 %

średnia województwa: 71 %

 

Uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe wyniki:

1.      Aleksandra Karwat         19 pkt. – 95 %,

2.      Wiktoria Gadzała           18 pkt. – 90 %,

3.      Zuzanna Bocian             17 pkt. – 85 %

4.      Paweł Grabarski            17 pkt. – 85 %

5.      Jędrzej Pieczywek        17 pkt. – 85 %

6.      Katarzyna Szczepanik   17 pkt. – 85 %

7.      Jakub Zieleńczuk          17 pkt. – 85 %

  

·         matematyka:

średnia szkoły:             46,7 %

średnia gminy:             53,8 %

średnia powiatu:          50,5 %

średnia województwa: 52,8 %

 

Uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe wyniki:

1. Mateusz Grzywacz            20 pkt. – 100 %,

2. Katarzyna Szczepanik       19 pkt. –   95 %,

  

·         język angielski:

średnia szkoły:             63,8 %

średnia gminy:             70,5  %

średnia powiatu:          64 %  

średnia województwa: 68,8 %

 

Uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe wyniki:

1. Aleksandra Karwat             40 pkt. – 100 %

2. Jędrzej Pieczywek             40 pkt. – 100 %

3. Igor Magierka                    38 pkt. –  95  %,

4. Paweł Grabarski                 34 pkt. –  85 %,

  

Gratulujemy wyników uczniom i cieszymy się z ich sukcesu.  

  Konkursy  jubileuszowe rozstrzygnięte

Uroczystość jubileuszu 100-lecia Szkoły już za nami. Jury oceniło i nagrodziło też prace nadesłane na konkursy związane z obchodami. Uczestnicy składali prace literackie w trzech kategoriach:

Ø  dla uczniów klas I-III Moja Szkoła w formie opisu

Ø  dla uczniów klas IV-VI Świadkowie ważnych zdarzeń
w naszej Szkole
w formie wywiadu

Ø  dla absolwentów Moja szkoła – tak ją wspominam
w formie eseju.

Wpłynęło w sumie ponad 40 prac. Komisja konkursowa w składzie: p. Ludmiła Romaneczko, p. Anna Kozak, p. Ewa Całka oraz p. Bogdan Wójcik przy ocenie brała pod uwagę formę pracy, oryginalność i bogactwo informacji w realizacji tematu, styl oraz język.

         Laureatami konkursów zostali:

a) w kategorii opisu:

         I miejsce              Wojciech Wielgos         klasa III

         II miejsce            Dawid Caban               klasa III

         III miejsce          Bartosz Kosior             klasa III

b) w kategorii wywiadu:

         I miejsce              Aleksandra Karwat      klasa VI

         II miejsce            Katarzyna Jakubczak klasa VI

                                      Wiktoria Gadzała         klasa VI

         III miejsce           Hubert Wasak             klasa V

         Wyróżnienie        Katarzyna Szczepanik klasa VI

                                      Zuzanna Mazurek       klasa V

                                      Aleksandra Szumiło    klasa V

c) w kategorii wspomnień:

         I miejsce              Teresa Kowalczyk-

         II miejsce            Edyta Caban-Sadurska

         III miejsce           Justyna Wronisz-Wasak

         Wyróżnienie        Ewa Kobyłka-Puła

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 


JUBILEUSZ 100-LECIA SZKOŁY

 

    19 maja 2016 r. uroczyście obchodziliśmy jubileusz 100-lecia naszej Szkoły. Przygotowywaliśmy do tego dnia przez prawie cały rok. Uroczystość rozpoczęła msza święta  w kaplicy pw. św. Stanisława w Wólce Rokickiej. Koncelebrowali ją ksiądz dziekan Piotr Stańczak, ksiądz senior Józef Huzar, nasz proboszcz ksiądz Krzysztof Krzyszczak oraz proboszcz parafii Jawidz-Rokitno ksiądz kanonik Stanisław Kryszczuk. Następnie w uroczystym pochodzie poczty sztandarowe szkół Gminy Lubartów, społeczność szkoły, zaproszeni goście oraz rodzice przemaszerowali z kaplicy do budynku szkoły.
    Na miejscu najmłodsi uczniowie złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą Patronowi Szkoły Bolesławowi Prusowi. Dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Po wprowadzeniu sztandarów odśpiewano hymn szkoły. Następnie pani dyrektor Ludmiła Romaneczko powitała gości: władze oświatowe i samorządowe, dawnych pracowników szkoły i absolwentów oraz społeczność szkoły. Spośród gości głos zabrali: p. Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty, p. Fryderyk Puła, Starosta Powiatu Lubartowskiego, p. Krzysztof Kopyść, Wójt Gminy Lubartów, wybitny absolwent naszej szkoły prof. dr hab. Krzysztof Woźniak z Uniwersytetu Warszawskiego, p. Wiesława St
ec, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność, p. Marzanna Majewska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowodworze, p. Sławomir Matyjaszczyk, prezes MPWiK w Lublinie oraz przewodnicząca Rady Rodziców p. Edyta Mazurek. Goście, zwracając się do społeczności szkoły, gratulowali sukcesów i wyrażali słowa uznania dla pani dyrektor, nauczycieli, pracowników oraz uczniów. Przekazali listy okolicznościowe i upominki. W imieniu absolwentów głos zabrali nasi radni p. Robert Piętka i p. Waldemar Kuchciak, a dwoje dawnych absolwentów p. Anna Magierka oraz p. Rafał Dziuba wręczyło pani dyrektor kosz stu róż na stulecie.
    Kolejnym punktem programu było wystąpienie pani dyrektor Ludmiły Romaneczko, która, wspominając swoich poprzedników, podkreślała ich wielką pracę i entuzjazm, by rozbudzić u uczniów różne zainteresowania i pasje. Podziękowała też serdecznie rodzicom i mieszkańcom, że zawsze wspierali szkołę w różnych działaniach. Po wystąpieniu pani dyrektor, uczczono minutą ciszy pamięć zmarłych nauczycieli, pracowników i uczniów szkoły.
    Po tej części uczniowie i absolwenci przedstawili przygotowany pod opieką p. Agnieszki Poniatowskiej-Chudziak program artystyczny. Dwóch uczniów klasy IV Szymek Czubacki i Szymek Włosek wcieliło się w dziennikarzy, którzy przybliżyli gościom historię szkoły. W ich wypowiedzi wplecione zostały różne scenki z życia szkoły, a dzieci zaprezentowały swoje umiejętności muzyczne, taneczne, wokalne i recytatorskie. Następnie społeczność szkoły i goście obejrzeli piękny koncert "Małej Rokiczanki". Członkowie zespołu, absolwenci i uczniowie stulatki, pokazali tańce i pieśni ludowe.
    Po uroczystości goście otrzymali pamiątkowe upominki, mogli także obejrzeć wystawę związaną z historią szkoły oraz ekspozycję szkolnych kronik z lat 1926-2015. Następnie wszyscy uczestniczyli w spotkaniu towarzyskim. Gdzie zostali poczęstowani pysznym tortem z wizerunkiem szkoły.
    Naszą uroczystość odwiedzili też prawdziwi dziennikarze i mogliśmy ją obejrzeć w panoramie Lubelskiej oraz poczytać na łamach „Wspólnoty Lubartowskiej” i „Przeglądu Lubartowskiego”

Co kryją minerały?

 

         13 maja 2016 r. uczniowie klas IV-VI pod opieką p. Ludmiły Romaneczko i p. Agnieszki Poniatowskiej-Chudziak odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Rokitnie. Tam powitała nas bibliotekarka
p. Iwona Mazurek i przedstawiła gościa – był nim p. dr Miłosza Hubera z UMCS w Lublinie.

         Uczony wygłosił bardzo interesującą prelekcję i przedstawił prezentację pt. „Piękno minerałów”. Na początku wystąpiły drobne problemy techniczne, ale udało się je pokonać. Dowiedzieliśmy się, jakie minerały powstawały w różnych okresach dziejów naszej planety, jakie czynniki wywierały na nie wpływ, dlaczego ten sam minerał może mieć różne kolory. Mogliśmy również obejrzeć rozmaite minerały i zobaczyć piękne przedmioty z nich wykonane, np. obrazy, wazony, figurki.

         Cieszymy się, że mogliśmy podczas wizyty w bibliotece poszerzyć naszą wiedzę i uzyskać wiele ciekawych informacji.

 

dodała: K. Szczepanik, kl. VI


Przedstawienie teatralne

w bibliotece w Rokitnie

 

     Dnia 11.05.2016r. maluchy z oddziału przedszkolnego, 6 – latki i klasy I – III pod opieką wychowawców wybrały się spacerem do Biblioteki Publicznej w Rokitnie, aby obejrzeć przedstawienie teatralne, które zaprezentowali aktorzy z Krakowa. Przedstawienie miało na celu uświadomić dzieciom jak ważną rolę pełni książka w naszym życiu. Treść i gra aktorska angażowały wyobraźnię widowni. Dzieci  brały czynny udział w przedstawieniu. Ujrzały przed sobą postacie: Skrzata,   Biedrona, Sowę, wszystkie we wspaniałych kostiumach, na które dzieci  patrzyły z podziwem.

   

     Na koniec widownia nagrodziła aktorów gromkimi brawami. Dzieci wręczyły też własnoręcznie wykonane kartki z podziękowaniem. Było też pamiątkowe zdjęcie. Do szkoły dzieci wróciły przeświadczone o tym, że należy jak najczęściej sięgać po książkę, która jest naszym najlepszym przyjacielem.

                                                                      Dodała Jadwiga Czekierda


WRESZCIE RUSZY BUDOWA PŁYWALNI

9 maja 2016 r. w Urzędzie Gminy Lubartów p. Krzysztof Kopyść, Wójt naszej gminy podpisał umowę z firmą  Skanska S.A., która wygrała przetarg. Zgodnie z umową do końca stycznia 2018 r. przy naszej szkole powstanie kryty basen. Marzyliśmy o pływalni od wielu lat i dzięki zaangażowaniu naszych rodziców wreszcie powstanie. Już nie będziemy musieli jeździć do Lubartowa, aby uczyć się pływać.

Budowa obiektu pochłonie 12 mln zł, z czego 9 mln będzie pochodzić z budżetu miasta Lublin w zamian za  możliwość dalszego składowania śmieci na wysypisku w Rokitnie. Budynek nowego kąpieliska ma mieć 1100 mkw. powierzchni. Jednorazowo na terenie hali basenowej będzie mogło przebywać do 40 osób. Obiekt będzie się składać z basenu pływackiego o długości 24 metrów i szerokości 8 m, z czterema torami pływackim o głębokości od 1,2 do 1,8 metra. Obok będzie znajdować się basen rekreacyjny o powierzchni nie mniejszej niż 80 mkw. i głębokości od 0,9 do 1,2 m, a także brodzik dla dzieci o powierzchni min. 10 mkw. W strefie  relaksu będzie wanna z hydromasażem dla min. 5 osób, sauna sucha i mokra oraz zjeżdżalnia basenowa wewnętrzna.

Obiekt będzie funkcjonalnie połączony z budynkiem istniejącej sali gimnastycznej łącznikiem, w którym znajdzie się szatnia dla uczniów. Po zakończeniu budowy na naukę pływania będziemy uczęszczać podczas lekcji wychowania fizycznego. A po południu będziemy mogli korzystać z atrakcji pływalni razem z rodzicami.

 


Nasze futbolistki najlepsze w gminie

Dnia 4 maja 2016 roku reprezentacja dziewcząt naszej szkoły pod opieką p. Bogdana Wójcika brała udział w gminnych zawodach w piłkę nożną w Skrobowie. W skład naszej drużyny weszły:

Zuzanna Bocian, kl. VI                          Wiktoria Gadzała, kl. VI

Katarzyna Jakubczak, kl. VI                 Aleksandra Karwat, kl. VI

Aleksandra Szumiło, kl. V                     Katarzyna Szczepanik, kl. VI

Oliwia Szczepanik, kl. VI                      Emilia Bieniek, kl. VI

Pierwsze mecze poszły nam bardzo dobrze, gdyż wygrałyśmy z drużyną z Annoboru wynikiem 5 : 0, a z dziewczętami z Mieczysławki 4 : 0. Trudniejszy okazał się mecz z zawodniczkami ze Skrobowa, który  zakończył remisem 2 : 2.  Mecze były zacięte, lecz grałyśmy fair play i każdy starał być uczciwy wobec przeciwnika. Niestety, upał,  jaki panował, odebrał nam wszystkie siły i już po paru minutach czułyśmy się bardzo zmęczone. Lecz nie poddawałyśmy się. Wiedziałyśmy bowiem, że kiedy ktoś chce osiągnąć sukces,  musi na niego ciężko pracować. 

W  półfinale pokonałyśmy reprezentantki SP Nowodwór 4 :0, a w finale odniosłyśmy zwycięstwo nad drużyną  z Brzezin 3 : 0. Mimo zmęczenia czułyśmy się ogromnie szczęśliwe.

Zawody przebiegły sprawnie, zakończyły się następującymi wynikami:

I miejsce              SP Wólka Rokicka,

II miejsce             SP Brzeziny,

III miejsce           SP Skrobów,

IV miejsce           SP Nowodwór,

V miejsce            SP Annobór i SP Łucka

Dodała: Kasia Jakubczak, kl. VI


SUKCES NASZYCH LEKKOATLETEK W POWIECIE

Dnia 29 kwietnia 2016 roku reprezentacja dziewcząt z naszej szkoły pod opieką p. Bogdana Wójcika brała udział w Mistrzostwach Powiatu Lubartowskiego w czwórboju lekkoatletycznym . Gospodarzem rozgrywek była Szkoła Podstawowa nr 3 w Lubartowie.  

W zawodach wzięło udział 8 drużyn dziewcząt i 7 drużyn chłopców startujących w 4 konkurencjach:

Ø bieg na 60 m,

Ø rzut piłeczką palantową,

Ø skok w dal,

Ø bieg na 600 m.

 Nasza drużyna (Zuzia Bocian, Wiktoria Gadzała, Kasia Jakubczak, Ola Karwat) najlepiej poradziła sobie z biegiem na 60 metrów, poprawiając swoje rekordy życiowe.  Konkurencje techniczne czyli skok w dal i rzut piłeczką palantową nie przyniósł nam spodziewanej ilości punktów. O naszym zwycięstwie przesądził bardzo dobry bieg dziewcząt na 600 metrów. Łącznie zdobyłyśmy 862 punkty, co dało nam 40 -punktową nad kolejną drużyną czyli Szkołą Podstawową w Kamionce. Ten wynik zapewnił  nam awans na zawody rejonowe w Puławach.

 

Dodała: Kasia Jakubczak, kl. VI


Wspomnienia z Panią Agnieszką Szczepanik

 

Dnia 28.04.2016r. w naszej szkole gościliśmy absolwentkę Panią Agnieszkę Szczepanik, która obecnie jest nauczycielem języka angielskiego i Prezesem Stowarzyszenia Rokiczanka. Podczas spotkania z uczniami klas I-III p. Agnieszka wróciła do swoich lat szkolnych spędzonych  murach tej szkoły. Zapoznała dzieci z rodzajem zajęć oraz wymieniła koła zainteresowań, w których uczestniczyła, a które miały wpływ na obecnie realizowane pasje.

Nasi uczniowie chętnie zadawali pytania. Spotkanie bardzo się wszystkim podobało, a pytaniom nie było końca. Na zakończenie spotkania uczniowie zostali obdarowani słodyczami. Natomiast dzieci w podziękowaniu wręczyły własnoręcznie wykonaną laurkę.


TURNIEJ O PUCHAR WÓJTA

Dnia 28 kwietnia 2016 roku w naszej szkole odbył się XXV Turniej Sprawnościowy o Puchar Wójta Gminy Lubartów ,,Wszystko dla zdrowia". Brało w nim udział 8 reprezentacji szkół podstawowych z Gminy Lubartów: z Wólki Rokickiej, Brzezin, Łucki, Nowodworu, Skrobowa, Szczekarkowa, Annoboru i Mieczysławki. Po uroczystym przemarszu 12-osobowych drużyn wprowadzanych przez nasze koleżanki gości powitała pani dyrektor Ludmiła Romaneczko, następnie po złożeniu meldunku turniej otworzyła pani Katarzyna Brzozowska, sekretarz gminy. Nagrodą główną zawodów był Puchar Wójta Gminy Lubartów.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali sędziowie: pomysłodawca turnieju p. Zdzisław Waśkowski, p. Helena Krzyżanowska, p. Adam Wasak i p. Henryk Libich.   Turniej rozegrano w 2 grupach:

                 Grupa A

                               Grupa B

SP Annobór

32 p.

SP Łucka

38 p.

SP Brzeziny

43 p.

SP Nowodwór

16 p.

SP Mieczysławka

26 p.

SP Skrobów

42 p.

SP Szczekarków

39 p.

SP Wólka Rokicka

44 p.

