- Godziny pracy
- Procedury
- Do pobrania
- Dokumenty stołówki
- Zajęcia UKS "Orlik"
- Wyniki szkoły w sporcie
- Zarząd UKS
- Statut UKS
- Najlepszy sportowiec
- Regulamin konkursu
- LEKCJE PŁYWANIA
- Prezentacja
- Stare fotografie
- Świadkowie zdarzeń
- Tak ją pamiętam
- Szukamy śladów historii
- Postacie literackie
- Dokumenty do pobrania

- Ogłoszenia


Biuletyn Informacji Publicznej


Dziennik elektroniczny

Moodle

Nasz sponsor:

Stanisław Leszczyński


Tu jesteśmy:

Uprzejmie donosimy, że:

Strona istnieje
od 23-09-2004 rokuAktualności 2014/2015

Uroczystość zakończenia roku szkolnego

    27 czerwca 2015 r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2014/15. Naszymi gośćmi  byli: radny Gminy Lubartów P. Tadeusz Wiak – przewodniczący komisji oświaty, ksiądz Krzysztof Krzyszczak, proboszcz parafii w Łucce, ksiądz kanonik Stanisław Kryszczuk, proboszcz parafii Jawidz-Rokitno i przewodnicząca Rady Rodziców P. Alicja Ferenc. W posumowaniu całorocznej pracy towarzyszyli nam także nasi rodzice. Uroczystość zdominowało pożegnanie absolwentów.  Po ślubowaniu szóstoklasiści przedstawili bogatą i wzruszającą część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem wychowawczyni P. Agnieszki Poniatowskiej-Chudziak. Następnie pani dyrektor Ludmiła Romaneczko wręczyła im świadectwa ukończenia szkoły. Najlepsi otrzymali także nagrody i dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców i MPWiK w Lublinie, a ich rodzice listy gratulacyjne. Po tej części uczniowie klasy VI wręczyli w dowód wdzięczności kwiaty swoim nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły. Sami zaś zostali obdarowani przez piątoklasistów drobnymi upominkami.

            W następnej części uroczystości pani dyrektor przedstawiła wyniki nauczania w minionym roku szkolnym. Odczytała także listy Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz rzecznika praw dziecka. Później zaś wręczyła świadectwa z wyróżnieniem  uczniom  z klasy IV i V, a wychowawcy obdarowali ich nagrodami. Głos zabrali też nasi goście: P. Tadeusz Wiak gratulował osiągnięć w nauce i sporcie, pani Alicja Ferenc przyłączyła się do gratulacji, podziękowała w imieniu rodziców nauczycielom za ich pracę i zaangażowanie oraz życzyła wszystkim udanych wakacji. Do tych życzeń i podziękowań włączyła się przewodnicząca SU Ola Karwat z kl. V.

            Po części oficjalnej udaliśmy się po raz ostatni w tym roku do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.

 
 

A oto nasze wyniki uzyskane w roku 2014/15:

Liczba uczniów:        74 (kl. I–III – 36, kl. IV–VI – 38) klasyfikowanych:    74

 

Oceny w klasach IV – VI:

        celujących:

37

      bardzo dobrych:

162

        dobrych:

113

        dostatecznych:

83

       dopuszczających:

23

        niedostatecznych:

0

   

Średnia ocen szkoły  – 4,26    

I

miejsce

klasa

IV

średnia

4,36

II

miejsce

klasa

VI

średnia

4,28

III

miejsce

klasa

V

średnia

4,14

 

Liczba uczniów z ocenami cel, bdb i db:

I

miejsce

klasa

IV

5

50 % uczniów

II

miejsce

klasa

VI

4

33 % uczniów

III

miejsce

klasa

V

5

23 % uczniów

   

Oceny ze sprawowania:

       wzorowe  - 11  

       bardzo dobre  - 15

       dobre  - 10

       poprawne - 2

       nieodpowiednie - 0

       naganne  - 0

   

Pochwały wobec społeczności szkolnej za wyniki w nauce:

Lp.

Imię i nazwisko

Kl.

Średnia

Zachowanie

1.

Aleksandra Karwat

V

5,36

wzorowe

2.

Wiktoria Grzywacz

VI

5,36

wzorowe

3.

Natalia Wielgos

VI

5,27

wzorowe

4.

Katarzyna Kot

VI

5,27

wzorowe

5

Katarzyna Szczepanik

V

5,18

wzorowe

6

Natalia Włosek

VI

5,18

wzorowe

7.

Zuzanna Mazurek

IV

5,09

bardzo dobre

8.

Hubert Wasak

IV

5,0

dobre

9.

Katarzyna Jakubczak

V

4,9

bardzo dobre

10.

Rozalia Zieleńczuk

IV

4,82

wzorowe

11.

Igor Magierka

VI

4,81

bardzo dobre

12.

Igor Bocheński

IV

4,73

bardzo dobre

13.

Paweł Grabarski

V

4,63

dobre

14.

Katarzyna Ostapczuk

VI

4,63

bardzo dobre

15.

Mateusz Plewka

VI

4,72

wzorowe

  Wszyscy wymienieni wyżej uczniowie otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców, natomiast ci ze średnią co najmniej 4,75 i sprawowaniem co najmniej bardzo dobrym otrzymali świadectwo z wyróżnieniem.

   

Stypendia motywacyjne – średnia powyżej 5
  za wyniki w nauce

Lp.

Imię i nazwisko

Klasa

Średnia

Zachowanie

1.

Aleksandra Karwat

V

5,36

wzorowe

2.

Wiktoria Grzywacz

VI

5,36

wzorowe

3.

Natalia Wielgos

VI

5,27

wzorowe

4.

Katarzyna Kot

VI

5,27

wzorowe

5.

Katarzyna Szczepanik

V

5,18

wzorowe

6.

Natalia Włosek

VI

5,18

wzorowe

7.

Zuzanna Mazurek

IV

5,09

bardzo dobre

 

Frekwencja w szkole:        95,3 %          

a) klasy I – III      95,8 %                        b) klasy IV – VI - 94,9 %

I miejsce

klasa III

97,8 %

I miejsce

klasa IV

96,3 %

II miejsce

klasa II

97,1 %

II miejsce

klasa V

94,4  %

III miejsce

klasa I

93,1 %

III miejsce

klasa  VI

93,9 %

 

Pochwały wobec całej społeczności szkolnej za 100 % frekwencję:                 

1.

Kamil Muciański

kl. VI

2.

Jakub Lipski

kl. VI

3.

Jakub Lecki

kl. IV

4.

Dorota Wójcik

kl. I

 

Najlepsi sportowcy szkoły:

Najlepszy sportowiec

Aleksandra Karwat

klasaV

127 punktów

Największe osiągnięcie

Aleksandra Karwat

klasa V

II m-ce drużynowo w rejonie
w badmintonie

Natalia Wielgos

klasa VI

Najlepszy debiutnie przyznano

 

Mistrzowie ortografii w kl. IV – VI:

I m-ce

Katarzyna Szczepanik

klasa V

II m-ce

Aleksandra Karwat

klasa V

III m-ce

Aleksandra Szumiło

klasa IVI FESTYN RODZINNY

14 czerwca br. na terenie naszej szkoły razem z rodzicami zorganizowaliśmy Festyn Rodzinny. Chcieliśmy razem spędzić czas, wspólnie się bawić, lepiej wzajemnie poznać, a także bardziej zintegrować lokalną społeczność. W przygotowanie tej imprezy bardzo mocno zaangażowali się rodzice. Najpierw tydzień wcześniej uprzątnęli dawny sad szkolny, kosząc i grabiąc wybujałą trawę. Później przywieźli i ustawili scenę pożyczoną z Łucki. Zadbali również o to, aby wszystko przebiegało sprawnie.

Festyn otworzyła Pani dyrektor Ludmiła Romaneczko i Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Alicja Ferenc. W trakcie spotkania swoje wspaniałe umiejętności taneczne i wokalne zaprezentowała „Mała Rokiczanka”, w której występują nasi uczniowie i absolwenci. Pani Ewa Całka i Jadwiga Czekierda przeprowadziły ciekawe zabawy z chustą animacyjną dla maluchów. Ważnym punktem programu okazał się pokaz dziewcząt ze szkolnego zespołu tanecznego „Ontikor”, który pod kierunkiem Pani Agnieszki Poniatowskiej-Chudziak przedstawił różnorodne oraz efektowne układy choreograficzne przeplatane piosenkami. Następnie nasz wuefista Pan Bogdan Wójcik poprowadził atrakcyjne i zabawne konkurencje sportowe, m.in. jazda żółwia na rowerze, przeciąganie liny, wyścigi w workach. W dwóch konkurencjach zwyciężył Jędrek Pieczywek z klasy V. Później równie zabawne konkursy zorganizował Pan Jacek Bednarski, komicznie przebrany, który zresztą świetnie pełnił rolę konferansjera. Zmobilizował nawet rodziców, którzy spróbowali swoich sił w przeciąganiu liny. Niestety, dzieciaki ich pokonały. Wielkim powodzeniem cieszył się także konkurs wyścigu na miotłach. Zwycięzcy wszystkich konkursów otrzymali wspaniałe nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Na uczestników imprezy czekało też wiele dodatkowych atrakcji, takich jak: malowanie twarzy, wielkie bańki mydlane, prezentacja wspaniałych motocykli oraz możliwość przejażdżki nimi, kiermasz ciast i kolorowych prac dzieci, grill, lody jak również baloniki. Festyn odwiedzili również strażacy OSP Wólka Rokicka i Komendy Powiatowej w Lubartowie, dzięki temu dzieci mogły dokładnie poznać ich nowoczesne pojazdy. Strażacy w ten upalny dzień przygotowali dla pragnących ochłody wodny parasol. Zainteresowani rowerzyści korzystali z możliwości oznakowania swoich dwukołowych pojazdów przez policjantów z KPP w Lubartowie. Wielką przyjemność sprawiły dzieciom przejażdżki quadem. Poza tym dla maluchów i starszaków przygotowany był dmuchany zamek i zjeżdżalnie, z których mogły korzystać do woli. Przy wspaniałej pogodzie wszyscy bawili się świetnie.

    Przygotowane  atrakcje cieszyły się wielkim zainteresowaniem dzieci i ich rodziców, chętnie włączających się do wspólnej zabawy. Nasz pierwszy festyn udał się znakomicie. Nie byłoby to jednak możliwe bez ogromnego wsparcia rodziców i wysiłku całej społeczności szkolnej.

dodała: A. TerlikW parku linowym w Jedlance Starej


10 czerwca 2015 r. uczniowie klas IV-VI wybrali się na wycieczkę pod opieką P. Bogdana Wójcika, P. Agnieszki Poniatowskiej Chudziak i P. Ludmiły Romaneczko. Ich celem był ośrodek „Leśna Ryba” w Jedlance Starej w Lasach Parczewskich.

Po dotarciu na miejsce najpierw zwiedziliśmy ośrodek, odbyliśmy spacer nad jezioro i pomost, podziwiając wioskę rybacką, indiańską wioskę oraz kompleks boisk. Kolejny punkt programu był bardzo ekscytujący – park linowy o różnych stopniach trudności. Po założeniu ekwipunku i przeszkoleniu mogliśmy rozpocząć wspinaczkę. Uczniowie klasy IV i niektórzy piątoklasiści ze względu na wzrost pokonali krótszą i łatwiejszą trasę, która składała się z różnego rodzaju przeszkód: kładek w powietrzu, przejścia po linach i zjazdach. Trzech śmiałków Mateusz Plewka, Kuba Zieleńczuk i Miłosz Reszka zdecydowali się pokonać trasę o najwyższym stopniu trudności. Bardzo dobrze sobie poradzili, choć pokonanie niektórych przeszkód zajęło im sporo czasu. Najwięcej chętnych skorzystało ze średniej trasy, która składała się z 22 przeszkód, w tym skoku Tarzana, zjeździe na deskorolce czy huśtawce oraz mnóstwa linowych pomostów. W wędrówce po linach towarzyszyli uczniom P. Romaneczko i P. Wójcik, a P. Chudziak wspierała wspinaczy z dołu.

Kiedy wszyscy pokonali już swoje trasy, czekała na nas następna atrakcja. Była to przejażdżka rowerowa po leśnych drogach, a potem piesza przechadzka ścieżką dydaktyczną „Bobrówka” wokół jeziora. Z powodu podmokłego bagiennego terenu wędrowaliśmy po drewnianych pomostach, odczytując tablice informujące o ciekawej florze i faunie tego obszaru.

Po powrocie do ośrodka w indiańskiej wiosce przygotowano dla nas ognisko, gdzie mogliśmy upiec kiełbaski.

To był bardzo atrakcyjny wyjazd.

dodała: A. Terlik


Wycieczka do Magicznych Ogrodów

    Dnia 8.06.2015r. odbyła się 1-dniowa wycieczka uczniów klas I-III i dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej wraz z opiekunami do rodzinnego parku tematycznego „Magiczne Ogrody”, położonego w pobliżu Janowca nad Wisłą.

    Po przekroczeniu bramy Magicznych Ogrodów dzieci wkroczyły do niezwykłego świata, zamieszkałego przez tajemnicze nieznane istoty. W dziupli drzewa ujrzały sympatycznego skrzata, który pięknie je zaprosił do odkrywania tajemnic. Pod opieką dzielnego Krasnoluda odwiedziły magiczne krainy, w których zobaczyły skrzaty Bulwiaki, smoki, kolorowe ptaki, olbrzymie gąsiennice jak też psotliwe Mordole. Mogły też wejść na tajemnicze, upiorne Mroczysko. Po smakowitym obiedzie był czas wolny na terenie parku. Atrakcję dla młodszej grupy stanowił przejazd kolejką po Robankowej Łące, zabawy w Grodzie Krasnoludzkim oraz popisy na dmuchańcach i trampolinach. Uczniowie klas II i III uczestniczyli we wspaniałej bitwie o sztandary. Mieli też okazję postrzelania z procy. Będą niewątpliwie wspominać bujanie się na wielkich łódkach – huśtawkach smoków i pływanie tratwami po jeziorku.

    Na koniec dzieci odwiedziły sklep z pamiątkami i zjadły w cukierni pyszne lody.

    Wrażenia z pobytu w tych cudownych krainach baśni i fantasy na długo pozostaną w pamięci uczestników wycieczki.


Jaś i Małgosia” dla przedszkolaków

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy piątej przygotowali dla przedszkolaków i uczniów klas I-III inscenizację baśni pt. „Jaś i Małgosia”. Przedstawienie wystawili pod kierunkiem pani Ludmiły Romaneczko, a piękną scenografię wykonała pani Edyta Sadurska.

W tytułowe role wcielili się Kuba Zieleńczuk i Kasia Szczepanik, oboje znakomicie sobie poradzili z tak poważnym zadaniem aktorskim, szczególnie Kuba był bardzo przekonujący. Świetnie spisali się również Mateusz Grzywacz w roli Wilka i Kasia Jakubczak jako Baba Jaga. Nie ustępowali im wykonawcy ról drugoplanowych: Ola Karwat jako Matka oraz Paweł Grabarski jako Drwal.

Maluchy z ogromnym zaciekawieniem śledziły losy bohaterów, o czym świadczyły otwarte buzie. Podziwiały wspaniałą chatkę z piernika oraz klatkę dla dzieci drwala. Młodych aktorów nagrodziły gromkimi brawami i zażądały, aby sztukę zagrać jeszcze raz.

dodała: A. Terlik


 

TAJNIKI ARCHEOLOGII


29 maja 2015 r. uczniowie klasy VI pod opieką nauczyciela historii Pana Bogdana Wójcika wraz z kolegami z Nowodworu mieli możność poznania tajników pracy archeologa. W Muzeum Regionalnym w Lubartowie po obejrzeniu stałej wystawy poświęconej dziejom stolicy naszego powiatu oraz czasowej ekspozycji prezentującej historię i dorobek Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego spotkali się z prawdziwym archeologiem.

Wzięli też udział w warsztatach archeologicznych, podczas których podzieleni na grupy wykonywali pracę badaczy naszej przeszłości. Za pomocą specjalistycznych narzędzi jedni odkopywali cenne przedmioty z pradziejów, inni dokumentowali ich pracę, wykonując zdjęcia, a kolejna grupa klasyfikowała znaleziska, określając czy należą do epoki brązu czy też żelaza.

Było to bardzo ciekawe doświadczenia dla uczniów i niezmiernie interesująca lekcja w muzeum.

dodała: A. Terlik


GRATULACJE DLA SZÓSTOKLASISTÓW

    29 maja br. poznaliśmy wyniki sprawdzianu uczniów klasy VI podane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie. Nasi szóstoklasiści z niepokojem czekali na wyniki. W tym roku pisali po raz pierwszy sprawdzian według nowych zasad, zmagali się z zadaniami tylko z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i po raz pierwszy z języka angielskiego. Było więc to dla nich oraz ich nauczycieli duże wyzwanie. Jednak w większości mogą cieszyć się z osiągniętych rezultatów, szkoła również wypadła dobrze na tle innych placówek. A oto wyniki:

 • język polski:

średnia szkoły: 15,8 pkt. – 75,1 %,

średnia gminy: 15,1 pkt. – 71,9 %,

średnia powiatu: 14,8 pkt. – 70,4 %,

średnia województwa: 15,3 pkt. – 73 %

Uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe wyniki:

 1. Wiktoria Grzywacz 20 pkt. – 95 %,

 2. Patryk Mirończuk 18 pkt. – 86 %,

 3. Katarzyna Kot 17 pkt. – 81 % • matematyka:

średnia szkoły: 12,2 pkt. – 60,8 %,

średnia gminy: 12,3 pkt. – 61,3 %,

średnia powiatu: 11,7 pkt. – 58,3 %,

średnia województwa: 12,1 pkt. – 60,4 %

Uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe wyniki:

1. Natalia Wielgos 19 pkt. – 95 %,

2. Wiktoria Grzywacz 18 pkt. – 90 %,

3. Kamil Muciański 15 pkt. – 75 %

4. Mateusz Plewka 16 pkt. – 75 % • język angielski:

średnia szkoły: 31 pkt. – 77,5 %,

średnia gminy: 30,2 pkt. – 75,5 %,

średnia powiatu: 28,9 pkt. – 72,3 %,

średnia województwa: 30,5 pkt. – 76,3 %

Uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe wyniki:

1. Mateusz Plewka 40 pkt. – 100 %

2. Natalia Wielgos 39 pkt. – 97,5 %

3. Wiktoria Grzywacz 37 pkt. – 92,5 %,

4. Patryk Mirończuk 36 pkt. – 90 %,

5. Jakub Nicpoń 36 pkt. – 90 %

Gratulujemy wyników i cieszymy się z sukcesu uczniów oraz szkoły. Wielkie brawa!


dodał: R.E. Retrop


Uczymy się piec ciasta

    Dn. 27.05.2015r. klasa V na zajęciach technicznych pod kierunkiem P. Adama Peterwasa uczyła się piec ciasto. Podzieliliśmy się na dwie grupy i wybraliśmy po jednym cieście.

1 grupa:

Emilia Bieniek, Wiktoria Gadzała

Paweł Grabarski, Katarzyna Jakubczak

Igor Magierka, Weronika Muciańska

Katarzyna Szczepanik, Jakub Zieleńczuk

2 grupa:

Zuzanna Bocian, Marek Góźdź

Mateusz Grzywacz, Aleksandra Karwat

Jakub Mąka, Jędrzej Pieczywek

Oliwia Szczepanik

    Pierwsza grupa zdecydowała się upiec 3-bita, a druga - babkę kisielową. Postęp w pracy było widać już po 10 min. Wszyscy mieli przydzielone zadania i wiedzieli, co mają robić.Nikt nie stał bezczynnie. 

    3-bit jest to ciasto na zimno, więc nie potrzebuje pieczenia. Babka kisielowa wymagała jednak pieczenia. Po półtora godzinnej pracy oba ciasta było gotowe do zjedzenia. Wypieki były przepyszne. Poczęstowaliśmy nimi także naszych kolegów z klasy IV i VI.

