- Godziny pracy
- Procedury
- Do pobrania
- Dokumenty stołówki
- Zajęcia UKS "Orlik"
- Wyniki szkoły w sporcie
- Zarząd UKS
- Statut UKS
- Najlepszy sportowiec
- Regulamin konkursu
- LEKCJE PŁYWANIA
- Prezentacja
- Stare fotografie
- Świadkowie zdarzeń
- Tak ją pamiętam
- Szukamy śladów historii
- Postacie literackie
- Dokumenty do pobrania

- Ogłoszenia


Biuletyn Informacji Publicznej


Dziennik elektroniczny

Moodle

Nasz sponsor:

Stanisław Leszczyński


Tu jesteśmy:

Uprzejmie donosimy, że:

Strona istnieje
od 23-09-2004 roku
        Aktualności 2012/2013.

DZIEŃ MAMY I TATY

 W piątek 14.06.2013 r. o godz. 17.00  odbył się dzień poświęcony kochanym Rodzicom. Uczniowie przygotowali niespodzianki w postaci przedstawień, piosenek, wierszy i tańców. Uroczystość rozpoczęło przedstawienie klasy III przygotowane pod okiem p. Janiny Kuszplak. Następnie uczniowie klas III, V i VI wraz z p. Ludmiłą Romaneczko pokazali fragment Katarynki B. Prusa.

Drugą część rozpoczęły maluszki pod opieką p. Katarzyny Keller. Następnie reprezentantki z klasy IV wyrecytowały wiersz pt. Cała łąka dla mamy, do którego przygotowała je p. Agnieszka Chudziak. Kolejnym punktem programu były występy uczniów z zerówki przygotowane przez p. Ewę Całkę. Jako kolejni występowali dla Mam i Tatusiów uczniowie z klasy I nauczeni pięknie przez p. Marię Sikorską. Na koniec swoich popisów dzieci zatańczyły Małą poleczkę, którą ćwiczyły na lekcjach rytmiki razem z p. Agnieszką Chudziak. Po występach uczniów z kl. I dziewczęta ze szkolnego zespołu tanecznego pokazały się w dwóch układach tanecznych, które przygotowały z p. Agnieszką Chudziak. Następnie p. Jadwiga Czekierda ze swoimi wychowankami z klasy III umiliła czas montażem słowno-muzycznym. Na zakończenie uczennice  klas III, IV, V i VI należące do szkolnego chórku, pod okiem p. Agnieszki Chudziak, piosenkami podziękowały Rodzicom za trud wychowania.

Nad przebiegiem uroczystości pieczę sprawowała p. Agnieszka Chudziak oraz p. Bogdan Wójcik, nad dekoracją sali gimnastycznej – p. Jadwiga Czekierda. Dekorację korytarza dolnego przygotowała p. Agnieszka Chudziak. O słodki poczęstunek zadbała p. Ewa Zybała.                                       

                                                                                                          dodała A. Chudziak


Dzień Rodzica

Dnia 14 czerwca 2013 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Rodzica. O godzinie 17:00 Wiktoria Bystrzycka i Daniel Sadurski w imieniu uczniów witali serdecznie gości – nasze kochane Mamusie i Tatusiów.

             Na początku uroczystości klasa II pod opieką pani Janiny Kuszplak zaprezentowała przedstawienie o tematyce ekologicznej. Następnie uczniowie z klasy VI oraz z III pokazali przedstawienie na podstawie noweli Bolesława Prusa „Katarynka”. Przygotowała ich p. Ludmiła Romaneczko. Aktorzy otrzymali duże brawa. Po tych występach nasi Rodzice przeszli na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się dalsza część spotkania.

            Rozpoczęły je najmłodsze przedszkolaki, wykonując wierszyki i piosenki dla Rodziców. Później wystąpiła „zerówka”. Następnie tańcem, piosenkami i wierszami wyraziła wdzięczność Rodzicom klasa I. Klasa III również wystąpiła śpiewająco. Uczennice z kl. IV wyrecytowały wiersze, a dziewczyny z klas III-VI przygotowane przez p. Chudziak zatańczyły dwa układy i zaśpiewały piosenki – „Zakazany owoc” i „Kolorowe Dzieci”. Tym muzycznym akcentem zakończyły się występy. Złożyliśmy życzenia i wręczyliśmy upominki swoim Rodzicom. Dziękowaliśmy za miłość, troskę i wszystko, co dla nas robią.

Sara Kusio kl.VI


Jak bawiliśmy się w Dniu Dziecka?

          W tym roku Dzień Dziecka czyli nasze święto obchodziliśmy 4 czerwca  2013 roku. Tego dnia wszyscy uczniowie i przedszkolaki przyszli do szkoły na godz. 9.00. Pierwszym punktem programu było powitanie wszystkich uczniów i nauczycieli przez Panią dyrektor oraz złożenie życzeń dzieciom z okazji ich święta. Nauczyciele przygotowali dla nas różne niespodzianki. Oprócz turnieju sprawnościowego znalazł się kącik, gdzie P. Ewa Zybała i Katarzyna Keller wykonywały zainteresowanym dzieciom fantazyjne makijaże. Można też było za pomocą malowania dłoni wykonać ciekawe plakaty pod kierunkiem P. Sikorskiej.

             Następnie na sali gimnastycznej odbyły się zmagania sportowe 4 drużyn z klas młodszych i oddziałów przedszkolnych. W każdej drużynie znalazło się 10 przedstawicieli klas I-III oraz OP. Turniej prowadziła P. Ewa Całka. Po czterech konkurencjach zwycięzcami została drużyna Smerfów. Miejsce drugie zajęła drużyna Kojotów, zaś trzecie drużyna Gepardów. Czwarte miejsce przypadło w udziale drużynie Jaguarów. W nagrodę wszyscy uczestnicy sportowych zmagań otrzymali słodycze.

             Potem rywalizowały drużyny z klas starszych, które zaliczały sześć konkurencji, m.in. biegi, przekładanie hula hop. Tę część turnieju prowadził P. Bogdan Wójcik. Finałową i decydującą rundą było przeciąganie liny. Najlepszymi zawodnikami okazała się ponownie grupa Smerfów. Kolejne miejsca zajęły: drużyna Gepardów, drużyna Kojotów oraz drużyna Jaguarów. Po trudach rywalizacji przyszła kolej na nagrody – pani dyrektor wręczyła nam słodycze ufundowane przez Radę Rodziców. 

            Zmagania sportowe zaostrzyły nam apetyt, toteż wszyscy ochoczo udali się na obiad, który tego dnia był wspaniały. Czekała nas miła niespodzianka w postaci deseru, którym była szarlotka.

            Dalszym punktem imprezy była dyskoteka klas młodszych. Starsi uczniowie natomiast rozegrali jeszcze mecze międzyklasowe.

            Klasy starsze swoją zabawę zaczęły o godz. 16. Bawiliśmy się wszyscy znakomicie. Był to bardzo udany dzień. 


dodała: Wiktoria Bystrzycka


Medal w Sopocie był tuż, tuż...

    Dużym sukcesem tenisistów stołowych ze Szkoły Podstawowej w Wólce Rokickiej zakończył się rozgrywany w Sopocie VII Memoriał Andrzeja Grubby. W finale ogólnopolskim wzięło udział 12 drużyn, które wcześniej zdobyły tytuły mistrzów swoich województw. Nasza drużyna w składzie: Marcin Jaszczuk, Łukasz Drzewiecki i Patryk Czuchryta (wszyscy chłopcy z klasy V) pod opieką P. Bogdana Wójcika zajęła wysokie VI miejsce. Zwycięzcami turnieju została szkoła mistrzostwa sportowego z Pszowa. Nasz sukces jest tym większy, że nasi zawodnicy rywalizowali z drużynami złożonymi z uczniów klas szóstych. Wszystkie pojedynki, które musieli stoczyć, były niezwykle zacięte i wyrównane. O końcowych wynikach decydowały często forma dnia zawodnika i zwykłe sportowe szczęście.

    Memoriał oprócz samego turnieju sportowego daje okazje chłopcom do poznania Trójmiasta, bowiem zwiedzali gdańską starówkę, Westerplatte, Sopot. Mieli także możliwość spotkania wielu wybitnych sportowców i dziennikarzy oraz dawnych i obecnych mistrzów tenisa stołowego, np. Leszka Kucharskiego czy Natalii Partyki.


Lista podręczników na rok szkolny 2013/2014.


Zielona szkoła w Obszy


          20 maja 2013 roku o godzinie 7.45 uczniowie klas 4-6 wraz z opiekunami: P. Agnieszką Chudziak, P. Ewą Zybałą i P. Bogdanem Wójcikiem wyjechali na Zieloną Szkołę na Roztocze. 