 

    Do finału zakwalifikowały się tylko drużyny ze szkół w Szczekarkowie, Brzezinach, Skrobowie oraz Wólce Rokickiej. Ponieważ swoją grupę wygraliśmy brawurowo, uzyskując prawie komplet punktów, nasi kibice bardzo na nas liczyli. Konkurencje wzbudziły ogromne emocje. Ale bez względu na wynik, liczyła się dobra zabawa. Walka była bardzo zacięta, lecz zwycięzca mógł być tylko jeden. Wygrała drużyna ze Skrobowa otrzymując Puchar Wójta i ciesząc sie wygraną. Lecz nikt nie opuścił zawodów z pustymi rękoma. Każda szkoła dostała nagrodę w postaci sprzętu sportowego.

Wszystkim serdecznie gratulujemy. A oto klasyfikacja końcowa:

II tura

Miejsce

SP Skrobów

34 pkt.

I m-ce

SP Szczekarków

31 pkt.

II m-ce

SP Brzeziny

28 pkt.

III m-ce

SP Wólka Rokicka

27 pkt.

IV m-ce


II miejsce w konkursie ,,Jestem bezpieczny"

     Dn. 27.04.2016 r. pod opieką p. Adama Peterwasa wybraliśmy się do Lubartowa na gminny etap konkursu ,,Jestem bezpieczny'', organizowany przez Komendę Powiatową Policji. Reprezentacja naszej szkoły składała się z uczniów:

- Julia Przysiadła - klasa IV

- Hubert Wasak - klasa V

- Aleksandra Karwat - klasa VI.

    Do turnieju wiedzy o działaniach policji i zasadach bezpieczeństwa przygotowywaliśmy się wcześniej z pomocą p. Magdaleny Barszczyk. 

Na konkurs przyjechało 8 reprezentacji szkół podstawowych z naszej gminy. Jak co roku w sali konkursowej zastaliśmy pana policjanta, który czekał już tam na nas z arkuszami. Po szczegółowym przedstawieniu nam zasad konkursu otrzymaliśmy karty z 20 pytaniami. Na rozwiązanie tego testu mieliśmy 30 min. Pytania były na ogół proste, więc większość uczestników nie miała z nimi problemu. Gdy wszyscy już ukończyliśmy pisanie, wyszliśmy na korytarz, a komisja zaczęła sprawdzać nasze prace i liczyć punkty.

Po paru minutach zostali jeszcze poproszeni kapitanowie z czterech drużyn na dogrywkę, gdyż okazało się, że zawodnicy uzyskali tyle samo punktów. Gdy dogrywka zakończyła się, spotkaliśmy się wszyscy ponownie w sali konkursowej, gdzie jury ogłosiło wyniki.

Ku naszemu zaskoczeniu i wielkiej radości zdobyliśmy aż 55 pkt., co zapewniło nam II miejsce w konkursie. I miejsce zajęły dziewczęta ze Skrobowa, uzyskując 58 pkt. Mamy nadzieję, że za rok staniemy na najwyższym stopniu podium.

 

Dodała: Ola Karwat, kl. VI


BIEGI SZTAFETOWE W GMINIE

Dnia 26 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce odbyły się zawody o Mistrzostwo Powiatu Lubartowskiego w biegach sztafetowych 4 x 100 m oraz sztafetach szwedzkich. Uczestniczyli w nich zawodnicy ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z całego powiatu lubartowskiego, m.in. Szkoła Podstawowa w Ostrowie Lubelskim, SP w Kamionce, SP nr 1 w Lubartowie, SP nr 3 w Lubartowie, SP w Ostrówku, SP w Leszkowicach, SP w Abramowie, SP w Wielkiem, SP w Firleju, SP w Woli Sernickiej, SP w Łucce, SP w Brzezinach.  Nasza drużyna dziewcząt pobiegła w sztafecie 4 x 100 m w składzie: Kasia Jakubczak, Wiktoria Gadzała, Zuzanna Bocian i Aleksandra Karwat wszystkie z klasy VI.

Pomimo przenikliwego zimna i silnego wiatru dziewczęta pobiegły w bardzo dobrym tempie, uzyskując znakomity czas 59,75 s. Walka była bardzo zacięta. Bieg znakomicie zaczęła Ola, przekazując pałeczkę Wiktorii, która, dając z siebie wszystko, uzyskała kilkumetrową przewagę. Następnie swój dystans pokonała Zuzia, przekazując pałeczkę Kasi. Kasia świetnie ukończyła bieg i na metę dobiegła z dużą przewagą nad kolejną zawodniczką.

Po obliczeniu czasów wszystkich biegaczek zwycięzcą okazała się nasza drużyna, która o ponad sekundę wyprzedziła drugą na mecie Szkołę Podstawową w Ostrowie Lubelskim.

 

dodała: Kasia Jakubczak, kl. VI


Ratujmy Matkę Ziemię

 

        22 kwietnia to ważna data w kalendarzu. W tym dniu obchodzimy Dzień Ziemi. Dzień ustalony po to, aby przypomnieć ludziom, że Ziemia jest naszym wspólnym dobrem i należy o nią dbać.
        Z okazji tego święta, klasa druga przygotowała część artystyczną. Całej społeczności szkolnej, zebranej w świetlicy, klasa zaprezentowała przedstawienie teatralne o tematyce ekologicznej pt. „Ratujmy Matkę Ziemię”. Uczniowie pięknie zagrali swoje role oraz zaśpiewali piosenki. Na widowni byli też rodzice niektórych uczniów, którzy mogli podziwiać grę aktorską drugoklasistów. Rodzice zadbali o stroje dzieci potrzebne do przedstawienia. Występ uczniów klasy drugiej bardzo się podobał zgromadzonej publiczności. Po obejrzeniu części artystycznej, uczniowie poszczególnych klas pod opieką wychowawców, zabrawszy ze sobą worki i rękawiczki, wyruszyli na wyznaczone tereny w Wólce Rokickiej i Rokitnie, aby je posprzątać.

 

Jadwiga Czekierda


GMINNY CZWÓRBÓJ LEKKOATLETYCZNY

Dnia 21 kwietnia 2016 roku na obiektach sportowych Gimnazjum w Łucce odbyły się Mistrzostwa Gminy Lubartów w czwórboju lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt  w składzie: 

K. Jakubczak, kl. VI, Z. Bocian, kl. VI, W. Gadzała, kl. VI, O. Karwat, kl. VI, O. Szumiło, kl. V.

 Najpierw odbył się bieg na 60 metrów. Po zliczeniu punktów okazało się, że najlepszy wynik uzyskała nasza drużyna. Następne konkurencje to rzut piłeczką palantową oraz skok w dal. Tutaj także okazałyśmy się lepsze niż nasze rywalki i Wólka Rokicka utrzymała się na prowadzeniu.

  Najbardziej stresującą konkurencją był bieg na 600 metrów. Zaraz po starcie dziewczęta z Wólki Rokickiej objęły prowadzenie. Pierwsza do mety dobiegła Kasia Jakubczak, a zaraz za nią Zuzia Bocian. Tym oto sposobem dziewczęta z naszej szkoły wygrały turniej i awansowały na zawody powiatowe. Najlepszą lekkoatletką zawodów została Katarzyna Jakubczak, która ze wszystkich konkurencji uzyskała łączny wynik 275 pkt.

Oto wyniki w kategorii dziewcząt:

I m-ce         SP Wólka Rokicka - 949 pkt.

II m-ce        SP Annobór  - 798 pkt.

III m-ce       SP Brzeziny - 583 pkt.

IV m-ce      SP Skrobów - 562 pkt.

V m-ce        SP Nowodwór - 496 pkt.

VI m-ce      SP Łucka - 471 pkt.

VII m-ce     SP Szczekarków - 456 pkt.

 

GRATUKUJEMY DZIEWCZĘTOM SUKCESU!!!

 

Dodała: Kasia Jakubczak, kl. VI


POZNAJEMY HISTORIĘ SZKOŁY

        Dnia 15.04.2016 r. klasa VI zaprosiła panią Iwonę Karwat na lekcję godziny wychowawczej,  aby opowiedziała nam o tym, jak wyglądała nauka oraz życie w szkole kilkanaście lat temu. Z radością  słuchaliśmy co ma do powiedzenia nasz gość. Mogliśmy również zadawać pytania. Usłyszeliśmy bardzo wiele ciekawych i zajmujących opowieści.
         Pani Iwona jako dziecko była uczennicą naszej szkoły w latach 1975-83,  a później uczyła w niej języka rosyjskiego (1989/90). Z informacji, jakich udzielił nasz gość, dowiedzieliśmy się wiele o naszej szkole, np. iż nauka w szkole była zupełnie inna - uczono innych przedmiotów, np. fizyki czy geografii, a sam budynek miał odmienny wygląd. Jednak najbardziej zainteresował nas temat sportu. Jako że wiele osób z naszej klasy jest wspaniałymi sportowcami, to i z radością słuchaliśmy się, jak wyglądało wychowanie fizyczne w dawnych latach. Po pierwsze było tylko 2 godziny, po drugie zajęcia odbywały się w małej sali, gdzie obecnie jemy obiady.
         Z całego serca chcemy podziękować Pani Iwonie za to, że nas odwiedziła. Dzięki niej udało nam się chociaż na chwilę przenieść sie w przyszłość i poznać historię szkoły.

                                   dodała  Kasia Jakubczak, kl. VI

SZKOLNE PYSZNOŚCI 

            Dnia 13 kwietnia 2016 roku w klasie VI odbyły się kulinarne zmagania na lekcji techniki. Kilka dni wcześniej uczniowie podzielili się na dwie grupy, jednocześnie ustalając, jakie produkty będą im potrzebne. Grupa I, w skład który wchodzili; K. Jakubczak, W. Gadzała, Z. Bocian, I. Magierka, M. Góźdz,  J. Pieczywek, J. Mąka oraz J. Zieleńczuk, przygotowała hamburgery. Pozostała część klasy czyli II grupa, tj. M. Grzywacz, P. Grabarski, O. Szczepanik, K. Szczepanik, E. Bieniek, W. Muciańska, a także O. Karwat, zaskoczyła wszystkich daniem obiadowym. Podali smaczne piersi z kurczaka w panierce paprykowej, placuszki tortilli oraz surówkę.

         Obydwie grupy poradziły sobie doskonale. Później z apetytem zjedli przygotowane pyszności. Najlepszym dowodem, iż potrawy były naprawdę smaczne, była pochwała P. B. Wójcika i P. A. Peterwasa, którzy mieli okazje delektować się naszymi wyrobami. Dziękujemy paniom kucharkom za użyczenie nam kuchni do smażenia kurczaka i steków. 

                                                                 dodała:  Kasia Jakubczak

Spotkanie z Panią Genowefą
– nauczycielką naszej szkoły

 

Uczniowie klasy czwartej gościli na godzinie wychowawczejbyłą nauczycielkę naszej szkoły Panią Genowefę.

Podczas spotkania z uczniami Pani Genowefa przeniosła w swoich wspomnieniach wszystkich do czasów, kiedy uczyła w szkole. Opowiadała, jak funkcjonowała szkoła, jakie były zabawy i zainteresowania ówczesnych dzieci, jak wyglądały klasy…. Uczniowie chętnie zadawali pytania, na które nasz Gość odpowiadał wyczerpująco.

Na koniec uczniowie wraz z wychowawczynią pięknie podziękowali za przybycie i ciekawe opowieści, a następnie zaprosili Panią Genowefę na uroczystość stulecia naszej szkoły.


Wspomnienia absolwenta Pana Roberta Piętki

 

Dnia 14.04.2016r. w naszej szkole gościliśmy absolwenta Pana Roberta Piętkę, który obecnie pracuje w Wydziale Zarządzania Kryzysowego, jest wiceprzewodniczącym Rady Gminy Lubartów, pełni funkcję radnego Wólki Rokickiej i Kolonii Wólki Rokickiej, jest członkiem Głównej Komisji Pojazdów Zabytkowych przy Polskim Związku Motorowym w Warszawie oraz prezesem Federacji Zmotoryzowanych w Lubartowie.

Podczas spotkania w bardzo ciekawy sposób przybliżył ówczesne warunki lokalowe szkoły, wymienił nazwiska nauczycieli, którzy w tym czasie pracowali. Zapoznał dzieci z rodzajami zajęć oraz wymienił koła zainteresowań, na które uczniowie mogli uczęszczać. Nasi uczniowie bardzo chętnie zadawali pytania. Najczęściej pojawiającymi się pytaniami wśród dzieci były te, które dotyczyły zajęć sportowych. Wielkim zaskoczeniem natomiast był brak w tamtych czasach komputerów.

Mamy nadzieję, że pasjami, które posiada zaproszony gość zarazi naszych uczniów. Spotkanie bardzo podobało się wszystkim uczniom klas I-III, a pytaniom nie było końca. W ramach uwrażliwiania dzieci na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa Pan Robert Piętka wręczył wszystkim uczestnikom znaczki odblaskowe PZU. Natomiast uczniowie w podziękowaniu wręczyli własnoręcznie wykonaną laurkę.


Ognisko klas pierwszej
i drugiej

    Dnia 7 kwietnia 2016r. korzystając ze sprzyjającej pogody klasy pierwsza i druga wraz z wychowawcami udały się na ognisko. Najpierw dzieci upiekły kiełbaski i była wspólna degustacja. Wszystkim dopisywały apetyty. Dzieci miały też okazję do wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Na koniec do ogniska wrzucono marzanny i w ten sposób spalono symbol minionej zimy.

 


SPRAWDZIAN KLASY VI JUŻ ZA NAMI

            Dzień 5 kwietnia 2016 r. był dniem wolnym od zajęć dydaktycznych dla uczniów naszej szkoły poza szóstoklasistami, ponieważ oni pisali jak wszyscy z klasy VI ogólnopolski sprawdzian na koniec nauki w szkole podstawowej przeprowadzany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Przed wejściem do sal pani dyrektor poczęstowała nas czekoladą, aby lepiej się nam myślało. Członkowie zespołu nadzorującego sprawdzili nasze legitymacje, a potem losowaliśmy miejsca przy stolikach.  Otrzymaliśmy arkusze o godzinie 09.00. Nasz pierwszy egzamin składał się on z dwóch części. Pierwsza dotyczyła umiejętności i wiadomości z j. polskiego oraz matematyki, a trwała 80 minut. Uczniowie, którym przysługiwał wydłużony czas pisania np. dyslektycy, mogli pisać przez 120 min.

            Po zakończeniu pierwszej części mogliśmy odpocząć podczas przerwy i wzmocnić się, bowiem w naszej sali opiekunowie przygotowali dla nas pyszne wiosenne kanapki i napoje.

            Na drugiej części egzaminu sprawdzano nasze umiejętności z języka angielskiego. Rozpoczęliśmy po przerwie o 11.45 i trwała 45 minut, w przypadku dyslektyków 65 minut. Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Mimo stresu i nerwów, jakie czuli w trakcie testu, po zakończeniu egzaminu szóstoklasiści zgodnie twierdzili, że nie był on trudny. Z polskiego wątpliwości budziło ogłoszenie, a z matematyki zadanie otwarte o rodzynkach.  Swoje wyniki poznamy dopiero 27 maja.

            Klasa szósta pragnie serdecznie podziękować nauczycielom i wyrazić wdzięczność za przygotowanie nas do jednego z pierwszych ważnych egzaminów w naszym życiu. Pozostało tylko czekać na wyniki testu i nasze reakcje, kiedy dowiemy się, jak nam poszło. 

                                         dodała: Katarzyna Jakubczak kl. VI


UDANE ZAWODY W PIŁCE RĘCZNEJ

        W dniu 31.III.2016 r. w Michowie zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Nasze zawodniczki zajęły III miejsce w tych zawodach. W  skład drużyny weszły: A. Karwat kl. VI, W. Gadzała kl. VI, Z. Bocian kl. VI, K. Szczepanik kl. VI,  O. Szczepanik kl. VI, K .Jakubczak  kl. VI, E .Bieniek kl. VI,  A. Szumiło kl.V.
        Rywalizacja odbyła się miedzy drużynami ze szkół podstawowych z Michowa,  Kamionki, Wielkiego, Wólki Rokickiej oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubartowie. Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym” dwa razy po sześć minut.  