Dodała: Ola Karwat


Przedszkolaki w radiowozie

21 maja 2015 r. nasze przedszkolaki z obu oddziałów gościły policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie – naszego dzielnicowego starszego sierżanta Andrzeja Ocholskiego. Spotkanie odbyło się na placu zabaw.

Dzieciaki w trakcie rozmowy dowiedziały się, jak należy zachowywać się, by przestrzegać zasad bezpieczeństwa, m.in. o tym, jakie zagrożenie może stanowić jazda samochodem dzieci bez fotelika, a także rozmowa przez telefon kierowcy, jak zachowywać się podczas spotkania z obcą osobą.

Wielką atrakcją była możliwość wejścia do środka radiowozu i zajęcie miejsca za kierownicą, jednemu przedszkolakowi nawet udało się użyć klaksonu. Przedszkolaki mogły też dotknąć policyjnej pałki i kajdanków. To było bardzo pouczające i ciekawe spotkanie. 

 

dodała: A. Terlik


SZKOŁA ŚWIĘTUJE -
OBCHODZIMY DZIEŃ PATRONA


    19 maja 1912 roku zmarł wielki pisarz i patriota Bolesław Prus, Patron naszej Szkoły i dlatego corocznie 19 maja mamy w szkole wielkie święto. Zgodnie z tradycją cała społeczność szkoły w odświętnych strojach zebrała się o godz. 11.30 przy tablicy poświęconej Patronowi, gdzie pani Ludmiła Romaneczko, dyrektor szkoły serdecznie powitała uczniów i nauczycieli. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły dwoje uczniów z kl. VI Natalia Kobyłka i Miłosz Reszka złożyli pod tablicą wiązankę biało-czerwonych kwiatów. Następnie nastąpiła ceremonia przekazania sztandaru młodszym kolegom, którzy ślubowali go strzec i szanować. Nowy poczet szkoły to uczniowie klasy V:
II skład Mateusz Grzywacz, Zuzanna Bocian, Wiktoria Gadzała,
I skład Igor Magierka, Emilia Bieniek, Katarzyna Szczepanik

Po ceremonii pani dyrektor podziękowała szóstoklasistom: Mateuszowi Plewce, Natalii Wielgos i Natalii Włosek za wzorowe pełnienie obowiązków pocztu sztandarowego szkoły.

Po tej części uroczystości przeszliśmy do świetlicy, gdzie odbywały się kolejne punkty programu. Na wstępie wysłuchaliśmy recytacji utworu Wandy Chotomskiej "Pan Prus" w wykonaniu Kasi Szczepanik z kl. V. Po wysłuchaniu wiersza o Patronie Pani Jadwiga Czekierda przedstawiła wyniki konkursu recytatorskiego, w którym uczniowie wygłaszali z pamięci wybrane fragmenty prozy pisarza. Wyróżnionym pani dyrektor wręczyła nagrody książkowe. Zdobywczyni I miejsca Ola Karwat zaprezentowała fragment noweli "Kamizelka".

Następnie zobaczyliśmy adaptację sceniczną fragmentu powieści „Faraon”, przygotowaną przez uczniów klasy V i VI oraz ucznia klasy II pod kierunkiem pani Ludmiły Romaneczko. Dekoracje zaprojektowała i wykonała pani Edyta Sadurska. Młodzi aktorzy w kostiumach ze starożytnego Egiptu wzbudzili zdumienie widzów. Szczególne wrażenie wywarł Patryk Mirończuk z kl. VI w roli Ramzesa - wyglądał bardzo stylowo. Swoją rolą rozbawił publiczność Julek Pieczywek, który grał małego Psujaczka. Pierwowzorem tej postaci był Emilek Trembiński, wychowanek państwa Głowackich. Natalka Wielgos doskonale poradziła sobie z rolą kapłanki, a Emilka Bieniek - matki Psujaka. Przedstawienie zostało nagrodzone hucznymi brawami.

Pani Agnieszka Poniatowska-Chudziak zapoznała zebranych z wynikami konkursu plastycznego pt. Ilustrujemy utwory Bolesława Prusa, a następnie P. Maria Sikorska wręczyła nagrody wyróżnionym uczniom. Potem mieliśmy okazję usłyszeć interpretację głosową utworu "Śladami Bolesława Prusa" wykonaną przez Natalię Włosek z kl. VI. W kolejnym punkcie programu Pani Anna Kozak poprowadziła turniej wiedzy o życiu i twórczości Bolesława Prusa. Wzięły w nim udział trzyosobowe drużyny z klas IV-VI. Zawodnicy zostali wyłonieni w szkolnych eliminacjach. Odpowiadali na przygotowane przez Panią Anetę Turzańską pytania o różnym stopniu trudności. W jury pracowali: L. Romaneczko, E. Sadurska oraz Kasia Jakubczak z kl. V. Z zadaniami konkursowymi najwięcej trudności mieli najmłodsi uczestnicy zmagań czyli reprezentanci klasy IV, uzyskując 5 punktów, starsze drużyny z klas V i VI radziły sobie świetnie i stoczyły bardzo wyrównany pojedynek zakończony zwycięstwem szóstoklasistów, którzy wygrali o 0,5 punkta. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

Po emocjonującej rywalizacji pani dyrektor przedstawiła wyniki konkursu literackiego. Uczennica kl. V – Ola Karwat, która zajęła I miejsce, odczytała publicznie swoją pracę nt. Dalsze losy bohaterów noweli "Katarynka".

Na zakończenie Pan Bogdan Wójcik przeprowadził konkurs na najciekawszy kostium pt. Wcielamy się w postacie utworów Patrona Szkoły. Jury oceniało chętnych uczniów z klas I-III, którzy pokazali oryginalne przebrania. Najczęściej chłopcy przebierali się za Antka., dziewczęta za Anielkę, duże wrażenie zrobiła Iga Jakubczak przebrana za faraona.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!


Wyniki konkursów

recytatorskiego w kategorii klas IV - VI:

I miejsce Aleksandra Karwat, kl. V

Katarzyna Szczepanik, kl. V

II miejsce Katarzyna Jakubczak, kl. V
Katarzyna Kot, kl. VI

III miejsce Paweł Grabarski, kl. V


konkursu literackiego:

I miejsce Aleksandra Karwat, kl. V

II miejsce Natalia Włosek, kl. IV

III miejsce Katarzyna Szczepanik, kl. V

Paweł Grabarski, kl. V

wyróżnienie Zuzanna Mazurek, kl. IV

Hubert Wasak, kl. IV


konkursu plastycznego:

w kategorii klas I – III:

I miejsce Szymon Kot, kl. I

II miejsce Leon Jakubczak, kl. I 

III miejsce Maja Sadurska, kl. II

w kategorii klas IV - VI

I miejsce Natalia Włosek, kl. VI
Katarzyna Kot, kl. VI

II miejsce Zuzanna Mazurek, kl. IV

III miejsce Natalia Włosek, kl. VI

Wyróżnienie Mateusz Plewka, kl. VI


turnieju wiedzy o życiu i twórczości Bolesława Prusa:

I m-ce klasa VI – 16 pkt. Wiktoria Grzywacz, Natalka Wielgos, Natalia Włosek

II m-ce klasa V – 15,5 pkt. Zuzia Bocian, Ola Karwat, Kasia Szczepanik

III m-ce klasa V – 5 pkt.). Szymek Kuchciak, Zuzia Mazurek, Hubert Wasak


Najciekawsze przebranie za postać z utworu Bolesława Prusa

I miejsce Szymek Kot, kl. I

II miejsce Maja Sadurska, kl. II

Iga Jakubczak, OP

III miejsce Wojtek Wielgos, kl. II

Jakub Topyła, kl. II
Jakub Filanowski, kl. I
wyróżnienie Kacper Kosik, kl. II
Julia Słomka OP


Serdecznie zapraszamy
rodziców i dzieci
w dniu
20 maja 2015 r.

Przyszłym przedszkolakom i ich rodzicom proponujemy:

 • wspólne zabawy integracyjne,

 • udział w zajęciach przedszkolnych,

 • zwiedzanie szkoły.

    Rodziców uczniów, którzy uczęszczają już do naszej szkoły, zapraszamy
na obserwację lekcji z różnych przedmiotów w godzinach 
08.55 - 11.40

    Będą Państwo mogli zobaczyć, jak Wasze dzieci pracują na lekcjach.

W imieniu społeczności Szkoły

mgr Ludmiła Romaneczko


IV miejsce dziewcząt w piłkę nożną

Dn. 13.05.2015r. w Leszkowicach odbyły się powiatowe zawody w piłkę nożną dziewcząt. Nasza drużyna pojechała tam pod opieką pana Bogdana Wójcika w składzie:

Aleksandra Szumiło, kl. IV Zuzanna Bocian, kl. V

Wiktoria Gadzała, kl. V Katarzyna Jakubczak, kl. V

Aleksandra Karwat, kl. V Wiktoria Grzywacz, kl. VI

Katarzyna Ostapczuk, kl. V Natalia Wielgos, kl. VI

Natalia Włosek, kl. VI

W tych zawodach wzięło udział aż 13 drużyn. W naszej grupie były trzy drużyny. Szkoła Podstawowa im. Piotra Firleja w Lubartowie i Szkoła Podstawowa w Wielkim. Pierwszy mecz zagrałyśmy z zawodniczkami z Lubartowa. Starcie zakończyło się wynikiem 1:0 dla naszych dziewczyn. W drugi zaś meczu rywalizowałyśmy z szkołą w Wielkim. Ta rozgrywka zakończyła się wynikiem 1:0 dla naszej drużyny. W półfinale grałyśmy z przeciwniczkami z Ostrowa Lubelskiego. To starcie, niestety, przegrałyśmy wynikiem 1:0. O III miejsce zagrałyśmy z dziewczynami z Woli Sernickiej. O wyniku meczu musiały zadecydować rzuty karne. W ostateczności tę rywalizację przegrałyśmy i zajęłyśmy IV miejsce w całym turnieju.

Mamy nadzieje, że następne zawody wygramy.

dodała: Ola Karwat


Wizyta w bibliotece

    Dnia 13.05.2015r. oddział przedszkolny 6-latków i klasy I-III pod opieką wychowawców wybrały się do Biblioteki Publicznej w Rokitnie na przedstawienie ,,Ostatnia książka świata”, które zaprezentowali aktorzy z teatru ,,Maska”
z Krakowa. Przedstawienie miało na celu uświadomić dzieciom, jak ważną rolę pełni książka w naszym życiu.

Treść i gra aktorska angażowały wyobraźnię widowni. Bohaterami były zwierzęta, np. tygrys, niedźwiedź, ale także dziewczynka i jej opiekun. Widzowie brały czynny udział w przedstawieniu. Z podziwem patrzyły na wspaniałe kostiumy, właśnie tygrysa z ruchliwym ogonem. Do naszej szkoły wróciły przeświadczone o tym, że należy często sięgać po książkę, która jest naszym najlepszym przyjacielem.

dodała: Jadwiga CzekierdaW hołdzie bohaterom II wojny światowej

        W Dniu Zwycięstwa 8 maja br. społeczność naszej szkoły postanowiła złożyć hołd naszym rodakom, którzy walczyli i polegli, stawiając opór w latach 1939 – 45 hitlerowskiemu okupantowi. Podczas II wojny światowej w walce z niemieckim najeźdźcą brali udział nie tylko żołnierze polskiej armii, lecz także partyzanci i cywile – żołnierze Polski Podziemnej.

Aby uczcić bohaterów tamtych tragicznych dni, uczniowie klas IV – VI pod opieką wychowawców udali się pod kaplicę św. Stanisława w Wólce Rokickiej. Tam przedstawiciele SU Ola Karwat i Patryk Mirończuk złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli z rąk okupanta w lipcu 1944 r. Cała społeczność odśpiewała hymn narodowy oraz uczciła ich pamięć minutą ciszy.

  

 

Dodała: A. Terlik


"KTO CZYTA, ŻYJE WIELOKROTNIE"

Pod takim mottem dnia 07.05.2015r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Uczestniczyła w nich cała społeczność szkolna. Uroczystość została przygotowana przez opiekuna biblioteki szkolnej, panią Magdalenę Barszczyk.

Celem głównym apelu było przypomnienie nam wszystkim jaką wartość pełni książka w naszym życiu,a także zachęcić do czytelnictwa. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy VI, recytując wiersze, śpiewając piosenki.

W tym dniu został także rozstrzygnięty konkurs dla kas IV – VI pt. „Konkurs pięknego Czytania”. Pani dyrektor wręczyła zwycięzcom dyplomy i nagrody książkowe. 

Nagrodzeni poszczególnych to:

Natalia Wielgos kl. VI

Zuzanna Mazurek – kl. IV

Natalia Włosek – kl. VI

Katarzyna Szczepanie – kl. V

Uczennice zaprezentowały wszystkim przygotowane przez siebie fragmenty utworów z literatury dziecięcej i młodzieżowej.


KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Dnia 6.05.2015r. po raz pierwszy w szkole został przeprowadzony konkurs biblioteczny pt. „Konkurs pięknego czytania”. Chętni uczniowie z klas IV-VI przygotowali fragment swojej ulubionej książki, a następnie przeczytali wybrany fragment z książek przygotowanych przez panią bibliotekarkę. Uczniowie mogli wybrać teksty spośród następujących pozycji:

 • Antoine de Saint-Exupéry- „Mały Książe”

 • Lucy Maud Montgomery – „Zapach wiatru”

 • Wiktor Edward Gomulicki – „Wspomnienia niebieskiego mundurka”

 • R. Goscinny, J.J. Sempe – „Mikołajek i inne chłopaki”

 • Michael Ende – „Niekończąca się opowieść”

Komisja oceniała płynność, poprawność czytania, tempo, dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyłoniła cztery osoby, które zaprezentowały się najlepiej.

I miejsce otrzymała Natalia Wielgos kl. VI

II miejsce Zuzanna Mazurek – kl. IV

III miejsce Katarzyna Szczepanik kl. V oraz Natalia Włosek kl. VI.

    Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.


Mateusz świetnym lekkoatletą

    Dnia 30.04.2015 r. odbyły się w Skrobowie powiatowe zawody w czwórboju lekkoatletycznym. Reprezentacją naszej szkoły opiekował się mgr Bogdan Wójcik, a w skład drużyny weszli następujący uczniowie:

- Mateusz Plewka, kl. VI

- Miłosz Reszka, kl. VI

- Jakub Lecki, kl. IV,

- Jędrzej Pieczywek, kl. V

- Marek Góźdź, kl. V.


    W zmaganiach lekkoatletycznych wzięło udział 12 drużyn z całego powiatu. Wszyscy zawodnicy byli dobrze przygotowani i poziom zawodów był na ogół bardzo wyrównany. Wyjątkiem była reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubartowie, która wybijała się spośród uczestników. Każdy z zawodników musiał wykonać następujące konkurencje:

- skok w dal

- rzut piłką palantową

- bieg na 60 metrów

- bieg na 1000 metrów.

    Najlepszym lekkoatletą w naszej drużynie okazał się Mateusz Plewka z klasy VI, który indywidualnie zdobył dwa złote medale w biegach: na 1000 m i 60 m oraz srebrny medal w skoku w dal. Po długich i wyczerpujących zmaganiach chłopcy z naszej szkoły zajęli ostatecznie IV miejsce. Zwyciężyła zaś bezapelacyjnie Jedynka z Lubartowa.

dodał: Igor Magierka


GMINNY CZWÓRBÓJ LEKKOATLETYCZNY

    Dn. 27.04.2015r. pod opieką p. Bogdana Wójcika wybraliśmy się na czwórbój lekkoatletyczny do Skrobowa w składzie:

dziewczęta:                                 chłopcy:

Aleksandra Szumiło, kl. IV           Marek Góźdź, kl. V

Aleksandra Karwat, kl. V            Jędrzej Pieczywek, kl. V

Katarzyna Jakubczak, kl. V          Patryk Mirończuk, kl. VI

Natalia Wielgos, kl. VI                 Mateusz Plewka, kl. VI 

                                                    Miłosz Reszka, kl. VI

    W zawodach wzięło udział sześć drużyn dziewcząt i siedem drużyn chłopców ze szkół znajdujących się na terenie Gminy Lubartów. Każdy zawodnik musiał wziąć udział w czterech konkurencjach:

 • bieg na 60 m,

 • skok w dal,

 • rzut piłeczką palantową,

 • bieg na 600 m (dziewczęta),

 • bieg na 1000 m (chłopcy).

Po długich i wyczerpujących zmaganiach chłopcy wygrali z dużą przewagą. Dziewczętom, niestety, zabrakło jednej zawodniczki i przez to zajęły IV miejsce.

dodała: Ola Karwat


Wśród zwierzaków z bajeczek pana Drabika

    24 kwietnia 2015 r. uczniowie klas I-III oraz nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Rokitnie, gdzie uczestniczyły w spotkaniu autorskim z poetą Wiesławem Drabikiem, który napisał ponad 100 bajeczek dla dzieci. Imprezę zorganizowała bibliotekarka z Rokitna we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Lubartowie.

    Uczestników i gościa powitała gospodyni pani Iwona Mazurek. Pan Wiesław Drabik na początku opowiedział, jak to się stało, że został autorem wierszy dla dzieci. Następnie odczytał bardzo zabawne fragmenty wielu swoich utworów, a także wyjaśnił, w jaki sposób przygotowuje się tekst oraz ilustracje do druku w książeczkach dla dzieci. W trakcie czytania twórca zadawał liczne pytania oraz zagadki słuchaczom, a poprawne odpowiedzi nagradzał kolorowymi naklejkami. Każdy nagrodzony mógł też usłyszeć krótki humorystyczny wierszyk związany z imieniem. Najwięcej naklejek zgromadziła Martyna Czubacka z OP, która w nagrodę wybrała sobie książkę. Później młodzi czytelnicy mieli możliwość zadawania pytań, jak również współtworzenia utworu, podpowiadając kolejne wydarzenia i przygody historii, którą tworzył na bieżąco pisarz.

    Na zakończenie spotkania mali czytelnicy kupowali książeczki pana Wiesława Drabika, a autor chętnie je podpisywał z komiczną dedykacją. Spotkanie z pisarzem okazało się bardzo wesołym i ciekawym zdarzeniem.


dodała: A. Terlik


NIE ZAPOMNIMY

    22 kwietnia 2015 r. jak co roku uczciliśmy pamięć ofiar zbrodni katyńskiej, dokonanej przez władze Rosji sowieckiej na rozkaz Józefa Stalina. W kwietniu 1940 roku sowieccy oprawcy pozbawili życia ponad 20 tysięcy polskich oficerów. Jednemu z nich - porucznikowi Stanisławowi Leszczyńskiemu poświęcony jest Dąb Pamięci, który posadziliśmy przed naszą szkołą 28 kwietnia 2011 r.
    Nasz Bohater był
żołnierzem legionistą, walczył o wolną Polskę w czasie I wojny światowej, bronił również kraju przed najazdem bolszewików w 1920 r. Później służył krajowi, pracując w Kuratorium Oświaty w Lublinie. Zmobilizowany w sierpniu 1939 r. dostał się do niewoli rosyjskiej. Pozostawił żonę i dwie córki: Krystynę i Marię.

    Pamięć o nim oraz innych oficerach polskich zamordowanych w Katyniu uczciliśmy minutą ciszy podczas uroczystości przy Dębie Pamięci, którą rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego Ola Karwat z kl. V i Patryk Mirończuk z kl. VI złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów pod głazem z pamiątkową tablicą oraz zapalili znicze.