                 Po trzygodzinnej jeździe dotarliśmy do Obszy. Następnie zakwaterowaliśmy się w ośrodku. Ulokowaliśmy się w przeznaczonych nam pokojach. Dziewczęta zamieszkały w budynku głównym, zaś chłopcy w starym młynie zaadaptowanym na pokoje mieszkalne.

                 Po rozlokowaniu się w pokojach udaliśmy się na wycieczkę po najbliższej okolicy. Tego dnia czekała nas jeszcze jedna atrakcja: przejażdżka wozem konnym. 

                 Wieczorem o godzinie 19 00 spotkaliśmy się wszyscy przy ognisku. 

                 W drugim dniu pobytu tuż po śniadaniu wyjechaliśmy autokarem na długą wycieczkę. Byliśmy w Puszczy Solskiej, Suścu, Krasnobrodzie oraz na Czartowym Polu. Zobaczyliśmy także kaplice św. Rocha. Po powrocie do pensjonatu i zjedzeniu kolacji szykowaliśmy się na dyskotekę. 

                 Trzeciego dnia uczyliśmy się wędkować i pływać kajakiem. W godzinach popołudniowych mieliśmy zajęcia z instruktorem na temat ,,Koń w stajni i na wybiegu''. Po krótkiej pogadance każdy chętny mógł skorzystać z nauki jazdy konno. Dzień edukacyjny zakończyliśmy zajęciami z wikliniarstwa. 

                  Wieczorem tradycyjnie zebraliśmy się przy ognisku. 

                  W czwartek uczestniczyliśmy w grach i zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. Po obozie wyjechaliśmy na wozie do lasu.

                  Wieczorem bawiliśmy się wspólnie w podchody.

          W piątym dniu pobytu czekała nas niemiła niespodzianka. Od samego rana padała ulewny deszcz. Po śniadaniu spakowaliśmy bagaże i wyruszyliśmy w kierunku Zamościa, który powitał nas także deszczem.

                  Przemoczeni, ale w dobrych humorach wróciliśmy do domu.


dodała: Wiktoria BystrzyckaZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW SZEŚCIOLATKÓW

20 maja 2013 r. o godz. 8.00 pani Maria Sikorska, wychowawczyni klasy I przeprowadziła w swojej klasie zajęcia otwarte dla rodziców dzieci 6-letnich. Obecni pierwszoklasiści stanowią grupę mieszaną: naukę rozpoczęło 9 siedmiolatków i 7 sześciolatków. Zajęcia otwarte obserwowało siedmioro rodziców.

Temat zajęć brzmiał: Zabawy dydaktyczne z tekstem lektury „Nasza mama czarodziejka” . Podczas zajęć otwartych rodzice mieli okazję obserwowania:

- sposobu prowadzenia zajęć przez nauczyciela w klasie I;

- aktywnego uczestnictwa dzieci w zajęciach;

- przyswajania nowych umiejętności przez dzieci;

- zachowań dziecka sześcioletniego na tle grupy.

Rodzice mogli również zobaczyć dziecko w rzeczywistości szkolnej, która dla nauczycieli jest oczywista, a dla rodzica jest czymś nowym, a także przyjrzeć się sposobowi aranżacji przestrzeni w sali lekcyjnej oraz pomocom dydaktycznym wykorzystywanym przez dzieci. Zajęcia otwarte miały również na celu pokazaniu rodzicom, że dzieci, które rozpoczęły naukę jako sześciolatki doskonale radzą sobie z zadaniami klasy I.

Maria Sikorska

Konkurs - Bądź zdrowa, Mamo! Zbadaj się

W miesiącu maju uczniowie klas I – III z naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym „Bądź zdrowa, Mamo! Zbadaj się!”. Do konkursu przystąpiło 25 uczniów klas młodszych. Uczniowie wykonali bardzo ciekawe prace, posługując się różnymi technikami.

Najciekawsze prace zostały wysłane do Lublina do biura Posłanki RP: Joanny Muchy.


GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA KLAS III

    Dnia 28.05.2013 r. w Szkole Podstawowej im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty w Skrobowie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas trzecich z terenu  Gminy Lubartów.
    Klasę trzecią naszej szkoły reprezentowały trzy uczennice: Zuzanna Bocian, Aleksandra Karwat i Katarzyna Szczepanik.

    Konkurs składał się z dwóch części. W I części uczniowie mieli do wykonani 4 zadania:

 • w pierwszym zadaniu należało wpisać w wyrazach brakujące litery ch lub h, ó lub u, ż lub rz;

 • w drugim zadaniu do podanych wyrazów trzeba było dopisać wyrazy o znaczeniu przeciwnym, dodając cząstkę „nie”;

 • trzecie zadanie polegało na uzupełnieniu wyrażeń literami: „ę”, „ą”, „om”, „on”; „em”, „en”;

 • w ostatnim zadaniu należało napisać słownie podane 3 liczby trzycyfrowe.

Druga część konkursu to było dyktando składające się z 11 zdań. Za I część można było zdobyć 18 punktów, natomiast za dyktando 36 punktów. Za bezbłędne napisanie całości można było uzyskać 54 punkty.

    Z naszych uczennic najlepiej poradziła sobie Katarzyna Szczepanik, uzyskując 50,5 punkta i zdobywając II miejsce. Zabrakło jej tylko 1,5 punkta do zdobywcy I miejsca, ucznia ze szkoły w Nowodworze. Ola Karwat uzyskała 46,5 punkta, natomiast Zuzia Bocian 42 p.

Jadwiga Czekierda


ZMIANY NA PLACU ZABAW

Nasi rodzice dbają, aby ufundowany przez nich w 2009 r. plac zabaw stawał się coraz ładniejszy i bezpieczniejszy dla nas. Pan Czubacki wymienił listewki w bujanej huśtawce i teraz po odmalowaniu wygląda jak nowa. W kwietniu br. Rada Rodziców zakupiła dwukolorowe maty, które mają chronić nas przed stłuczeniami oraz zapewnić czystość. 25 maja 2013 r. grupa pod kierunkiem P. Filanowskiego i P. Wielgosa, naszego konserwatora ułożyli maty wokół huśtawek, karuzeli, zjeżdżalni oraz sprężynowców. DZIĘKUJEMY.

dodała: Sara Kusio


DOBRE WYNIKI SPRAWDZIANU KL. VI

27 maja 2013 r. OKE w Krakowie ogłosiła wyniki sprawdzianu klasy VI. Nasi szóstoklasiści mogą być zadowoleni ze swoich wyników, bowiem ich średnia (26, 8 pkt.) jest wyższa niż wynik gminy (24.4 pkt.), powiatu (22,7 pkt.) i województwa (24,0 pkt.). Ich wyniki znalazły się w 7 staninie czyli lepiej sobie poradzili także we wszystkich obszarach:

obszary szkoła gmina powiat województwo

czytanie – 82 % 75 % 70 % 73 %

pisanie – 70 % 61 % 58 % 64 %

rozumowanie – 56 % 54 % 50 % 53 %

korzystanie z informacji– 75 % 64 % 59 % 60 %

wykorzystywanie wiedzy – 51 % 48 % 45 % 47 %

A oto uczniowie kl. VI, którzy uzyskali najlepsze wyniki:

Sara Kusio 40 pkt. laureatka konkursu polonistycznego LKO
Marcin Ferenc 37 pkt.
Marcin Woźniak 35 pkt.
Krystian Buss 34 pkt.
Wiktoria Bystrzycka 33 pkt.
Bartosz Bicz 32 pkt.
Daniel Sadurski 32 pkt.

SERDECZNE GRATULACJE!

dodała: Kasia Wójcik


SARA WŚRÓD LAUREATÓW

KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

24 maja 2013 roku w Auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych. Celem uroczystej gali było uhonorowanie laureatów konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w roku szkolnym 2012/2013 oraz podziękowanie nauczycielom oraz dyrektorom szkół za zaangażowanie w rozwój zainteresowań i talentów uczniów.

W uroczystości tej uczestniczyła pod opieką swej polonistki P. Ludmiły Romaneczko uczennica kl. VI Sara Kusio, która została laureatką konkursu polonistycznego. Z rąk rektora KUL oraz kuratora P. Krzysztofa Babisza obie odebrały gratulacje, a Sara także nagrodę książkową.

dodała: Wiktoria Bystrzycka


Marcin i Łukasz na Mistrzostwach Polski

W dniach 24 – 25 maja 2013 r. w Rawie Mazowieckiej zostały rozegrane Mistrzostwa Polski SZS Szkół Podstawowych w Tenisie Stołowym. Uczestniczyli w nich dwaj zawodnicy z naszej szkoły: Łukasz Drzewiecki i Marcin Jaszczuk, obaj z kl. V. Chłopcy rywalizowali z szóstoklasistami.