        Nasze dziewczęta pierwsze starcie stoczyły z zawodniczkami "czwórki" w Lubartowie, pokonując przeciwniczki 12 : 0. Kolejny mecz z rywalkami z Wielkiego także wygrały .Niestety, przeciwniczki z Michowa okazały się lepsze, wygrywając z nami 5 : 3. Pełen emocji mecz rozegrałyśmy  się z drużyną z Kamionki. Walka toczyła się o II miejsce, nerwy i napięcie panujące na boisku odbiły się na wyniku meczu. W rezultacie nasza drużyna przegrała 2 : 4, zajmując ostatecznie trzecie miejsce.  Mimo porażki cieszymy się z miejsca na podium  i pucharu. Mamy nadzieję, iż w kolejnych dyscyplinach odniesiemy większe sukcesy.

dodała: Kasia Jakubczak, kl. VI


Kolejne albumy trzecioklasistów

         Uczniowie klasy trzeciej -  Jakub Drzewiecki oraz Bartosz Kosior ponownie mile zaskoczyli swoich rówieśników,  przygotowując dodatkowe prace  wybiegające poza ramy podstawy programowej klasy III. Zainteresowania chłopców dotyczą różnych dziedzin wiedzy, a mianowicie  geografii oraz przyrody. Jakub wykonał  album zwierząt oraz album państw świata, natomiast Bartosz album ptaków oraz zwierząt  prehistorycznych. Radości wychowawczyni, kolegów i gratulacji składanych chłopcom nie było końca, tym bardziej, że każda z prac zawiera  przystępną wiedzę oraz pracę plastyczną. Jakub przygotował już łącznie około 75  prac, natomiast Bartosz  około 100. Prace ubogacają klasową biblioteczkę. Uczniowie tej klasy wykorzystują prace kolegów  do codziennych zajęć, układania zagadek, opowiadań, rebusów oraz korzystają z nich podczas przerw. Podczas omawiania lektury pt.,, Kajtkowe przygody”, jedna z grup wykorzystała album do wyszukania informacji o wędrówkach bocianów,  zamieszkiwanych terenach i pożywieniu.  Albumy niewątpliwie stanowią dla trzecioklasistów cenne źródło informacji, a być może będą inspiracją  do ujawnienia  zainteresowań wśród innych kolegów.

                         Brawo !!!


WIOSENNO-WIELKANOCNE DRZEWKA

 

Na lekcjach plastyki uczniowie klasy czwartej postanowili wykonać ozdoby wielkanocne.  Pomysłów było bardzo dużo. Każdy mały artysta wykonał drzewko

z różnych materiałów plastycznych: bibuły, sztucznych kwiatuszków, kolorowych wstążek. Były też prace, do których wykorzystano prawdziwe gałązki.

Podczas wykonywania prac było dużo śmiechu i zabawy, a efekt zadowolił najwybredniejszych koneserów.


Z okazji Świąt Wielkiej Nocy
składamy serdeczne życzenia, wesołego Alleluja
oraz dużo zdrowia i pogody ducha.


Niech radość Wielkanocy napełni nasze serca
nadzieją i obfitością łask od Chrystusa Zmartwychwstałego. 

Dyrektor, pracownicy oraz uczniowie
Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa
w Wólce Rokickiej


WIOSNA, ACH TO TY

    Wiadomo, że każdy z niecierpliwością czeka na rozkwit kwiatów i żeby w końcu zaświeciło słońce.  Aż nareszcie nastał pierwszy dzień wiosny. U nas w szkole jest on obchodzony bardzo ciekawie. 
           W tym roku na dobry początek uczennice z klasy V i VI czyli Aleksandra Karwat, Oliwia Szczepanik, Emilia Bieniek, Rozalia Zieleńczuk, Aleksandra Szumiło, Zuzanna Mazurek przygotowały dla wszystkich zdrowe przekąski. Potem, ponieważ pogoda rano nie dopisała szkołę zamieniliśmy w sale kinowe i oglądaliśmy wspólnie wybrane przez nas filmy.  Uczniowie klas starszych wybrali  jak ,,Harry'ego Pottera” czy ,,Hobbit”, zaś młodsi koledzy zdecydowali się na baśnie. Następnie w sali gimnastycznej został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą marzannę. Jury w składzie: pani dyrektor, pani M. Barszczyk i Ola Karwat z kl. VI oceniły przygotowane przez nas kukły. W kategorii klas starszych pierwsze miejsce zajęła klasa V, drugie klasa VI i trzecie IV i druga marzanna z klasy V. W kategorii klas młodszych pierwsze miejsce zajęła marzanna klasy pierwszej, drugie rodzeństwa z klasy I i III. Trzecie miejsce zajęła marzanna Martynki Czubackiej z klasy I.
           Tego dnia odbył się też konkurs o dni świętego Patryka organizowany przez panią Annę Kozak, naszą anglistkę. Udział wzięli w nim uczniowie z klasy II, V i VI. Wszyscy wypadli bardzo dobrze. Na samym końcu w świetlicy podziwialiśmy kolegów występujących w ,,Mini talent show”. Uczniowie z 0, I, II i III klasy pokazali nam swoje talenty. Natalka Wach z klasy trzeciej zaprezentowała sztuczkę z gumką do włosów i zajęła I miejsce. Łucja Misztal i Julka Urban z zerówki zaśpiewały nam piosenkę i zajęły II miejsce. Trzecie miejsce zajęły dziewczynki z klasy III Maja, Nikola i Natalka, prezentując nam układ taneczny. Wszyscy bardzo się cieszą, że zrobiło się ciepło, więc będziemy mogli spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu i cieszyć się wiosną.


dodała: Zuzanna Mazurek, kl. V
 

 
WIOSENNE OGNISKO

 
     
    Dnia 21 marca uczniowie klasy VI pod opieką wychowawcy p. Bogdana Wójcika wybrali się na ognisko, aby świętować Pierwszy Dzień Wiosny. Około godziny 12 cała grupa wyruszyła na wyprawę. Wszyscy wzięli ze sobą kiełbaski, chleb oraz inne przysmaki. Szóstoklasiści nie zapomnieli oczywiście o kukle marzanny, bowiem jej utopienie stanowiło najważniejszy punkt wycieczki. Maszerując nad rzekę, nie mogliśmy sie doczekać, kiedy dotrzemy na miejsce.

 
    Ognisko odbywało się na terenie Wólki Rokickiej. Tam nad brzegiem Wieprza nasi koledzy Kuba Zieleńczuk oraz Kuba Mąka przygotowali miejsce na rozpalenie ognia oraz zapas drewna. Byliśmy im za to bardzo wdzięczni. Po upieczeniu kiełbasek wrzuciliśmy podpaloną kukłę marzanny do Wieprza, aby pożegnać zimę, a powitać wiosnę. Podczas wyprawy było bardzo dużo żartów i świetnie bawiliśmy się. Powitaliśmy wiosnę naprawdę na wesoło. dzięki temu uczestnicy wycieczki wrócili do domu z radosnym uśmiechem.
 
 
dodała: Katarzyna Jakubczak, kl. VI
 
  
  

QR kody & happy shamrocks!

21 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w biegu edukacyjnym z języka angielskiego, w trakcie którego rozwiązywali zadania o kulturze Irlandii o raz o jej patronie Świętym Patryku.

            Chłopcy i dziewczęta z klasy I i II zostali podzieleni na drużyny i wyruszyli na poszukiwanie zadań poukrywanych z różnych częściach szkoły i w klasach. Najmłodsi uczniowie musieli pokolorować koniczynki – symbole Irlandii, uczyli się korzystania z angielsko- polskiego słownika obrazkowego oraz układali puzzle z postacią irlandzkiego skrzata Leprikona. Bezbłędnie wykonane polecenia zostały nagrodzone naklejkami.

            Dzięki pomocy kolegów z klasy V i VI dzieci z klasy III również uczestniczyły w biegu edukacyjnym po szkole. Za pomocą telefonów komórkowych i odpowiedniej aplikacji uczniowie skanowali QR kody i  odczytywali polecenia zaszyfrowane na kartkach. Pytania dotyczyły kultury Irlandii oraz postaci Świętego Patryka głównego patrona Irlandczyków. Wszystkie odpowiedzi uczniowie zaznaczali na kartach pracy. Za dobrze podkreślone odpowiedzi dzieci otrzymały specjalna nagrodę – szczęśliwą koniczynkę. Oznacza ona zwolnienie z jednej pracy domowej z języka angielskiego, co szczególnie ucieszyło uczestników zabawy!

            Na zakończenie Dnia Świętego Patryka zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie uczniów ubranych w różne odcienie zieleni – symbolu Irlandii.

                                                                                             

Opracowała p. Ania Kozak


Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia 

11 marca 2016 roku uczniowie klas IV, V i VI Szkoły Podstawowej przystąpili do zorganizowanego przez Centrum Edukacji Szkolnej Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego Myślenia. Szkołę reprezentowało 8  uczniów. Uczniowie rozwiązywali zadania, łamigłówki i rebusy ubiegając się  tytuł „ Mistrza Logicznego Myślenia”.

        Wyniki konkursu poznamy w maju. 

Tajemnice znaczków i poczty

          Dnia 03 marca 2016 r. odwiedzili naszą szkołę pani Anna Frymus, regionalny koordynator ds. filatelistyki Poczty Polskiej oraz pan Wiesław Greszata, filatelista. Nasi goście rozdzielili się.

         Pani Frymus przeprowadziła zajęcia w obu oddziałach przedszkolnych oraz w klasach I-II.  Podczas tych  spotkań  przybliżyła dzieciom  hobby, jakim  jest  zbieranie znaczków pocztowych. Nasze dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały krótkiej pogadanki na temat filatelistyki, po której zapoznały się z wykorzystywanymi  narzędziami  takimi jak lupa czy pinceta.  Następnie używając  tych   narzędzi  oglądały przyniesione przez naszego gościa znaczki pocztowe.  Wiele radości sprawiły dzieciom  olbrzymie  puzzle. Gdy wspólnymi siłami  ułożyły je  na dywanie,  pojawił się kolorowy znaczek pocztowy z napisem Poczta Polska. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały  kartki pocztowe, które własnoręcznie opieczętowały.

         Na spotkaniu z panem Greszatą uczniowie klas III-VI dowiedzieli się, od kiedy zaczęto używać znaczków, do czego służyły, jak je projektowano i produkowano, które są najcenniejsze, w jaki sposób zbierać znaczki, jak je bezpiecznie przechowywać, jak powiększać swoją kolekcję filatelistyczną. Dla młodych filatelistów to były bardzo ciekawe i przydatne informacje.

 

 

dodała: Kasia Szczepanik, kl. VI 


Nasze dziewczęta III w rejonie w koszykówkę

    Dn. 02.03.2016 r. pod opieką naszego nauczyciela wychowania fizycznego pana Bogdana Wójcika wybrałyśmy się na zawody w mini-koszykówkę do Opola Lubelskiego. Drużyna dziewcząt pojechała w składzie:

Emilia Bieniek, kl. VI                       Zuzanna Bocian, kl. VI    

Wiktoria Gadzała, kl. VI                   Katarzyna Jakubczak, kl. VI      

Aleksandra Karwat, kl. VI                Katarzyna Szczepanik, kl. VI 

Aleksandra Szumiło, kl. V                Oliwia Szczepanik, kl. VI       

Rozalia Zieleńczuk, kl. V                  Zuzanna Mazurek, kl. V        

 

         Grałyśmy systemie pucharowym. W pierwszym spotkaniu spotkały się zawodniczki ze Szkoły Podstawowej w Puławach z przeciwniczkami ze Szkoły Podstawowej w Opolu Lubelskim. Mecz był bardzo zacięty, jednak w ostateczności wygrały gospodynie. W drugim meczu zmierzyły się nasze dziewczyny z drużyną ze Szkoły Podstawowej w Rykach. Spotkanie przegrałyśmy, ale ciągłe miałyśmy szanse na zajęcie III miejsca.

         Kolejny mecz rozegrałyśmy z dziewczynami ze Szkoły Podstawowej w Puławach. Po długim, męczącym i trudnym starciu nasze marzenia się spełniły. Pokonałyśmy nasze rywalki  24:23. Walcząc z zawodniczkami z klas sportowych dużych szkół, nasze reprezentantki okazały się równorzędnymi partnerkami i znakomicie sobie poradziły. Świetnie na boisku spisały się zawodniczki: A. Karwat, K. Jakubczak, Z. Bocian, W. Gadzała A. Szumiło. Z uśmiechami na twarzach wylądowałyśmy na trzecim miejscu podium!

Gratulacje dziewczyny!!!

dodała: Ola Karwat


Nowe krzesła w sali komputerowej

    W ubiegłym tygodniu dla  naszej szkoły zostały zakupione nowe krzesła do sali komputerowej. Były one zkupione z myślą o uczniach, aby mogli swobodnie siedzieć przed komputerem zgodnie z zasadami BHP.  Krzesła są solidnie wykonane  z drewna i metalu. Można regulować w nich wysokość siedziska oraz obracać się dookoła osi. Z zakupu wszyscy uczniowie są bardzo zadowoleni.

  

 

 

  


VI Międzyszkolny Turniej Tenisa Stołowego

18.02.2016 r. w naszej sali gimnastycznej rozegrano międzyszkolne mistrzostwa w tenisie stołowym. Wzięli w nich udział reprezentanci Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej, Szkoły Podstawowej im. Hansa Christiana Andersena w Jawidzu oraz Gimnazjum w Łucce. Łącznie w turnieju uczestniczyło 42uczniów, w tym 17 dziewcząt. Opiekunem zawodników z naszej szkoły był p. mgr Bogdan Wójcik, natomiast uczniowie z Jawidza przyjechali po opieką księdza kanonika Stanisława Kryszczuka. Zawody zostały zorganizowane we współpracy z parafią Jawidz-Rokitno i sekcją tenisa stołowego Klubu Sportowego Perła Rokitno.

Rozgrywki rozpoczęły się o godzinie 10.00, a zakończyły około 14.00. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w czterech kategoriach. A oto zwycięzcy turnieju:

·         dziewczęta najmłodsze (klasa III i niżej):

I miejsce         Gabriela Słomka         SP Jawidz

II miejsce        Klaudia Kowalak       SP Wólka Rokicka

III miejsce   Aleksandra Żukowska   SP Jawidz

·         dziewczęta młodsze (klasa III):

I miejsce        Zuzanna Kozioł         SP Jawidz

II miejsce       Julia Danił                  SP Jawidz

III miejsce     Paulina Pieczywek     SP Jawidz

 

·         dziewczęta starsze (klasa IV)

I miejsce    Paulina Kazimierczak      SP Jawidz      

II miejsce   Zuzanna Kołodyńska      SP Jawidz

III miejsce      Natalia Przysiadła      SP Wólka Rokicka

·         dziewczęta najstarsze (klasa V i VI):

I miejsce        Martyna Słomka         SP Jawidz

II miejsce       Katarzyna Słomka      SP Jawidz

III miejsce     Aleksandra Karwat    SP Wólka Rokicka 

Gimnazjum w Łucce 

·         chłopcy najmłodsi (klasa II i niżej):

I miejsce        Wiktor Kozioł            SP Jawidz

II miejsce       Piotr Szkutnik            SP Jawidz

III miejsce     Oskar Żukowski         SP Jawidz

 

·         chłopcy młodsi (klasa IV i III):

I miejsce       Tomasz Bocheński     SP Wólka Rokicka

II miejsce     Jakub Drzewiecki       SP Wólka Rokicka

III miejsce    Wojciech Wielgos      SP Wólka Rokicka

 

·         chłopcy starsi (klasa V):

I miejsce         Sebastian Lato            SP Jawidz

II miejsce        Jakub Lipski              SP Wólka Rokicka

III miejsce      Jakub Lecki                SP Wólka Rokicka

 

·         chłopcy najstarsi (klasa VI):

I miejsce        Jakub Szkutnik           SP Jawidz

II miejsce       Kacper Kobyłka         SP Jawidz

III miejsce     Jakub Zieleńczuk         SP Wólka Rokicka

·       gimnazjum:

I miejsce         Krzysztof Ciołek        Gimnazjum Łucka     

II miejsce        Sebastian Kuchciak    Gimnazjum Łucka     

III miejsce      Konstancja Kuchciak Gimnazjum Łucka

 

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz piękne puchary ufundowane przez organizatorów turnieju, a następnie spotkali się przy gorącej herbatce i pączkach. Sponsorem poczęstunku był p. Dariusz Karwat, właściciel firmy "Dario".

Gratulujemy sukcesu zwycięzcom i pomysłu organizatorom.

dodał: B. Wójcik

 Nie ma jak łyżwy!

17 lutego 2016 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej oraz dziesiątka gimnazjalistów z Łucki pod opieką P. Ludmiły Romaneczko i P. Magdaleny Barszczyk wybrali się podczas ferii zimowych na łyżwy do Lublina. Nowe kryte lodowisko "Icemania" znajduje się obok obiektów MOSiR przy ul. Lubelskiego Lipca. W nowoczesnym budynku można też wypożyczyć buty z łyżwami, kaski oraz odpocząć w kawiarence. Po załatwieniu formalności z radością oddaliśmy się przyjemności jazdy na łyżwach.

Gimnazjaliści i starsi uczniowie śmiało śmigali po białej tafli lodu. Najmłodsi zaś z klas I-III, z których niejeden miał po raz pierwszy łyżwy na nogach, początkowo próbowali swoich sił tuż przy barierce. Niektórzy wspierali się na pingwinku. Potem jednak nabrawszy wprawy i pewności, wypuszczali się w głąb tafli lodowiska. Z początkujących świetnie sobie radziła pierwszoklasistka Anetka, która pomagała też swojemu koledze Albertowi.