    Wcześniej podczas spotkań w klasach nauczyciele przypomnieli nam tamte straszne wydarzenia, obejrzeliśmy dokumentalne filmy oraz wysłuchaliśmy utworów muzycznych nawiązujących do tamtych chwil.

dodała: A. TerlikDZIEŃ ZIEMI PRZEZ CAŁY ROK

    W dniu 22.04.2015 r. uczniowie klasy II pod kierunkiem Pani Ewy Całki z okazji Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi zaprezentowali uczniom oraz rodzicom montaż poetycko - muzyczny pt. "Pomóżmy Ziemi”.
Przewodnią myślą przedstawienia było uwrażliwienie na konieczność całorocznej troski o najbliższe środowisko, a więc porządkowania najbliższego terenu oraz segregacji śmieci. Przedstawienie uświetniły piosenki z układami choreograficznymi, scenografia i stroje, które ukazywały początkowo szarość, smutek i rozpacz Matki Ziemi, a następnie piękno krajobrazu, różnobarwność środowiska naturalnego, które uległo zmianie pod wpływem przemyślanych działań mieszkańców. To one właśnie pozytywnie oddziaływały na emocje widza.

    W spektaklu wystąpili wszyscy uczniowie klasy II, szczególnie wyróżniła się Natalka Wach jako Matka Ziemia oraz Maja Sadurska w roli lekarki. Duże wrażenie na widzach zrobiły niezwykle oryginalne kostiumy, np. Kacpra Kosika jako Wisły, Kuby Topyły w roli powietrza czy Julka Pieczywka jako spalonego lasu. Podziwiali także bardzo pomysłowe i przestrzenne dekoracje.

    Tym widowiskiem drugoklasiści chcieli zwrócić również uwagę na konieczność segregacji śmieci. Mamy więc nadzieję, iż wszyscy zrozumieli, że tylko w taki sposób możemy przyczynić się do czystości placów zabaw, lasów, dróg i wód, a co za tym idzie czerpać radość z kontaktu z pięknem otoczenia.

    Po uroczystości cała społeczność szkoły wzięła udział w wielkiej akcji sprzątania śmieci z terenu naszych miejscowości. Dzieci z klas I-III zbierały śmieci wzdłuż dróg w Wólce Rokickiej i Wolce Rokickiej Kolonii, natomiast klasy IV-VI sprzątały pobocza dróg w Rokitnie.

dodała: mgr Ewa Całka


Spotkanie z Melpomeną i tradycjami Lubelszczyzny

            Dnia 21. 04. 2015 roku uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami: p. Agnieszką Chudziak, p. Ludmiłą Romaneczko oraz p. Ewą Zybałą wybrali się na wycieczkę do Lublina. 
          Pierwszym punktem programu było Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego. Tam oglądaliśmy przedstawienie pt. ,,Przygody Tomka Sawyera '' oparte na powieści Marka Twaina. Miało ono formę musicalu. Główny bohater to Tomek, dwunastoletni chłopiec, sierota, który mieszka wraz z przyrodnim bratem Sidem i ciotką. Jest osobą sprytną, inteligentną i bardzo zabawną, jednak nie idzie mu najlepiej nauka w szkole. Myślę, że jego śmieszne przygody zapamiętamy na długo. Spektakl zakończył się około godziny 11.00.

          Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie znajdują się stare budowle sprzed 100 lat, pochodzące z naszego regionu. Mogliśmy obejrzeć chaty od najbiedniejszych do całkiem zamożnych, a także dawny dworek szlachecki oraz zabudowania miasteczka z warsztatami pracy. Pani przewodniczka opowiadała nam, jak kiedyś ludzie mieszkali, do czego służyły różne narzędzia i przedmioty z dawnych czasów. Oglądaliśmy tam: stare naczynia, piece, łóżka, ławy, stołki i obrazy religijne. Odwiedziliśmy również rozległą chłopską zagrodę, gdzie znajdował się wielki drewniany wiatrak, w którym były żarna do mielenia zboża na mąkę. Napotkaliśmy także różne zwierzęta takie jak: kozy, konie, owce, kury o rzadko spotykanym upierzeniu, oraz zająca.

          Zwiedzanie tego miejsca stanowiło podróż w przeszłość. Każdy zapamięta ją na długo. Cieszyliśmy się, że dopisała nam słoneczna pogoda. Wycieczka zakończyła się powrotem do domu około godziny 14.15.

dodała: Kasia Szczepanik, kl. VI


III m-ce chłopaków w szczypiorniaku

Dnia 16.04.2015 drużyna chłopców naszej szkoły po zwycięstwie w zawodach gminnych uczestniczyła w powiatowym turnieju piłki ręcznej w Michowie. W skład drużyny weszli:

Mateusz Plewka, kl. VI

Miłosz Reszka, kl. VI

Przemek Wasil, kl. VI

Jakub Lecki, kl. IV

Jędrzej Pieczywek, kl. V

Igor Magierka, kl. V

Kuba Zieleńczuk, kl. V

Marek Góźdź, kl. V


Naszym opiekunem i trenerem był mgr Bogdan Wójcik.

Podczas rozgrywek trafiliśmy do grupy, w której grały trzy drużyny: nasza oraz ze SP w Kamionce i SP nr 1w Lubartowie.

Pierwsze nasze spotkanie z zawodnikami z Kamionki zakończyło się dla nas, niestety, niepowodzeniem, bowiem przegraliśmy 8:5. Na szczęście następny mecz to był nasz sukces, ponieważ wygraliśmy ze szkołą z Lubartowa i to wysoko: 8:4. Po tym zwycięstwie mogliśmy podjąć walkę o miejsce na podium w zawodach powiatowych. Naszym rywalem okazali się chłopcy z Woli Sernickiej. Mocno zmobilizowaliśmy się i udało się nam ich ograć. Ten mecz zakończył się naszym triumfem – wygraliśmy 9:4. Dzięki temu sukcesowi zajęliśmy III miejsce w powiecie lubartowskim w piłce ręcznej.

Dodał: Igor Magierka


Co potrafią trzecioklasiści?

     Na zakończenie I etapu edukacyjnego uczniowie naszej trzeciej klasy będą niejednokrotnie sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności. Pierwszym badaniem była VIII edycja Ogólnopolskiego Sprawdzianu Trzecioklasisty zorganizowana przez Wydawnictwo OPERON. W ramach tego sprawdzianu 16 kwietnia br. w obecności pani dyrektor i pod opieką wychowawczyni Pani Marii Sikorskiej nasze trzeciaki rozwiązywały zadania z dwóch arkuszy: jeden dotyczył wiedzy i umiejętności z języka polskiego, drugi – z matematyki.
Znamy już szkolne wyniki sprawdzianu. Średnia klasy z obu części wynosi 31,9 punktów na 40 możliwych czyli 80 %. Najlepsze wyniki w klasie uzyskali:

Julia Przysiadła 40 pkt. – 100 %
Natalia Przysiadła 39 pkt. – 98 %
Szymon Włosek 38 pkt. – 95 %.

W zakresie umiejętności polonistycznych wykazali się następującymi wynikami:
* czytanie średnia 5,9 pkt. – 84 %
* pisanie średnia 5,8 pkt. – 83 %
* elementy wiedzy o języku średnia 4 pkt. – 67 %

Średnia klasy wynosi 15,7 pkt. czyli 78 %.

Najlepsi poloniści to:

Julia Przysiadła 20 pkt. – 100 %
Natalia Przysiadła 19 pkt. – 95 %
Szymon Włosek 19 pkt. – 95 %.

W zakresie umiejętności matematycznych trzecioklasiści osiągnęli wyniki:
* liczenie i sprawność rachunkowa średnia 5,3 pkt. – 88 %,
* umiejętności praktyczne średnia 4,1 pkt. – 80 %
* rozwiązywanie zadań tekstowych średnia 6,9 pkt. – 77 %

Średnia klasy wynosi 16,3 pkt. czyli 82 %.

Najlepsi matematycy to:

Tomasz Bocheński 20 pkt. – 100 %
Julia Przysiadła 20 pkt. – 100 %
Natalia Przysiadła 20 pkt. – 100 %
Dominika Wielgos 19 pkt. – 95 %
Szymon Włosek 19 pkt. – 95 %.

Następny sprawdzian czeka uczniów klasy III w maju. Życzymy powodzenia.

Dodała: A. Terlik
Nasze dziewczyny najlepsze w gminie w piłkę ręczną!

    Dn. 24.03.2015r. w Łucce odbyły się gminne zawody w piłkę ręczną dziewcząt. Naszym opiekunem był nasz nauczyciel w-f pan Bogdan Wójcik. Uczestniczyłyśmy w nich w składzie:

Aleksandra Szumiło, kl. IV Zuzanna Bocian, kl. V

Wiktoria Gadzała, kl. V Katarzyna Jakubczak, kl. V

Aleksandra Karwat, kl. V Wiktoria Grzywacz, kl. VI

Katarzyna Ostapczuk, kl. VI Natalia Wielgos, kl. VI

Natalia Włosek, kl. VI

W naszej grupie znalazły się dziewczęta z Szkoły Podstawowej w Brzezinach i ze Szkoły Podstawowej im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty w Skrobowie, w drugiej grupie zaś reprezentantki Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowodworze oraz gospodynie turnieju, uczennice Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce.

Pierwszy mecz rozegrały dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach i w Skrobowie. Rywalizację wygrały zawodniczki z szkoły w Skrobowie. W następnym meczu zmierzyły się uczennice ze szkoły w Nowodworze i Łucce. Rozgrywkę wygrały dziewczyny ze szkoły w Łucce. Następne dwa mecze rozegrałyśmy pod rząd najpierw z przeciwniczkami ze szkoły w Brzezinach, a potem z uczennicami ze szkoły w Skrobowie. Te rywalizacje wygrałyśmy. W półfinale zmierzyłyśmy się z dziewczynami ze szkoły w Nowodworze. Ten mecz także wygrałyśmy. Drugi półfinał rozegrały zawodniczki ze szkoły w Skrobowie i Łucce. Do finału zakwalifikowały się uczennice ze Skrobowa. Następnie został rozegrany mecz o trzecie miejsce, o które walczyły dziewczęta ze szkoły w Nowodworze i szkoły w Łucce.

Finał rozegrałyśmy z przeciwniczkami ze Skrobowa. Po długim i bardzo męczącym meczu udało nam się wygrać i zająć pierwsze miejsce, które kwalifikowało nas do zawodów powiatowych. Drugie miejsce zajęły zawodniczki ze Skrobowa, a trzecie dziewczęta z Łucki.

Brawo Dziewczyny!!!

dodała: Aleksandra Karwat


KONKURS CZYTELNICZY
„DZIECI
Z BULLERBYN”


    Dnia 24.03.1015r. przeprowadzony został konkurs biblioteczny dla klasy III.

    Celem głównym konkursu było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych twórczością Astrid Lindgren.

    Uczniowie bardzo chętnie wzięli w nim udział. Ich zadaniem było rozwiązanie krzyżówki, testu, a także udzielić odpowiedzi na kilka pytań. Największą znajomością książek tej autorki wykazali się uczniowie:


I miejsce – Szymon Czubacki

II miejsce- Julia Przysiadła,

Dawid Kowalak

III miejsce – Natalia Przysiadła,

Tomasz Bocheński


JAK WITALIŚMY WIOSNĘ?

20 marca 2015 r. w naszej szkole odbyła impreza z okazji Dnia wiosny.

          Na początku pani dyrektor Ludmiła Romaneczko powitała wszystkich uczniów i nauczycieli zgromadzonych w sali gimnastycznej, przedstawiła program imprezy oraz życzyła nam świetnej zabawy. Następnie pod kierunkiem P. Ewy Zybały, naszej pani od przyrody, chętne osoby przedstawiły ciekawe doświadczenia, z których wiele się dowiedzieliśmy o prawach fizyki czy możliwościach chemii. W eksperymentach brali udział uczniowie klas III-VI. Wszyscy oglądali je z wielką uwagą. 

Kolejnym punktem programu był konkurs na najpiękniejszą marzannę. Słomiane kukły marzanny barwnie przystrojone przygotowały wszystkie klasy, a niektóre nawet po dwie. W jury pracowały: P. Agnieszka Poniatowska-Chudziak, P. Katarzyna Keller oraz P. Ewa Całka. Miały bardzo trudne zadanie, lecz udało im się wyłonić zwycięzców. W kategorii klas IV-VI wygrała klasa V, zaś w klasach I-III najlepsza okazała się klasa II.

          Około godziny 11.00 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wyszli przed szkołę i oglądali przez specjalne szkiełka częściowe zaćmienie słońca, zjawisko, które zdarza się raz na kilka lat. Na szczęście pogoda nam dopisała. Dzień, choć chłodny, była bardzo słoneczny, więc obserwacji tego zjawiska przyrody nic nam nie zakłócało. Był to nadzwyczajny i rzadki widok. Każdy z uczniów był zachwycony tym niezwykłym zdarzeniem. Większość widziała je po raz pierwszy.

          Kiedy wróciliśmy do szkoły, oglądaliśmy występ taneczno-akrobatyczny Natalki Wach z II klasy oraz Wojtka Wielgosa z II klasy. Natalka pokazała nam m.in. piękne gwiazdy i szpagat, a jej kolega niezwykłe umiejętności piłkarskie. Potem odbył się szkolny program „Mam talent”. Widowni bardzo podobał się występ Anetki Mazurek z zerówki. Nasza młodsza koleżanka zaśpiewała przebój z lat sześćdziesiątych XX wieku „O mnie się nie martw” w dopasowanym do tamtej epoki stroju. Pięknymi głosami wyróżniły się Natalia Włosek z kl. VI, śpiewając „Alleluja” Cohena i Natalia Przysiadła, wykonując piosenkę „Szukaj mnie”. Umiejętności taneczne i wokalne zaprezentowała Maja Sadurska z kl. II w utworze „Czekolada”. Furorę natomiast zrobiła Pani Ewa Zybała, gdy przedstawiła widowni rosyjską pieśń o miłości i naśladowała dźwięki bałałajki.

          Dzień wiosny minął wspaniale i dostarczył nam wiele różnych wrażeń.

dodała: Kasia Szczepanik, kl. V


Szukamy skarbu Leprikona

    17 marca br. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień św. Patryka (St. Patrick’s Day). imprezę zorganizowała nasza anglistka P. Anna Kozak. Z tej okazji uczniowie ubrali się w zielone stroje i na lekcjach języka angielskiego poznawali kulturę i obyczaje Irlandii.
Święty Patryk to główny patron Irlandii. Żył w średniowieczu i według legend nauczał pogan o Trójcy Świętej za pomocą trójlistnej koniczynki. Dziś na pamiątkę tamtych wydarzeń w miastach Irlandii i nie tylko (również w Stanach Zjednoczonych Ameryki) odbywają się huczne parady, a nawet czasami farbuje się na zielono rzeki.
    Dzień Św. Patryka to również ulubione święto dzieci, które ubierają się w tym dniu na zielono i noszą zielone kapelusze. Również domy i szkoły ozdabiane są koniczynkami, tęczami, garnuszkami ze złotem. Żeby zapewnić sobie szczęście, dzieci szukają czterolistnych koniczynek i próbują schwytać Leprikona.
    Leprikon (ang. Leprechaun) jest najbardziej znanym skrzatem irlandzkim. Nie wygląda on, niestety, sympatycznie. Włosy ma rude i rozczochrane, na głowie nosi zielony kapelusz z koniczynką. Ubrany jest w stary zniszczony surdut i buty nie do pary. Skrzaty kochają pieniądze i swój majątek trzymają w wielkim metalowym garncu. Skarb Leprikona stał się legendarny i podobno ukryty jest na końcu tęczy.
    Skarbu irlandzkiego skrzata szukali również uczniowie klasy drugiej. Na końcu kolorowej tęczy zostały ukryte zadania, na podstawie których dzieci poznawały kulturę Irlandii. Uczniowie wykonali flagę Irlandii oraz zielone kapelusze, pokolorowali własne koniczynki, zakreślali różnice na obrazkach, układali puzzle z Leprikonem oraz posługiwali się słownikiem języka angielskiego. Wysiłek dzieci został nagrodzony złotymi monetami oraz zielonym napojem, przygotowanym przez wychowawcę (były to pyszne czekoladki i to kisiel o smaku kiwi).
    Również w innych klasach zostały pokolorowane trójlistne koniczynki (ang. shamrock), które ozdobiły szkołę. Uczniowie klasy czwartej wykonali plakat o Dniu Świętego Patryka i o głównych symbolach Irlandii. Wszystkie dziewczęta mogły wpleść we włosy zielone wstążki. Na tablicy multimedialnej uczniowie rozwiązywali zagadki poświęcone irlandzkiej kulturze, obejrzeli prezentację multimedialną i film edukacyjny o Irlandii. Dzieciom szczególnie utkwił w pamięci widowiskowy taniec irlandzki. Na zakończenie zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie dziewcząt i chłopców ubranych w przeróżne odcienie zieleni.

Opracowała p. Ania Kozak


Kolorowe kanapki

    Uczniowie klasy pierwszej posiadają wiadomości na temat higieny i zdrowego odżywiania. Rodzice dokładają starań aby domowe posiłki były smaczne i zdrowe. W szkole również dzieci zjadają pyszne obiadki oraz otrzymują warzywa i owoce w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole”.

    Na początku marca pierwszoklasiści wspólnie z wychowawczynią urządzili w swojej sali na oknie zielony ogródek. Systematycznie podlewane, pielęgnowane warzywa(szczypiorek, rzeżucha, koperek) pięknie wyrosły ciesząc wszystkich wokoło. Postanowiono przeznaczyć je na smaczne, zdrowe kanapki. Dnia 26.03.2015r. dzieci przyniosły potrzebne produkty i „wyczarowały” kolorowe kanapki. Po wspólnej pracy nastąpiła ich degustacja. Apetyty wszystkim dopisywały. Kanapki były przepyszne.

Jadwiga Czekierda


JAK ZROBIĆ WIELKANOCNĄ PISANKĘ?


    11 marca 2015 r. uczniowie klasy IV i V pod opieką P. Ludmiły Romaneczko i P. Adama Peterwasa wybrali się do Biblioteki Publicznej w Rokitnie, aby wziąć udział w spotkaniu z artystką ludową oraz uczestniczyć w warsztatach plastycznych.

    Po krótkim spacerze w wiosennym słońcu dotarliśmy na miejsce, gdzie serdecznie powitały nas P. Beata Wilczyńska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubartowie, a także gospodyni biblioteki P. Iwona Mazurek. Na początku P. Wilczyńska przedstawiła gościa biblioteki - P. Józefą Źrubek, która zajmuje się rękodziełem. Wykonuje szydełkiem piękne ażurowe serwetki, haftuje, a także zdobi pisanki. Ta artystka ludowa opowiedziała nam o swojej pracy, pokazała też swoje wytwory. Mogliśmy podziwiać śnieżnobiałe serwetki i barwne pisanki dekoracyjnie ułożone w koszyku.

    Po tej prezentacji wyjęliśmy przygotowane w domu barwne kraszanki czyli umalowane na różne kolory jajka. Zapominalskim pożyczyła jajka p. bibliotekarka. Po rozdaniu narzędzi pod okiem p. Źrubek podjęliśmy próbę wykonania samodzielnie takiej pięknej i tradycyjnej ozdoby świątecznej. Okazało się, że, niestety, nie jest to łatwe zadanie. Najlepiej poradził sobie z tym Kuba Mąka z kl. V. Z efektu swojej pracy mogli też być zadowoleni: Ola Karwat, Igor Magierka, Kasia Szczepanik i Zuzia Mazurek.

    Wiele się nauczyliśmy podczas warsztatów i na pewno wykorzystamy te doświadczenia, aby razem z rodziną zrobić wspaniałe pisanki na Wielkanoc.

dodała: K. Szczepanik, kl. VSUKCES MATEMATYCZEK Z KLASY VI

    Dnia 5 marca br. drużyna naszych szóstoklasistów uczestniczyła w zorganizowanych po raz czwarty „Potyczkach matematycznych" w Szkole Podstawowej im. Ziemi Lubartowskiej  w Łucce. W konkursie wzięły udział szkoły podstawowe z terenu Gminy Lubartów, w sumie 5 szkół. Oprócz zawodników rozwiązujących różnego typu zadania matematyczne obecni byli również przedstawiciele szkół, którzy dopingowali swoich kolegów.