Niestety, w pierwszym losowaniu nie mieli szczęścia i trafili na najmocniejsze drużyny. Udało się im wygrać tylko jeden mecz. W drugiej grupie poradzili sobie za to znakomicie i pokonali rywali. W rezultacie zajęli IX miejsce w kraju.

BRAWO CHŁOPAKI!

dodał: Marcin Woźniak


Majówka kl. II i III

    Dnia 23.05.2013r uczniowie kl. II i III pod opieką wychowawczyni p. J. Kuszplak i p. J. Czekierdy wybrali się nad Wieprz. Wycieczka ta była wspaniałą okazją do obserwowania zmian jakie zachodzą na polach i łąkach. Uczniowie podziwiali jak pięknie zielenią się liście, trawa i kwitną kolorowo kwiaty oraz krzewy. Niektórzy grali w piłkę, inni szukali oznak cudownej wiosny. Wszyscy spotkali się przy wspólnym pieczeniu kiełbasek. Aktywnie Ina świeżym powietrzu wspólnie spędzili czas.

Aleksandra Szumiło Kl. II


DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

        17 maja 2013 r. w piątek obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona Szkoły czyli Bolesława Prusa. O godz. 11.00 cała społeczność szkoły w odświętnych strojach zebrała się w przy tablicy poświęconej Patronowi, gdzie pani Ludmiła Romaneczko, dyrektor szkoły serdecznie powitała uczniów i nauczycieli. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły dwoje uczniów z kl. VI Wiktoria Bystrzycka i Paweł Plewka złożyli pod tablicą wiązankę biało-czerwonych kwiatów. Następnie nastąpiła ceremonia przekazania sztandaru młodszym kolegom, którzy ślubowali strzec i szanować. Nowy poczt szkoły to: Nikodem Sadurski, Katarzyna Wójcik i Patrycja Słomka.

Po tej części uroczystości przeszliśmy do świetlicy, gdzie odbywały się kolejne punkty. Pani Maria Sikorska zapoznała zebranych z protokołem konkursu plastycznego, a następnie wraz z P. Dyrektor wręczyła nagrody wyróżnionym uczniom. Następnie uczniowie klasy III, V i VI zaprezentowali adaptację sceniczną noweli „Kamizelka”, przygotowaną pod kierunkiem pani Ludmiły Romaneczko. Kostiumy i gra młodych aktorów bardzo podobała się widzom. Szczególne wrażenie zrobiła Kasia Szczepanik jako niewidoma dziewczynka oraz Paulina Kot jako jej matka. Wyróżnił się też Krystian Buss w roli lokaja. W kolejnym punkcie programu Pani Ewa Całka przedstawiła wyniki konkursu recytatorskiego, następnie razem z panią dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody książkowe. Zdobywczynie I miejsca Sara Kusio i Paulina Kot z kl. VI przedstawiły widowni fragmenty wybranych utworów B. Prusa.

Kolejnym punktem programu był turniej wiedzy o życiu i twórczości Bolesława Prusa prowadzony przez P. Bogdana Wójcika. Wzięły w nim udział trzyosobowe drużyny z klas
IV-VI. Zawodnicy zostali wyłonieni w szkolnych eliminacjach. Odpowiadali na przygotowane przez P. Anetę Turzańską pytania o różnym stopniu trudności. W jury pracowali: L. Romaneczko, M. Barszczyk, W.Włosek. Z zadaniami konkursowymi najlepiej poradzili sobie reprezentanci klasy VI, ale i dziewczęta z kl. IV dobrze sobie radziły jak na debiutantki. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Po turniejowych zmaganiach wręczone zostały nagrody dla laureatów konkursu plastycznego.

Po emocjonującej rywalizacji pani dyrektor przedstawiła wyniki konkursu literackiego. Uczeń kl. VI – Daniel Sadurski, który zajął I miejsce, odczytał publicznie swoją pracę – list do Patrona szkoły.

Na zakończenie uroczystości został przeprowadzony przez P. E. Zybałę konkurs „Wcielamy się w postacie utworów Bolesława Prusa”. Jury oceniało chętnych uczniów z wszystkich klas, którzy pokazali najciekawsze przebranie. Zwycięzcami okazały się dwie dziewczynki: Kasia Jakubczak z kl. III i Julia Wronisz z kl. V. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!


Wyniki konkursów:

recytatorskiego w kategorii klas I - III:

I miejsce Aleksandra Karwat klasa III

II miejsce Dominika Buss klasa II

III miejsce Aleksandra Szumiło klasa II

w kategorii klas IV - VI

I miejsce Sara Kusio klasa VI

Paulina Kot klasa VI

II miejsce Natalia Wielgos klasa IV

III miejsce Dominika Butryn klasa VI

plastycznego w kategorii klas I – III

I miejsce Jakub Zieleńczuk klasa III

II miejsce Aleksandra Szumiło klasa II

III miejsce Dominika Buss klasa II

w kategorii klas IV - VI

I miejsce Weronika Zieleńczuk klasa V

Daniel Sadurski klasa VI

II miejsce Katarzyna Kot klasa IV

III miejsce Patrycja Słomka klasa V

wyróżnienie Wiktoria Grzywacz klasa IV

literackiego:
I miejsce Daniel Sadurski klasa VI

II miejsce Sara Kusio klasa VI

III miejsce Julia Wronisz klasa V

wyróżnienie     Nikodem Sadurski klasa V

                        Marcin Ferenc klasa VI

turnieju wiedzy o życiu i twórczości Bolesława Prusa:

I miejsce klasa VI 17 punktów-Marcin Ferenc, Paulina Kot, Sara Kusio

II miejsce klasa IV 14 punktów-Wiktoria Grzywacz, Kasia Kot, Natalia Włosek

III miejsce klasa V 12 punktów-Damian Gryzio, Patrycja Słomka, Katarzyna Wójcik

Najciekawsze przebranie za postać z utworu Bolesława Prusa w kategorii klas I - III

I miejsce Kasia Jakubczak klasa III

II miejsce Jakub Filanowski OP

III miejsce Emilia Bieniek klasa III

wyróżnienie     Oliwia Szczepanik klasa III

                        Wiktoria Gadzała klasa III

w kategorii klas IV - VI

I miejsce Julia Wronisz klasa V

I miejsce Angelika Majchrzak klasa VI

II miejsce Konstancja Kuchciak klasa VI

II miejsce Monika Reszka klasa V

wyróżnienie Weronika Zieleńczuk klasa V

wyróżnienie Marcin Jaszczuk klasa V

dodał: Daniel Sadurski


ŚWIETNY WYNIK W OMNIBUSIE 2013

    Uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskim Konkursie Humanistycznym OMNIBUS. Sprawdzili swoje umiejętności i wiedzę wraz z 6 tysiącami innych uczestników ze szkół podstawowych w całym kraju. Z naszej szkoły 18 uczniów z klas III – VI zmierzyło się z zadaniami. Do konkursu przygotowywały ich P. Jadwiga Czekierda, Ludmiła Romaneczko i Agnieszka Chudziak. Wszyscy uzyskali dobre wyniki, a niektórzy osiągnęli naprawdę świetny rezultat. Oto najlepsi:


Aleksandra Karwat z kl. III

I miejsce w województwie i XV miejsce w kraju

Sara Kusio z kl. VI

II miejsce w województwie i VIII miejsce w kraju,

Sebastian Wronisz z kl. V

VIII miejsce w województwie,

Daniel Sadurski z kl. VI

XII miejsce w województwie,

Monika Reszka z kl. V

XV miejsce w województwie,


Podczas uroczystości z okazji Dnia Książki wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a ci, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki, zostali nagrodzeni książkami.

Gratulujemy sukcesu i życzymy równie wspaniałych wyników w przyszłości.

dodała: Kasia Wójcik


DLACZEGO KSIĄŻKA JEST POTRZEBNA?

10 maja 2013 r. obchodziliśmy w naszej szkole bardzo ważne święto dla każdego myślącego człowieka – Dzień Książki i Bibliotek Szkolnych. Przedstawienie z tej okazji przygotowali uczniowie klas III i IV pod kierunkiem p. Magdaleny Barszczyk – szkolnej bibliotekarki. Młodzi aktorzy pokazali różne zabawne scenki z życia biblioteki oraz sąd nad książką, która w dobie Internetu i telewizji niektórym może wydać się już niepotrzebna. Wystąpili świadkowie oskarżenia i obrony, a w rolę sędziego wcieliła Kasia Jakubczak w wielkiej białej peruce i todze. W prawniczych togach wystąpili także Ola Karwat jako prokurator i Jędrek Pieczywek jako obrońca. Przebieg rozprawy komentowała Natalka Wielgos jako dziennikarka telewizyjna.