Na koniec mocno zmęczeni i z zaróżowionymi buziami poszliśmy się rozgrzać gorącą czekoladą i wzmocnić siły zapiekankami. Po wysiłku bardzo nam to smakowało. Wracaliśmy do domu pełni wrażeń i radości.


II „Wyścig z Naleśnikiem”
 

„Wyścig z Naleśnikiem”, czyli Pancake Race odbył się w naszej szkole już po raz drugi, 11 lutego. Uczniowie wzięli udział zawodach w podrzucaniu naleśnikiem, poznając kulturę i obyczaje Wielkiej Brytanii. Czego dowiedzieli się podczas tej „lekcji”?

    W wielu krajach naleśnik ma swoje „święto”, również w Wielkiej Brytanii. Pancake Day (Dzień Naleśnika) można porównać do naszej polskiej tradycji tłustego czwartku. W Anglii ten dzień obchodzony jest ostatni wtorek przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Czy Brytyjczycy tego dnia nic nie robią, tylko jedzą naleśniki? Oczywiście, że nie. W wielu miastach organizowane są różne „naleśnikowe” imprezy i zawody. Najsłynniejsze z nich to zawody w rzucaniu naleśnikiem oraz wyścigi z patelnią i naleśnikiem, który podczas biegu należy podrzucać go do góry.

    Podobne zawody odbyły się z naszej szkole na sali gimnastycznej. Przedstawiciele klas IV, V i VI przynieśli w tym dniu przygotowane przez siebie naleśniki oraz patelnie. Szymon Kuchciak  z klasy V upiekł nawet specjalne naleśniki według przepisu w języku angielskim! Drużyny uczestniczyły w kilku konkurencjach: w sztafecie  z patelniami, w konkurencji podrzucania naleśnika do kolegi oraz w rzutach naleśnikiem w określonym czasie. W trakcie konkurencji inni uczniowie spontanicznie dopingowali swoich faworytów, licząc w języku angielskim ilość obrotów naleśników. Zwyciężyła drużyna chłopców z klasy VI: Marek Góźdź, Paweł Grabarski oraz Jędrek Pieczywek. Chłopcy, ubrani w kuchenne fartuchy prezentowali się wspaniale!

Uczestnikom Pancake Race wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki. Oczywiście po wyścigu odbyła się degustacja pysznych naleśników. Bawiąc się, uczyliśmy się języka angielskiego. See you again next year!

Opracowała p. Anna Kozak


NASZE KOSZYKARKI NAJLEPSZE W POWIECIE

    Dnia 01.02.2016. r. w Kamionce zostały rozegrane zawody w mini-koszykówkę dziewcząt o mistrzostwo Powiatu Lubartowskiego. Uczestniczyła w nich pod opieką pana Bogdana Wójcika drużyna w składzie:

Aleksandra Szumiło, kl. V, Zuzanna Mazurek, kl. V, Rozalia Zieleńczuk, kl. V, Zuzanna Bocian, kl. VI, Katarzyna Szczepanik, kl., Oliwia Szczepanik, kl. VI, Emilia Bieniek, kl. VI, Wiktoria Gadzała, kl. VI, Aleksandra Karwat, kl. VI, Katarzyna Jakubczak, kl. VI,

     Rywalizowałyśmy z dwoma drużynami, które reprezentowały Szkołę Podstawową w Kamionce oraz Szkołę Podstawową nr 3 w Lubartowie

    W pierwszym meczu nasze dziewczyny spotkały się z przeciwniczkami ze Szkoły Podstawowej w Kamionce. Mecz zakończył się wygraną naszej drużyny wynikiem 18:10. Drugi mecz zagrałyśmy z uczennicami ze Szkoły Podstawowej z Lubartowa. Rywalizacja była bardzo zacięta, ale nasze dziewczęta okazały się lepsze i wygrały 16 punktami. Najskuteczniejszą zawodniczką naszej drużyny okazała się Aleksandra Karwat, która zaliczyła 18 trafień. Dobrze spisały się również  zawodniczki grające w obronie: Aleksandra Szumiło i Zuzanna Bocian, które pozwoliły rzucić przeciwnikowi tylko 6 punktów. Kolejny mecz rozegrały zawodniczkami ze Szkoły Podstawowej w Kamionce z dziewczynami ze Szkoły Podstawowej w Lubartowie.

            Niedługo z dumą będziemy reprezentować nasz powiat na zawodach rejonowych w Opolu Lubelskim 9 marca br.

dodała: A. Szumiło


 

W lutym 2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w III edycji konkursu „Książka moją Walentynką” zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubartowie. Celem konkursu było popularyzacja czytelnictwa i miłości do książek. Zainteresowani mogli przedstawić prace literackie w formie wiersza lub opowiadania, a także prace plastyczne w dowolnej technice. 

    12 lutego 2016 r. jury oceniło złożone prace biorąc pod uwagę kreatywność uczestników, ich wrażliwość estetyczną oraz wyobraźnię plastyczną i literacką.


W konkursie literackim nagrody otrzymali:

I miejsce            Emilia Bieniek                  klasa VI
                           Hubert Wasak                  klasa V

II miejsce          Natalia Przysiadła             klasa IV

III miejsce        Katarzyna Jakubczak        klasa VI
                          Katarzyna Szczepanik       klasa V

Wyróżnienie     Igor Bocheński                  klasa V
                          Jakub Lipski                     klasa V
                          Rozalia Zieleńczuk            klasa V

W konkursie plastycznym nagrody przyznano w dwóch kategoriach:
     a) klasy I-III
       
I miejsce           Iga Jakubczak                   klasa I
                          Natalia Kosior                   klasa I

II miejsce        Bartosz Kosior                   klasa III

III miejsce       Martyna Sowik                  klasa II

Wyróżnienie       Mikołaj Dziuba               OP-4
                            Natalia Mazurek            OP-4
                            Aneta Mazurek              klasa I
                            Kornelia Dziuba             klasa I
                            Albert Wasak                 klasa I

b) klasy IV-VI
   
I miejsce        Oliwia Szczepanik                    klasa VI

II miejsce       Emilia Bieniek                        klasa VI
                       Katarzyna Jakubczak              klasa VI

III miejsce      Zuzanna Mazurek                    klasa V
                        Wiktoria Wasak                       klasa IV

Wyróżnienie      Szymon Kuchciak                  klasa V
                           Szymon Czubacki                  klasa IV
                            Julia Przysiadła                   klasa IV
   
GRATULUJEMY!!!

            Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom odbyło się 1 marca 2016 r. w bibliotece w Rokitnie. Laureatom wspaniałe  nagrody książkowe wręczyły:  P. Katarzyna Brzozowska – sekretarz Gminy Lubartów, P. Beata Wilczyńska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubartowie oraz P. Ludmiła Romaneczko – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali również pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

dodał: A. Terlik


MISTRZynie  ORTOGRAFII  W  SZKOLE

    W ciągu I półrocza pod kierunkiem naszej polonistki p. Ludmiły Romaneczko rywalizowaliśmy o tytuł mistrza ortografii  szkoły. Pisaliśmy co miesiąc sześć dyktand, a następnie poprawialiśmy popełnione błędy. Niektóre dyktanda składały się z tekstów, inne wyrazów z pułapkami ortograficznymi (te były trudniejsze).


    Po przeliczeniu wyników z trzech tur okazało się, że we współzawodnictwie klasowym zwyciężyła klasa VI. Rywalizacja indywidualna wygląda następująco:

I m-ce      Aleksandra Karwat, kl. VI          średnia     5,05
II m-ce     Katarzyna Szczepanik, kl. VI       średnia    4,75
III m-ce    Aleksandra Szumiło, kl. V           średnia    4,35

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM  I  ŻYCZYMY JESZCZE LEPSZYCH WYNIKÓW NA KONIEC ROKU!!!


Informujemy, że wyjazd na lodowisko do Lublina odbędzie się  17.02.2016 r. o godz. 8.30 .

Powrót planowany jest na godz. 12.30.


TREMINARZ ZAJĘĆ PODCZAS FERII ZIMOWYCH 2016

 

Data

Godziny

Zajęcia sportowe

Dzieci

z klas

Opiekun

Zajęcia świetlicowe

Dzieci

z klas

Opiekun

 

 

15.02.16 poniedziałek

09.00

11.00

Jestem silny i zręczny - Turniej mini hokeja dla dzieci

I - III

 

Ewa

Całka

Zajęcia  komputerowe i two-rzenie prezentacji związanych z historią szkoły

IV – VI

Adam

Peterwas

11.00

13.00

Rozgrywki  w  piłkę ręczną i koszykową

 

IV - VI

Ewa

Całka

Gry planszowe to świetny sposób, by się rozumieć – turniej

I - III

 

Adam Peterwas

 

16.02.16 wtorek

09.00

11.00

Ćwiczę i tańczę – zajęcia aerobiku

 

I - VI

Agnieszka

Chudziak

Uczymy się składać serwetki

I – VI

Maria Sikorska

11.00

13.00

Rozgrywki  w  piłkę siatkową

IV-VI

gimna-zjum

Maria Sikorska

Kto zostanie mistrzem Scrable’a? – turniej gier planszowych

I – VI

Agnieszka

Chudziak

 

17.02.16 środa

09.00

11.00

Przygoda na łyżwach”

wycieczka do Lublina na lodowisko

I - VI

 

gimnazjum

Ludmiła Romaneczko

Zimowe zabawy – zajęcia plastyczne

 

I – VI

 

Jadwiga

Czekierda

11.00

13.00

Magdalena

Barszczyk

Turniej sprawnościowy dla dzieci

 

18.02.16 czwartek

09.00

11.00

Mogę zostać mistrzem –turniej tenisa stołowego we współpracy z Parafią
w Rokitnie

II – VI

gimnazjum

Bogdan

Wójcik

Radzę sobie z emocjami – gry i zabawy integracyjne

IV – VI

Ewa

Zybała

Janina Kuszplak

11.00

13.00

Bogdan

Wójcik

Wspólnie tworzymy plakat o naszej szkole– zaj. plastyczne

I -III

 

19.02.16 piątek

09.00

11.00

Rozgrywki w piłkę koszykową

I - III

 

Katarzyna

Keller

Przygotuję coś pysznego dla mojej rodziny” –  zajęcia kulinarne

Jak pięknie nakryć do stołu?” –  zajęcia warsztatowe

 

I - VI

 

Anna

Kozak

11.00

13.00

Rozgrywki w piłkę halową

gimna-zjum

Anna

Kozak

Katarzyna

Keller

 


Podsumowanie wyników nauczania
w I półroczu roku szkolnego 2015/16

1.    Liczba uczniów:
a)     ogółem – 79
b)    klasy I – III    – 41
c)    klasy IV – VI – 38
d)    klasyfikowanych:        79 

2. Oceny w klasach IV – VI:
•        I 2015 /  I 2016   
•    celujących:    21/20   
•    bardzo dobrych:    150/ 160   
•    dobrych:    128/ 114   
•    dostatecznych:    90/93   
•    dopuszczających:    28/24   
•    niedostatecznych:    0/6   

3. Średnia ocen: I 2016 – 4,10     I 2015 – 4,14,     
I    miejsce    klasa    V    średnia    4,3
II    miejsce    klasa    IV    średnia    4,14
III    miejsce    klasa    VI    średnia    3,9

4. Liczba uczniów z ocenami cel, bdb i db:
I    miejsce    klasa    V    4    40 % uczniów
II    miejsce    klasa    VI    3    20 % uczniów
III    miejsce    klasa    IV    2    15 % uczniów

5. Oceny ze sprawowania:
•    wzorowe  13  
•    bardzo dobre   13
•    dobre  13
•    poprawne  1
•    nieodpowiednie  0
•    naganne  0

6. Pochwały wobec społeczności szkolnej za wyniki w nauce:
Lp.    Imię i nazwisko    Kl.    Średnia     Zachowanie
1.    Aleksandra Karwat    VI    5,27    wzorowe
2.    Katarzyna Szczepanik    VI    5,1    wzorowe
3.    Julia Przysiadła    IV    5,10    wzorowe
4.    Natalia Przysiadła    IV    5,09    wzorowe
5    Zuzanna Mazurek    V    5,0    dobre
6    Aleksandra Szumiło    V    4,91    bardzo dobre
7.    Hubert Wasak    V    4,82    dobre
8.    Szymon Kuchciak    V    4,72    wzorowe
9.    Katarzyna Jakubczak    VI    4,72    wzorowe

7. Stypendia motywacyjne

•    za wyniki w nauce
Lp.    Imię i nazwisko    Klasa    Średnia     Zachowanie
1.    Aleksandra Karwat     VI    5,27    wzorowe
2.    Katarzyna Szczepanik    VI    5,1    wzorowe
3.    Julia Przysiadła    IV    5,1    wzorowe
4.    Natalia Przysiadła    IV    5,09    wzorowe

•    za wyniki sportowe
Lp.    Imię i nazwisko    kl.    Zachowanie     Osiągnięcie
1.    Tomasz Bocheński    IV    bardzo dobre    III m-ce indywid. w powiecie w tenisie stołowym
2.    Katarzyna Jakubczak    VI    wzorowe    III m-ce w województwie w badmintonie
3.    Aleksandra Karwat     VI    wzorowe    III m-ce w województwie w badmintonie

8. Frekwencja w szkole:        95,9 %          
a) klasy I – III      96,7 %            b) klasy IV – VI - 95,2 %
I miejsce    klasa III    97,6 %    I miejsce    klasa IV    96,2 %
II miejsce    klasa II    96,7 %    II miejsce    klasa VI    95,4  %
III miejsce    klasa I    95,7 %    III miejsce    klasa  V    94,1 %


   b) Pochwały wobec całej społeczności szkolnej za 100 % frekwencję:                 
Lp.    Imię i nazwisko ucznia    Klasa 
1.    Mateusz Grzywacz    VI
2.    Szymon Kuchciak    V
3.    Jakub Lecki    V
4.    Jakub Lipski    V
5.   Aleksandra Dąbrowska IV
6.    Rafał Włoch    IV
7.    Maja Sadurska    III
8.    Jakub Topyła    III
9.    Wojciech Wielogos    III
10.    Łukasz Czuchryta    II
11.    Dorota Wójcik    II
12.    Kornelia Dziuba    I
13.    Natalia Kosior    I
       


9.  Czytelnictwo w szkole:   średnio na ucznia    7,5 książek,  łącznie    książek     589
    a) klasy I – III        11,6/476   b) klasy IV – VI     3/113
I miejsce    klasa I    15,5/249    I miejsce    klasa IV    4,6/61
II miejsce    klasa III    10,5/126    II miejsce    klasa V    2,3/23
III miejsce    klasa II    7,7/101    II miejsce    klasa VI    1,9/29
 
Najlepsi czytelnicy:
Lp.    Imię i nazwisko ucznia    Klasa/Liczba książek
    
Klasy I - III
1.     Kornelia Dziuba    I    29
2.    Natalia Kosior    I    24
3.    Dorota Wójcik    II    22
     
Klasy IV - VI
1.    Dominika Wielgos    IV    8
2.    Natalia Pieczywek    IV    7
3.    Wiktoria Wasak    IV    7

10. Praca społeczna:  średnia 2,8 godz./ucznia    224 godzin
a) klasy I – III           b) klasy IV – VI – 5,5 godz./ucznia
I miejsce    klasa III    3/39     I miejsce    klasa VI    4/60
I miejsce    klasa II    2/24    II miejsce    klasa V    3/30
III miejsce    klasa I    2/32    III miejsce    klasa IV    3/39

Pochwały dla uczniów za pracę społeczną:
•     Aleksandra Karwat         kl.  VI
•     Katarzyna Jakubczak       kl. VI
•    Igor Magierka             kl. VI
•    Jakub Zieleńczuk         kl. VI

11. Mistrzowie ortografii w klasach  V – VI:
a)    zespołowo:
I miejsce    klasa VI    średnia    2,2
II miejsce    klasa V    średnia    1,9

    b) indywidualnie:
Miejsce    Imię i nazwisko    KlasaŚrednia
I    Aleksandra Karwat     VI    5,1   
II    Katarzyna Szczepanik    VI    4,8   
III    Aleksandra Szumiło    V    4,4   


            Wszystkie dzieci wiedzą, że Dzień Babci i Dziadka należy do  najbardziej wyjątkowych dni w roku. Babcia i dziadek bardzo wiele znaczą w naszym życiu. Dlatego też uczniowie naszej szkoły postanowili Im podziękować, zapraszając na bogatą część artystyczną.