    Naszą szkołę reprezentowały Wiktoria Grzywacz i Katarzyna Kot z klasy VI, natomiast dopingowali je: Miłosz Reszka, Natalia Wielgos i Kasia Ostapczuk. Do konkursu przygotowała uczennice p. Magdalena Barszczyk, zaś opiekę sprawowała nad nimi p. Edyta Sadurska. Nasze dziewczyny spisały się świetnie i wygrały konkurs.

    Wielkie brawa dla najlepszych matematyczek w Gminie Lubartów!

dodał: A. Terlik


PRZEGLĄD WIERSZY Z CASPREM


    Dnia 25.02.2015 r. w Lubartowie w Prywatnym Przedszkolu „Casper” odbył się przegląd wierszy o tematyce zimowej dla przedszkoli. Naszą szkołę po wcześniejszych eliminacjach na etapie szkolnym reprezentowały dwie uczennice z Oddziału przedszkolnego 3-4-latków Julia Urban i Łucja Misztal prezentując wiersz Franciszka Klimka pt. „Bałwan”, oraz Iga Jakubczak i Aneta Mazurek z Oddziału Przedszkolnego 5-6-latków. Każde dziecko w nagrodę otrzymało pierniczek z napisem „Casper” oraz książeczkę dla przedszkola.

 

Dodała Katarzyna Keller


GÓRA GROSZA


     Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do akcji „Góra Grosza” organizowanej przez „Towarzystwo Nasz Dom”. Celem akcji jest pomoc dla zawodowych rodzin zastępczych i Domów Dziecka, w ramach akcji w szkołach zbierane są pieniążki o nominale 1 gr, 2gr, 5 gr w okresie od 24 listopada 2014 r. do 5 grudnia 2014 r. W naszej szkole uczniowie zbierali pieniążki do specjalnych skarbonek, każda klasa osobno, łącznie zebrano kwotę 133,50 zł. Najlepszymi zbieraczami złotych monet w szkole został Oddział Przedszkolny 5-6-latków zbierając kwotę 47,61 zł, następnie Oddział Przedszkolny 3-4- latków z kwotą 27,70 zł oraz klasa VI zbierając kwotę 21,57 zł.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie akcji.

Opiekun Szkolnego Koła PCK: Katarzyna Keller


KONIEC Z KREDĄ
I CZARNĄ TABLICĄ!

    W nowym semestrze br. uczniowie klasy V i VI uczą się w salach, w których podczas ferii dokonano renowacji parkietu. Teraz błyszczy jak lustro. Lecz to nie jest największa zmiana. Piątoklasiści i szóstoklasiści podobnie jak wcześniej uczniowie klasy IV pożegnali się z tradycyjną czarną (a właściwie zieloną) tablicą, po której pisze się kredą. Teraz mogą korzystać na lekcjach z nowoczesnej tablicy interaktywnej. Mogą na niej pisać, rysować, ale też oglądać filmy edukacyjne, posługiwać programami z różnych przedmiotów czy zasobami internetu.

    Dzięki temu zakupowi teraz już wszystkie starsze klasy mogą się uczyć tak jak wypada w XXI wieku.

  

 

Dodał: A. Terlik


DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY”

Oddziały przedszkolne z naszej szkoły przystąpiły w tym roku po raz pierwszy do projektu „Dzieciństwo bez próchnicy”, realizowanym przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w partnerstwie z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.

Celem projektu jest objęcie edukacją i profilaktyką stomatologiczną ponad 300 tysięcy dzieci w wieku 0-5 lat, aby obniżyć częstotliwości  występowania próchnicy zębów u dzieci oraz osób dorosłych, od których postawy najbardziej zależy stan zdrowia jamy ustnej najmłodszych. To bowiem rodzice i opiekunowie dzieci, nauczyciele i wychowawcy przedszkolni mają decydujący wpływ na stan zdrowia maluchów .

 W ramach projektu w piątek 20.02.2015 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z dziećmi z oddziału przedszkolnego 3-4-latków i oddziału przedszkolnego 5-6-latków oraz osobne spotkanie z rodzicami dzieci, prowadzone przez Panią Ewą Wolańską. Dzieci wzięły udział w zajęciach, w których to edukatorzy zachęcali je do codziennego szczotkowania zębów, zademonstrowali, w jaki sposób prawidłowo szczotkować zęby i dbać o nie. Każdy przedszkolak miał szansę zweryfikować zdobytą wiedzę, szczotkując „Wielkie zęby” dużą szczoteczką do zębów pod bacznym okiem Pań edukatorek. W prezencie każde dziecko otrzymało zestaw do higieny jamy ustnej.

Dodała: Koordynator projektu na terenie szkoły - Katarzyna Keller


ZBIÓRKA PLASTIKOWYCH NAKRĘTEK

    Nasza szkoła od pięciu lat bierze udział w akcji „Zbiórki plastikowych nakrętek”. Nakrętki zbierane przez naszych uczniów trafiają do Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, skąd ruszają w dalszą drogę związaną z recyklingiem po to, aby wrócić do Lubelskiego Hospicjum w formie tak potrzebnych pieniążków dla chorych dzieciaków.

    Akcja ta cieszy się dużym powodzeniem wśród uczniów naszej szkoły, z roku na rok zbierane są coraz większe ilości nakrętek, a w zbiórkę zaangażowane są całe rodziny naszych uczniów. W I semestrze roku szkolnego 2014/2015 zebrano 9 wielkich worków nakrętek, które w ferie zimowe zostały odwiezione do hospicjum. Serdecznie zapraszamy do dalszego udziału w akcji.

dodała: Opiekun Szkolnego Koła PCK: Katarzyna Keller


NASZE KOSZYKARKI TRZECIE W POWIECIE

    Dnia 24.02.2015. r. w Lubartowie zostały rozegrane zawody w mini-koszykówkę dziewcząt o mistrzostwo Powiatu Lubartowskiego. Uczetniczyła w nich pod opieką pana Bogdana Wójcika drużyna w składzie:

Aleksandra Szumiło Zuzanna Bocian Wiktoria Gadzała

Katarzyna Jakubczak Aleksandra Karwat Wiktoria Grzywacz

Natalia Kobyłka Katarzyna Kot Katarzyna Ostapczuk

Natalia Wielgos Natalia Włosek

Młode koszykarki rywalizowały ze sobą w dwóch grupach.

I grupa

Szkoła Podstawowa nr 4 w Lubartowie

Szkoła Podstawowej im. Czesława Janczarskiego w Wielkolesie.

II grupa

Szkoła Podstawowa nr 1 w Lubartowie,

Szkoła Podstawowa nr 3 w Lubartowie

Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej

    W pierwszym spotkaniu nasze dziewczyny spotkały się z przeciwniczkami ze Szkoły Podstawowej nr 1. Mecz zakończył się przegraną naszej drużyny. W drugim meczu zmierzyły się dziewczyny z Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Podstawowej w Wielkolesie. Spotkanie wygrała drużyna z Lubartowa. Kolejny mecz rozegrałyśmy z dziewczynami z Szkoły Podstawowej nr 3. Rywalizację wygrały nasze dziewczyny. Ostatni mecz w grupie rozegrały zawodniczki z Szkoły Podstawowej nr 3 oraz nr 1. Spotkanie było bardzo zacięte, ale po długiej walce wygrały dziewczyny z Szkoły Podstawowej nr 1. Następnie został rozegrany mecz o trzecie miejsce, w którym spotkałyśmy się z zawodniczkami szkoły w Wielkolesie. To spotkanie wygrałyśmy i zajęłyśmy III miejsce. Finał rozegrały dziewczyny z Szkoły Podstawowej nr 1 oraz nr 4. Spotkanie było wyrównane, ale drużyną lepszą okazały się dziewczyny z Szkoły Podstawowej nr 4. Gratulujemy dziewczynom z Szkoły Podstawowej nr 4, które będą reprezentowały nasz powiat na zawodach rejonowych dn. 04.03.2015 r. w Opolu Lubelskim.

Dodała: Ola Karwat


I miejsce dziewczyn w gminie w koszykówkę

    Dn. 17.02.2015r. uczennice klas IV-VI pod opieką pana Bogdana Wójcika uczestniczyły w gminnych zawodach w mini-koszykówkę, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Skrobowie. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

Aleksandra Szumiło Zuzanna Bocian Wiktoria Gadzała

Katarzyna Jakubczak Aleksandra Karwat Wiktoria Grzywacz

Natalia Kobyłka Katarzyna Kot Katarzyna Ostapczuk

Natalia Wielgos Natalia Włosek

    Zawody rozegrano w dwóch grupach. W pierwszej grupie znalazły się dziewczęta ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce i Szkoły Podstawowej im. 27 Wołyńskiej Dywizji AK w Skrobowie. W drugiej grupie zaś uczennice Szkoły Podstawowej w Annoborze, Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz nasze zawodniczki. W pierwszym spotkaniu spotkały się nasze dziewczyny z przeciwniczkami z Nowodworu. Mecz zakończył się wygraną naszej drużyny. W drugim meczu zmierzyły się dziewczyny ze Skrobowa i Łucki. Spotkanie wygrała drużyna ze Skrobowa. Kolejny mecz rozegrały zawodniczki z Nowodworu i Annoboru. Rywalizację wygrały dziewczyny z Nowodworu. Ostatni mecz w grupie rozegrałyśmy z przeciwniczkami z Annoboru. Spotkanie oczywiście wygrałyśmy.

    W pierwszym półfinale spotkały się drużyny ze Skrobowa i Nowodworu. Spotkanie wygrał zawodniczki gospodarzy. Drugi półfinał zagrałyśmy z dziewczynami z Łucki. Mecz wygrałyśmy i czekał nas teraz mecz z przeciwniczkami z Skrobowa. Rywalizacja była bardzo zacięta, ale nasze dziewczyny okazały się lepsze. Następnie został rozegrany mecz o trzecie miejsce, w którym spotkały się zawodniczki z Łucki i Nowodworu. To spotkanie wygrała Łucka.

    Końcowe wyniki pokazywały, że pierwsze miejsce zajęły nasze dziewczyny, drugie zaś zawodniczki z Skrobowa, a trzecie drużyna z Łucki. Naszą gminę będziemy reprezentować na zawodach powiatowych dn. 24.02.2015 r.

Brawo dziewczyny!

dodała: Ola Karwat


Pancake Race,
czyli „Wyścig
z Naleśnikiem”


Uczniowie naszej szkoły chętnie uczą się języka angielskiego. W tym roku 17 lutego poznali kulturę i obyczaje Wielkiej Brytanii, uczestnicząc w zorganizowanym po raz pierwszy w szkole „Wyścigu z naleśnikiem”. Co to takiego?

W Wielkiej Brytanii ostatni dzień karnawału, czyli wtorek przed Środą Popielcową (ang. Ash Wednesday) znany jest jako Shrove Tuesday, czyli „tłusty wtorek”. Ten dzień
jest odpowiednikiem naszego „tłustego czwartku”. Ponieważ Brytyjczycy zajadają się wówczas naleśnikami, dzień ten nosi również nazwę Pancake Day. Naleśnik, podobnie jak nasze pączki i faworki, symbolizuje dostatek i urodzaj. W tym dniu naleśniki nie stanowią tylko pysznej przekąski – to główny element tradycyjnego wyścigu, Pancake Race.

Tradycja wyścigu rozpoczęła się w średniowieczu, w 1445 roku od pewnej pani domu, która podczas smażenia naleśników usłyszała dzwony kościelne wzywające na mszę. Nie chcąc się spóźnić, pobiegła w fartuchu do kościoła, trzymając w ręku patelnię. Od tamtej pory wyścigi organizowane są w różnych miejscowościach Wielkiej Brytanii. Zawodnicy biegną od startu do mety z naleśnikiem na patelni, równocześnie go podrzucając.

Podobne wyścigi odbyły się z naszej szkole na sali gimnastycznej. Uczniowie przynieśli w tym dniu przygotowane przez siebie naleśniki oraz patelnie. Zawodnicy musieli podrzucić naleśnik w wyznaczonym miejscu, dobiec na koniec boiska, wrócić na metę i przekazać patelnię koledze. W pierwszym biegu uczestniczyli przedstawiciele klas I-III, zaś w drugim – reprezentanci klas IV-VI. Podczas wyścigu żywiołowo i radośnie dopingowano swoich faworytów. Najwięcej radości sprawiały próby podrzucania i łapania naleśników na patelnie. Zwyciężyli uczniowie klasy III i V.

Uczestnikom ”Pancake Race” wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki. Oczywiście po wyścigu odbyła się degustacja pysznych naleśników. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również weźmiemy udział w „Biegu z Naleśnikiem”.


Opracowała p. Anna Kozak


XXIII FINAŁ WOŚP W NASZEJ SZKOLE


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w naszej szkole po raz kolejny. Tym razem graliśmy dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów. Na terenie szkoły zorganizowano zbiórkę pieniędzy do puszki, kwestowali członkowie Szkolnego Koła PCK. Byli to uczniowie klasy szóstej: Wiktoria Grzywacz, Natalia Kobyłka i Miłosz Reszka. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły udało się zebrać kwotę 265,00 zł. Jesteśmy dumni z grania w WOŚP i zamierzamy kontynuować akcję w latach następnych. Szkolnym koordynatorem akcji WOŚP była pani Katarzyna Keller.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie akcji.


Pokochaj książkę!
    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II edycji konkursu „Książka moją Walentynką” zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubartowie. Celem konkursu było popularyzacja czytelnictwa i miłości do książek. Zainteresowani mogli przedstawić prace literackie w formie wiersza lub opowiadania, a także prace plastyczne w dowolnej technice.
    18 lutego 2015 r. jury oceniło złożone prace biorąc pod uwagę kreatywność uczestników, ich wrażliwość estetyczną oraz wyobraźnię plastyczną i literacką. 

W konkursie literackim nagrody otrzymali:
I miejsce        Hubert Wasak            klasa IV
II miejsce        Zuzanna Mazurek        klasa IV
III miejsce    Igor Bocheński            klasa IV
            Katarzyna Szczepanik        klasa V
Wyróżnienie    Wiktoria Grzywacz        klasa VI
            Rozalia Zieleńczuk        klasa IV

W konkursie plastycznym nagrody przyznano w dwóch kategoriach:
a) klasy I-III
I miejsce        Leon Jakubczak        klasa I
II miejsce        Wiktoria Wasak        klasa III
III miejsce        Martyna Sowik        klasa I

b) klasy IV-VI
I miejsce         Natalia Wielgos        klasa VI
II miejsce         Oliwia Szczepanik    klasa V
III miejsce     Paweł Grabarski    klasa V
             Natalia Włosek        klasa VI
Wyróżnienie     Katarzyna Kot        klasa VI
             Zuzanna Mazurek    klasa IV
   
GRATULUJEMY!!!
  Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom odbyło się 20 lutego 2015 r. w bibliotece w Rokitnie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki oraz lizaki, oczywiście w kształcie serduszek.   
dodał: A. Terlik

3 lutego 2015 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej oraz dziesiątka gimnazjalistów z Łucki pod opieką P. Ludmiły Romaneczko i P. Anny Kozak wybrali się podczas ferii zimowych na łyżwy do Lublina. Nowe kryte lodowisko "Icemania" znajduje się obok obiektów MOSiR przy ul. Lubelskiego Lipca. W nowoczesnym budynku można też wypożyczyć buty z łyżwami oraz odpocząć w kawiarence. Po załatwieniu formalności z radością oddaliśmy się przyjemności jazdy na łyżwach.

Gimnazjaliści i starsi uczniowie śmiało śmigali po białej tafli lodu. Najmłodsi zaś z klas I-III, z których niejeden miał po raz pierwszy łyżwy na nogach, początkowo próbowali swoich sił tuż przy barierce. Niektórzy wspierali się na pingwinku. Potem jednak nabrawszy wprawy i pewności, wypuszczali się w głąb tafli lodowiska.

Na koniec mocno zmęczeni i z zaróżowionymi buziami poszliśmy się rozgrzać gorącą czekoladą i wzmocnić siły zapiekankami. Po wysiłku bardzo nam to smakowało. Wracaliśmy do domu pełni wrażeń i radości.

dodał: R. Reterop


Co nowego w Muzeum Regionalnym ?
    Dnia 28 stycznia 2015 r. uczniowie klasy V pod opieką pani dyrektor Ludmiły Romaneczko wybrali się na wycieczkę do Lubartowa. Wyjechali ze szkoły o godzinie 8:40. W wyjeździe uczestniczyła w niej także grupa piątoklasistów z SP w Nowodworze. Celem wycieczki było Muzeum Regionalne w Lubartowie. Bilety do muzeum ufundowała Gminna Biblioteka Publiczna w Lubartowie, natomiast przejazd Wójt Gminy Lubartów.
   W muzeum uczniowie poznali historię Lubartowa (zwanego wcześniej Lewartowem). Dowiedzieli się też, że miasto założył Piotr Firlej, a rozbudował Karol Sanguszko. Jemu właśnie miasto zawdzięcza najcenniejsze zabytki: bazylikę św. Anny, kościół ojców kapucynów  oraz pałac – dziś siedzibę starostwa. Uczestnicy wycieczki obejrzeli eksponaty stałej wystawy: znalezione na polach pozostałości po czasach prehistorycznych, stare księgi i dokumenty, stroje ludowe i wytwory dawnej fajansarni, a także godło Polski przestrzelone przez żołnierza armii hitlerowskiej w 1939 r.
   Piątoklasiści mieli możliwość spotkać się z p. Marcinem Jabłońskim, artystą zajmującym się sztuką zwaną land art. Jest to działalność artystyczna, której obszarem działania jest przestrzeń ziemi, obszar środowiska naturalnego. Działania tego typu często są przekształceniem  pejzażu lub  jego fragmentu dla stworzenia obiektu o charakterze artystycznym. Realizacje tego typu pojawiły się w sztuce w latach 60. XX wieku. Podczas wizyty w muzeum  artysta przedstawił młodym ludziom swoje dzieła oraz w bardzo ciekawy sposób opowiedział, jak powstają, jaki jest cel land artu i na czym polega taka artystyczna działalność. Zachęcał też młodzież do podejmowania samodzielnie twórczych dokonań. 
   Pełni zachwytu wróciliśmy do szkoły  o godzinie 12:00.

dodał: A. Terlik


Podsumowanie I okresu 2014/15
    Mamy za sobą połowę roku szkolnego, więc czas na podsumowanie. Na apelu pani dyrektor Ludmiła Romaneczko przedstawiła wyniki nauczania w I semestrze.

I. Wyniki nauczania

Wszyscy uczniowie naszej szkoły zostali klasyfikowani i wszyscy otrzymali pozytywne oceny.  Średnia nauczania szkoły wynosi 4, 14, natomiast średnie klas są następujące:
klasa IV    średnia  4,38
klasa V    średnia  4,07
klasa VI    średnia 3,98.