Na zakończenie uroczystości pani dyrektor wręczyła nagrody i dyplomy zwycięzcom konkursu recytatorskiego z okazji Roku Tuwima. Laureatki miejsc I – III zaprezentowały swoje interpretacje głosowe wierszy wielickiego poety.

dodała: Sara Kusio


CZWÓRBÓJ W POWIECIE ZA NAMI

07 maja 2013 r. reprezentacja naszej szkoły brała udział w czwórboju lekkoatletycznym na szczeblu powiatowym w składzie:

Krzysztof Ciołek, kl. V,

Patryk Czuchryta, kl. V,

Łukasz Drzewiecki, kl. V

Marcin Jaszczuk, kl. V

Paweł Plewka, kl. VI.

       Naszym opiekunem i trenerem był p. Bogdan Wójcik. Zmierzyliśmy się drużynami ze szkół: SP nr 1 w Lubartowie, SP nr 3 w Lubartowie, SP nr 4 w Lubartowie oraz SP w Samoklęskach. Naszym zadaniem było zaliczenie 4 konkurencji: rzut piłeczką palantową, skok w dal, bieg na 60 m i bieg na 1000 m. Najlepiej powiodło się nam w rzucie palantówką – Paweł Plewka rzucił na odległość 53 m oraz skoku w dal. I tu wynik Pawła był najlepszy – 4,30 m. Jednak uczniowie szkół lubartowskich okazali się lepsi i ostatecznie zajęliśmy IV miejsce.

dodał: Łukasz Drzewiecki


ROK JULIANA TUWIMA W NASZEJ SZKOLE

Z okazji Roku Juliana Tuwima, wybitnego poety XX wieku i autora zabawnych i uroczych wierszy dla dzieci P. Magdalena Barszczyk, opiekunka szkolnej biblioteki zorganizowała dla uczniów klas IV - VI konkurs recytatorski, podczas którego zainteresowani uczniowie mogli zaprezentować swoje ulubione utwory tego wielkiego twórcy. 8 maja 2013 r. recytacji wysłuchała komisja w składzie:

p. Ludmiła Romaneczko,

p. Janina Kuszplak,

p. Magdalena Barszczyk.

W konkursie uczestniczyło 19 uczniów, dominowały wśród młodych recytatorów głównie dziewczęta, szczególnie z klasy IV i V. One również okazały się najlepsze w interpretacji głosowej poezji Juliana Tuwima. Oto wyniki:

I miejsce Paulina Kot kl. VI za wiersz „Kapuśniaczek”,

II miejsce Sara Kusio kl. VI za wiersz „Do krytyków”,

III miejsce Angelika Majchrzak kl. VI za wiersz „Dar”

Emilia Pydyś kl. V za wiersz „Irysy”

Wyróżnienia: Klaudia Buss kl. IV za wiersz „Zosia Samosia”

Katarzyna Kot kl. IV za wiersz „Dwa wiatry”

Patrycja Słomka kl. V za wiersz „Sen”

Laureatki konkursu otrzymały dyplomy i nagrody książkowe, które wręczyła im pani dyrektor podczas poranku z okazji Dnia Książki i Bibliotek Szkolnych.

Dodała: Wiktoria Bystrzycka


PIĄTOKLASIŚCI  WYWALCZYLI

BRĄZOWY  MEDAL  NA  MISTRZOSTWACH  POLSKI

W dniach 3 – 5 maja 2013 r. w Brzegu nad Odrą dwaj uczniowie naszej szkoły: Łukasz Drzewiecki oraz Marcin Jaszczuk, obaj z klasy V, uczestniczyli w Mistrzostwach Polski w Tenisie Stołowym jako reprezentanci MKS Lewart w Lubartowie. W zawodach brało udział około 100 zawodników z całego kraju. W rywalizacji drużynowej nasi chłopcy odnieśli wielki sukces i wywalczyli III miejsce w Polsce. Ulegli tylko tenisistom z Warszawy i Gorzowa Wielkopolskiego. Najbardziej zażarty pojedynek stoczyli w drodze do sukcesu z drużyną z Ostródy. Marcin Jaszczuk zajął też wysokie, bo IX miejsce w rywalizacji indywidualnej.

WIELKIE GRATULACJE DLA NASZYCH DZIELNYCH CHŁOPAKÓW.

dodał: Marcin Ferenc


Klasowe ognisko
 

        Dnia 26.04.2013 roku uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią. P. Agnieszką Chudziak zorganizowali ognisko na terenie boiska szkolnego. Były gorące kiełbaski, kolorowe (choć niezdrowe) napoje oraz bardzo dobre humory. Pogoda również była łaskawa dla uczestników biwakowego życia. Słońce ogrzewało każdego zmarzlaka. Podczas zabawy została pożegnana zła i bardzo długa zima, ponieważ spalono uroczyście wykonane Marzanny - symbol zimy.

Po zakończonej zabawie wszyscy w radosnych nastrojach wrócili do klasy na pozostałe zajęcia.


Dzień Ziemi

            Dnia 24 kwietnia 2013 r. obchodziliśmy Dni Ziemi. Najpierw około godz. 11.30 spotkaliśmy się w świetlicy szkolnej, gdzie uczniowie klasy drugiej pod opieką pani Janiny Kuszplak zaprezentowali przedstawienie o tematyce ekologicznej. Bohaterami były zwierzęta, w które świetnie wcieli się drugoklasiści. Mieszkańcy lasów skarżyli się, że muszą żyć w zaśmieconym borze i zanieczyszczonym środowisku. Widzom podobały się pomysłowe kostiumy i gra młodych aktorów. Inscenizacja zakończyła wesoła piosenka. Na pewno apel zwierząt, by nie zanieczyszczać lasu, wszyscy uczniowie naszej szkoły wezmą sobie do serca.

Następnie pani dyrektor podała wyniki konkursu literackiego ,,Zobacz, jakie odkryłem piękne miejsce”. Uczniowie o uzdolnieniach literackich opisywali najpiękniejsze zakątki w naszej okolicy. Nagrody za najlepsze prace otrzymali: Sara Kusio z kl. VI, Paulina Kot z kl. VI, Natalia Wielgos z kl. IV, Daniel Sadurski z kl. VI oraz Marcin Woźniak z kl. VI

Najważniejszym zadaniem tego dnia był nasz udział w porządkowaniu terenu miejscowości, w których mieszkamy. Dlatego dzieci z naszej szkoły wraz z wychowawcami sprzątali wsie: Rokitno, Wólkę Rokicką oraz kolonię Wólka Rokicka. Głównie zbieraliśmy śmieci z pobocza dróg oraz strumienia. Każda klasa miała przydzielony inny obszar.

            Po zakończeniu sprzątania każda grupa musiała zostawić zebrane śmieci w ustalonych miejscach. W sumie zebraliśmy ponad 20 worków.

Dodał: Marcin Ferenc


Ważny dzień dla szóstoklasistów

We wtorek 4 kwietnia 2013 roku w naszej szkole uczniowie klasy VI jak wszyscy szóstoklasiści w całe Polsce pisali sprawdzian na zakończenie szkoły podstawowej. Pisaliśmy w dwóch salach: 15 uczniów w świetlicy oraz dwoje dyslektyków w sali nr 11. Jak w poprzednich latach mieliśmy na wykonanie zadań – 60 minut i 40 punktów do zdobycia.

Tegoroczny arkusz przygotowany przez CKE zawierał 26 zadań: 20 zamkniętych i sześć otwartych, w tym list jako forma wypowiedzi pisemnej. Trzeba było w nim zachęcić kolegę/koleżankę do przeczytania książki, którą uważa się za ciekawą. Zmorą piszących jak zwykle była matematyka i brak czasu. W tym roku tylko około 1/3 dokończyła swoje arkusze. Zadanie 25. dotyczyło języka polskiego – należało w 2-3 zdaniach odpowiedzieć na pytanie: dlaczego należy poprawnie mówić i pisać. Wcześniejsze 4 zadania były związane z matematyką. Zamknięte pytania dotyczyły wiedzy z obydwu dziedzin. Sprawdzian nie zawierał zadań ani z historii, ani z przyrody.

Po wyjściu z świetlicy, gdzie większość pisała sprawdzian, wszyscy oddychali z ulgą. Cieszono się, że miesiące przygotowań się już zakończyły. Liczymy na niezły wynik. Sprawdziany próbne szły bardzo dobrze, więc czego się bać? Mówiąc prosto nastroje były bardzo dobre i na pewno będą wspaniałe do końca roku...

dodał: Daniel Sadurski, kl. VIZWIERZĘTA W PRACOWNI PRZYRODNICZEJ

    We wrześniu roku szkolnego 2012/2013 pani Ewa Zybała wraz z uczniami klasy V w pracowni przyrodniczej urządziła akwarium szkolne, w którym umieszczono kilka gatunków ryb i roślin słodkowodnych. Uczniowie klasy V Marcin Jaszczuk i Szymon Jankowski zajmują się na co dzień pielęgnacją akwarium i dokarmianiem rybek. W urządzeniu akwarium pomagał pan Adam Peterwas, na którego pomoc i rady zawsze możemy liczyć.