            Uroczysty Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej im. B. Prusa w Wólce Rokickiej odbył się dnia 28.01.2016 roku. Zebranych gości miłym słowem powitała Dyrektor Szkoły - Pani Ludmiła Romaneczko. Na początku dzieci przedstawiły pastorałkę związaną z tematyką świąt Bożego Narodzenia, która bardzo spodobała się wszystkim dziadkom. Następnie uczniowie dzieci z oddziałów przedszkolnych pod opieką swoich wychowawców zaprezentowali krótkie scenki i piosenki związane ze świętem naszych czcigodnych gości. Trzecioklasiści w oryginalnych kostiumach przygotowani przez P. Ewę Całkę pokazali trzy tańce, m.in.  hawajski i kowbojski.  Pięknie śpiewali i recytowali uczniowie klasy pierwszej i drugiej.  Dziewczynki z klasy III, IV, V i VI pokazały swoje umiejętności poprzez krótkie układy taneczne przygotowane przez panią Agnieszkę Poniatowską- Chudziak. Całą uroczystość poprowadzili uczniowie kl. VI: Kasia Szczepanik i Jakub Zieleńczuk.

            Na zakończenie spotkania nasi kochani goście otrzymali od swoich wnuków wykonane własnoręcznie małe upominki. O naszych drogich dziadków zadbała też rada rodziców, częstując ich herbatką, kawą i ciasteczkami.

            Był to dzień, w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości. Dziękujemy naszym kochanym babciom i dziadkom za miłość, dobroć i ciepło. Życzymy Im dużo zdrowia oraz długich lat życia. 

dodała: Zuzanna Mazurek, kl. V


    Dnia 30 stycznia 2016 r. w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa, która na stałe wpisana jest do kalendarza imprez i uroczystości szkolnych .Przybyli na nią uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz okoliczni mieszkańcy ze swoimi najmłodszymi pociechami, a także w wyjątkowo licznej grupie odwiedzili nas absolwenci naszej szkoły.                  
         Zabawa rozpoczęła się o godz.13.00. Młodsze dzieci bawiły się do godz.17.00. Starsze klasy IV-VI przyszły na godz.16.00 dzięki temu wszyscy mogliśmy przez godzinę  pobawić się razem. Oprawę muzyczną zapewnił DJ., który zachęcał wszystkich do tańca. Sala
została ozdobiona barwnymi rysunkami ukazującymi  postacie z baśni i filmów dla dzieci, a także balonami i śnieżnymi gwiazdkami.  Dzięki zaangażowaniu rodziców, nauczycieli  i uczniów klas starszych nasza sala gimnastyczna zamieniła się w piękną salę balową. Najmłodsze dzieci świetnie bawiły się, uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach i konkursach. Niektórzy uczestnicy balu mieli wspaniałe kostiumy karnawałowe. Dziewczynki najchętniej przebierały się za ksiżniczki, chłopcy zaś za Spider Mana czy Supermena. Jednak najważniejszym i najbardziej wyczekiwanym przez nich momentem było przybycie św. Mikołaja, który przyniósł prezenty. Po kilku godzinach zabawy przyszedł także czas na odpoczynek i pyszny poczęstunek, przygotowany przez rodziców. W tym czasie zostały rozdane również paczki.
        Kiedy młodsi koledzyrozeszli się do domów, klasy starsze pod opieką p. Dyrektor, p. E. Zybały, p. A. Poniatowskiej –Chudziak i p. B. Wójcika   przy dźwiękach  skocznej muzyki i znanych utworach mogli bawić się dalej. Po wyczerpującej zabawie wzmocniliśmy siły poczęstunkiem, zostały wręczone także  paczki,  po czym wszyscy wrócili do wspólnej zabawy, do której dołączyli  również rodzice i nauczyciele.                                                           
         Serdecznie dziękujemy wszystkim, który zaangażowali się w przygotowania zabawy, naszym opiekunom za opiekę nad  nami oraz czuwanie  nad spokojnym jej przebiegiem. Wspomnienia  z tegorocznej zabawy choinkowej, która zakończyła się o godz. 20.00 na długo zagoszczą w naszej pamięci. Dziękujemy za wspólną zabawę.

dodała: Kasia Jakubczak, kl. VI


Zbiórka pieniędzy dla WOŚP

            Znane słowa brzmią: „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”, dlatego już po raz siódmy nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskich działań 24 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Społeczność szkolna jest niezwykle dumna i wzruszona, że  kolejny raz mogła być częścią tej wspaniałej akcji niosącej pomoc tak wielu ludziom- starszym i młodszym. Celem tegorocznej zbiórki było pozyskanie środków finansowych dla oddziałów pediatrycznych. Tym razem wyposażone będą oddziały podstawowe, co umożliwi zakup sprzętu dla większej ilości szpitali, także tych małych. Finansowany będzie również sprzęt do zapewnienia godnej opieki medycznej dla seniorów. W tym roku w naszej szkole zebrano jak dotychczas największą kwotę w wysokości 550.20 gr. Wolontariuszami byli członkowie Szkolnego Koła PCK.

                                                      Serdecznie dziękujemy za wsparcie akcji.

                                                                                            Katarzyna Keller


Dnia 12 stycznia 2016 r. uczniowie klas V i VI wybrali się do Multikina w Lublinie na film pt. Gwiezdne wojny przebudzenie Mocy. Naszymi opiekunami byli: pani dyrektor Ludmiła Romaneczko oraz pani Ewa Zybała.

Niektórzy z nas już oglądali sześć części wcześniej nakręconych Gwiezdnych wojen i z niecierpliwością oczekiwali siódmej części. Zastanawiali się, kto pozostanie z dawnych postaci. Jakie będą efekty specjalne? Czy ta część nie okaże się rozczarowaniem?

Po seansie możemy stwierdzić, że film w reżyserii J.J. Abramsa nie zawiódł pokładanych nadziei. Akcja toczyła się w świetnym tempie, nie zabrakło niezwykłych stworów i malowniczych planet oraz wspaniałych efektów. Robiły na nas tym większe wrażenie, iż film oglądaliśmy w 3D. Mogliśmy podziwiać pojedynki szermierzy walczących mieczami świetlnymi, walki pojazdów kosmicznych, śmiałe ucieczki i ataki. Pojawili się także bohaterowie z poprzednich części: Han Solo zagrany oczywiście przez Harrisona Forda, księżniczka Leia Organa grana przez Carrie Fisher, a na końcu sam Luke Skywalker, w którego wcielił się dawno niewidziany Mark Hamill. Pojawiły się także sympatyczne roboty oraz towarzysz Hana Chewbacca. Głównymi pozytywnymi postaciami byli jednak młodzi: Rey zagrana przez Daisy Ridley oraz Finn, którego zagrał John Boyego. Zobaczyliśmy też negatywnych bohaterów – syna Hana i Lei jako nowego Lorda Wadera oraz kogoś bardzo podobnego do imperatora.

Zło jednak zostało pokonane i zwyciężyła jasna strona Mocy. Rey odnalazła Luka dzięki pomocy R2. A my opuściliśmy kino z przekonaniem, że ta część Gwiezdnych wojen została zrealizowana z pasja i na pewno zadowoli wszystkich fanów.

dodała; Kasia Szczepanik


KOLĘDOWANIE 

 

         Dnia 19.01.2016r.  odbył się konkurs na najlepiej wykonaną kolędę przez dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas młodszych naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowały i otrzymały wyróżnienia:

z oddziału przedszkolnego 5-latków – Julia Urban,

z kl. I – Anetka Mazurek,

z kl. II – Nikola Tkaczyk,

Maja Sadurska z kl. III, która zajęła III miejsce.

         Wszystkie uczestniczki otrzymały dyplomy i upominki. Powróciły    w doskonałych humorach ze wspaniałymi wrażeniami i kolejnymi doświadczeniami muzycznymi.


Pasje trzecioklasistów

   Uczniowie klasy III udowodnili, że oprócz uczestnictwa w codziennych zajęciach dydaktycznych, odrabianiu prac domowych, spotykaniu się z rówieśnikami mają również swoje zainteresowania, które systematycznie rozwijają.

   Inspiracje czerpią z podróży z rodzicami, z uczestnictwa w zajęciach, czytaniu książek, oglądaniu filmów przyrodniczych oraz korzystaniu z zasobów internetu.

   Uczniowie mają świadomość, że korzystanie technologii informacyjnych, to nie tylko gry i filmy, ale przede wszystkim przestrzeń do realizacji zainteresowań, przygotowanie do zajęć dydaktycznych, czy korzystanie z edukacyjnych portali.

   Różnorodne zainteresowania uczniów klasy III zaowocowały samodzielnym wykonaniem albumów w domu. Obecnie autorami prac są:

- Jakub Drzewiecki – album ,,Państwa europejskie”

- Bartosz Kosior – album ,,Ptaki”

- Natalia Wach – album ,,Moje samodzielne opisy

   Jednocześnie informujemy, że udostępniamy albumy zainteresowanym kolegom.

Brawo trzecioklasiści!


„Bezpieczne  wędrówki 
od grosika  do  złotówki”

    Klasa druga przystąpiła do realizacji projektu z zakresu edukacji finansowej i bezpieczeństwa , którego autorami i organizatorami  są: Fundacja  Młodzieżowej Przedsiębiorczości i Fundacja PZU. Realizacja projektu trwa 10 miesięcy, w trakcie których  uczniowie poznają podstawy edukacji finansowej, w tym np. rodzaje i wartość pieniędzy, oraz zdobywają umiejętności ułatwiające im podejmowanie samodzielnych decyzji, a także racjonalne gospodarowanie zasobami.Zarządzanie  środkami finansowymi wiąże się również z bezpieczeństwem ich przechowywania , dlatego w projekcie poruszane będą kwestie szeroko pojętego bezpieczeństwa, nie tylko związanego z finansami, ale również zagadnienia dotyczące  bezpiecznych zachowań  w różnych warunkach życia dnia codziennego i w sytuacjach nadzwyczajnych. Uczniowie dokumentować będą  realizację  poszczególnych zadań i swoich osiągnięć w „Dzienniku podróży” Wychowawca wraz z uczniami  uda się w „galaktyczną podróż” i odwiedzi następujące planety: Grosik, Portfelik, Skarbonka, Zabawka, Parasol, Złotówka. Przygotuje Grosikową majówkę, posłucha Grosikowych wspomnień, przeanalizuje Grosikowe oszczędzanie  i zorganizuje Grosikowe wędrówki.

     Istotnym elementem projektu jest współpraca z  rodzicami w realizacji edukacji finansowej dzieci. Domowe zadania uczniowie wykonywać będą częściowo wspólnie z rodzicami. Rodzice przez cały czas trwania projektu  prowadzić będą ze swoimi dziećmi rozmowy na tematy związane z edukacją finansową i z zakresu bezpieczeństwa.

 

 Jadwiga Czekierda


Z PASTORAŁKĄ I KOLĘDĄ

      

    22 grudnia 2015 r. po raz ostatni przed feriami świątecznymi cała społeczność naszej szkoły spotkała w świetlicy szkolnej. Najpierw uroczystość rozpoczęła pani dyrektor, witając wszystkich serdecznie, szczególnie naszych gości: księdza kanonika Stanisława Kryszczuka, proboszcza parafii Jawidz-Rokitno oraz księdza rekolekcjonistę, a także panią Stefanię Bartosiewicz, Annę Goliszek - nauczycieli emerytów i rodziców. Nasz gość ze Szwecji   odczytał fragment Pisma Świętego. Następnie pani dyrektor Ludmiła Romaneczko przełamała się opłatkiem i złożyła na ręce Oli Karwat, przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, życzenia dla wszystkich uczniów.

        Po życzeniach uczniowie klas I-VI oraz przedszkolaki wystawili pastorałkę przygotowaną pod kierunkiem P. Anety Turzańskiej oraz P. Agnieszki Poniatowskiej-Chudziak. Młodzi aktorzy  przedstawili historię narodzin Jezusa oraz srogie czyny króla Heroda. Po raz pierwszy w widowisku bożonarodzeniowym wystąpiły także dzieci z OP i klas I-III. Z radością stwierdzamy, że poradziły sobie doskonale. Całość okraszona została kolędami śpiewanymi przez szkolny chór.

        Po przedstawieniu wspólnie z naszymi gośćmi oraz rodzicami  kolędowaliśmy, śpiewając ulubione kolędy i pastorałki przy akompaniamencie P. Agnieszki Poniatowskiej-Chudziak.

dodał: A. Terlik


Niech magiczna noc

Wigilijnego Wieczoru

Przyniesie Wam spokój i radość

Niech każda chwila Świąt

Bożego Narodzenia

Żyje własnym pięknem,

A Nowy Rok obdaruje Was

Pomyślnością i Szczęściem

 

życzy Społeczność 

 Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej

OGŁOSZENIE

Informuję, że zimowa przerwa świąteczna rozpoczyna się 23 grudnia 2015 r. i trwać będzie do 6 stycznia 2016 r. 

W tym czasie (23, 24, 28, 29, 30, 31 grudnia oraz 04 i 05 stycznia) szkoła może zapewnić opiekę uczniom, których rodzice zgłoszą taką potrzebę.

 

Proszę o dokonywanie indywidualnych, pisemnych zgłoszeń do wychowawców klas lub sekretariatu do dnia
22 grudnia 2015 r
.

W zgłoszeniu należy podać dzień i godziny, w jakich dziecko należy objąć opieką

 

                                                                      Dyrektor Szkoły

                                                                      mgr Ludmiła Romaneczko


Julka i Zuzia laureatkami  konkursu plastycznego

         Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Zapobiegajmy pożarom”.  Celem tego konkursu jest zainteresowanie dzieci tematyką strażacką, ochroną przeciwpożarową, tradycją i życiem środowisk strażackich.  Pod koniec listopada odbyły się eliminacje gminne.

            Komisja konkursowa pracowała w składzie: Beata Wilczyńska – przewodnicząca oraz Katarzyna Brzozowska, Anita Kusio, Dorota Golak, Mirosław Budzyński – członkowie. Spośród nadesłanych prac plastycznych odpowiadających warunkom regulaminu komisja gminna dokonała oceny i wybrała najlepsze prace. Tym samym zostały one zakwalifikowane do udziału w eliminacjach powiatowych.

            Laureatami etapu gminnego Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy pożarom” wśród uczniów naszej szkoły zostały:
w I grupie – przedszkola:
Julia Słomka – oddział przedszkolny (opiekun Maria Sikorska),

w III grupie – klasy IV-VI szkoły podstawowe:
Zuzanna Mazurek
– klasa V (opiekun Agnieszka Poniatowska-Chudziak).

 

GRATULUJEMY ZDOLNYM PLASTYCZKOM!

dodała: A. Terlik


Sąd nad Zenkiem Wójcikiem w klasie szóstej

 

          Dnia 11.12. 2015r. uczniowie klasy VI mieli nietypową lekcję języka polskiego. Przedstawili spektakl pt. ,,Sąd nad Zenkiem Wójcikiem'' na podstawie lektury ,,Ten obcy''

Ireny Jurgielewiczowej. Scenariusz przedstawienia napisała Ola Karwat, a potem wspólnie podzieliliśmy się rolami. Niektórzy do zadania podeszli bardzo poważnie, przygotowując w domu odpowiednie do roli kostiumy. Wyróżniał się Paweł Grabarski w roli sędziego oraz Kuba Zieleńczuk, który wcielił się w jednego z obrońców. Istotna rolę odegrała także Ola Karwat jako prokurator. Natomiast rola oskarżonego bohatera powieści – Zenka Wójcika przypadła Igorowi Magierce. W spektaklu brali udział wszyscy uczniowie klasy szóstej.

          Przedstawienie było zagrane jako rozprawa sądowa. Przed sądem stanął Zenek Wójcik, który został oskarżony o kradzież 50 złotych przekupce na targu w Łętowie. Był to chłopiec dobry, wrażliwy i inteligentny. Mieszkał z rodzicami, a po śmierci matki, która zawsze broniła go przed atakami ojca alkoholika, znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Ojciec znęcał się nad Zenkiem. Uważał, że syn za dużo go kosztuje. Aby pozbyć się koszmaru, chłopiec postanowił uciec z domu. Do kradzieży pieniędzy zmusiła go sytuacja życiowa. Był bardzo głodny i dlatego tak postąpił.

           Obrońcy dzielnie go bronili, przedstawili wiele argumentów, które przemawiały na korzyść chłopca. Wzywali na świadków czyli postacie z powieści. W rezultacie oskarżony został uniewinniony  przez sędziego. Wszyscy uczniowie, wcielając się w poszczególne postacie, świetnie opanowali swoje kwestie i starali się zagrać jak najlepiej.

           Przedstawienie się udało, byliśmy zadowoleni ze swojej pracy aktorskiej.

 

dodała: Kasia Szczepanik, kl. VI


Akademia Bezpiecznego Puchatka

 

         Dnia 9.12.2015r. uczniowie klasy I przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie, który składał się z 15 pytań w formie pisemnej, jak i obrazkowej.  Pytania przez internet dotyczyły bezpieczeństwa na drodze, w szkole i w domu.

         Do każdego pytania podane były trzy odpowiedzi, z których tylko jedna była prawdziwa. Po zakończeniu testu, każdy uczestnik otrzymał informację ile poprawnych odpowiedzi wybrał.