W I półroczu otrzymaliśmy ze wszystkich przedmiotów oceny:

celujących                –   21
bardzo dobrych        – 150
dobrych                    – 128
dostatecznych           –   90
dopuszczających       –   28    

Najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie:

Aleksandra Karwat, kl. V        średnia  5,27        zachowanie wzorowe 
Natalia Wielgos, kl. VI         średnia  5,27        zachowanie wzorowe 
Katarzyna Szczepanik, kl. V     średnia  5,01         zachowanie wzorowe 
Katarzyna Kot, kl. VI         średnia  4,9        zachowanie wzorowe 
Wiktoria Grzywacz , kl. VI         średnia  4,82        zachowanie wzorowe 
Aleksandra Szumiło, kl. IV     średnia  4,92        zachowanie bardzo dobre
Hubert Wasak, kl. IV         średnia  4,82        zachowanie dobre
Igor Bocheński, kl. IV         średnia  4,73        zachowanie bardzo dobre
Katarzyna Jakubczak, kl. V    średnia  4,73        zachowanie wzorowe 
Rozalia Zieleńczuk, kl. IV         średnia  4,64    zachowanie wzorowe  
Zuzanna Mazurek, kl. IV         średnia  4,55    zachowanie bardzo dobre 
Natalia Włosek, kl. VI          średnia  4,55    zachowanie wzorowe 
   
Spośród prymusów stypendia motywacyjne za wyniki w nauce otrzymali:

Aleksandra Karwat, kl. V       
Natalia Wielgos, kl. VI          
Katarzyna Szczepanik, kl. V    

Natomiast za osiągnięcia sportowe  stypendium otrzymał:

Miłosz Reszka z kl. VI.

II. Frekwencja

Frekwencja w szkole w I okresie wyniosła  96,6 %. W poszczególnych klasach wyglądała następująco:
klasa III i II         – 98 %,
klasa IV         – 97,7 %,
klasa I             – 96,3 %
klasa V         – 95,6 %
klasa VI         – 95,4 %

Wśród uczniów znalazło się wielu, którzy osiągnęli 100 % frekwencję:
Kacper Lipski, kl. VI
Kamil Muciański, kl. VI
Jakub Nicpoń, kl. VI
Natalia Wielgos, kl. VI
Paweł Grabarski, kl. V
Jakub Lecki, kl. IV
Jakub Lipski, kl. IV
Nina Muciańska, kl. IV
Dawid Tymejczuk, kl. IV
Natalia Przysiadła, kl. III
Rafał Włoch, kl. III
Jakub Drzewiecki, kl. II
Bartosz Kosior, kl. II
Norbert Pucek, kl. II
Maja Sadurska, kl. II
Jakub Topyła, kl. II
Wojciech Wielgos, kl. II
Kacper Włoch, kl. I
Dorota Wójcik, kl. I

III.  Czytelnictwo

P. Magdalena Barszczyk, bibliotekarka w naszej szkole podsumowała czytelnictwo. 
W sumie przeczytaliśmy 445 książek, co daje średnią 6,1 książek na ucznia. Najlepszymi czytelnikami  okazali się:
a) w klasach I-III
    Dorotka Wójcik, kl. I    30 książek
    Nikola Tkaczyk, kl. I    17 książek
    Wiktor Redmerski, kl. I    17 książek
b) w klasach IV-VI
    Natalia Włosek, kl. VI        12 książek
    Kasia Ostapczuk, kl. VI        6 książek
    Wiktoria Grzywacz, kl. VI        6 książek

KTO  MISTRZEM  ORTOGRAFII  W  SZKOLE?

    W ciągu I półrocza pod kierunkiem naszej polonistki p. Ludmiły Romaneczko rywalizowaliśmy o tytuł mistrza ortografii  szkoły. Pisaliśmy co miesiąc sześć dyktand, a następnie poprawialiśmy popełnione błędy. Niektóre dyktanda składały się z tekstów, inne wyrazów z pułapkami ortograficznymi (te były trudniejsze).
    Po przeliczeniu wyników z czterech tur okazało się, że we współzawodnictwie klasowym zwyciężyła klasa IV. Rywalizacja indywidualna wygląda następująco:
I m-ce        Katarzyna Szczepanik, kl. V    średnia 4,4
II m-ce    Aleksandra Karwat, kl. V        średnia 4,1
III m-ce    Aleksandra Szumiło, kl. IV    średnia 3,8
IV m-ce    Igor Bocheński, kl. IV        średnia 3,6

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM  I  ŻYCZYMY JESZCZE LEPSZYCH WYNIKÓW NA KONIEC ROKU!!!
dodała: Ortografka

MITOLOGIA NA SZKOLNEJ SCENIE

    30 stycznia 2015 r. uczniowie klasy V na lekcji języka polskiego przedstawili wybrane przez siebie mity greckie. Inscenizację przygotowali w ramach projektu.
    Wcześniej każda grupa samodzielnie przełożyła tekst literacki na język teatru, przygotowała dekoracje, kostiumy, rekwizyty oraz oprawę muzyczną. Na szkolnej scenie wcieli się w różne postacie mitologiczne. Piątoklasiści pokazali następujące mity: „Król Midas”, „Demeter i Kora” oraz „Dedal i Ikar”
    Przygotowane dekoracje budziły podziw, jedne ze względu na wielkość (grupy I), inne z powodu przestrzenności (grupa II). Kostiumy młodych aktorów zostały wykonane pomysłowo i starannie. W inscenizacji mitu o królu Midasie, który pożądał złota i nie znał się na muzyce, za co został ukarany przez boga Dionizosa, a potem Apollina nawet narratorzy nosili starożytne stroje.
    Obecne w sali przedszkolaki oglądały przedstawienie zasłuchane i skupione. Szkoda, że nie wszyscy uczniowie mogli to obejrzeć.
 
 
 
 dodał: A. Terlik

Zabawa choinkowa
         
    Dnia 24.01.2015 r. w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-III bawili się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej od godziny 13.00 do 16.00. O to, aby wszyscy dobrze się bawili, dbał wodzirej, który zachęcał do tańców i zabaw, a także organizował różne konkursy. Rada Rodziców przygotowała dla zmęczonych i zgłodniałych małych tancerzy kanapki i herbatkę. W trakcie balu naszych młodszych kolegów odwiedził św. Mikołaj i podarował im prezenty.
     Zabawa choinkowa uczniów klas IV- VI rozpoczęła się o godzinie 16.00 i miała miejsce w świetlicy. Utwory muzyczne  przygotowali Miłosz oraz Igor. Było bardzo wesoło, każdy tańczył, a w przerwach między pląsami odbywały się różne konkursy,   m.in. ,,Randka w ciemno''. Następnie uczniowie mięli poczęstunek, po którym pełni energii  poszli się dalej bawić. Uczniowie otrzymali także wspaniałe paczki. Zabawa zakończyła się o godzinie 19.00.
         Wszyscy byli bardzo zadowoleni.
dodała: Kasia Szczepanik, kl. V

SPOTKANIE Z  HOBBITEM, KRASNOLUDAMI I ELFAMI

    22 stycznia 2015 r. uczniowie klas IV – VI wybrali się do Mutikina w Lublinie na film „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii”, ostatnią część trylogii o wyprawie Bilba Bagginsa wraz z krasnoludami i czarodziejem Gandalfem do Samotnej Góry, siedziby straszliwego smoka Smauga. Wycieczka do kina była odkładana kilkakrotnie z powodu zawodów sportowych. Podczas wyjazdu opiekę nad uczniami sprawowali: p. Magdalena Barszczyk, p. Agnieszka Poniatowska-Chudziak i p. Bogdan Wójcik, natomiast organizatorem była p. Ludmiłą Romaneczko.
    Film nowozelandzkiego reżysera Petera Jacksona zrobił na młodych widzach duże wrażenie. Chłopcom szczególnie podobały się sceny pojedynków: elfa Legolasa z goblinem Bolgiem oraz krasnoluda Thorina z orkiem Azogiem Plugawym na zamarzniętym jeziorze. Uwagę dziewcząt przykuło zdarzenie, kiedy łucznikowi Bardowi udało się z pomocą syna pokonać smoka. 
dodał: Paweł Grabarski

Nasze siatkarki na zawodach rejonowych
       Dnia 21.01.2015 r. w Opolu Lubelskim odbyły się rejonowe zawody w piłkę siatkową „3”. Na turniej udałyśmy się pod opieka maszego nauczyciela w-f p. Bogdana Wójcika. Przedstawicielkami naszej szkoły były następujące uczennice:
- Emilia Bieniek, kl. V
- Zuzanna Bocian, kl. V
- Wiktoria Gadzała, kl. V
- Katarzyna Jakubczak, kl. V
- Aleksandra Szumiło, kl. IV
- Aleksandra Karwat, kl. V
    Rywalizowałyśmy z trzema innymi drużynami, które reprezentowały: Szkołę Podstawową w Opolu Lubelskim, Szkołę Podstawową w Rykach, Szkołę Podstawową w  Żyrzynie. Na samym początku zagrałyśmy z dziewczynami z Ryk. Mecz zakończył się wynikiem 2:0 dla przeciwnika. Następnie o mały włos nie wygrałyśmy z gospodyniami. Niestety, rywalizacja zakończyła się wynikiem 2:0 dla zawodniczek z Opola Lubelskiego. Trzeci i już ostatni mecz rozegrałyśmy z dziewczynami
z Żyrzyna. Ostatecznie zajęłyśmy IV miejsce, ale i tak wszystkie wróciłyśmy z uśmiechami na twarzy, bo udało nam się dojść aż tak daleko.

                                                         dodała: Ola Karwat, kl. V


DZIEŃ BABCI I DZIADKA W NASZEJ SZKOLE

     Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe święto, jedno z najmilszych i najsympatyczniejszych świąt w kalendarzu. Babcia i dziadek to słowa, które kryją w sobie wiele treści. Piękna jest rola babci i dziadka, chociaż nie jest ani prosta, ani łatwa.
   
Z tej okazji 21 stycznia Babcie i Dziadkowie byli miłymi gośćmi naszej szkoły. Spotkanie odbyło się w sali gimnastycznej, gdzie rodzice przygotowali dla nich gorącą herbatkę, kawę i ciasteczka. Natomiast dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie z klas I - III pod opieką swoich wychowawców zaprezentowali część artystyczną. Wszyscy z radością
wcielili się w rolę aktorów i piosenkarzy.
   
Uroczystość rozpoczęła pani Ludmiła Romaneczko - dyrektor szkoły, witając przybyłych gości i składając im najserdeczniejsze życzenia. Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się dzieci z oddziałów przedszkolnych. W dalszej części wystąpili uczniowie klasy I, II i III prezentując okolicznościowe wiersze,  piosenki i skecze. Na zakończenie uroczystości wystąpiły laureatki XI Gminnego Konkursu ,,Szkolne Kolędowanie", które przedstawiły kolędy i pastorałki: "Świeć gwiazdeczko mała, świeć", "Uciekali", "W ciemny wieczór", "W grudniowe noce". Młode wokalistki oczarowały całą widownię. Występy dzieci zapowiadali uczniowie klasy III: Julka Przysiadła i Szymon Czubacki.
     
Pomimo towarzyszącej tremy najmłodsi artyści wykazali się dużą odwagą i wieloma zdolnościami. Dzieci otrzymały gromkie brawa, a babcie i dziadkowie byli dumni ze swych wnucząt.
   
Na zakończenie uroczystości wnuki obdarowały swoich dziadków własnoręcznie przygotowanymi laurkami i upominkami.
Był to wspaniały dzień, pełen uśmiechu, wzruszeń, serdeczności i radości.


Maria Sikorska


Upominek dla Babci
i Dziadka


    Wiadomo, że nic nie ucieszy tak babci i dziadka, jak upominek wykonany własnoręcznie przez wnuków. Dlatego też, w tym roku uczniowie klasy III na zajęciach pod opieką wychowawczyni własnoręcznie wykonali pierniki, które później zostały upieczone w szkolnym piekarniku. Następnego dnia z wielkim zapałem dekorowali upieczone pierniki kolorowymi cukrowymi pisakami. Zapach pierników unosił się w klasie przez dłuższy czas.

    Uczniowie byli świadomi tego, że nie wszystkie babcie i dziadkowie przyjadą do szkoły na uroczystość z okazji ich święta. Dlatego samodzielnie zaprojektowali i wykonali kolorowe kartki. Następnie po napisaniu życzeń wysłali je do swoich babć i dziadków.

Maria Sikorska


BRAWA DLA MŁODYCH WOKALISTEK

    20 stycznia 2014 r. cztery dziewczynki z klas młodszych brały udział w XI Edycji Gminnego Konkursu Szkolne kolędowanie, który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Annoborze. Do konkursu zostały przygotowane przez swoje wychowawczynie. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w czterech kategoriach wiekowych:

 • oddział przedszkolny,

 • klasa I

 • klasa II,

 • klasa III.

    Występ naszych uczennic zakończył się wielkim sukcesem. Kolędy zaprezentowane przez młode wokalistki oczarowały jury i słuchaczy.
 
 
 
 


A oto osiągnięcia w konkursie:

Anetka Mazurek, OP - I miejsce,

Dorotka Wójcik, kl. I - wyróżnienie,

Maja Sadurska, kl. II - II miejsce

Natalia Przysiadła, kl. III - I miejsce.


SERDECZNE GRATULACJE!!!

dodała: A. Terlik


Z muzyką klasyczną w karnawale

    Dnia 12.01.2015 r. gościliśmy w naszej szkole muzyków z Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Koncert rozpoczął się o godz. 8.00.
     Nasi goście, jak przystało na wykonawców muzyki klasycznej, ubrani byli we czarne fraki i śnieżnobiałe koszule z muszkami. Zagrali dla nas najpopularniejsze utwory związane z karnawałem, m.in.: Eine Kleine Nacht Music” Mozarta, fragment „Cyrulika sewilskiego” Rossiniego, arię torreadora z „Carmen” Bizeta, polkę „Dziadek”.  W wykonaniu niektórych utworów chętni uczniowie mogli  im towarzyszyć, grając na dzwonkach czy marakasach.
    Ponadto artyści zapoznali nas szczegółowo z budową fletu i klarnetu. Opowiedzieli także o historii prezentowanych dzieł i okolicznościach ich powstawania. Przy żywej skocznej muzyce wszyscy  dobrze się bawili. Na twarzach uczniów widać było radość i zadowolenie.
            Na koniec wizyty wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę ,,Przybieżeli do Betlejem''. To był miły początek tygodnia.


Dodała: Kasia Szczepanik, kl. V


Z jasełkami w Rokitnie


    11 stycznia 2015 r. mieszkańcy Rokitna i okolic mieli okazję spędzić niedzielne popołudnie w bardzo przyjemny sposób. Wrażeń artystycznych dostarczyli im młodzi artyści ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej oraz zespół „Mała Rokiczanka”.

Uczniowie naszej szkoły wystawili jasełka na zaproszenie p. Iwony Mazurek z Biblioteki Publicznej w Rokitnie. Przedstawienie przygotowali pod opieką p. Anety Turzańskiej i p. Agnieszki Poniatowskiej-Chudziak. Mimo nieobecności nauczycielki muzyki spowodowanej chorobą doskonale sobie poradzili. Chór zaśpiewał pięknie kolędy a capella. Solowe partie przedstawiły Emilka Bieniek z kl. V oraz tercet Kasia Jakubczak, Zuzia Mazurek i Ola Szumiło, którym akompaniowały na flecie Ola Karwat i Zuzia Bocian. Natomiast młodzi aktorzy w pomysłowych kostiumach pewnie i przekonująco odegrali role Świętej Rodziny, pastuszków, aniołów, królów przybyłych ze wschodu oraz współczesnych mieszkańców naszego kraju. Całość prowadziła Natalia Wielgos z kl. VI. Licznie zgromadzona widownia nagrodziła ich wysiłek gromkimi brawami.

W drugiej części spotkania wystąpił zespół „Mała Rokiczanka” pod kierunkiem p. Ireneusza Bachonko i z towarzyszeniem muzyków. Członkowie grupy to głównie uczniowie i absolwenci naszej szkoły. Rozpoczęli od pełnego wdzięku pokazu tańców ludowych, gdzie wyróżnił się Szymek Kuchciak z kl. IV. Następnie cały zespół z niezwykłą energią zaśpiewał, wzbudzając zachwyt słuchaczy, kilka pieśni ludowych, m.in. Od wschodu słoneczka, Czerwone jagody, Hejże od Rokitna.

Występ młodzi śpiewacy zakończyli wiązanką kolęd, szczególnie podobał się utwór Gore gwiazda, gore. Nie obyło się oczywiście bez bisu.

Młodym artystom gratulujemy i życzymy, aby dalej rozwijali swe talenty.

Dodał: A Terlik


Próbny sprawdzian klasy VI z OPERONEM

    8 stycznia 2015 r. uczniowie naszej klasy VI po raz  kolejny przystąpili  do próbnego sprawdzianu. Tym razem rozwiązywali zadania przygotowane przez Wydawnictwo OPERON współpracującym z „Gazetą Wyborczą”. W ten sposób nasi szóstoklasiści przygotowują się do właściwego sprawdzianu, który napiszą  1 kwietnia 2015 r. – w ostatni dzień przed feriami wielkanocnymi.
    Znacznie lepsze wyniki, szczególnie z matematyki i j. angielskiego, wskazują, że pisanie próbnych pozwoliło im oswoić się z typem zadań, opanować umiejętność gospodarowania czasem i nadrobić przynajmniej część zaległości. Podczas sprawdzianu uczniowie mogą maksymalnie zdobyć po 20 punktów z j. polskiego i matematyki oraz 40 punktów z j. angielskiego.

    A oto wyniki klasy:

język polski    średnia 12 pkt.        tj. 60 %,
matematyka    średnia 10,2 pkt.    tj. 50 %,
język angielski    średnia 24,7 pkt.    tj. 62 %
Najlepsze wyniki z języka polskiego uzyskali:
Natalia Wielgos         – 17 pkt. to jest 85 %
Patryk Mirończuk         – 14 pkt. to jest 70 %
Katarzyna Ostapczuk     – 14 pkt. to jest 70 %
Najlepsze wyniki z matematyki uzyskali:
Patryk Mirończuk         – 18 pkt. to jest 90 %
Wiktoria Grzywacz     – 15 pkt. to jest 75 %
Natalia Wielgos         – 15 pkt. to jest 75 %
Najlepsze wyniki z języka angielskiego uzyskali:
Mateusz Plewka         – 34 pkt. to jest 85 %
Natalia Wielgos         – 30 pkt. to jest 75 %
Katarzyna Kot         – 28 pkt. to jest 70 %

    Do kwietnia jest jeszcze trochę czasu, więc na pewno postarają się przygotować solidnie i poprawią te wyniki.

 

dodał: A. Terlik

ZWYCIĘSTWO NASZYCH SIATKARZY W PÓŁFINAŁACH

Dnia 08.01.2015 roku pod opieką Pana mgr Bogdana Wójcika pojechaliśmy do Ostrowa Lubelskiego na półfinały powiatu w piłkę siatkową. Naszą szkołę reprezentowali:

Drużyna dziewczyn: Drużyna chłopców:

Aleksandra Karwat, kl. V Jędrek Pieczywek, kl. V   

Katarzyna Jakubczak, kl. V Marek Góźdź, kl. V

Emilia Bieniek, kl. V Igor Magierka , kl. V

Wiktoria Gadzała, kl. V Mateusz Grzywacz, kl. V

Zuzanna Bocian, kl. V Jakub Zieleńczuk, kl. V

Aleksandra Szumiło, kl. IV Jakub Mąka, kl. V

    W zawodach wzięły udział dwie drużyny. Pierwszą byli gospodarze: Szkoła Podstawowa w Ostrowie Lubelskim, drugą byliśmy my. Pierwszy mecz rozegrały moje koleżanki, mecz był bardzo zacięty, a efektem była wygrana naszych reprezentantek wynikiem 2:1. Następny mecz rozegrali chłopcy, kończąc mecz wynikiem 2:0.

    Dalsze zmagania sportowe zarówno dziewcząt jak i chłopców na szczeblu powiatowym odbędą się dnia 14.01.2015 w Kocku. Trzymajcie za nas kciuki.

Dodał: Igor Magierka kl. VNasi na parafiadzie w Warszawie


Niektórzy uczniowie naszej szkoły podczas ferii świątecznych brali udział w zawodach tenisa stołowego w Warszawie. Wyjazd zorganizował ksiądz kanonik Stanisław Kryszczuk, proboszcz parafii Jawidz-Rokitno. Parafiada odbyła się  w dniach 29-30 grudnia 2014 r. Uczestnicy zostali podzieleni na kategorie wiekowe według roku urodzenia i na grupy: A, B i C zależnie od poziomu umiejętności tenisowych.