    Z inicjatywy uczniów założono także hodowlę patyczaków. Przez kilka miesięcy mogliśmy poznawać i obserwować ich zwyczaje. Niestety, hodowla utrzymała się tylko kilka miesięcy...

    W pierwszym semestrze roku szkolnego mogliśmy też obserwować życie i zwyczaje żółwia wodnego, który „gościł” w naszej klasie za przyzwoleniem swojego opiekuna Antoniego Pieczywka, także ucznia klasy V.

    Uczniowie sprawujący opiekę nad zwierzętami opowiadają klasie o zwyczajach, budowie i potrzebach swoich ulubieńców, sporządzają też gazetki klasowe dotyczące życia zwierząt znajdujących się w naszej klasie.

Wszystkie te przedsięwzięcia i pomysły uczniów są konsultowane i podejmowane pod opieką wychowawczyni pani Ewy Zybały.

dodał: A. Bazył

   


Co potrafią trzecioklasiści?

Uczniowie naszej III klasy pod opieką wychowawczyni p. Jadwigi Czekierdy uczestniczyli w marcu br. w Ogólnopolskim Sprawdzianie Kompetencji Trzecioklasistów z OPERONEM. Podczas pisania musieli wykazać się umiejętnością czytania, pisania, znajomością wiedzy o języku, a także umiejętnościami praktycznymi, liczenia oraz rozwiązywania zadań tekstowych. Za cały test mogli uzyskać maksymalnie 40 punktów. Pod koniec kwietnia otrzymaliśmy wyniki i wiemy już, jak nasze trzeciaki poradziły sobie z zadaniami sprawdzianu pt. Muminki. W teście z języka polskiego najlepiej wypadło czytanie, natomiast w teście z matematyki rozwiązywanie zadań tekstowych. Najwyższy wynik w klasie osiągnęli:

Kasia Szczepanik 40 pkt. – 100 %

Paweł Grabarski 38 pkt. – 95 %

Kasia Jakubczak 38 pkt. – 95 %

Ola Karwat 38 pkt. – 95 %

Gratulujemy najlepszym i życzymy, aby 21 maja podczas pisania sprawdzianu OBUT z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej poszło wam jeszcze lepiej.

dodała: Sara Kusio


OMNIBUS” 2013

    Dnia 27.03.2013r. w naszej szkole duża grupa uczniów z klas III - VI przystąpiła do XIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Polskiego „Omnibus”.

    Klasę trzecią reprezentowali uczniowie:
Aleksandra Karwat
Katarzyna Szczepanik
Paweł Grabarski
    Zmierzyli się oni z 22 niełatwymi zadaniami i sprawdzili swoją wiedzę polonistyczną. Z niecierpliwością czekamy na wyniki tego konkursu.

Dodała: Ola Karwat


ZMAGANIA HUMANISTÓW W OMNIBUSIE

    27 marca 2013 r. uczniowie klas III-VI po raz drugi przystąpili do ogólnopolskiego konkursu humanistycznego OMNIBUS, organizowany przez firmę JERSZ-Łowcy talentów. Uczniów zainteresowanych udziałem przygotowywały: p. Jadwiga Czekierda, Agnieszka Chudziak i Ludmiła Romaneczko. Najpierw zgłosiło się 21 chętnych, zachęconych ubiegłorocznym sukcesem kolegów z kl. V i VI. Jednak z powodu grypy ostatecznie rozwiązywało zadania konkursowe 18 uczestników:

 • z klasy III – 3 uczniów,

 • z klasy IV – 3 uczniów,

 • z klasy V – 7 uczniów,

 • z klasy VI – 5 uczniów.


Piszący rozwiązywali zadania zamknięte w teście wielokrotnego wyboru z zakresu literatury, gramatyki i kultury. Teraz z niecierpliwością oczekują na wyniki, które zostaną ogłoszone w drugiej połowie maja.

dodała: Sara Kusio


POWITANIE WIOSNY NAUKOWO

    W dniu 22 marca 2013 roku w naszej szkole odbył się IV Festiwal Nauki. Tradycją naszej szkoły stało się organizowanie tego interesującego przedsięwzięcia w pierwszym dniu wiosny. Koordynatorem i pomysłodawcą festiwalu jest nauczycielka przyrody - pani Ewa Zybała. Zadaniem Festiwalu Nauki jest pobudzenie aktywności i kreatywności uczniów oraz wprowadzenie ich w świat nauki i wiedzy w sposób ciekawy i atrakcyjny.

    Swoje samodzielne eksperymenty przygotowali uczniowie klas I-VI. Uczniowie z klasy I przygotowywali się pod opieką pani Marii Sikorskiej, uczniowie z klasy II - pod opieką pani Janiny Kuszplak, a uczniowie klasy III - pod opieką pani Jadwigi Czekierdy. Uczniowie klas IV-VI podczas przygotowywania swoich eksperymentów współpracowali z nauczycielem przyrody panią Ewą Zybałą.

    Festiwal Nauki, jak co roku, cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Należy podkreślić, że w tegorocznej edycji festiwalu swoje pokazy i doświadczenia przygotowali i przedstawili wszyscy uczniowie klas IV-VI oraz wielu przedstawicieli klas młodszych.

    Sodowy wulkan, grające kieliszki, muzykujące linijki, samodzielnie wykonany spryskiwacz, „harfa” z gumek, odrzutowy balonik … To tylko nieliczne przykłady wspaniałych eksperymentów. Dzięki nim każdy uczeń mógł zobaczyć, dotknąć i dowiedzieć się od kolegów, co jest przyczyną tych zjawisk.

    W przerwach między pokazami uczniowie mogli bawić się przy śpiewach karaoke przygotowanych przez panią Agnieszkę Chudziak, rozwiązywać sudoku, odgadywać zagadki językowe przygotowane przez P. Anną Kozak.

dodał: A. Bazył


FESTIWAL NAUKI

    Z okazji pierwszego dnia wiosny 22 marca 2013r. w naszej szkole odbył się ,,FESTIWAL NAUKI’’. Jest on organizowany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Przygotowywane są różnego rodzaju pokazy i eksperymenty naukowe. Dzieci same lub w grupach organizują okazy. Klasa trzecia zaprezentowała wiele eksperymentów. Najbardziej podobały nam się : ,,Magiczna gwiazdka’’ , ,, Wulkan’’ , ,,Elektryczny ziemniak’’ , ,, Magnetyczne złotówki’’. Wszyscy uważają ten dzień za udany. Niektórzy uczniowie już poszukują nowych pomysłów naukowych na drugi rok.

Dodał: Paweł Grabarski


MARZANNY KLASY TRZECIEJ!

Marzanna, zimowa panna,
w słomianej sukience rozpostarła ręce.
W lęku drżąca cała, topić się nie chciała.
Z rozwichrzonym włosem, ognie ją poniosą.
Niechaj śnieg i mrozy wiośnie się ukorzą
i porą radosną zawitaj nam wiosno!

    21 marca w naszej szkole uczniowie poszczególnych klas prezentowali wykonane przez siebie Marzanny- symbol zimy.

    Klasa trzecia wykonała najwięcej Marzann z całej szkoły. W sumie było ich trzy. Widoczną na zdjęciu kukłę wykonali Wiktoria Gadzała i Kuba Zieleńczuk. Pozostałe były dziełem Zuzi Bocian i Emilki Bieniek oraz Kasi Jakubczak, , Jędrka Pieczywka, Marka Goździa, Igora Magierki i Oli Karwat. Z ostatnią grupą współpracowała Ewelina Góźdź z klasy V. Wszystkie Marzanny były piękne, kolorowe, ciekawie wykonane i bardzo się podobały. Kiedy tylko będzie sprzyjająca pogoda wszystkie kukły utoną w pobliskiej rzece Wieprz. Mamy nadzieję, że to nastąpi bardzo szybko. Bardzo się stęskniliśmy za wiosną.

Dodała: Aleksandra Karwat


Wiosenne obserwacje

                                                Wiosenka

Otuliła się mała wiosenka

Futrzaną kołderką sasanki,

Drży cała ,kuląc ramiona,

Takie zimne są jeszcze poranki,

I słonko wciąż takie blade,

I mgiełka się snuje po stawie,

Za wcześnie jeszcze urosnąć

I zieleń rozpuścić po trawie


    Mamy już wiosnę. Dni są dłuższe ale nie cieplejsze i bardziej słoneczne. Uparty mróz ciągle trzyma, śnieg nadal pada i za oknami widać krajobraz zimowy, a nie wiosenny

    Uczniowie klasy II przygotowali marzannę, która utonie aby na dobre odeszła zima a wokół zagościła upragniona wiosna


KANGUR MATEMATYCZNY

Dnia 21.03.2013r. odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”

Z klasy trzeciej do tego konkursu przystąpili następujący uczniowie:

Zuzanna Bocian, Aleksandra Karwat, Paweł Grabarski,Jakub Zieleńczuk

Czekamy na wyniki konkursu.