         Puchatek zadbał, by test był przyjazny dla każdego dziecka, Wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze. BRAWO!


    Już po raz drugi w naszej szkole odbyła się akcja „Mały Mikołajek”. Celem tej akcji było sprawienie mikołajkowego prezentu dzieciom mieszkającym w Domu Dziecka w Kijanach. Uczniowie naszej szkoły chętnie włączyli się w akcję i przynieśli dla dzieciaków bardzo dużo słodyczy: ciastek, czekolad, cukierków, batonów, lizaków. Zebrane słodycze dn. 09.12.2015r. zostały dostarczone dzieciom przez reprezentację naszej szkoły: Katarzynę Jakubczak, Oliwię Szczepanik i Wiktorię Gadzała pod opieką pani Katarzyny Keller.

                                           Opiekun Szkolnego Koła PCK K. Keller


OZDOBY ŚWIĄTECZNE

 

Uczniowie klas IV-V wykonali na plastyce ozdoby świąteczne. Wykorzystano do tego celu makaron o różnych kształtach, koraliki, brokat oraz kolorowe wstążki. Każdy uczeń mógł zawiesić ozdobę własnej produkcji na świątecznym drzewku

w domu.

Wesołych świąt!


Świąteczny koncert filharmoników

 

          Dnia 09.12.2015 r. gościliśmy w naszej szkole muzyków z Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Koncert rozpoczął się o godz. 11.00. Nasi goście ubrani byli bardzo elegancko: w czarne fraki i śnieżnobiałe koszule z muszkami.

           Na pierwszą część koncertu składały się utwory muzyki klasycznej. Na początku filharmonicy zagrali dla nas fragment utworu pt. ,,Zima" Antoniego Vivaldiego - jedną z części słynnych "Czterech pór roku". Następnie mogliśmy wysłuchać wybrane fragmenty dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta i Fryderyka Chopina. Uczniowie bardzo chętnie wsłuchiwali się w muzykę, starali się też pokazać rytm. Prowadzący koncert pan Marek Młynarczyk przybliżał młodym słuchaczom sylwetki i twórczość wybitnych kompozytorów oraz opowiadał o prezentowanych utworach.

         Druga część naszego spotkania związana była ze świętami Bożego Narodzenia. Najpierw wspólnie zaśpiewaliśmy kolędy pt. ,,Przybieżeli do Betlejem" oraz ,,Dzisiaj w Betlejem", a na zakończenie angielski standard świąteczny   "Jingle bells".  W trakcie utworów wspieraliśmy muzyków, grając na tamburinach, trójkątach i marakasach.

          Wszyscy byli zadowoleni z występu, czas upłynął bardzo szybko i miło. Mamy nadzieję. że kiedyś w przyszłości jeszcze spotkamy się z artystami. To była przyjemna zapowiedź zbliżających się świąt.

dodała: Kasia Szczepanik, kl. VI 


Spektakl „Tańcząca choinka”

    Dnia 7 grudnia 2015r. klasy I – III  pod opieką swoich wychowawców udały się do Lubartowa na spektakl „Tańcząca choinka”. Na scenie w świątecznej scenerii dzieci ujrzały bajkowe postacie: Krasnoludka, Muchomorka, Pajacyka, Niedźwiadka, diabełka wierzbowego – Rokicia oraz Mikołaja i Choinki. W humorystyczny sposób przedstawiona została tematyka świąteczna. Aktorzy angażowali małych widzów do wspólnej zabawy i śpiewu. Dzieci zadowolone, rozśpiewane wróciły do szkoły.


KÓŁKO PLASTYCZNE

 KLAS I-III  I ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

 

            We wrześniu  już czwarty rok w naszej szkole rozpoczęło działalność kółko plastyczne dla uczniów z młodszych klas.  W poprzednich latach uczniowie uczęszczający na dodatkowe zajęcia plastyczne wykonywali prace z materiałów przyrodniczych, takich jak: liście, kamienie, patyki, suche kwiaty.  Zajmowali się również wycinankami z kolorowego papieru, wykonując ozdoby okolicznościowe i sezonowe.

            W tym roku szkolnym motywem przewodnim zajęć plastycznych będą  prace wykonane farbami. Na zajęciach dzieci używać  będą jednak nietypowych przedmiotów  do malowania  typu: kulki, patyczki, siateczki, patyczki do uszu, pieczątki, szczoteczki, wałki. Prace plastyczne wykonywane będą również na różnych podłożach: papier, folia aluminiowa, materiał, drewno, a także na wyklejankach z kaszy, soli, masy papierowej  czy masy solnej.

            Głównym celem moich zajęć jest zachęcenie dzieci do śmiałego wrażania swoich umiejętności i emocji  w różnych formach plastycznych, jak też zapoznanie dzieci z innymi formami wykonywania prac plastycznych poprzez  łączeniem różnych techniki  i narzędzi do malowania.

                                                                                                                        dodała: Katarzyn Keller


PRZEDSZKOLAKI W TEATRZE

Dnia 3 grudnia przedszkolaki z oddziału przedszkolnego pięciolatków pod opieką pani dyrektor Ludmiły Romaneczko, Pani Katarzyny Kosik oraz rodziców wybrały się do Teatru Muzycznego w Lublinie na spektakl pt. „Calineczka”.  Po niedługiej podróży autokarem nasze przedszkolaki znalazły się na widowni i mogły śledzić zapierające dech w piersiach przygody maleńkiej dziewczynki i jej przyjaciół w magicznym świecie przyrody.

Na scenie zobaczyły główną bohaterkę, urocze elfy, mądrą jaskółeczkę oraz inne zwierzęta. Dzieciom szczególnie podobała się rodzina muzykujących żab „Trio skrzek”, wrażenie zrobiła również "Rewia szczypawek". Ta przepełniona muzyką i śpiewem opowieść zapewniła młodym widzom doskonałą zabawę. Zachwyt budziły też  piękne dekoracje i cudowna gra barwnych świateł ukazujących taflę wody czy las. Podczas antraktów  przedszkolaki oglądały z bliska kulisy i instrumenty orkiestry. Teatr odwiedził tego dnia Mikołaj, rozdając cukierki.

Na zakończenie przedstawienia dzieci nagrodziły kłaniających się aktorów rzęsistymi brawami. Nasze przedszkolaki mimo niewielu lat zachowały się w teatrze jak wytrawni widzowie. Podczas całego wyjazdu świetnie się zaprezentowały i były bardzo dzielne.

 

 dodała: A. Terlik


MISTRZYNIE GMINY W PIŁCE NOŻNEJ
   

      Dnia 01.12.2015 r. w Szkole Podstawowej im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce zostały rozegrane gminne zawody dziewcząt w halowej piłce nożnej. Turniej rozpoczął  się o godz. 9.00. W sali gimnastycznej zebrały się drużyny wraz ze swoimi opiekunami ze szkół podstawowych Gminy Lubartów, m.in. ze: ze Skrobowa, Łucki, Szczekarkowa, Brzezin, Annoboru, Mieczysławki  i Nowodworu. Nasza szkołę  reprezentowały:
    Aleksandra Karwat,  kl. VI
    Wiktoria Gadzała, kl. VI
    Zuzanna Bocian, kl. VI
    Katarzyna Jakubczak, kl. VI
    Katarzyna Szczepanik, kl. VI
    Emilia Bieniek, kl. VI
    Oliwia Szczepanik, kl. VI
    Aleksandra Szumiło, kl. V.                     
     Naszym opiekunem był nauczyciel w-f  P. Bogdan Wójcik. Pierwszy mecz rozegrałyśmy z zawodniczkami ze Szczekarkowa, a następny z drużyną z Nowodworu, odnosząc zwycięstwo  5:0. W kolejnej rozgrywce z Brzezinami także  wygrałyśmy wysoko - 6:0. Zacięta walka o piłkę  toczyła się podczas meczu  półfinałowego, kiedy walczyłyśmy z drużyną  ze Skrobowa. Starcie zakończyło się wynikiem 2:0 dla nas.
     Bardzo emocjonujący mecz rozegrałyśmy w finale, w którym rywalizowałyśmy z przeciwniczkami z Łucki . Decydującą i piękną bramkę strzeliła Ola Karwat. W rezultacie zdobyłyśmy  trzy gole, wygrywając 3:0. Dzięki tej wygranej zajęłyśmy pierwsze miejsce  i stanęłyśmy na szczycie podium, awansując do zawodów powiatowych.
    Ciesząc się ze wspólnego sukcesu, nie możemy zapomnieć o Wiktorii Gadzale, która podczas wszystkich meczów dzielnie broniła naszej bramki, nie przepuszczając  żadnego gola.  Już 21 grudnia 2015 r. kolejny etap - zawody powiatowe. Trzymajcie za nas kciuki.
                                                                                                                                                           
dodała: Kasia Jakubczak, kl. VI   

XII EDYCJA GMINNEGO KONKURSU

,, RECYTUJEMY ULUBIONE UTWORY POEZJI DZIECIECEJ

    W dniu 26.11.2015r. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej odbyła się XII edycja Gminnego Konkursu ,,Recytujemy ulubione utwory poezji dziecięcej”. Wzięli w niej udział przedstawiciele klas I – III oraz oddziałów przedszkolnych dzieci pięcioletnich ze szkół podstawowych Gminy Lubartów.

    Uroczystość otworzyła Dyrektor Szkoły -  Pani Ludmiła Romaneczko, która serdecznie powitała uczestników, nauczycieli, jurorów oraz rodziców. Swoją obecnością zaszczycili konkurs Pani Anita Kusio – Dyrektor Samorządowego Zespołu Administracyjnego  Szkół, Pani Beata Wilczyńska – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Przewodniczący Komisji Oświaty Pan Tadeusz Wiak.

    W skład komisji oceniającej wchodziły Panie:  Marta Oniszczuk, Krystyna Wójcik oraz Iwona Mazurek – bibliotekarki Gminy Lubartów.

Przy ocenie recytatorów brano pod uwagę:

stopień opanowania pamięciowego utworu

  poprawność i płynność recytacji

– świadome używanie środków ekspresji

  ogólne wrażenie artystyczne

    Łącznie do konkursu przystąpiło 31 uczniów, którzy zaprezentowali  wysoki poziom umiejętności podczas recytacji  wybranych przez siebie utworów.

Zwycięzcami konkursu okazali się uczniowie:

W kategorii oddziału przedszkolnego dzieci 5 letnich

  I miejsce -  Martyna Mysiak ze Szkoły Podstawowej w Mieczysławce (wychowawca Sylwia Filipek)

 II miejsce – Łucja Misztal ze Szkoły Podstawowej w Wólce Rokickiej (wychowawca Maria Sikorska)

 III miejsce – Nikola Puła ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach  (wychowawca Joanna Michalik)

Wyróżnienie – Amelia Paluszek  ze Szkoły Podstawowej w Wandzinie, (wychowawca Teresa Puła) 

W kategorii klas I

I miejsce – Przemysław Tchórz ze Szkoły Podstawowej w Łucce ( wychowawca Agata Szlachta)

II miejsce -  Aneta Mazurek ze Szkoły Podstawowej w Wólce Rokickiej (wychowawca Janina Kuszplak)

III miejsce – Laura Malesa ze Szkoły Podstawowej w Nowodworze  (wychowawca  Małgorzata Małyska)

Wyróżnienie – Kinga Malessa  ze Szkoły Podstawowej w Wandzinie(wychowawca Teresa Puła)

W kategorii klas II

I miejsce – Łucja Jabłońska ze Szkoły Podstawowej w Łucce  (wychowawca Beata Sokołowska Kosik)

II miejsce Mikołaj Smyk ze Szkoły Podstawowej w Łucce  (wychowawca Anna Aftyka)

III miejsce – Dorota Wójcik ze Szkoły Podstawowej w Wólce Rokickiej  (wychowawca Jadwiga Czekierda)

Wyróżnienie – Jarzyna Karolina ze Szkoły Podstawowej w Nowodworze (wychowawca Ewa Ozonek)

 W kategorii klas III

I miejsce – Mikołaj Lipski ze Szkoły Podstawowej w Łucce (wychowawca Barbara Bałchan)

II miejsce – Alicja Fil ze Szkoły Podstawowej w Nowodworze  (wychowawca Grażyna Bednarczyk)

III miejsce – Julia Hauzer ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie (wychowawca Agnieszka Lisek)

Wyróżnienie – Natalia Wach ze Szkoły Podstawowej w Wólce Rokickiej (wychowawca Ewa Całka) 

  

     Zwycięzcy w każdej kategorii  wiekowej otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Dyrektora Gminnej  Biblioteki Publicznej  w Lubartowie - Panią Beatę Wilczyńską, świąteczne pamiątki w postaci mikołajków, choinek i bałwanków oraz słodkie upominki,  sponsorem był  Wójt Gminy Lubartów - Pan Krzysztoa Kopyść.  Uroczystość umiliły dzieciom utwory Jana Brzechwy  w wersji wokalnej, a na zakończenie młodzi recytatorzy wykazali  się kreatywnością przy układaniu słownych zagadek. Mamy nadzieję, że atmosfera  konkursu na stałe zapadnie w pamięci  wszystkich uczestników i  gości. 

dodała: Ewa Całka


25.11.2015  DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

                Dnia 25.11.2015 r. w naszej szkole był obchodzony „Światowy Dzień Pluszowego Misia”. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły ze swoimi ukochanymi misiami. Podczas zajęć uczniowie poznali historię pluszowego misia. Ponadto uczyli się piosenek, opowiadali historie o swoich misiach oraz  spędzili dzień na wesołej zabawie. W tym dniu  szkołę odwiedził również przyjaciel Kubusia Puchatka –Tygrysek i rozdawał grzecznym dzieciom cukierki z okazji święta swojego przyjaciela. W rolę tygryska wcieliła się uczennica I klasy Natalia Kosior.

            Jak co roku w naszej szkole nie zabrakło pięknych portretów misiów. W tym roku po raz pierwszy nie był to konkurs na plakat misia, ale wystawa prac, na którą uczniowie mogli przynieść wykonane dzieła wspólnie z rodzicami, rodzeństwem lub kolegą. Na wystawie znalazło się bardzo dużo ciekawych prac, rysunków, wyklejanek, a nawet prace przestrzenne –  misie uszyte z materiału oraz zrobione ze skarpetek i wypchane kaszą. Wystawa prac dzieci przyciągnęła uwagę i wzbudziła zachwyt wielu rodziców. Dodatkową atrakcję przygotowały dzieci uczęszczające na zajęcia w świetlicy szkolnej. Wspólnie z paniami opiekunkami  wykonały dużego misia, z którym każde chętne dziecko mogło pozować do zdjęcia.

                                                                                                                                      Dodała: Katarzyna Keller


Uroczystość  pasowania na przedszkolaka

Dnia 20.11.2015 r. w naszej szkole po raz drugi odbyła się uroczystość  pasowania na przedszkolaka. Dzieci z oddziału 3-4 latków z grupy „Smerfów” tego dnia obchodziły swoje małe święto. Pod opieką wychowawczyni pani Katarzyny Keller po raz pierwszy zaprezentowali swe umiejętności aktorskie na scenie przed publicznością czyli rodzicami i Panią dyrektor. Śpiewali piosenki, recytowali wiersze, grali na instrumentach muzycznych. Po nagrodzonym gromkimi oklaskami występie złożyli uroczystą obietnicę „Dobrego przedszkolaka”, a następnie każde dziecko zostało pasowane na przedszkolaka przez Panią Dyrektor wielką kolorową kredką. Dzieci dostały również pamiątkowe dyplomy oraz książeczki ufundowane przez rodziców.

         Po uroczystości na przedszkolaków czekał tort przygotowany przez rodziców ozdobiony 21 lizakami. Później była wspólna zabawa z rodzicami  przy ulubionych piosenkach dzieci.

                                                                                                                           Dodała: Katarzyna Keller


Wysokie osiągnięcia w badmintonie

   Dn. 17.11.2015 r. reprezentanci naszej szkoły pod opieką p. Bogdana Wójcika uczestniczyli w wojewódzkich  drużynowych zawodach w badmintona w Zamościu. Skład drużyny był następujący:

          Dziewczęta                                                Chłopcy

      - Kasia Jakubczak                                     - Marek Góźdź

      - Ola Karwat                                              - Jędrek Pieczywek

         Rezerwowa                                               Rezerwowy

      - Ola Szumiło                                              - Igor Magierka

  

         Graliśmy systemem do dwóch przegranych meczy. Dziewczęta w pierwszym meczu spotkały się z zawodniczkami z Chełma. Właściwie nie miałyśmy z nimi szans, ponieważ pierwsza rakieta z Chełma  wygrała ogólnokrajowy turniej w Danii. Chłopcom los poszczęścił i trafili na drużynę z Łukowa, z którymi bez problemu wygrali. W drugiej kolejce role się odwróciły. Tym razem dziewczyny trafiły na rywalki z Łukowa, z którymi wygrały. Chłopcy natomiast trafili na zawodników z Zamościa, z którymi niestety przegrali. W trzecim meczu dziewczyny trafiły na dawne rywalki z Rokitni Nowej. Po bardzo długiej i męczącej walce zwyciężyły. Chłopcy natomiast zrewanżowali się rywalom z Puław. W ćwierćfinale chłopcy, niestety, polegli walcząc z Chełmem i stanęli poza podium na IV miejscu. Dziewczyny natomiast walczyły o trzecie miejsce. W rezultacie stanęły na najniższym miejscu podium.  Było to historyczne osiągnięcie.