W turnieju uczestniczyli zawodnicy z całej Polski oraz Ukrainy. Naszym kolegom powiodło się całkiem dobrze. A oto ich wyniki:

Jakub Drzewiecki, kl. II – II m-ce w grupie A, rocznik 2006

Aleksandra Karwat, kl. V – III m-ce w grupie A, rocznik 2003,

Jakub Lipski, kl. IV – V m-e w grupie A, rocznik 2004,

Katarzyna Jakubczak, kl. V – VI m-ce w grupie A, rocznik 2003,

Szymon Kuchciak, kl. IV – VIII m-ce w grupie B, rocznik 2004,

Marek Góźdź, kl. V – III m-ce w grupie C, rocznik 2003.

Gratulujemy sukcesu!

Podczas pobytu w stolicy młodzi tenisiści mieszkali u warszawiaków i mogli także doświadczyć różnych przyjemności, np. podziwiać świąteczne iluminacje czy odprężyć się na pływalni.

dodała: A. Terlik


III miejsce dziewczyn w powiecie w halówce

    Dn.18.12.2014r. wybraliśmy się na zawody w piłkę halową do Kamionki pod opieka pana Bogdana Wójcika. Pojechaliśmy w składzie: Zuzanna Bocian, Wiktoria Gadzała, Katarzyna Jakubczak, Aleksandra Karwat, Katarzyna Ostapczuk, Aleksandra Szumiło, Natalia Wielgos i Natalia Włosek.
    Pierwszy mecz zagrałyśmy z zawodniczkami z Kamionki. Ten mecz był bardzo trudny i wyczerpujący. Mimo to wygrałyśmy 2:1. Następnie rywalizowałyśmy z dobrze nam znanymi dziewczynami ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubartowie. Mecz skończył się wynikiem 1:1. Ostatni mecz w grupie rozegrałyśmy z przeciwniczkami z Rozkopaczewa. Ostatecznie zwyciężyłyśmy 3:0. Mecz o finał musiałyśmy rozegrać z dziewczynami z Firleja. W tym meczu lepsze okazały się nasze rywalki, które zwyciężyły z nami 3:0.
    Pozostało nam walczyć już tylko o trzecią lokatę z dziewczynami ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubartowie. Ta rozgrywka zakończyła się tak jak i poprzednia wynikiem 1:1. O końcowym rezultacie zadecydowały rzuty karne. Po strzeleniu i puszczeniu bramki było 2:2. Wystarczyło nam jeszcze tylko trafić do bramki i obronić ten strzał, lecz tak się nie stało. Ani my, ani nasze przeciwniczki nie mogły strzelić gola, aż w końcu po może 26 rzutach karnych Wiktoria Gadzała trafi łado bramki, a Natalia Wielgos obroniła strzał przeciwniczki. Ostatecznie zostałyśmy sklasyfikowane na III miejscu.

Brawo dziewczyny!!!

Dodała: Aleksandra Karwat


WIELKA ZBIÓRKA

GWIAZDKA W KAŻDYM DOMU


Od początku grudnia do 17.12.2014 w naszej szkole została przeprowadzona, jak co roku, akcja Gwiazdka w każdym domu. Chętni ludzie o dobrym serduszku mogli wspomóc najbardziej potrzebujące rodziny z naszej gminy niewielkim gestem. Chodziło o zbiórkę żywności trwałej, zabawki, środki czystości i inne. W akcję tę włączyły się wszystkie klasy, nauczyciele i oczywiście rodzice naszych uczniów. Za zbiórkę darów odpowiedzialna była klasa III wraz z panią wychowawczynią Marią Sikorską oraz Samorząd Szkolny.

Udało się zebrać dość pokaźną ilość produktów.


Za zaangażowanie wszystkim bardzo dziękuje


UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA

    Dnia 03 grudnia 2014 r. odbyła się w przedszkolu uuroczystość "Pasowanie na przedszkolaka" w obecności pani Dyrektor oraz rodziców. Był to szczególny dzień dla dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg przedszkola, był to również ich pierwszy występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Dzieci oraz zaproszeni goście zostali przywitani przez panią Katarzynę Keller, wychowawczynię OP. Następnie przedszkolaki w przygotowanym programie artystycznym wesoło prezentowały swoje umiejętności: recytowały wiersze i śpiewały piosenki.
    Po występach artystycznych dzieci przyszedł czas na ślubowanie złożone przez przedszkolaków oraz ceremonię pasowania. Pani Dyrektor przez dotknięcie ramienia dziecka wielką kredką i wypowiedzenia słów ,,Pasuję cię na przedszkolaka” pasowała wszystkie dzieci. Na pamiątkę tego pięknego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom oraz pamiątkową książeczkę. Po zakończonej uroczystości na dzieci czekał poczęstunek w postaci tortu przygotowanego przez rodziców, a następnie wspólna zabawa przy muzyce. Pasowanie na przedszkolaka to uroczystość, która na stałe zagościła w kalendarzu imprez naszej szkoły.

Katarzyna Keller


Ozdoby bożonarodzeniowe

        Przedświąteczny tydzień obfitował w klasie III w wiele atrakcji. Najpierw uczniowie samodzielnie zaprojektowali i wykonali bożonarodzeniowe kartki. Następnie napisali życzenia, zaadresowali koperty, przykleili znaczki i wysłali je do swoich bliskich. Następnie z wielkim zapałem zabrali się do wykonywania świątecznych ozdób. W tym roku dzieci robiły kolorowe bombki i dzwonki, którymi później przystroiły świąteczne drzewko. 

 

Maria Sikorska


ZWYCIĘSTWO NASZYCH SIATKARZY W GMINIE


        Dnia 17.12.2014 r. w naszej szkole odbyły się gminne zawody w mini siatkówkę „3”. Wzięły w nich udział następujące szkoły:
SP w Skrobowie, SP Łuce oraz SP w Wólce Rokickiej.

Drużyny naszej szkoły składały się z następujących uczniów:

Dziewczęta: Chłopcy:

Aleksandra Karwat, kl. V Jędrek Pieczywek, kl. V

Katarzyna Jakubczak, kl. V Igor Magierka, kl. V

Wiktoria Gadzała, kl. V Marek Góźdź, kl. V  

Zuzanna Bocian, kl. V Mateusz Grzywacz, kl. V

Emilka Bieniek, kl. V Jakub Mąka, kl. V

Aleksandra Szumiło, kl. IV Jakub Zieleńczuk, kl. V


Zawody rozpoczęli młodzi siatkarze. Pierwszy mecz chłopcy z Wólki Rokickiej rozegrali z drużyną ze Skrobowem, zakończył się wynikiem 2:1 dla gospodarzy. Następnym meczem był pojedynek naszych koleżanek z dziewczynami z Łucki. Uczennice naszej szkoły pokonały swoje przeciwniczki 2:0. Kolejna rozgrywka okazała się bardzo zacięta. Zawodniczki ze Skrobowa stanowiły trudny orzech do zgryzienia, jednak nasze siatkarki z kl. V grały lepiej i zwyciężyły 2:1.

Po zmaganiach dziewcząt nastąpiła kolej chłopców. Nasi zawodnicy rywalizowali z drużyną z Łucki. Wygraliśmy wszystkie sety i mecz zakończył się wynikiem 2:0. Moim zdaniem był to najłatwiejszy mecz.

W gminne zawodach w mini siatkówce nasza szkoła osiągnęła wspaniały sukces Zarówno chłopcy jak i dziewczęta zajęły I miejsce i obie drużyny zakwalifikowały się na szczebel powiatowy.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMY POWODZENIA W POWIECIE!


Dodał: Igor Magierka


Próbne sprawdziany klasy VI


    Uczniowie naszej klasy VI przygotowują się do sprawdzianu na koniec szkoły podstawowej. W tym roku szkolnym będą go pisali po raz pierwszy w nowej formule. Po pierwsze sprawdzian będzie się składał z dwóch części:

I część obejmuje materiał z zakresu języka polskiego i matematyki, II część dotyczy umiejętności z języka angielskiego.

    Aby dobrze się przygotować, przystąpili do próbnych sprawdzianów. Pomoże im to poznać typ zadań występujących na sprawdzianie, nauczyć się lepiej gospodarować czasem oraz zorientować się, nad czym jeszcze powinni popracować.

    Do tej pory napisali dwa próbne sprawdziany. W dniu 26 listopada 2014 r. pisali ten, który przygotowało Wydawnictwo Nowa Era. Średnia klasy z j. polskiego i matematyki wyniosła 17 pkt., co stanowi 43%. Natomiast średni wynik testu w ogólnopolskiej próbie statystycznej wynosi 19 pkt., co stanowi 47%. Średnia klasy w zakresie języka angielskiego wyniosła 19 pkt., co stanowi 47%, zaś średni wynik testu w ogólnopolskiej próbie statystycznej wynosi 23 pkt., co stanowi 57%.

Najlepsze wyniki z języka polskiego uzyskali:

Natalia Włosek – 16 pkt. to jest 80 %

Katarzyna Ostapczuk – 15 pkt. to jest 75 %

Wiktoria Grzywacz – 14 pkt. to jest 70 %

Katarzyna Kot – 14 pkt. to jest 70 %

Najlepsze wyniki z matematyki uzyskali:

Wiktoria Grzywacz – 10 pkt. to jest 50 %

Katarzyna Kot – 10 pkt. to jest 50 %

Najlepsze wyniki z języka angielskiego uzyskali:

Mateusz Plewka – 32 pkt. to jest 80 %

Patryk Mirończuk – 28 pkt. to jest 70 %

Wiktoria Grzywacz – 26 pkt. to jest 65 %

    17 grudnia 2014 r. szóstoklasiści pisali kolejny sprawdzian, tym razem przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, która jest odpowiedzialna również za właściwy sprawdzian tj. 01.04.2015 r. Tym razem naszym kolegom z kl. VI poszło trochę lepiej. Średni wynik z j. polskiego i matematyki wyniósł 21,6 pkt., co stanowi 55 %, natomiast z języka angielskiego – 25,2 pkt., co stanowi 63 %. Cieszymy się, że szóstoklasiści robią postępy.

Najlepsze wyniki z języka polskiego uzyskali:

Wiktoria Grzywacz – 18 pkt. to jest 90 %

Katarzyna Kot – 17 pkt. to jest 85 %

Natalia Wielgos – 16 pkt. to jest 80 %

Katarzyna Ostapczuk – 15 pkt. to jest 75 %

Najlepsze wyniki z matematyki uzyskali:

Wiktoria Grzywacz – 17 pkt. to jest 85 %

Katarzyna Kot – 13 pkt. to jest 65 %

Patryk Mirończuk – 13 pkt. to jest 65 %

Najlepsze wyniki z języka angielskiego uzyskali:

Patryk Mirończuk – 33 pkt. to jest 83 %

Natalia Wielgos – 32 pkt. to jest 80 %

Wiktoria Grzywacz – 31 pkt. to jest 78 %

Mateusz Plewka – 29 pkt. to jest 73 %

Następny próbny sprawdzian przygotowany przez Wydawnictwo OPERON uczniowie klasy VI napiszą 8 stycznia 2015 r. Życzymy im, aby nadal czynili postępy i pisali coraz lepiej, a w kwietniu osiągnęli znakomity wynik.

dodała: A. Terlik


 

 
 Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia.
        Ze szczerego serca w ten piękny czas,
gdy Betlejemska Gwiazda świeci, życzymy miłości, rodzinnego ciepła,
    pokoju w sercach i na świecie oraz spełnienia marzeń.
   Niech Nowy 2015 Rok przyniesie Wam radość i szczęście.

Społeczność Szkoły Podstawowej
im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej 
 

Nasze dziewczyny najlepsze w gminie

    Dn.03.12.2014 r. wybraliśmy się do Łucki na zawody w piłkę halową dziewcząt pod opieką pana Bogdana Wójcika. Naszą szkołę reprezentowały:

Zuzanna Bocian, kl. V Wiktoria Gadzała, kl. V

Katarzyna Jakubczak, kl. V Aleksandra Karwat, kl. V

Katarzyna Ostapczuk, kl. V Aleksandra Szumiło, kl. IV

Natalia Wielgos, kl. VI Natalia Włosek, kl. VI

Rywalizowałyśmy z drużynami dziewcząt: ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach, ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Wyszyńskiego w Nowodworze, ze Szkoły Podstawowej im. 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Skrobowie oraz z gospodyniami turnieju – reprezentantkami Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce.

W pierwszym meczu grałyśmy z Brzezinami. Mecz zakończył się wynikiem 9:0 dla naszej drużyny. W drugim meczu zmierzyłyśmy się z Nowodworem. W tej rywalizacji straciłyśmy jedną bramkę, lecz to nie przeszkodziło nam w zwycięstwie 4:1.

W półfinale zagrałyśmy ze Skrobowem. Tego meczu bardzo się obawiałyśmy, lecz zakończył się on wynikiem 4:0 dla naszej szkoły. W finale jak i na orliku spotkałyśmy się z drużyną z Łucki. Byłyśmy bardzo przejęte, ale po pierwszej bramce duch walki do nas powrócił. Finał, choć był zacięty, okazał się dla nas korzystny, gdyż pokonałyśmy zespół z Łucki aż 3:0.

Do domu wróciłyśmy dumne i szczęśliwe, zajmując I miejsce i uzyskując prawo gry w zawodach powiatowych Cała drużyna nie może się doczekać, gdy będziemy rywalizować z drużynami z powiatu w Kamionce 18 grudnia.

Brawo dziewczyny!!!

Dodała : Aleksandra Karwat, kl. V

Mistrzostwa gminy w piłce halowej

    Dnia 4 grudnia 2014 r. w Łucce reprezentacja naszej szkoły pod opieką pana Bogdan Wójcik, naszego nauczyciela w-f, brała udział w gminnych zawodach w piłkę halową chłopców. Rywalizowały ze sobą zespoły z 6 szkół podstawowych Gminy Lubartów. W skład naszej drużyny weszli uczniowie:

Miłosz Reszka, kl. VI

Mateusz Plewka, kl. VI

Jędrek Pieczywek kl. V

Marek Góźdź, kl. V

Igor Magierka, kl. V

Jakub Zieleńczuk, kl. V

Jakub Lecki, kl. IV

Uczestnicy rozgrywek zostali podzieleni na dwie grupy.
W grupie A rywalizowały ze sobą drużyny:

 • SP w Skrobowie,

 • SP w Nowodworze,

 • SP w Łucce.

Natomiast w grupie B wystąpiły składy:

 • SP w Wólce Rokickiej,

 • SP w Brzezinach,

 • SP w Szczekarkowie.

    W grupie A pierwsze miejsce zajęła drużyna chłopców ze Szkoły Podstawowej im. 27 Wołyńskiej Dywizji AK w Skrobowie, a w grupie B reprezentanci Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej. To zwycięstwo zdobyliśmy po bardzo ciężkim meczu półfinałowym z drużyną z Nowodworu. W regulaminowym czasie gry mecz zakończył się wynikiem 0:0. O wyniku zdecydowały rzuty karne i ostateczny wynik to 4:3. Niestety, nasi chłopcy nie wytrzymali kondycyjnie trudów turnieju i ulegli przeciwnikom. W rezultacie mistrzem Gminy Lubartów została drużyna chłopców ze szkoły w Skrobowie.

Dodał: Igor Magierka, kl. V


Dziewczyny na najniższym stopniu podium, chłopcy tuż obok

Dnia 20.11.2014 roku wybraliśmy się do Piotrowic na zawody rejonowe w badmintona pod opieką pana Bogdana Wójcika. Pojechaliśmy w składzie:

dziewczyny:                                     chłopcy

Natalia Wielgos, kl. VI                     Miłosz Reszka, kl. VI

Aleksandra Karwat, kl. V                 Jędrzej Pieczywek, kl. V

                                                        Marek Góźdź, kl. V.

Dziewczyny w grupie rywalizowały z przeciwniczkami ze Szkoły Podstawowej z Puław oraz zawodniczkami z Nowodworu. Na pierwszym miejscu z grupy wyszły dziewczyny z Puław, na drugim zaś zawodniczki z naszej szkoły. Chłopcy w grupie trafili na gospodarzy zawodów i przeciwników ze Szkoły Podstawowej w Rokitni Nowej. Podobnie jak dziewczyny z pierwszego miejsca wyszli gospodarze, a na drugim nasi chłopcy.

    W półfinale dziewczyny spotkały się z przeciwniczkami z Piotrowic, chłopcy zaś z Nowodworu. Niestety, przeciwnicy okazali się lepsi i żadnej z naszych drużyn nie udało się przejść do finału. O trzecie miejsce dziewczyny jak i chłopcy rywalizowali z drużyną Szkoły Podstawowej nr 4 z Lubartowa. Zawodniczkom naszej szkoły udały się zrewanżować i wygrać. Chłopcy zaś po okropnie meczącym meczu polegli.

Zawody rejonowe w badmintona zakończyły się wynikiem:

dziewczęta chłopcy

I m-ce SP Piotrowice SP Piotrowice

II m-ce SP Puławy nr 2 SP Nowodwór

III m-ce SP Wólka Rokicka SP Wólka Rokicka


Natalia i Ola stanęły zatem na najniższym stopniu, a chłopcy tuż obok. Liczymy, że na drugi rok dostaniemy się do zawodów wojewódzkich.

Dodała: Aleksandra Karwat, kl. V


Zawody powiatowe w badmintona w Michowie

Dn. 04.11.2014 r. w Szkole Podstawowej w Michowie odbyły się powiatowe zawody w badmintona. Wybraliśmy się na nie pod opieką p. Bogdana Wójcika. W skład naszej reprezentacji wchodziły:

 • dziewczyny - Natalia Wielgos i Aleksandra Karwat,

 • chłopcy - Miłosz Reszka i Jędrzej Pieczywek.

W kategorii dziewcząt rywalizowało 6 drużyn. Były to: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II w Lubartowie, Szkoła Podstawowa im. Partyzantów Armii Ludowej w Samoklęskach, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie, Szkoła Podstawowa w Firleju, Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej oraz gospodynie turnieju – Szkoła Podstawowa w Michowie.

Natomiast w kategorii chłopców zmierzyło się 7 drużyn: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II w Lubartowie, Szkoła Podstawowa im. Partyzantów Armii Ludowej w Samoklęskach, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie, Szkoła Podstawowa w Firleju, Szkoła Podstawowa im. Wilhelma Macha w Kamionce , Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej oraz gospodarze turnieju Szkoła Podstawowa w Michowie.

Graliśmy w dwóch grupach. Nasi chłopcy jak i dziewczęta z grupy wyszli na I miejscu. W finale zmierzyliśmy się ze Szkołą Podstawową nr 4 w Lubartowie. Niestety, żadnej naszej drużynie nie udało się pokonać przeciwników z Lubartowa. Do domu wróciliśmy na drugim miejscu z pucharami i dyplomami. Nie możemy się doczekać, gdy zmierzymy się z drużynami w rejonie.

Brawo dziewczyny i chłopaki!!!

Dodała: Aleksandra Karwat, kl. V


Konkurs plastyczny "Wesołe Boże Narodzenie"


    Lubartowski Ośrodek Kultury co roku organizuje konkurs plastyczny „Wesołe Boże Narodzenie”. Konkurs ten cieszy się olbrzymią popularnością wśród uczniów szkół podstawowych miasta i gminy Lubartów. Z naszej szkoły wpłynęło na konkurs wiele ciekawych prac. Szczęście uśmiechnęło się tym razem tylko do ucznia klasy pierwszej Piotra Kloca, którego praca decyzją komisji konkursowej zdobyła nagrodę.

Gratulujemy!