Dodał: Paweł Grabarski


KANGUR MATEMATYCZNY

    W dniu 21 marca 2013 roku o godz. 9.00 w naszej szkole po raz kolejny odbył się Międzynarodowy Konkurs „KANGUR MATEMATYCZNY”. Koordynatorem w naszej szkole po raz kolejny jest nauczycielka matematyki, pani Ewa Zybała.

    W tych ciekawych i niełatwych zmaganiach matematycznych wzięli udział uczniowie klas II-VI przygotowywani przez swoich nauczycieli. Piętnastu uczniów naszej szkoły startowało w trzech kategoriach wiekowych:

w kategorii „Żaczek” - 3 uczniów z klasy II,

w kategorii „Maluch” - 6 uczniów z klasy III i IV oraz

w kategorii „Beniamin” - 6 uczniów z klasy V i VI.

Każdy uczestnik konkursu otrzymał od organizatora mały upominek - układankę logiczną.

Cała społeczność szkolna życzy naszym młodym matematykom satysfakcji z udziału oraz osiągnięcia jak najlepszych wyników w konkursie.

dodał: A. Bazył


 

Ciekawe prace

 Uczniowie z klasy I pod opieką p. Marii Sikorskiej chętnie i z entuzjazmem tworzą ciekawe prace zwłaszcza, że często sięgają po inne techniki          i materiały niż zazwyczaj używane.
    Window Color to technika imitująca niewielkie witraże, która pozwala dzieciom twórczo spędzić czas i rozwinąć talenty i własną inwencję.
Przy pracy tą techniką uczniowie wykorzystują zakupione przez rodziców specjalne farby do witrażu. Korzystając z nich samodzielnie tworzą przepiękne wielkanocne dekoracje na wybraną szybę swojego domu.
    Pracę zaczynają od narysowania na kartce z bloku rysunkowego wybranego wzoru, który będzie witrażem. Gotowy wzór wkładają pod grubszą folię. Następnie witrażową farbą konturową rysują na folii kontury obrazka. Odkładają pracę na 30 minut aż farba konturowa przeschnie i dopiero wówczas mogą przystąpić do kolorowania, dokładnie wypełniając kolorem przestrzeń między konturami. Tak wykonany malunek pozostawiają na 24 godziny.
    Ważne jest staranne wykonanie rysunku. Rysując kontur końcówka tubki z farbą nie mogą dotykać folii (lub innego podłoża). Istotne jest także równomierne wyciskanie farby, aby linia konturowa była w miarę jednolita (bez przewężeń i grudek).
    Podczas kolorowania rysunku, farba wypełniająca powinna być „dociągnięta" do linii konturowych (nie może być prześwitów), jak również nie powinno się zamalowywać linii konturowych.
    W domu każde dziecko z pomocą rodzica wyschnięty obrazek delikatnie odklei od folii i przyklei go na wybraną szybę.
Obrazek od spodniej strony jest lepki i bez problemu przykleja się do gładkiej powierzchni .
    Udekorowane w ten sposób okno można umyć wodą z płynem i rysunek nie ulegnie zniszczeniu, należy tylko uważać, aby go nie zadrapać. Po dowolnym czasie można obrazek delikatnie odklej od szyby i schować do środka foliowej koszulki. Za rok można go ponownie wykorzystać do ozdobienia szybki.KOCHAJMY I CHROŃMY BOCIANY”

    W marcu 2013 roku nasza szkoła po raz kolejny nawiązała współpracę z Towarzystwem Przyjaciół Przyrody „pro Natura” z Wrocławia, które zajmuje się liczeniem, obserwacją i ochroną bociana białego. Przez wiele lat w naszej szkole zbieraniem i przekazywaniem danych na temat bociana białego zajmowała się wraz ze swoimi uczniami pani Leokadia Gregorowicz. Obecnie koordynację tej współpracy i prowadzenie obserwacji w terenie przejęła pani Ewa Zybała.

    Wszystkich mieszkańców wsi Rokitno, Wólka Rokicka i Kolonia Wólka Rokicka serdecznie zapraszamy do współpracy i przekazywania informacji dotyczących bocianów.

TROCHĘ WIADOMOŚCI O BOCIANACH...

    Na świecie żyje ponad 160 tysięcy par bocianów białych, z czego ponad 40 tys. zakłada gniazda w naszym kraju. Polskę można więc nazwać królestwem bocianów, gniazduje tu bowiem ¼ całej światowej populacji tego gatunku. Dla porównania – w Danii gniazduje 6 par.

    Bocian biały stanowi swego rodzaju wskaźnik jakości środowiska. Występuje tam, gdzie przyroda nie została drastycznie przekształcona. Jeśli wycofuje się z jakiegoś terenu, oznacza to spadek jego walorów przyrodniczych. Dlatego należy już teraz zadbać o ochronę siedlisk bociana białego w Polsce i utrzymać istniejącą jeszcze w naszym kraju sieć terenów podmokłych stanowiących żerowiska tego gatunku.

    Bocian biały, ze względu na małą płochliwość 
i zakładanie gniazd w pobliżu człowieka, od dawna stanowił przedmiot obserwacji. Pionierem badań nad liczebnością tego gatunku był ks. prof. Eugeniusz Janota, który w roku 1876 zorganizował, w ówczesnej Galicji, pierwsze zakrojone na dużą skalę liczenie gniazd bocianich.

W wyniku kontroli gniazd bocianów określa się liczbę par, które przystąpiły do lęgu, liczbę wyprowadzonych młodych, przyczyny śmierci ptaków itp. Jest to bardzo ważne, ponieważ stanowi istotny element planowania ochrony tego gatunku.

GNIAZDA BOCIANIE...

W Polsce bociany zakładają gniazda głównie na słupach elektroenergetycznych, budynkach, drzewach, rzadziej na kominach i innych wysokich, stabilnych obiektach. Lokalizują je najchętniej na wysokości 10–20 m nad ziemią, w pobliżu zasobnych w pokarm żerowisk. Najwięcej bocianich gniazd w naszym kraju (około 60 % w 2004 roku) znajduje się na słupach elektroenergetycznych. 10 lat wcześniej odsetek tak zlokalizowanych gniazd wynosił ok. 36%. Podobną tendencję w przenoszeniu się bocianów na słupy można zaobserwować również w innych europejskich krajach (np. na Węgrzech ok. 80 % gniazd znajduje się na słupach, na Słowacji - ok. 75%). W latach 70 tych XX wieku dominowały w Polsce gniazda na budynkach, słupy jako dogodne miejsce lęgowe wybierało mniej niż 3% bocianich par. Jednak na skutek zmian pokryć dachowych i rozrastania się sieci energetycznej, na przestrzeni kilkudziesięciu lat, preferencje bocianów co do wyboru miejsca na gniazdo zmieniły się diametralnie. W roku 1995 na budynkach zlokalizowanych było ponad 30% bocianich gniazd w Polsce, a w 2004 roku już tylko ok. 19%. Gniazda zlokalizowane na drzewach stanowiły w 1995 roku ok. 25%, a w 2004 jedynie ok. 17% wszystkich bocianich „mieszkań”. 

Do budowy, bądź odnowienia gniazda, bociany przystępują zaraz po powrocie z zimowiska. Podstawa budowli powstaje z patyków i gałęzi, do wyściółki wnętrza służą pęki traw, rozłogi perzu, słoma, a współcześnie coraz częściej, także różnego rodzaju śmieci: worki foliowe, szmaty, papiery, plastikowe sznurki. Rozbudowywane i poprawiane każdego roku bocianie gniazdo, po kilkudziesięciu latach osiąga znaczny ciężar (średnio 500 kg, a wyjątkowo nawet 2 tony). Jego średnica waha się od 90 do 200 cm, a wysokość może przekraczać nawet 2 m.

Atrakcyjnie umieszczone gniazda i ich skupienia na niewielkim obszarze stanowią dużą atrakcję turystyczną. Szczególnymi miejscowościami są w Polsce wsie, w których istnieje po kilkadziesiąt gniazd bocianich. Miejsca takie dzięki zaangażowaniu lokalnych władz, mieszkańców i współpracujących z nimi organizacji społecznych stają się coraz bardziej znane i odwiedzane przez turystów. Do najsłynniejszych należą: Żywkowo (woj. warmińsko-mazurskie), Mosty (woj. lubelskie), Pentowo (woj. podlaskie), Kłopot (woj. lubuskie).(źródło: www.pronatura.org.pl)

dodał: A. Bazył


WIELKANOC


Już nie kołaczą kołatki,

Już koniec wielkopostnej żałoby.