Gratulujemy!!!

dodała: Ola Karwat

            Narodowe Święto Niepodległości  w cały kraju obchodzimy 11 Listopada. W naszej szkole w przeddzień oddajemy hołd tym wszystkim, którzy zdobyli dla nas wolność, czcząc pamięć porucznika Stanisława Leszczyńskiego, który walczył o wolną Polskę podczas I wojny światowej i uczestniczył w obronie  kraju przed bolszewikami w 1920 r. Później został zamordowany w Katyniu. W tym roku uczniowie klas III złożyli kwiaty i zapalili znicze przed kamieniem z tablicą poświeconą naszemu Bohaterowi.

         Następnego dnia po święcie państwowym w naszej szkole  odbyła się akademia z okazji Dnia Niepodległości. Świętowaliśmy 97 rocznicę odzyskania niezawisłości przez polskie państwo po 123 latach niewoli. W uroczystości wzięła cała społeczność szkoły wraz z dyrektorem Panią Ludmiłą Romaneczko.  

         Akademia rozpoczęła się  od wprowadzenia sztandaru szkoły  przez poczet sztandarowy i po odśpiewaniu hymnu narodowego. Na początku głos zabrała pani dyrektor, która wyjaśniła, jak dla nas Polaków było ważne odzyskanie niepodległości. W trakcie akademii zobaczyliśmy przedstawienie przygotowane przez panią Annę Kozak. Uczestniczyli w nim uczniowie klas  I-VI. Scena została podzielona na dwie części, jedna pokazywała salon, w którym dwie babcie i dziadek (w ich role wcielili się Oliwia Szczepanik, Kasia Szczepanik i  Paweł Grabarski) opowiadają dzieciom o wydarzeniach, które doprowadziły do powstania Polski po latach niewoli. Drugą część  stanowiła cela więzienna, w której został osadzony Marszałek Józef Piłsudski (w jego roli wystąpił Kuba Zieleńczuk). W całość zostały wplecione piosenki patriotyczne w wykonaniu solistek: Emilii Bieniek, Natalii Przysiadłej oraz szkolnego chóru. Za podkład muzyczny  odpowiedzialna była Pani Agnieszka Poniatowska-Chudziak. Program artystyczny bardzo się podobał i został nagrodzony gromkimi brawami.

         Po przedstawieniu Pani Anna Kozak przeprowadziła grę dydaktyczną w formie zabawy, która odzwierciedlała przebieg potyczki legionistów pod Samoklęskami. Brali w niej udział wszyscy uczestnicy akademii, naśladując odgłosy marszu żołnierzy i bitwy.

         Była to podniosła uroczystość dzięki, której staniemy się lepszymi patriotami.

dodał: Paweł Grabarski


Wyróżnienie w konkursie plastycznym

   Klasa druga bierze udział w konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Jednym z nich był konkurs plastyczny, zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Tarle, dotyczący bohaterów książek Marii Konopnickiej, której imię nosi ta szkoła.

   Na konkurs wpłynęło wiele prac z okolicznych szkół. W naszej szkoły swoje prace przygotowali uczniowie zarówno młodszych jak i starszych klas.

   Z klasy drugiej były to prace Jakuba Filanowskiego, Piotra Kloca, Szymona Kota i Wiktora Redmerskiego.

   Szymon Kot otrzymał wyróżnienie za pracę przedstawiającą bohaterów książki ,, O krasnoludkach i sierotce Marysi’’.

    Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe, kolorowe dyplomy, a Szymon tez drobną nagrodę.

Gratulujemy!

Dodała:Jadwiga Czekierda


SPOTKANIE Z DZIELNICOWYM


          Dnia 19.11.2015 r. gościliśmy w naszej szkole Pana Andrzeja Ochalskiego, przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie. Pan policjant spotkał się przedszkolakami i uczniami klasy I.

         W trakcie wizyty  rozmawiał z dziećmi o zasadach bezpiecznego zachowania podczas jazdy samochodem, spotkania z nieznajomym, na podwórku czy placu zabaw. Nasz dzielnicowy przybliżył pierwszoklasistom i przedszkolakom te ważne zagadnienia. Sprawdził też ich wiedzę na temat bezpieczeństwa oraz przekazał ciekawe materiały edukacyjne.  Uczestnicy spotkania otrzymali także drobne upominki w postaci odblasków, które bardzo się przydają w okresie jesienno-zimowym. Pan policjant odpowiadali również na liczne pytania zadawane przez dzieci.
           W tym roku szkolnym  podobnie jak w latach poprzednich realizowany jest w klasach pierwszych program „Klub Bezpiecznego Puchatka”. Jest to największy w Polsce program edukacyjny, który uczy pierwszoklasistów, jak być bezpiecznym na drodze, w domu, w szkole oraz w czasie odpoczynku. Program przygotowany jest przez firmę Maspex – producenta kakao Puchatek wraz z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Nauczycielami. Patronat honorowy sprawuje Komendant Główny Policji oraz wszystkie Kuratoria Oświaty.

dodała: A. Terlik


Prawie każda książka otwiera okno na nowy,

 nieznany świat

09. 11.2015r. z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych został przygotowany apel, w którym wzięli udział uczniowie klasy IV i V. Przypomnieli oni jak ważną rolę w życiu każdego człowieka pełni biblioteka, a co za tym idzie książki, które się w niej znajdują. Zaprezentowali krótką twórczość wybranych pisarzy utworów dziecięcych: między innymi Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Danuty Wawiłow.

    Podsumowaniem apelu było wręczenie nagród w konkursach czytelniczym i plastycznym9
Zorganizowane zostały
w miesiącu październiku. Nagrodzeni w konkursie czytelniczym to:
„Moja wakacyjna przygoda z książką”.

Aleksandra Dąbrowska,

Wiktoria Wasak,

 Natalia Przysiadła.

 

Nagrodzeni
w konkursie plastycznym
to uczniowie klas I i III:

I miejsce – Jakub Topiła
i Kornelia Dziuba

II miejsce- Bartosz Kosior
i Martyna Czubacka

III miejsce – Kacper Kosik
i Natalia Kosior

 

Wszystkim uczniom gratuluję i zachęcam do udziału obchodów bibliotek szkolnych w przyszłym roku.

 

MB


Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik


          We wtorek 10 listopada 2015 roku uczniowie klas IV-VI wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Do stolicy wyruszyliśmy o godzinie 7.00. Pogoda w tym dniu nam nie sprzyjała. Było wietrznie i dżdżysto, ale humory wręcz przeciwnie wszystkim dopisywały. Opiekunami naszymi byli Pani Dyrektor, Pan Bogdan Wójcik i Pani Agnieszka Chudziak-Poniatowska.

          Na miejsce dotarliśmy o godzinie 10.30. Od razu udaliśmy się do CNK. Po oddaniu ubrań do szatni, każdy z nas otrzymał bilet i kartę, którą należało się posłużyć, aby uruchomić niektóre urządzenia. W tym miejscu opiekunowie nie musieli już z nami chodzić. Każdy mógł sam oglądać i eksperymentować, iść tam, gdzie zainteresowały go różne stanowiska umożliwiające dokonywanie samodzielnie doświadczeń. Można było tam sprawdzić, jak reaguje organizm kierowcy, który prowadzi się auto po spożyciu alkoholu, jakie trudności pokonuje inwalida na wózku, przeżyć trzęsienie ziemi, stworzyć olbrzymie bańki, posłuchać muzyki ustami i wykonać wiele innych niezwykle ciekawych doświadczeń.

          Następnym punktem była wizyta w planetarium, gdzie, leżąc w wygodnych fotelach, zobaczyliśmy na olbrzymim ekranie nad naszymi głowami niebo pełne gwiazd. Potem obejrzeliśmy film o historii lotów na Księżyc i na orbitę okołoziemską, dzięki temu filmowi poznaliśmy rywalizację Amerykanów i Rosjan podczas badania przestrzeni kosmicznej. Było cudownie, mogliśmy poczuć jak jest w Galaktyce. Potem udaliśmy się na obiad. Po posiłku dalej można było wykonywać doświadczenia i wspaniale bawić się. Niestety, czas szybko mijał.

          Około godziny 17.00 wyszliśmy z CNK i wyruszyliśmy w podróż powrotną, gdzie jadąc podziwialiśmy pięknie oświetlony Stadion Narodowy. Ten dzień zapamiętamy na długo. Do domu wróciliśmy przed godziną 21.00. 

dodała: Kasia Szczepanik,  kl. VI


Uroczystość ślubowania klasy I

        Dnia 22 października 2015 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klasy I. W tym ważnym dla nas dniu swoją obecnością zaszczycili nas Pan Krzysztof Kopyść - Wójt Gminy Lubartów, Pan Tadeusz Wiak - Przewodniczący  Komisji Oświaty, Pani Anita Kusio - Dyrektor Samorządowego Zespołu Administracyjnego Szkół, Pani Edyta Mazurek - przewodnicząca Rady Rodziców oraz rodzice pierwszoklasistów.
     Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu szkoły i złożenia kwiatów przez delegację uczniów klasy I w kąciku Patrona szkoły - Bolesława Prusa. Następnie cała społeczność szkoły oraz zaproszeni goście udali się do świetlicy, gdzie pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Wspaniale się prezentowali w odświętnych strojach oraz pięknych błękitnych czapkach i kokardach, podobnie jak ich wychowawczyni Pani Janina Kuszplak.  

         Pan Wójt pogratulował im udanego występu, złożył serdeczne życzenia oraz obdarował pysznymi łakociami. Następnie głos zabrała pani dyrektor Ludmiła Romaneczko, zwracając się do pierwszaków oraz ich rodziców i życząc im wielu sukcesów i wspaniałych chwil w szkole. Do życzeń dołączyły się przewodnicząca Rady Rodziców oraz przewodnicząca SU Ola Karwat. Podniosłym momentem uroczystości było ślubowanie i pasowanie na ucznia. Pierwszoklasiści otrzymali dyplomy i tarcze szkolne, które wręczyli im P. Anita Kusio i P. Tadeusz Wiak, a od starszych kolegów z klasy II i III drobne upominki.
     
        Po  uroczystości i wykonaniu pamiątkowej fotografii rodzice pierwszoklasistów zaprosili uczniów,  grono pedagogiczne oraz gości na poczęstunek. Uczniowie klasy pierwszej cieszyli się z pamiątkowego dyplomu i innych prezentów. Ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci. był tym niepowtarzalnym, pełnym emocji zarówno dla uczniów klasy pierwszej, którzy we wrześniu rozpoczęli edukację szkolną,  jak i całej społeczności szkolnej.

dodała:  Kasia Szczepanik, kl. VI


KTO POJEDZIE NA REJON 

W TENISIE?

Dnia 14.10.2015 roku odbyły się w Szkole Podstawowej im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce  powiatowe zawody w tenisie stołowym. Pod opieką mgr Bogdana Wójcika naszą szkołę na turnieju reprezentowali uczniowie i zajęli miejsca:

Tomasz Bocheński, kl. IV    II miejsce

Ola Karwat, kl. VI                 V miejsce,

Jakub Lipski, kl. V                 VI miejsce,

Igor Magierka, kl. VI             IX miejsce.

         Każdy z zawodników rozegrał co najmniej 4 mecze. Szczególnie trudnymi przeciwnikami okazali się tenisiści z Klubu "Lewart" w Lubartowie.

Największy sukces odniósł Tomasz Bocheński, zajmując II miejsce w powiecie w kategorii chłopców młodszych.

Na zawody rejonowe w Puławach zakwalifikowali się następujący młodzi tenisiści:  Ola Karwat, Tomasz Bocheński oraz Jakub Lipski.

 Gratulujemy

Dodał: Igor Magierka


,,Kulinarne podróże po Polsce’’

     W miesiącu październiku uczniowie klasy drugiej poszerzyli swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Dużo rozmawiano na temat walorów odżywczych surówek, ulubionych potraw przygotowanych w domach rodzinnych, a także potrwa regionalnych inspirowanych tekstem ,,Kulinarne podróże po Polsce’’.

     Od rodziców dzieci dowiedziały się jakie tradycje kulinarne związane są z regionem, w którym mieszkają.

     Owocem tych poszukiwań i rozmów są przepisy napisane przez dzieci i ozdobione rysunkiem lub zdjęciem.

     Powstała w ten sposób ciekawa gazetka klasowa, którą uczniowie klasy II prezentują na zdjęciu.

Dodała: Jadwiga Czekierda„Książki naszych marzeń”

 

        Po raz pierwszy nasza szkoła przystąpiła do konkursu organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Książki naszych marzeń”. Zgodnie z regulaminem należało nagrać 1 minutowy filmik zachęcający do czytania książek, a także wysłać listę książek, po które uczniowie najchętniej by sięgali przebywając w bibliotece szkolnej.   Uczennice Aleksandra Karwat, Oliwia Szczepanik, Emilia Bieniek, Aleksandra Szumiło i Zuzanna Mazurek przygotowały bardzo ciekawy i oryginalny filmik. Do konkursu zakwalifikowało się aż 1200 szkół. Zwycięzców wybrała kapituła, na czele której stała Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. Niestety, nie udało nam się znaleźć w gronie laureatów, ale udowodniliśmy, że potrafimy być kratywni, mamy poczucie humoru i chcemy czytać ciekawe książki. 

Z Ministerstwa Edukacji Narodowej otrzymaliśmy dyplom za uczestnictowo w konkursie

 Nagrodzone filmy możecie obejrzeć na stronie internetowej MEN.

 

 


Jak chronić się przed cyberprzemocą?

Dnia 20. 10. 2015 r. nasza szkołę odwiedził p. Robert Turski, który przeprowadził  warsztaty  z zakresu bezpieczeństwa w sieci oraz cyberprzemocy z uczniami z klas II – VI. Zostały sfinansowane ze środków Gminy Lubartów. Odbywały się one w trzech grupach, najpierw dla dzieci z klasy II i III, druga grupę stanowili uczniowie klas IV i V, a ostatnią szóstoklasiści. Zajęcia miały  formę zabawy i  swobodnej rozmowy, a także gry terenowej. Dzieci mogły zapoznać się z zagrożeniami czyhającymi na nich w sieci. Trener rozpoczął zajęcia od zabawy „na rozluźnienie”, zapoznania się z nami. Następnie sporządziliśmy wykresy najczęściej odwiedzanych przez nas stron, portali oraz gier. Pozwoliło to określić właściwe wykorzystanie komputera i Internetu oraz dokonać ich kategoryzacji. Zajęcia były bardzo ciekawe i skłoniły nas, aby spojrzeć na Internet i gry komputerowe trochę z innej strony, dostrzec cechy pozytywne, ale i to co szkodliwe.

     Kolejnym punktem było szkolenie rady pedagogicznej, a w godzinach wieczornych odbyło się również spotkanie rodziców z panem Turskim. Na tych spotkaniach przedstawione zostały aktualne zagrożenia czyhające na dzieci i młodzież w sieci. Promowane były też pozytywne zachowania użytkowników sieci.

      Pozostaje nam i rodzicom wyciągnąć właściwe wnioski.

dodała: Zuzia Mazurek, kl. V


NASI TENISIŚCI NA ZAWODACH GMINNYCH

Dnia 07.10.2015 roku odbyły się w Szkole Podstawowej im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce gminne zawody w tenisie stołowym. Uczniowie,  z którymi rywalizowaliśmy, przyjechali ze wszystkich szkół podstawowych  Gminy Lubartów. Naszą szkołę reprezentowali: 

Szymon Czubacki, kl. IV               Igor Magierka, kl. VI

Tomasz Bocheński, kl. IV             Aleksandra Karwat, kl. VI,

Szymon Włosek, kl. IV                  Jakub Drzewiecki, kl. III

Jakub Lipski, kl. V                          Jakub Lecki, kl. V

Opiekę nad młodymi tenisistami sprawował nasz nauczyciel wychowania fizycznego mgr Bogdan Wójcik.