 XI EDYCJA GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO RECYTUJEMY ULUBIONE UTWORY POEZJI DZIECIĘCEJ

        W dniu 26. 11.2014r. w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej odbyła się  XI Edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego Recytujemy ulubione utwory  poezji dziecięcej, w którym uczestniczyło 32 uczniów z 9 szkół podstawowych Gminy Lubartów.
       Jury w składzie: Pani Marta Oniszczuk, Pani Krystyna Wójcik, Pani  Iwona Mazurek oceniało młodych recytatorów, biorąc pod uwagę następujące kryteria: znajomość wybranego utworu, dostosowanie tekstu do wieku uczestnika, interpretację głosową oraz ogólny wyraz artystyczny. Poziom zaprezentowanych  recytacji  wzbudził uznanie jurorów.


Laureatami  konkursu okazali się uczniowie :

W kategorii oddziału przedszkolnego dzieci 5 i 6 letnich:
I miejsce       Przemysław Tchórz               SP w Łucce
II miejsce      Aneta Mazurek                    SP w Wólce Rokickiej
III miejsce    Amelia Paluszek                    SP w Wandzinie           
III miejsce    Blanka Bronisz                      SP w Brzezinach

           W kategorii klas I
I miejsce       Karolina Jarzyna                     SP w  Nowodworze
II miejsce      Łukasz Czuchryta                  SP w Wólce Rokickiej
III miejsce    Magdalena Rybicka              SP w Szczekarkowie
III miejsce    Weronika Woźniak               SP w Łucce

            W kategorii klas II
I miejsce       Michał Lipski                       SP w Łucce
II miejsce      Alicja Fil                              SP w Nowodworze
III miejsce    Julia Hauzer                        SP w Szczekarkowie
III miejsce    Kacper Kosik                      SP w Wólce Rokickiej

             W kategorii klas III
I miejsce       Oliwia Budzyńska              SP w Łucce
II miejsce      Karol Dziedzic                    SP w Skrobowie
III miejsce    Laura Jędryszka                  SP w Brzeziny
III miejsce    Dominika Wielgos             SP w Wólce Rokickiej

     Zwycięzcy w każdej kategorii wiekowej otrzymali nagrody książkowe ufundowane Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubartowie, a wszyscy uczestnicy konkursu pamiątkowe aniołki, które ufundował Wójta Gminy Lubartów – p. Krzysztof Kopyść. Nagrody i dyplomy wręczyła Pani Anita Kusio – Dyrektor Samorządowego Zespołu Szkół w Lubartowie.
    Konkursowi towarzyszyły zabawy ruchowe, w których uczniowie chętnie uczestniczyli.
       

dodała: Ewa Całka


NATALKA PRZYSIADŁA Z KLASY III –
NAJLEPSZA W WOJEWÓDZTWIE!!!

    Dnia 26 listopada 2014 roku w Kurowie odbył się już XI Przegląd Piosenki Patriotycznej i Niepodległościowej pod hasłem Ojczyste  Śpiewanie.
     Pieśni i piosenki niepodległościowe prezentowało 25 młodych solistów oraz 11 zespołów wokalno-instrumentalnych. Naszą szkołę reprezentowały 3 uczennice.
I miejsce zdobyła w swojej kategorii wiekowej zdobyła Natalia Przysiadła z klasy III.  Natalia Kobyła oraz Natalia Włosek otrzymały podziękowania za udział w konkursie.
    Poziom konkursu był bardzo wysoki. Aranżacje i wykonania utworów odmienne i czasem zaskakujące.
    Natalka Przysiadła z klasy III piosenką ,,Moja Ojczyzna” podbiła serca jurorów. Ogromne gratulacje!!!
Do konkursu przygotowała młodą wokalistkę p. Agnieszka Chudziak.Uroczystość 11 listopada


Dnia 13.11.2014r., w czwartek odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości. Akademię przygotowały klasy III-VI pod opieką pani Agnieszki Poniatowskiej-Chudziak.

Wszyscy pięknie zarecytowali wiersze i odśpiewali piosenki. Podczas przedstawienia Zuzanna Mazurek zaśpiewała pieśń pt. „11 listopada”, Natalia Kobyłka oraz Natalia Włosek pieśń Pt. „ W listopadzie”, a w finale Natalia Przysiadłą pieśń „Ojczyzna”.

Cała uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy kamieniu pamięci por. Stanisława Leszczyńskiego.

Wszyscy uczniowie bardzo się starali, aby uroczystość wypadła jak najlepiej.

 

 

Natalia Kobyłka kl. VI


                             KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA

    Dla pierwszoklasistów pierwszy rok w szkole jest bardzo ważny. Staje przed nimi wiele  nowych wyzwań i zadań do realizacji. Jednym z najważniejszych jest bezpieczeństwo, unikanie zagrożeń i radzenie sobie w trudnych sytuacjach.
          Dnia 12.11.2014r. klasa pierwsza gościła przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie w osobach Pana Dariusza Lipskiego i Pana Andrzeja Ochalskiego, którzy przybliżyli pierwszoklasistom te ważne zagadnienia. Sprawdzili też ich wiedzę na temat bezpieczeństwa oraz przekazali materiały edukacyjne.  Panowie policjanci odpowiadali również na liczne pytania zadawane przez uczniów klasy pierwszej.
           W tym roku szkolnym  podobnie jak w latach poprzednich realizowany jest w klasach pierwszych program „Klub Bezpiecznego Puchatka”. Jest to największy w Polsce program edukacyjny, który uczy Pierwszoklasistów jak być bezpiecznym na drodze, w domu, w szkole oraz w czasie odpoczynku. Program przygotowany jest przez firmę Maspex – producenta kakao Puchatek wraz z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Nauczycielami. Patronat honorowy sprawuje Komendant Główny Policji oraz wszystkie Kuratoria Oświaty. W ramach „Klubu Bezpiecznego Puchatka” w klasach pierwszych będą odbywać się zajęcia poświęcone tematom bezpieczeństwa. W listopadzie  odbędzie się Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa, który sprawdzi wiedzę  Pierwszoklasistów na temat bezpieczeństwa.       

 Jadwiga Czekierda                         
                                                                                      

Sukces w III GMINNYM PRZEGLĄDZIE PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ BRZEZINY 2014
    05 listopada tego roku o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej w Brzezinach odbył się cykliczny przegląd pieśni i piosenek patriotycznych. Konkurs przebiegał w trzech kategoriach : klasa przedszkole - 0, klasy I-III oraz klasy IV-VI. Uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom. Komisja w składzie: p. Anna Kozak, p. Beata Wilczyńska oraz p. Andrzej Zaręba miała trudny orzech do zgryzienia. Pojawiły się pieśni znane oraz całkiem nowe. Wszystkie aranżacje i wykonania były świetne.
    Naszą szkołę reprezentowały dwie Natalki: Natalia Przysiadła z klasy III w piosence To moja Ojczyzna oraz Natalia Włosek z klasy VI w utworze pt. W listopadzie.
    Obie uczennice powróciły zadowolone. Natalia Przysiadła wyśpiewała miejsce I, zaś Natalia Włosek – miejsce II.
    Do konkursu dziewczęta przygotowywały się pod okiem p. Agnieszki Chudziak.

                                 
 
                                       
                    Gratulujemy.


                                Ślubowanie
      Jedną z piękniejszych uroczystości odbywających się w naszej szkole jest przyjęcie najmłodszych w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej. Dzień 6 listopada 2014 roku był tym niepowtarzalnym, pełnym emocji zarówno dla uczniów klasy pierwszej, którzy we wrześniu rozpoczęli edukację szkolną,  jak i ich rodziców.
     Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu szkoły i złożenia kwiatów w kąciku Patrona. Następnie w świetlicy pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.  Podniosłym momentem uroczystości było ślubowanie i pasowanie na ucznia.
      Oprócz dyrekcji, nauczycieli, pracowników szkoły tę  piękną uroczystość zaszczycili swoją obecnością wójt gminy Lubartów – p. Krzysztof Kopyść, dyrektor Samorządowego Zespołu Administracyjnego Szkół w Lubartowie – p. Anita Kusio oraz przewodnicząca Rady Rodziców – p. Alicja Ferenc.
        Po  uroczystości i wykonaniu pamiątkowej fotografii, rodzice pierwszoklasistów zaprosili uczniów,  grono pedagogiczne oraz gości na poczęstunek. Uczniowie klasy pierwszej cieszyli się z pamiątkowego dyplomu i innych upominków, które przygotowali dla nich rodzice  i starsi koledzy – uczniowie klasy drugiej i trzeciej. Ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci.
 
Jadwiga CzekierdaPasowanie na czytelnika uczniów klasy I    

W dniu 4 listopada w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Pasowanie przygotowała p. Magdalena Barszczyk.
     Podczas tej wizyty uczniowie zostali zapoznani z zasadami panującymi w bibliotece poprzez przeczytanie wiersza M. Przewoźnika pt. „Kłopoty w bibliotece”. Rezolutnie i z uśmiechem odpowiadały na zagadki przygotowane przez panią bibliotekarkę.
    Następnie uczniowie przystąpili do wysłuchania próśb książki, złożenia przyrzeczenia i po odciśnięciu palca stali się pełnoprawnymi Czytelnikami. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy, zakładki do książki.


Akcja „Podziel się książką”


    W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych biblioteka przeprowadziła akcję, która miała na celu wzbogacić nasz księgozbiór o książki o różnorodnej tematyce. Dzięki takim darom nasza biblioteka mogła rozszerzyć i kształtować kulturę czytelniczą.

    Literatura jest ważnym elementem w życiu każdego człowieka. Dzięki niej rozwijamy się i podejmujemy ważne decyzje. Zawsze zostają nam jakieś przemyślenia i o coś się wzbogacamy.

    Serdeczne podziękowania składamy p. Andrzejowi Mazurowi z Lubartowa,
a także uczniom, którzy włączyli się w tą akcję.
Zgromadziliśmy 29 książek.

Oto kilka tytułów z nich:

 1. J. Nimmo – Charcie Bone i Zamek Zwierciadeł

 2. J. Korczak – Król Maciuś na bezludnej wyspie

 3. A. Podgórska – Przygoda kotka Mruczka

 4. A. Podgórska – Przygoda pieska Igorka

 5. Młody Naukowiec – Światło

 6. J. Tove – Dolina Muminków w listopadzie

 7. M. Baraban – Scooby – Doo Skarbnica smakowitych opowieści

 8. Atlas dinozaurów dla dzieci

 9. L. Papedemitriou – Nagroda Brytki

Dziękujemy za wszystkie dary.

Zapraszamy do akcji w przyszłym roku szkolnym.


MŁODZI BIEGACZE NA START

     22 października 2014 r. odbył się w Lubartowie XIV MEMORIAŁ RYSZARDA KALBARCZYKA w Indywidualnych Biegach Przełajowych Szkół Podstawowych, Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowało czworo zawodników:
Aleksandra Szumiło, kl. IV,
Dawid Tymejczuk, kl. IV,
Marek Góźdź, kl. V,
Katarzyna Jakubczak, kl. V.
     Opiekę nad nimi sprawował nasz nauczyciel w-f p. Bogdan Wójcik.
    Chociaż nasi młodzi biegacze wystąpili po raz pierwszy w takiej dużej imprezie, spisali się całkiem nieźle: Kasia Jakubczak zajęła IV miejsce, Ola Szumiło uzyskała V lokatę, a Marek Góźdź – siódmą. GRATULUJEMY UDANEGO DEBIUTU!
    Podczas imprezy dokonano podsumowania współzawodnictwa sportowego szkół powiatu lubartowskiego w roku szkolnym 2013/14. Pan Wójcik odebrał dyplom za uzyskanie przez naszą szkołę bardzo wysokiej pozycji, tj. IV miejsca w powiecie.
 

 

dodał: S. Tropsmen


Na przedstawieniu „Ten obcy”

    Dnia 15.10.2014 r. o godzinie 8:00 uczniowie klas IV, V, VI wraz z wychowawcami i panią dyrektor Ludmiłą Romaneczko wyjechali do Lublina. Celem naszej wycieczki było obejrzenie spektaklu „Ten obcy” wystawionego w Teatrze Kameralnym.

    „Ten obcy” to sztuka wyreżyserowana przez Jana Wocjciecha Krzyszczaka według powieści o tym samym tytule autorstwa Ireny Jurgielowiczowej . Muzykę do przedstawienia skomponował Tomek Kobieła, a scenografią zajął się Ireneusz Salwa. Utwór opowiada o młodych ludziach, dlatego też obok zawodowych aktorów zagrali też amatorzy. Przedstawienie trwało 1 godzinę i 40 minut.

    Przedstawienie opowiada historię czwórki przyjaciół: Pestki,Uli,Mariana i Julka, którzy spotykają Zenka. Chłopiec imponuje im niezależnością i odwagą, gdy ratuje zycie dziecka. Wkrótce jednak okazuje się, że ukradł przekupce na targu pieniądze i dlatego ukrywa się przed ludżmi. Bohaterowie przeżywają ciężke chwile, a ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. Jednak zaufanie, przyjażń i miłość pokonują wszelkie przeszkody.

    Sztuka bardzo mi się podobała, a gra aktorów była bardzo przekonująca. Myślę, że ponadczasowe przesłanie o milości i przyjaźni jest równie ważne w naszym życiu. Chciałbym pojechać na ten spektakl jeszcze raz.

dodał: Paweł Grabarski z kl. V


JAK DZIĘKOWALIŚMY NAUCZYCIELOM           Dnia 14.10.2014 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która została przygotowana przez Samorząd Uczniowski pod opieką P. Agnieszki Poniatowskiej-Chudziak.
           Na początku P. Dyrektor Ludmiła Romaneczko powitała wszystkich zebranych: emerytowanych pracowników szkoły, nauczycieli obecnie uczących, rodziców oraz uczniów. Po wprowadzeniu sztandaru został odśpiewany hymn szkoły. Potem pani Dyrektor odczytała list z życzeniami od P. Krzysztofa Kopyścia – Wójta Gminy Lubartów, a następnie wygłosiła krótkie przemówienie, w którym podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom za ich sumienną pracę. W trakcie uroczystości wystąpiła grupa taneczna dziewcząt z naszej szkoły.
           Następnie pani dyrektor wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły nauczycielom: P. Ewie Całce, P. Ewie Zybale i P. Magdalenie Barszczyk oraz pracownikom obsługi i administracji. Wszystkim nagrodzonym serdecznie pogratulowała, a zebrani gorąco ich oklaskiwali. Pani dyrektor pogratulowała panu Bogdanowi Wójcikowi przyznanej Nagrody Lubelskiego Kuratora Oświaty. Głos zabrała również wiceprzewodnicząca Rady Rodziców P. Justyna Drzewiecka, która dołączyła się do życzeń i podziękowań. Przedstawiciele rodziców wręczyli kwiaty każdemu nauczycielowi i pracownikowi szkoły.
             Po wyrazach wdzięczności ze strony rodziców Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Aleksandra Karwat z kl. V także dziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom za przekazaną wiedzę, życzliwość i pomoc. Później zaś dziewczęta z kl. V i VI pokazały krótką scenkę z pokoju nauczycielskiego, akademię zakończył występ chóru szkolnego.

dodała: Kasia Szczepanik


ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

    W dniu 09.10.2014 r. uczniowie klasy I i II pod opieką wychowawczyń: p. Jadwigi Czekierdy i p. Ewy Całki brali udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka, które wzorem ubiegłych lat zaplanowano w zacisznym miejscu posesji szkolnej.

    Pogoda tego dnia była wprost wymarzona, a pan konserwator dołożył wszelkich starań, aby dzieci miały przygotowane kijki i drewienka na ognisko. Na początku spotkania dzieci wysłuchały informacji o historii ziemniaka, daniach z ziemniakami oraz pracy rolnika. Następnie zorganizowano ziemniaczane zawody sportowe: sadzenie i zbieranie ziemniaków, biegi z warzywem na łyżce oraz slalom połączony z żonglowaniem. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zabawach, dopingując kolegów. Emocje sięgały zenitu, gdy uczestnicy dwóch drużyn zbliżały się do mety. Po części sportowej dzieci wysłuchały instruktażu o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas pieczenia kiełbasek i ziemniaków. Ostatnią częścią spotkania była konsumpcja. Upieczone przy ognisku ziemniaki i kiełbaski smakowały wyśmienicie. Uczniowie umorusani, ale rozbawieni wrócili do swoich klas.

dodała: E. Całka


POZOSTANĄ W PAMIĘCI…

Dnia 8 października złożyliśmy hołd Polakom, którzy podczas II wojny światowej walczyli z okupantem hitlerowskim. W tym roku właśnie obchodzimy 75 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Nasz naród bowiem stawiał najeźdźcom nie tylko z bronią w ręku, lecz potrafił zorganizować w ukryciu przed wrogiem sprawnie działające szkoły i uniwersytety, pocztę, wydawać gazety i książki, karać zdrajców i pomagać potrzebującym.

    Uroczystość rozpoczęło po wprowadzeniu sztandaru przez poczet odśpiewanie hymnu narodowego przez odświętnie ubranych uczniów klas I-VI. Akademię prowadziła Ola Karwat z kl. V, a wiersze recytowali uczniowie najstarszych klas. Odbiorcom szczególnie zapadł w pamięć wiersz Władysława Broniewskiego „Bagnet na broń” w wykonaniu Natalki Wielgos i Mateusza Plewki oraz tego samego autora utwór „Pięćdziesięciu”, który deklamowali uczniowie klasy V. Teksty poetyckie przeplatały znane piosenki z czasów wojny w wykonaniu chóru, m.in. „Hej, chłopcy, bagnet na broń”, „Serce w plecaku” czy „Warszawskie dzieci”. Tę ostatnią pięknie zaśpiewała Kasia Jakubczak.

Poranek słowno-muzyczny uczniowie przygotowali pod kierunkiem p. Ludmiły Romaneczko i p. Agnieszki Poniatowskiej-Chudziak.

dodała: A. Terlik
Podsumowanie rywalizacji sportowej

    29 września 2014 r. podczas XXXVII Sesji Rady Gminy Lubartów odbyło się uroczyste podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół podstawowych i gimnazjów  w roku szkolnym 2013/14 . Wyniki przedstawili prezes SZS p. Adam Wasak i Gminny Organizator Sportu p.Bogdan Wójcik. Po raz dwunasty z rzędu uczniowie naszej szkoły okazali się najlepsi w kategorii szkół podstawowych i zajęli I miejsce w Konkursie „Największe Osiągnięcie Sportowe Gminy Lubartów”. Są to dwaj uczniowie klasy VI: Łukasz Drzewiecki i Marcin Jaszczuk.

    Główną nagrodę zdobyli za I miejsce drużynowo w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego oraz za IV miejsce w Mistrzostwach Polski w tenisie stołowym w kategorii młodzików.

GRATULUJEMY CHŁOPAKOM!

    Po prezentacji wyników młodzi sportowcy otrzymali z rąk Wójta Gminy Lubartów Pana Krzysztofa Kopyścia oraz P. Roberta Piętki, przewodniczącego Rady Gminy dyplomy i nagrody rzeczowe. Zostali także nagrodzeni gorącymi brawami przez radnych.

Następnie gminny organizator sportu przedstawił wyniki współzawodnictwa szkół. Tutaj także okazaliśmy się bezkonkurencyjni i zostaliśmy zwycięzcami konkursu. To niewątpliwie wielka zasługa nauczyciela w-f Pana Bogdana Wójcika oraz wszystkich uczniów, którzy jako reprezentanci szkoły uczestniczyli w zawodach sportowych.

    A oto wyniki pięciu najlepszych szkół podstawowych:

 

I miejsce

Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej

546 pkt.

II miejsce

Szkoła Podstawowa im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce

310 pkt.

III miejsce

Szkoła Podstawowa im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Skrobowie

285 pkt.

IV miejsce

Szkoła Podstawowa w Brzezinach

46 pkt.