Trzymamy w rękach kwiatki,

Idziemy z mamą na groby.

W kościele w kamiennej grocie

Pan Jezus z krzyża zdjęty.

Jutro nam zmartwychwstanie

Radosny, uśmiechnięty.

Zadzwonią kościelne dzwony

Pełne wielkiego wesela:

Ucieszą się wszyscy ludzie.

To będzie Wielka Niedziela.

Ewa Szelburg - Zarembina

        Uczniowie klasy III pod opieką wychowawczyni Jadwigi Czekierdy bardzo chętnie pracowali przy wykonywaniu koszyczków wielkanocnych. Przygotowali kartki świąteczne, na których zapisali życzenia dla najbliższych. Projektowali też różne wzory i wycinali je. Ciekawie prezentowała się klasowa gazetka z kolorowymi pisankami.

Dodała: Kasia Szczepanik


 

 

 Z okazji zbliżających się świąt Wielkiejnocy 
życzymy całej społeczności szkolnej dużo szczęścia i radości,
niech w Waszych domach nie zabraknie pięknego słońca,
 smacznego jajka, słodkich mazurków na stole 
oraz mokrego dyngusa.

  

 


 

Wielkanocne tradycje i życzenia

        Uczniowie klasy II pod opieką P.J.Kuszplak wyszukiwali i czytali o wielkanocnych zwyczajach, zapoznawali się z tradycjami związanymi z Wielkim Tygodniem i Świętami Wielkanocnymi. Przygotowali kartki,  na których zapisali życzenia dla swoich najbliższych. Bardzo chętnie pracowali przy wykonywaniu stroików, które umilą wspólnie spędzony czas w gronie rodzinnym

  

 

 

 


Tradycje wielkanocne w naszej szkole

Święta wielkanocne tuż, tuż i dlatego uczniowie wszystkich klas przygotowywali się do ich uczczenia. W szkole dzięki rozmaitym pracom plastycznym zrobiło się barwnie i wiosennie mimo mrozu i śniegu za oknami. Członkowie koła plastycznego z klas I-III pod opieką P. Katarzyny Kowalik projektowali i wykonali barwne, bardzo pomysłowe kartki świąteczne. Ich wystawa zdobi półpiętro. P. Kowalik przystroiła też sufit parteru olbrzymią pisanką z papieru. Nasi najmłodsi koledzy z klas I i II pod kierunkiem swoich wychowawczyń P. Marii Sikorskiej i Janiny Kuszplak zrobili przepiękne stroiki w wesołych wiosennych kolorach i wystawili je koło sekretariatu na parterze. Parapety okien na dole przyciągają wzrok wielkimi różnobarwnymi pisankami, które są dziełem trzecioklasistów oraz ich wychowawczyni P. Jadwigi Czekierdy. Ona również wraz z P. Ewą Całką wpadły na znakomity pomysł i przy szkolnej szatni umieściły ogromną pisankę wraz z życzeniami świątecznymi dla całej społeczności szkoły. Zostawiły też miejsce na życzenia, które każdy chętny może dopisać. Wesołego Alleluja!


Ważny sprawdzian trzecioklasistów

      „Operon” to Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty .
     W Szkole Podstawowej im.Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej odbył się 14.03.2013r.
    Test Operon miał dwie części – polonistyczną, w której  było   dwanaście zadań i matematyczną  z  czternastoma  zadaniami. Na każdą część  był przewidziany czas 45 minut.
    Test  nosił tytuł ,,Spotkanie w ciemności''.
    W maju  klasę III czeka jeszcze jeden sprawdzian – „OBUT”.
Dodał Jakub Zieleńczuk

Stroiki świąteczne

    W ramach zajęć plastycznych uczniowie kl. I pod opieką wychowawczyni p. Marii Sikorskiej wykonali stroiki świąteczne.
A oto efekty ich prac.


 
 
LEKCJA POKAZOWA Z SKO

        Dnia 8 marca 2013r.  uczniowie klas I- VI  uczestniczyli w spotkaniu  z przedstawicielem  Banku PKO.SA. w Lubartowie zaproszonym przez p. Magdalenę Barszczyk. Pani Iwona Denka  przygotowała dla nich pokaz , który dotyczył korzystania z internetowych kont bankowych dla uczniów korzystających z SKO. W ciekawy  sposób opowiadała i pokazywała jakie opcje dostępne są w tym serwisie internetowym, jak można je zmieniać
i modyfikować. W zrozumiały sposób przybliżyła uczniom cel oszczędzania.
        Przygotowana lekcja bardzo podobała się uczniom. Niezdecydowanych przekonała do założenia własnego konta oszczędnościowego.Chłopcy z Wólki Rokickiej mistrzami powiatu w siatkówce

Dnia 6 marca 2013 r w Szkole Podstawowej im gen. Franciszka Kleeberga w Kocku odbył się finał powiatowy mini piłki siatkowej drużyn trzyosobowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy V:

- Damian Charliński

- Patryk Czuchryta

- Łukasz Drzewiecki

- Szymon Jankowski

- Marcin Jaszczuk

- Paweł Pydyś

- Nikodem Sadurski

- Bartosz Słomka

- Sebastian Wronisz


        Opiekunem i trenerem chłopców był p. Bogdan Wójcik, nauczyciel w-f. Nasi zawodnicy wcześniej uczestniczyli w półfinałach powiatu w Ostrowie Lubelskim, gdzie pokonali piątoklasistów z Nowej Woli, Rozkopaczewa oraz SP nr 4 w Lubartowie.

W zawodach w Kocku brały udział 4 najlepsze drużyny powiatu lubartowskiego ze szkół podstawowych:

- w Samoklęskach,

- w Wielkolasie,

- w Lubartowie (SP nr 4),

- w Wólce Rokickiej.

Wszystkie mecze nasi reprezentanci wygrali. Polegli jedynie podczas gry z drużyną z Samoklęsk. Po podsumowaniu punktów okazało się, że zajęli I m-ce, awansując tym samym na zawody rejonowe.

dodał: Łukasz Drzewiecki


SPOTKANIE Z BALLADAMI ADAMA MICKIEWICZA

            We wtorek 5 marca 2013 r. uczniowie klasy VI zaprezentowali swoim młodszym kolegom z klasy IV i V inscenizację wybranych ballad Adama Mickiewicza. Szóstoklasiści pokazali w świetlicy szkolnej cztery utwory: „Czaty”, „Rybka”, Lilie” oraz „Powrót taty”.

Samodzielnie przygotowali dekoracje, kostiumy, rekwizyty, oprawę muzyczną oraz opracowali role w ramach projektu z języka polskiego realizowanego wraz z P. Ludmiłą Romaneczko.

            Na młodych widzach duże wrażenie zrobiła pełna ekspresji gra Weroniki Włosek, która wcieliła się w postać żony – morderczyni z „Lilii”, a także duch męża. Podobała się także pomysłowa dekoracja do ballady „Rybka” oraz Paulina Kot w roli porzuconej dziewczyny.


Turniej Wiedzy Pożarniczej

    Dnia 5 marca w Urzędzie Gminy Lubartów odbyły się eliminacje XXXVI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

    Naszą szkołę reprezentowali dwaj uczniowie: Marcin Woźniak z klasy VI i Sebastian Wronisz z klasy V. Do konkursu chłopców przygotowywała p. Magdalena Barszczyk. Eliminacje wymagały rozwiązania testu wyboru, który składał się z 30 pytań. Na napisanie uczestnicy mieli 30 minut. Wielu uczniów zdobyło taką samą liczbę punktów, więc zgodnie z regulaminem przystąpili oni do dogrywki ustnej.

    Ostatecznie Marcin Woźniak zajął III miejsce, a Sebastian Wronisz V miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali symboliczne nagrody i dyplomy.


Nasi koszykarze w powiecie

Dnia 1 marca 2013 roku w Szkole Podstawowej im. Piotra Firleja nr 3 w Lubartowie odbyły się powiatowe zawody w mini piłce koszykowej. W zawodach brały udział drużyny ze szkół podstawowych:

- SP nr 3 w Lubartowie

- SP nr 4 w Lubartowie

- SP w Samoklęskiach

- SP w Wólce Rokickiej

            Naszą szkołę reprezentowali chłopcy z klas IV – VI:

Miłosz Reszka, Damian Charliński, Krzysztof Ciołek, Patryk Czuchryta, Łukasz Drzewiecki, Szymon Jankowski, Marcin Jaszczuk, Paweł Pydyś, Nikodem Sadurski, Bartosz Słomka, Sebastian Wronisz, Krystian Buss, Paweł Plewka i Daniel Sadurski.