Zawody zaczęły się o 10.15. Dwa pierwsze mecze zagrali Igor Magierka i Jakub Lecki. Igor rozegrał mecz z uczniem SP w Skrobowie i z łatwością uzyskał wynik 2:0. Kuba także poradził sobie z pierwszym przecinikiem. Niestety, trudniejszym zawodnikiem okazał się inny uczeń ze Skrobowa. Najwyższe miejsce spośród reprezentantów naszej szkoły zajęła Ola Karwat, została sklasyfikowana na II miejscu, natomiats Tomek Bocheński zajął III m-ce. Na zawody powiatowe zakwalifikowali się następujący zawodnicy z naszej szkoły:

Ola Karwat, kl. VI

Igor Magierka, kl. VI   

Jakub Lipski, kl. V      

Tomasz Bocheński, kl. IV

Dodał: Igor Magierka


                  Jesienna surówka „Samo zdrowie”

    Dlaczego odczuwamy smaki? Co to jest kubek smakowy? Gdzie znajdują się kubki smakowe odpowiadające za odczuwanie smaków?- te pytania rozbudziły ciekawość uczniów klasy drugiej, a doświadczenia z rozpoznawaniem smaków były dla dzieci interesujące. Uczniowie poznali nie tylko rodzaje smaków, ale też odkryli zależność między smakiem a zapachem. Tematyka ta skłoniła również do rozmowy na temat walorów smakowych surówek i sałatek. Dzieci postanowiły same wykonać jesienną surówkę. Dnia 26 października przyniosły potrzebne składniki i przybory kuchenne i ochoczo zabrały się do pracy. Nad jej przebiegiem czuwała wychowawczyni. Po pracy nastąpiła wspólna degustacja.                                                                                  
     Samodzielnie wykonana surówka smakowała wszystkim wybornie
.


Wycieczka do lasu

     Dnia 5 października korzystając z pięknej i słonecznej pogody klasa II wraz z wychowawczynią wybrała się na wycieczkę do pobliskiego lasu.
   Celem wycieczki była obserwacja warstw lasu, podziwianie jego piękna wczesną jesienią oraz zbieranie okazów przyrodniczych.
       Po dotarciu do lasu każda grupa realizowała wyznaczone zadanie:

- obserwowano drzewa liściaste i iglaste;

- zbierano różne okazy;

- odbijano korę wybranego drzewa;

- wsłuchiwano się w odgłosy lasu;

    Na wybranej polanie dzieci miały okazję pokazać swoje umiejętności sportowe. Przeskakiwały przez rozłożone w równych odległościach patyczki oraz rzucały szyszkami do celu. Tylko niektórym udało się trafić szyszką w wyznaczone miejsce.

    Czas pobytu w lesie upłynął bardzo szybko i należało wracać do szkoły. Obiad tego dnia smakował wszystkim wybornie. Z wycieczki pozostały niezapomniane wrażenia.

   

   

   Dodała: Jadwiga Czekierda


OTRZĘSINY KLASY IV

 

            Dnia 30 września 2015 roku o godzinie 16.00 w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej rozpoczęły się otrzęsiny klasy IV. Ta część imprezy została przygotowana przez uczniów klasy VI pod opieką wychowawcy pana Bogdana Wójcika.
          Na początku przejęci czwartacy zasiedli w półkolu na krzesełkach. Następnie podano im różne niezwykłe potrawy: żelki z majonezem oraz  napój składający się z soku z cytryny i pieprzu, a na deser zostali poczęstowani herbatnikami z majonezem. Uczniowie dzielnie się spisali i zjedli bardzo szybko przygotowane specjały. Chłopcy nawet twierdzili, że są bardzo smaczne. Nasi koledzy z młodszej klasy wykazali się odwagą i przeszli chrzest bojowy.           Oprócz tego  czwartoklasiści musieli wykazać się wiedzą, dlatego odpowiadali na pytania z dziedziny matematyki i przyrody, które zadawała im pani Ewa Zybała. Chociaż pytania były niełatwe i z tym zadaniem nasi młodsi koledzy doskonale sobie poradzili.
            Po tych ekscytujących konkurencjach wszyscy uczniowie klas IV-VI udali się do swoich sal, gdzie czekały na nich smakołyki przygotowane z pomocą rodziców, m.in. kanapki, ciasta i owoce.

          Popołudniowe spotkanie zakończyło się dyskoteką, na której wszyscy świetnie się bawili.

dodała: Katarzyna Szczepanik, kl. VI


IV OGÓLNOPOLSKI  DZIEŃ  PRZEDSZKOLAKA

            W naszej szkole już po raz drugi obchodzony był Dzień Przedszkolaka. W poniedziałek 21 września br.  dzieci z oddziału przedszkolnego 3-4 latków i 5-6 latków obchodziły swoje święto. W tym dniu czekało na dzieci wiele atrakcji, gier i wspólnych zabaw.  Po śniadaniu wszystkie przedszkolaki spotkały się na placu zabaw, gdzie razem bawiły się w różne zabawy z balonami, następnie, aby uczcić swoje święto, przedszkolaki wypuściły balony  w niebo. Po powrocie do szkoły w sali młodszych przedszkolaków  na dzieci czekała Pani Dyrektor z życzeniami dla przedszkolaków  oraz Listem od Rzecznika Praw Dziecka pana Marka Michalaka, nadesłanego z okazji Ogólnopolskiego  Dnia Przedszkolaka. Po wysłuchaniu życzeń  dzieci  rozpoczęły wspólną zabawę i tańce na dyskotece.

                                                               Wychowawca OP 3-4 latków: Katarzyna Keller


Na Pucharze Polski w Warszawie

    Dn. 24.09.2015 r. ok. godz. 16 uczniowie klasy VI wybrali się pod opieką p. Bogdana Wójcika na mecz Legia Warszawa- Lechia Gdańsk do stolicy. Wraz z nami pojechało kilkanaścioro dzieci z Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce i spora gromada osób z Gimnazjum z tej samej miejscowości. 

         Gdy dotarliśmy na ulicę Łazienkowską pod stadion, szybko wysiedliśmy z autobusu. Po rozdaniu biletów przeszliśmy przez bramki i zostaliśmy sprawdzeni przez ochronę. Chłopaki z naszej szkoły wraz z p. Bogdanem Wójcikiem poszli na samą górę aż pod dach, ponieważ tam dostali miejsca. Dziewczyny razem z pozostałymi  osobami siadły tuż za bramką Legii. Mecz był ekscytujący. Zobaczyliśmy 5 bramek, nie spodziewaliśmy się ich aż tyle. Razem z warszawską ,,Żyletą'' śpiewaliśmy i kibicowaliśmy gospodarzom. Mamy nadzieję, że wybierzemy się znowu na tak wspaniały mecz.

dodała: Ola Karwat


ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

 

    Dnia 25 września 2015r.
w naszej szkole po raz kolejny przeprowadzona została akcja  sprawdzania znajomości tabliczki mnożenia.
    
Głównym celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Każda osoba musiała odpowiedzieć poprawnie na pięć pytań z losu. Po zdanym egzaminie otrzymywała tytuł MT EXPERT oraz specjalną legitymację.
Miło jest poinformować, że w naszej szkole tytuł MT EXPERT podczas V Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia otrzymało 22 osoby na 29 osób chętnych. Wszystkim uczestnikom, którzy zdali pomyślnie egzamin, gratulujemy :)

 

Magda B


Wycieczka do Lublina

                W dniu 24.09.2015r. uczniowie klas I-III naszej szkoły pod opieką p J. Kuszplak, p. J. Czekierdy, p. E. Całki i p. A. Iwanek wybrali się do Lublina na największą w Polsce wystawę budowli z klocków „Lego". Dzieci  z bardzo dużym zaciekawieniem oglądały przygotowane tam budowle z klocków m.in. Pałac Kultury i Nauki, Titanic, starożytną architekturę Rzymu, repliki starożytnych świątyń inspirowane scenami z cyklu filmów o Indianie Jonesie. Wiele z tych budowli prezentowało elementy, które się poruszały np.: pociągi, żmije. Nie sposób wymienić  wszystkich elementów tej wystawy. Uczniowie mogli również sami tworzyć, budować, malować klockami i robili to z wielką radością i pomysłowością.

                W drodze powrotnej wybrali się na spacer po Starówce, gdzie obserwowali pięknie odrestaurowane lubelskie kamienice. Następnie odwiedziły Archikatedrę Lubelską. Po przejściu przez Bramę Krakowską udały się na Zamek Lubelski, skąd mogły oglądać panoramę Lublina. Spacerując po mieście odwiedzili również księgarnię, w której sprawdzili jakiego rodzaju książki mogą zakupić i w jaki sposób. Kończąc wycieczkę przy tak wspaniałej pogodzie nie zabrakło lodów w miłej atmosferze Starego Miasta. Dzieci powróciły bardzo zadowolone i bogatsze o nowe wiadomości i doświadczenia.

J.K.


DBAJMY O ZDROWE ODŻYWIANIE

          

      W tym roku po raz kolejny uczniowie klas 0-III wraz z wychowawcami przystąpili do programu Śniadanie daje moc. To program edukacyjny, który zachęca uczniów, rodziców i nauczycieli klas 0-3 szkół podstawowych do utworzenia Klubów Śniadanie Daje Moc oraz do obchodzenia 8 listopada Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania poprzez organizację Dnia Śniadanie Daje Moc. W bieżącym roku szkolnym 2015/2016 śniadaniowe święto będzie obchodzone w piątek - 6.11.2015. Zmiana ta wynika z faktu, iż 8 listopada wypada w dzień wolny od pracy (niedziela). Obecnie koordynatorem programu jest p. Jadwiga Czekierda, wychowawczyni klasy II.

            Celem programu jest uświadomienie dzieciom i rodzicom, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

            W Klubach Śniadanie Daje Moc w czasie zajęć edukacyjnych uczniowie będą mieli możliwość zdobyć  cenne informacje o roli prawidłowego żywienia w prawidłowym rozwoju młodego człowieka, poznać 12 zasad zdrowego odżywiania. Jednym z zadań jest zorganizowanie wspólnego  zdrowego śniadania w klasie, podczas którego uczestnicy zrobią zdjęcia, mogą też nakręcić filmy, aby wziąć udział w konkursie.

 dodał: Pan Zdrówko


                                               Sukces słowików z klasy II

        Dnia 20 września 2015r. na terenie plebanii Św. Anny w Lubartowie odbył się turniej muzyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym i z klas 0,1,2,3 szkoły podstawowej. Organizatorem turnieju była fundacja ,,trzy Talenty”. Cele, jakie przyświecały turniejowi to:

- aktywizacja muzyczna dzieci;

- rozwijanie wrażliwości muzycznej dzieci;

- rozwijanie umiejętności muzycznych u dzieci;

Uczestnikami turnieju były reprezentacje z przedszkoli i szkół podstawowych z Lubartowa i Gminy Lubartów.

         Z naszej szkoły na ten konkurs pod opieka rodziców i wychowawczyni p. Jadwigi Czekierdy udała się reprezentacja z klasy II w składzie: Nikola Tkaczyk, Dorota Wójcik i Łukasz Czuchryta. Uczniowie pięknie zaprezentowali swoje możliwości wokalne, śpiewając piosenkę ,,Tango dla mamy i taty”

        Jury złożone z 3 jurorów przyznało naszej reprezentacji III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 500zł.

                                                   Gratulujemy!

Dodała Jadwiga Czekierda


Narodowe Czytanie „Lalki” Prusa

4 września br. w całej Polsce odbyły się różne imprezy z okazji Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa. Akcję czytania wybitnych dzieł literatury polskiej rozpoczął kilka lat temu Prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski od lektury „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Obecnie urzędujący Prezydent Pan Andrzej Duda postanowił kontynuować ten pomysł i czytał tę wielką powieść w Ogrodzie Saskim w Warszawie. 

 Jako uczniowie szkoły noszącej imię Bolesława Prusa nie mogliśmy nie uczestniczyć w tej pięknej akcji. Dlatego szóstoklasiści i  piątoklasiści przebrali się za różne postacie z dzieł Prusa i na lekcjach języka polskiego czytali wybrane fragmenty najwybitniejszej polskiej powieści XIX wieku. Klasa szósta poznała humorystyczną relację z procesu baronowej Krzeszowskiej ze studentami, piąta klasa zaś wysłuchała zaskakującej historii lalki, która stała się głównym dowodem w sądzie.

dodała: A. Terlik


NAJLEPSZE ABSOLWENTKI  NA WAKACJACH


     Dnia 26 lipca 2015 roku dwie najlepsze absolwentki naszej szkoły Wiktoria Grzywacz i Natalia Wielgos wyruszyły do Karpacza w Sudetach na bardzo atrakcyjny wakacyjny wyjazd. Został on ufundowany przez naszego sponsora –  Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Dziewczęta zostały nagrodzone za bardzo dobre wyniki w nauce (średnia przez 3 lata powyżej 5,0), wzorowe sprawowanie oraz pracę społeczną na rzecz szkoły.
    Pierwsze osiem dni kolonii spędziły na wypoczynku w Karpaczu, który należy do najstan. Połaczenia piękniejszych miejscowości turystycznych w Polsce. Największą atrakcją tego okresu okazała się całodniowa wyprawa na górę Śnieżkę, najwyższego szczytu w Karkonoszach. Tego dnia wszyscy uczestnicy wycieczki pieszo pokonali łącznie 28 km.
     W drugiej części wyjazdu Natalia i Wiktoria uczestniczyły w wycieczkach poza granice naszego kraju. Jedną z nich był całodniowy wyjazd do Niemiec – do największego PARKU ROZRYWKI w Europie „Tropical Islands”. Znajduje się on 60 km na południe od Berlina.  Tam nasze uczennice doskonale bawiły się w tym olbrzymim Aquaparku.

     Celem kolejnej wycieczki były Czechy. Pierwszego dnia w Pradze cała grupa wraz z przewodnikiem spacerowała po mieście i poznawała wspaniałe zabytki stolicy naszego południowego sąsiada. Nasze absolwentki zwiedziły najciekawsze miejsca: Loretę, katedrę św. Wita, Most Karola, ratusz z zegarem Orloj, Nowe Miasto oraz Plac Wacława. Drugiego dnia tuż po śniadaniu wyjechały z hotelu i udały się do ADRSPASKIEGO SKALNEGO MIASTA, które znajduje się niedaleko polskiej granicy. W Skalnym Mieście zwiedziliśmy: groty, wodospady oraz ciekawe formy skalne.

    Po zakończeniu zwiedzania ruszyły w drogę powrotną do Lublina. Podróż minęła nam bardzo szybko i przyjemnie !

WAKACYJNY WYJAZD BYŁ BARDZO CIEKAWY I NA PEWNO NA DŁUGO ZOSTANIE NAM W PAMIĘCI !!! 


dodały: Wiktoria Grzywacz i Natalia Wielgos


ZACZYNAMY NOWY ROK SZKOLNY 2015/2016

Rok szkolny 2015/16  uczniowie i nauczyciele naszej szkoły rozpoczęli o godzinie 9:00 mszą świętą w kościele pw. św. Stanisława w Wólce Rokickiej. Po mszy wszyscy zebrali się przy kamieniu z tablicą upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Pod tablicą przedstawiciele klasy VI złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów i zapalili znicze. Wszyscy uczciliśmy pamięć ofiar wojny minutą ciszy.

 Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie rozpoczęła się część oficjalna. Zgromadzonych w sali gimnastycznej gości, nauczycieli, rodziców i uczniów powitała pani dyrektor Ludmiła Romaneczko. Gościliśmy księdza kanonika Stanisława Kryszczuka,  P. Anitę Kusio, dyrektora SZASz w Lubartowie oraz przewodniczącą Rady Rodziców P. Alicję Ferenc. Po wprowadzeniu sztandaru przez poczet odśpiewaliśmy hymn szkoły. Pani dyrektor odczytała list Lubelskiego Kuratora Oświaty, zawierający życzenia dla uczniów i pracowników szkoły. Po niej zabrała głos P. Anita Kusio, która odczytała list, przekazany przez Wójta Gminy Lubartów.

W nastrój nowego roku szkolnego wprowadzili nas uczniowie klas IV-VI , którzy zaprezentowali krótką część artystyczną. Została ona przygotowana pod czujnym okiem pani Agnieszki Poniatowskiej-Chudziak. Uczniowie w montażu poetycko-muzycznym nawiązali do wybuchu II wojny światowej i oddali hołd jej ofiarom, a potem za pomocą wierszy i piosenek żegnali wakacje i witali szkołę.

Po występie pani dyrektor Ludmiła Romaneczko przedstawiła nauczycieli i wychowawców wszystkich klas. Kończąc część oficjalną, pani dyrektor życzyła wszystkim owocnej pracy w nowym roku szkolnym.

    Z sali gimnastycznej uczniowie udali się na spotkanie ze swoimi wychowawcami.

dodała: Aleksandra Szumiło, kl. V


    DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ

IM. BOLESŁAWA PRUSA W WÓLCE ROKICKIEJ

INFORMUJE, ŻE UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2015/2016 ODBĘDZIE SIĘ 1 WRZEŚNIA 2015 roku:

 godz. 900 – MSZA ŚWIĘTA W KOŚCIELE W WÓLCE ROKICKIEJ,

godz. 1000 – INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO W BUDYNKU SZKOŁY.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW, RODZICÓW I PRZYJACIÓŁ SZKOŁY

 


      Projekt i wykonanie: adamP.