V miejsce

Szkoła Podstawowa w Annoborze

41 pkt.

 

Dyplom i nagrody rzeczowe zakupione dla szkoły przez władze Gminy Lubartów odebrała Pani Ludmiła Romaneczko, dyrektor naszej szkoły.

    We wrześniu br. Zarząd Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego dokonał także podsumowania współzawodnictwa w sporcie w powiecie lubartowskim. Oto wyniki sportowej rywalizacji szkół podstawowych:

I

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Piotra Firleja

w Lubartowie

255,5 pkt.

II

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II

w Lubartowie

221 pkt.

III

Szkoła Podstawowa nr 1

w Lubartowie

199,5 pkt.

IV

Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa

w Wólce Rokickiej

133 pkt.

V

Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego

w Kamionce

130

VIII

Szkoła Podstawowa im. Ziemi Lubartowskiej

w Łucce

84 pkt.

IX

Szkoła Podstawowa im. 27 Wołyńskiej Dywizji AK

w Skrobowie

81,5 pkt.

    Należy nadmienić, iż nasz powiat zajął IV miejsce w województwie lubelskim.

Na stronie internetowej Lubelskiego Szkolnego Związku Sportowego zostały zamieszczone informacje dotyczące rywalizacji szkół. W całym województwie lubelskim zostało sklasyfikowanych 327 szkół podstawowych. Tak przedstawiają się wyniki szkół naszej gminy ii miasta Lubartowa:

8 miejsce

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Lubartowie

295

16 miejsce

Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Piotra Firleja
w Lubartowie

249

46 miejsce

Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa
w Wólce Rokickiej

113

85 miejsce

Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Jana Pawła II
w Lubartowie

81

190 miejsce

Szkoła Podstawowa im. Ziemi Lubartowskiej
w Łucce

25

297 miejsce

Szkoła Podstawowa im. 27 Dywizji Wołyńskiej Armii Krajowej w Skrobowie

8

323 miejsce

Szkoła Podstawowa w Annoborze

2

dodał: S. Tropsmen


Światowy dzień tabliczki mnożenia

    W dniu 26. 09.2014r. nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w akcji „Światowy dzień tabliczki mnożenia”. Do konkursu zgłosiła uczniów p. Magdalena Barszczyk, która była także koordynatorem szkolnym, wraz z p. E. Zybałą przeprowadziły etap szkolny. Akcja ta to wydarzenie matematyczne, edukujące zarówno dzieci jak i dorosłych w zakresie tabliczki mnożenia. Głównym jej celem jest uświadomienie wszystkim, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.

    W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV , V i VI, którzy losowali karty z przygotowanymi przykładami tabliczki mnożenia. Uczestniczyło w nim 29 uczniów, z których 17 uzyskało 100% wynik. Znajomością wykazali się i otrzymali tytuł MT EXPERT następujący uczniowie: Nina Muciańska, Zuzanna Mazurek, Aleksandra Szumiało, Szymon Kuchciak, Igor Bocheński, Katarzyna Jakubczak, Aleksandra Karwat, Zuzanna Bocian, Oliwia Szczepanie, Miłosz Reszka, Jakub Nicpoń, Przemysław Wasil, Kamil Muciański, Kacper Lipski, Natalia Wielgos, Natalia Włosek, Katarzyna Kot.

Wszystkim serdecznie gratuluję.


Z NAUKĄ ZA PAN BRAT

1

Dnia 25 września 2014 r. uczniowie klas IV-VI wybrali się do Lublina, aby wziąć udział w zajęciach i wykładach zorganizowanych w ramach XI Lubelskiego Festiwalu Nauki. Program zajęć ułożyła p. Ewa Zybała. Naszymi opiekunami byli: p. Ludmiła Romaneczko, p. Agnieszka Poniatowska-Chudziak i p. Bogdan Wójcik.

Pierwsze spotkanie z nauką miało miejsce w Katedrze Kliniki i Okulistyki na Uniwersytecie Medycznym. Zostało zatytułowane Barwy świata. Jak widzimy kolory? Dowiedzieliśmy się, jak jest zbudowane i jak działa ludzkie oko. Zobaczyliśmy też, jak widzą kolory różne zwierzęta, np. psy czy gady oraz na czym polegają wady wzroku związane
z nierozróżnianiem barw i jak się je bada.

Do kolejnego spotkania mieliśmy ponad godzinę czasu, więc wykorzystaliśmy tę przerwę, aby odwiedzić pobliskiego „McDonaldsa” przy Placu Litewskim. Jedni kupili wybrane napoje, inni coś przekąsili, a niektórzy zdecydowali się na całe zestawy. Potem udaliśmy się na Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie posłuchaliśmy wykładu pt. Atlantyda – realna czy mityczna wyspa? Mieliśmy też okazję obejrzenia bardzo ciekawych zdjęć i wizualizacji pokazujących, jak wyobrażano sobie ten ląd. Na zakończenie pani profesor przeprowadziła krótki konkurs, w którym zwyciężył Jędrek Pieczywek z kl. V, wiedzą wykazali się też Ola Karwat oraz Kacper Lipski.

Następnie odwiedziliśmy kolejną uczelnię. Tym razem był to Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, na którym uczestniczyliśmy w spotkaniu Od folkloru do estrady. Lubelskie wesele. Prowadzący je profesor z humorem opowiedział nam, jak przez lata zbierano i utrwalano materiały etnograficzne. Później dowiedzieliśmy się, jak przebiegało dawniej wesele na Lubelszczyźnie – składało się aż z 18 części. Spotkanie zostało urozmaicone ludowymi weselnymi przyśpiewkami wykonanymi na żywo, a zakończył je koncert zespołu folkowego „Orkiestra św. Mikołaja”, w który aktywnie się włączyliśmy, śpiewając i klaszcząc do rytmu. Nasza wiedza i tu została sprawdzona, reprezentowały nas dziewczęta z klasy V i bardzo dobrze sobie radziły.

dodała: A. Terlik


DZIEŃ CHŁOPAKA I OTRZĘSINY KLASY IV


    Dnia 24. 09. 2014 r. o godzinie 16.00 w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka oraz tradycyjne otrzęsiny czwartoklasistów. Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas IV-VI. Na początku przewodnicząca SU Aleksandra Karwat przywitała wszystkich obecnych i życzyła miłej zabawy. Odwiedzili nas też gimnazjaliści, nasi koledzy z klasy VI w ubiegłym roku.

    Przez pierwszą godzinę trwała dyskoteka, którą prowadził Miłosz Reszka z kl. VI, następnie zaś spotkaliśmy się salach lekcyjnych, gdzie dziewczęta z pomocą rodziców przygotowały dla chłopców słodki poczęstunek. Tam też wręczyły im upominki z okazji ich święta.

    Po przerwie i powrocie do świetlicy odbyły się otrzęsiny klasy IV, które zostały zorganizowane przez uczniów klasy VI. Przygotowali posiłki i napoje, które nasi młodsi koledzy i koleżanki spożywali bardzo dzielnie. Otrzęsiny zakończyły się przypięciem barwnych kotylionów potwierdzających przejście przez wszystkie etapy testu.

    Następnym punktem zabawy były różne konkursy między innymi: malowanie paznokci, chodzenie w butach na wysokich obcasach. Pozwoliły one wybrać najsympatyczniejszego chłopaka szkoły. Okazał się nim Miłosz Reszka.

Spotkanie zakończyło się tańcami, które trwały do 19.00. Na tej imprezie wszyscy świetnie się bawili.

    Nasze przedszkolaki i uczniowie klas I-III zabawę z okazji Dnia Chłopaka zorganizowali 30 września br. Najpierw spotkali się w swoich klasach przy słodkościach przygotowanych przez rodziców. Później zaś wspólnie bawili się wesoło w świetlicy. obchodzili

dodała: Katarzyna Szczepanik
SUKCES DZIEWCZĄT W PIŁCE NOŻNEJ!!!

    W dniu 23.09.2014 r. reprezentacja dziewcząt z naszej szkoły pojechała na gminny turniej piłki nożnej do Skrobowa pod opieką pana Bogdana Wójcika. W skład drużyny wchodziły:

Zuzanna Bocian, kl. V,

Wiktoria Gadzała, kl. V,

Aleksandra Karwat, kl. V,

Katarzyna Kot, kl. VI,

Katarzyna Ostapczuk, kl. VI,

Aleksandra Szumiło, kl. IV,

Natalia Wielgos, kl. VI,

Natalia Włosek, kl. VI.

W turnieju startowały cztery zespoły: ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach, ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi lubartowskiej w Łucce, ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej oraz gospodynie turnieju ze Szkoły Podstawowej im. 27 Wołyńskiej Dywizji AK w Skrobowie.

Po krótkim przywitaniu grałyśmy pierwszy mecz z Brzezinami. W pierwszej połowie dwa gole strzeliła Natalia Wielgos, w drugiej zaś Aleksandra Karwat. Mecz zakończył się rezultatem 4:0 dla Wólki. Drugi mecz rozegrały dziewczyny ze Skrobowa oraz Łucki. Mecz był bardzo wyrównany, o czym mówi sam wynik 1:1. Trzeci mecz rozegrały Brzeziny z Łucką. Łucka zwycięstwem 2:0 dostała się do finału. Grę o finał stoczyłyśmy ze Skrobowem. Mecz był bardzo ciężki. Przepiękną bramkę strzeliła z połowy boiska Katarzyna Ostapczuk. Dzięki niej dostałyśmy się do finału, który wygraliśmy 1:0. Przed finałem mecz rozegrały jeszcze Brzeziny ze Skrobowem. W rezultacie Skrobów wygrał.

        Finał, w którym grałyśmy z Łucką, był bardzo trudny. Po wyrzucie z autu bramkę samobójczą strzeliła sobie Łucka i dzięki niej wygrałyśmy cały turniej. Cieszyłyśmy się bardzo, ponieważ ostatnie dwa lata plasowaliśmy się na drugim miejscu. Rzecz, którą na pewno zapamiętamy z tych zawodów, to nie tylko wygrana, lecz deszcz, który przez cały czas padał. Naszą gminę będziemy reprezentować dopiero wiosną w powiecie.

BRAWO DZIEWCZYNY!!!


dodała: Aleksandra Karwat


Jak sprzątaliśmy świat?

    Dnia 19 września 2014 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w globalnej akcji Sprzątanie świata. Tego dnia pod opieką nauczycieli wszystkie klasy zaopatrzone w worki i rękawiczki wyruszyły na wielkie porządki naszej okolicy. Każdy zespół miał wyznaczony inny obszar do sprzątania.

    Uczniowie klasy I zbierali śmieci wzdłuż jezdni w Wólce Rokickiej, natomiast drugoklasiści porządkowali pobocze drogi wiodącej przez Kolonię Wólka Rokicka. Zadaniem trzeciej klasy było oczyszczenie ze śmieci rowów przy jezdni w Rokitnie prowadzącej do Łęcznej, czwartacy sprzątali drogę do oczyszczalni. Najstarsza klasa czyli szóstacy porządkowali teren w stronę składowiska śmieci pod lasem. Moja klasa czyli piąta dostała trasę przez kolonię Rokitno.

    Naszym opiekunem był pan Adam Peterwas. Podzieliliśmy się na grupy i sprzątaliśmy przydzielone tereny. Na koniec pan sprawdził w pięciu workach ilość zebranych przez grupy śmieci i uznał, że wszyscy zebraliśmy podobną ilość śmieci, więc jest remis. Za dobrze wykonane pracę pan kupił nam lody.

    Wszyscy uczestnicy akcji razem zebrali 12 worków śmieci. Sprzątanie to było dla nas miłą zabawą, ale też wykonaliśmy porządną pracę. Musimy przecież pamiętać, że ziemia to nasz dom. Uważam, że takie dni są ważne i potrzebne. Uczą nas dbałości o czystość i porządek, a przy tym miłości i szacunku do naszej planety – naszego domu.

dodał: Paweł GrabarskiKlasa V  w Zawieprzycach

    9 września 2014 roku uczniowie klasy piątej wybrali się na wycieczkę rowerową. Wyruszyliśmy o godzinie 9:45. Trasa przebiegała przez miejscowości Rokitno – Jawidz do Zawieprzyc. Podczas przejażdżki opiekowali się nami Pani dyrektor Ludmiła Romaneczko i nasz wychowawca pan Bogdan Wójcik. Celem wycieczki było poznanie historii Zawieprzyc, zwiedzenie pozostałości po zamku, a także wysłuchanie legendy związanej z tą miejscowością. Zamierzaliśmy też odkryć ślady naszej dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Dodatkową atrakcją miało być ognisko i pieczenie kiełbasek.

    Do Zawieprzyc dotarliśmy około godziny 10:40. Wjechaliśmy przez most, z którego widać zabytkowy krzyż, pozostałą z pałacu oficynę oraz ruiny zamku. To budowle pochodzące z XVII wieku, wzniesiono je według projektu znanego architekta Tylmana z Gameren. Ich właścicielem wówczas był Atanazy Miączyński, uczestnik wiktorii wiedeńskiej i przyjaciel króla Jana III Sobieskiego.

Następnie ozdobną bramą wjazdową wjechaliśmy do parku, gdzie znajduje się barokowa kaplica świętego Antoniego z Padwy. Wewnątrz oglądaliśmy obrazy i malowidła na ścianach, niestety bardzo już zniszczone, a pani dyrektor opowiedziała nam o historii Zawieprzyc i tej zabytkowej kaplicy. Kolejnym etapem było mini muzeum, które znajduje się w dawnym zamkowym lamusie. Oprowadzał nas po nim miejscowy przewodnik. W pomieszczeniu tym znajdowało się dużo zabytkowych eksponatów takich jak: kule armatnie, miecze, pistolety, dawne narzędzia i meble itp. Później oglądaliśmy ruiny zamku i oranżerii, niektórym udało się dotrzeć do wejścia do przepastnych piwnic zamkowych. Gdy zjechaliśmy rowerami ze wzgórza zamkowego, pani dyrektor opowiedziała nam wzruszającą legendę o tragicznym losie dwojga zakochanych Greków i okrutnym magnacie.

    Niestety, z powodu pogarszającej się pogody mieliśmy wracać do domu i oczekiwane przez nas pieczenie kiełbasek ominęło nas. Do domu przyjechaliśmy o około 13.00. Wycieczka okazała się niezwykle ciekawa i pouczająca. Przyjemnie jest poznawać tajemnice naszej okolicy.

dodał: Paweł Grabarski


ZMIANY PO REMONTACH

Podczas wakacji w naszej szkole zostały przeprowadzone poważne remonty. Jednym z nich była przebudowa dwóch pomieszczeń na potrzeby oddziału przedszkolnego. Sala, w której dotychczas bawiły się nasze młodsze przedszkolaki, była wystarczająca, gdy przebywało w niej 15 dzieci, jak było w klubie przedszkolaka. Kiedy jednak liczba chętnych wzrosła do 25, wszyscy dostrzegli, iż dzieciaki mają zbyt mało miejsca na swobodną zabawę. Potrzebę przebudowy widzieli pracownicy szkoły, zgłaszali ją też rodzice.

W tym roku dzięki uzyskaniu środków finansowych od władz Gminy Lubartów remont sali stał się możliwy. Został wykonany projekt, aby sala spełniała wszystkie wymogi bezpieczeństwa i była odpowiednia dla dzieci w wieku 3-4 lat. Połączono dwie sale, aby zapewnić miejsce zarówno na zabawę jak i naukę czy rysowanie przy stolikach. Obecnie pomieszczenie ma piękne gładkie i kolorowe ściany, a podłogę pokrywa nowa wykładzina typu tarkett w ciepłym pomarańczowym kolorze. Najbardziej cieszy przedszkolaków oraz ich opiekunki nowa wygodna toaleta, dostosowana do wzrostu małych dzieci i tylko dla nich przeznaczona. Już nie muszą wędrować po korytarzu wśród rozbrykanych uczniów starszych klas. Oprócz nowych kabin WC mają też nowe umywalki i brodzik. A wszystko kolorowe i wesołe.

Przedszkole otrzymało również z EFS tablicę interaktywną, projektor multimedialny, laptop i nowy telewizor. Teraz czeka jeszcze na nowe meble, pomoce dydaktyczne i zabawki, które też wkrótce nadejdą. Aż żal, że już nie jesteśmy przedszkolakami.

Drugim ważnym remontem była zmiana pokrycia dachowego na głównym budynku szkoły. Już od kilku lat mówiło się o konieczności wymiany starej blachy, która została położona jeszcze w latach sześćdziesiątych XX wieku. Nasz dach więc liczył już pięćdziesiąt lat czyli pół wieku, często zatem zdarzało się, szczególnie wiosną, że trochę przeciekał. Na ten remont zostały przeznaczone pieniądze, które Gmina Lubartów otrzymała od miasta Lublin, zgodnie z umową dotyczącą składowiska śmieci w Rokitnie. Nowe pokrycie dachowe i nowe rynny widać już daleka. Jeśli jeszcze zostanie odnowiona elewacja, nasza szkoła będzie wyglądała jak nowa.

 

 

 

 


Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka,
który przypada 20 września,
życzymy Naszym Najmilszym Przedszkolakom
wspaniałej zabawy, mnóstwa radości i uśmiechu

oraz zawsze wspaniałego samopoczucia


Uczniowie,

Nauczyciele i Pracownicy

Dyrektor Szkoły


Początek roku szkolnego 2014/2015

    Nowy rok szkolny uczniowie i nauczyciele rozpoczęli o godzinie 9:00 Mszą Świętą w kościele pw. św. Stanisława w Wólce Rokickiej. Po mszy cała społeczność zebrała się przy kamieniu z tablicą upamiętniającą żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Pod tablicą przedstawiciele klasy VI złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów i zapalili znicze. Wszyscy uczciliśmy pamięć ofiar wojny minutą ciszy.

    Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie rozpoczęła się część oficjalna. Zgromadzonych w sali gimnastycznej gości, nauczycieli, rodziców i uczniów powitała pani dyrektor Ludmiła Romaneczko. Po wprowadzeniu sztandaru przez poczet odśpiewaliśmy hymn szkoły, a potem pani dyrektor odczytała listy Lubelskiego Kuratora Oświaty i Rzecznika Praw Dziecka, zawierające życzenia z okazji początku roku.

W nowy rok szkolny wprowadziła nas klasa IV, która zaprezentowała krótką część artystyczną. Została ona przygotowana pod czujnym okiem pani Janiny Kuszplak. Czwartoklasiści za pomocą wierszy i piosenek żegnali wakacje i witali szkołę. Nawiązali też do 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wśród wykonawców wyróżniły się pięknie śpiewające Ola Szumiło i Zuzia Mazurek. Po występie klasy IV pani dyrektor Ludmiła Romaneczko przedstawiła nauczycieli i wychowawców wszystkich klas. Poinformowała także o wykonanych podczas wakacji remontach. Kończąc część oficjalną, pani dyrektor życzyła wszystkim owocnej pracy w nowym roku szkolnym.

    Z sali gimnastycznej uczniowie udali się na spotkanie ze swoimi wychowawcami.

    Mam nadzieję nadzieje, że nowy rok szkolny 2014/2015 będzie dla nas uczniów bardzo dobry i przyniesie wiele sukcesów w nauce i sporcie.

dodał: Paweł Grabarski, kl. V


DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ

IM. BOLESŁAWA PRUSA W WÓLCE ROKICKIEJ

INFORMUJE, ŻE

UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

ODBĘDZIE SIĘ 1 WRZEŚNIA 2014 roku:

 godz. 900 – MSZA ŚWIĘTA W KOŚCIELE W WÓLCE ROKICKIEJ,

godz. 1000 – INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO W BUDYNKU SZKOŁY.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

WSZYSTKICH UCZNIÓW, RODZICÓW I PRZYJACIÓŁ SZKOŁY


 
 


http://kontrola-rodzicielska.one.pl/ 
      Projekt i wykonanie: adamP.