Pierwszy mecz graliśmy z chłopcami z Samoklęsk, który wygraliśmy 32:3. Dalej nie było tak łatwo. Następne mecze z drużynami z Lubartowa zakończyły się dla nas porażką. Na zawody rejonowe awansowała Szkoła Podstawowa nr 3 z Lubartowa.

dodał: Łukasz Drzewiecki


Jesteśmy najlepszymi sportowcami Gminy Lubartów

    26 lutego 2013 r. podczas sesji Rady Gminy Lubartów odbyło się uroczyste podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół podstawowych i gimnazjów w roku 2012. Wyniki przedstawił Pan Adam Wasak i okazało się, że po raz dziesiąty z rzędu nasi uczniowie okazali się najlepsi w kategorii szkół podstawowych i zajęli I miejsce w Konkursie „Największe Osiągnięcie Sportowe Gminy Lubartów”. Są to dwaj uczniowie klasy piątej:

Łukasz Drzewiecki

Marcin Jaszczuk.

Główną nagrodę zdobyli za I miejsce drużynowo w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w tenisie stołowym w kategorii żaków.

GRATULUJEMY CHŁOPAKOM!

    Następnie Przewodniczący Kapituły konkursu przedstawił wyniki współzawodnictwa szkół. Tutaj także okazaliśmy się bezkonkurencyjni i zostaliśmy zwycięzcami konkursu. To niewątpliwie wielka zasługa nauczyciela w-f Pana Bogdana Wójcika oraz wszystkich uczniów, którzy jako reprezentanci szkoły uczestniczyli w zawodach sportowych.

A oto wyniki w kategorii szkół podstawowych:


I miejsce

Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej

491 pkt.

II miejsce

Szkoła Podstawowa im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Skrobowie

303 pkt.

III miejsce

Szkoła Podstawowa im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce

276 pkt.

IV miejsce

Szkoła Podstawowa im. Kard. S. Wyszyńskiego w Nowodworze

139 pkt.

V miejsce

Szkoła Podstawowa w Szczekarkowie

93 pkt.

VI miejsce

Szkoła Podstawowa w Brzezinach

76 pkt.

VII m-ce

Szkoła Podstawowa w Mieczysławce

62 pkt.

VIII m-ce

Szkoła Podstawowa w Annoborze

51 pkt.

Po prezentacji wyników młodzi sportowcy otrzymali z rąk Wójta Gminy Lubartów Pana Krzysztofa Kopyścia oraz Przewodniczącego Rady Gminy Lubartów Pana Roberta Piętki dyplomy i nagrody rzeczowe. Zostali także nagrodzeni gorącymi brawami przez radnych. Natomiast dyplom i nagrody rzeczowe zakupione dla szkoły przez władze Gminy Lubartów odebrała Pani Ludmiła Romaneczko, dyrektor naszej szkoły.

dodał: Marcin Woźniak


SZKOLNA KASA OSZCZĘDNOŚCI

Nasza szkoła od wielu lat prowadzi Szkolną Kasę Oszczędności wśród uczniów. To jedyny w Polsce program edukacji finansowej umożliwiający najmłodszym dzieciom poznawanie zasad działania usług finansowych w praktyce.

Celem głównym SKO jest propagowanie i popularyzowanie działań związanych z oszczędzaniem i racjonalnym gospodarowaniem pieniędzmi.

            W tym roku Bank Polski PKO.SA przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej przygotował nową ofertę dla szkół, dotyczącą dzieci w wieku od 6 do 13 lat.

Nowe SKO w Internecie stwarza możliwość codziennego dostępu uczniom do ich indywidualnych kont, z tym samym do wiedzy z dziedziny finansów podanej w ciekawy sposób.         Oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów, którzy chętnie przystąpili do jej realizacji. Opiekunem Szkolnej Kasy Oszczędności jest pani Magda Barszczyk.


Konkurs biblioteczny dla klas II i III

        W styczniu został przeprowadzony konkurs wśród uczniów klasy II i III  pt. „Niebieski koralik”. Głównym celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania twórczością Marii Kruger.

        Pytania konkursowe dotyczyły książki pt. „Karolcia” autorstwa M. Kruger. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Większość dzieci biorących w nim udział bezbłędnie udzieliło odpowiedzi. Wybór zwycięzców był bardzo trudny, o pierwszych miejscach decydowały pojedyncze pytania. 

Ostatecznie:

I miejsce zajęły – Dominika Buss z kl. II

Emilia Bieniek z kl. III

II miejsce zajęli – Hubert Wasak z kl. II

Igor Bocheński z kl. II

Zuzanna Mazurek z kl. II

III miejsce zajęli– Paweł Grabarski z kl. III

Aleksandra Szumiało z kl. II

Wszyscy nagrodzeni otrzymali dyplomy i upominki.


Konkurs Biblioteczny dla klas IV - VI

Drugi konkurs przeprowadzony wśród wszystkich uczniów klas IV - VI „Lektury znane i lubiane” dotyczył znajomości lektur występujących w wykazie, a także umiejętności korzystania ze słownika wyrazów bliskoznacznych. Chętni uczniowie otrzymywali karty z pytaniami sprawdzającymi wiedzę. Konkurs ten sprawił niektórym uczniom pewne trudności. Po sprawdzeniu wszystkich prac wyłoniono zwycięzców :

I miejsce Krzysztof Ciołek z kl. V

II miejsce Paulina Kot z kl. VI

III miejsce Konstancja Kuchciak z kl. VI

Nagrodzeni otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.


Atrakcje na lodowisku

Zima, która czasem mrozi i szczypie w uszy, pozwala też atrakcyjnie spędzić czas. Uczniowie z klas II-VI Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wolce Rokickiej oraz młodzież z Gimnazjum w Łucce wybrała się 13 lutego 2013 r. na lodowisko ICEMANIA w Lublinie. Wyjazd został zorganizowany w ramach akcji FERIE 2013 sfinansowanych przez Gminę Lubartów. Opiekunami uczestników wyjazdu były: L. Romaneczko, E. Zybała oraz M. Sikorska.

Liczna grupa zainteresowanych sportami zimowymi dotarła na lodowisko około godziny 11.00. Po wypożyczeniu łyżew i zapakowaniu zbędnych ubrań do szafek rozpoczęły się zabawy na tafli. Doświadczeni łyżwiarze ścigali się, gimnazjaliści tworzyli nawet pociągi oraz inne figury. Początkujący zaś powoli poruszali się przy bandzie lub szukali wsparcia u pingwinków. Po przełamaniu pierwszych obaw okazało się, że nawet nowicjusze nieźle sobie radzą. Kto trochę przemarzł, mógł się rozgrzać gorącą czekoladą czy herbatą w barku.

Mimo szaleństw na lodzie wszyscy wrócili cali i zdrowi. Po zejściu z tafli poczuli tylko, że muszą przed powrotem do domu koniecznie zjeść coś ciepłego i pożywnego, by uzupełnić zużytą energię. Wielkim powodzeniem cieszyły się zatem zapiekanki i frytki. Chociaż zmęczeni, wracali radośni. Szkoda tylko, że lodowisko nie znajduje się bliżej.


Ferie na sportowo w Wólce Rokickiej

Chociaż ferie to czas wypoczynku dla uczniów, lecz nie musi to oznaczać lenistwa przed telewizorem czy komputerem. Aby zachęcić dzieci do czynnego wypoczynku i aktywności ruchowej w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej po raz trzeci zorganizowany został międzyszkolny turniej tenisa stołowego. Inicjatorem tych sportowych zmagań był ksiądz kanonik Stanisław Kryszczuk z parafii Jawidz-Rokitno. Przedsięwzięcie współorganizował p. Bogdan Wójcik oraz Aneta Turzańska, oboje są nauczycielami w Wólce Rokickiej.

We wtorek 12.02.2013 r. do sali gimnastycznej przybyli uczestnicy turnieju: 26 uczniów Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej i 18 zawodników ze Szkoły Podstawowej im. Hansa Christiana Andersena w Jawidzu.

Rozgrywki rozpoczęły się o godzinie 10.00, a zakończyły około 14.00.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez inicjatora turnieju, a następnie spotkali się przy gorącej herbatce i pączkach. Sponsorem poczęstunku był p. Dariusz Karwat z Rokitna.

A oto wyniki turnieju:

 1. chłopcy z klas V-VI

I miejsce

Łukasz Drzewiecki

SP Wólka Rokicka

II miejsce

Patryk Czuchryta

SP Wólka Rokicka

III miejsce

Rafał Źrubek

SP Jawidz

IV miejsce

Krzysztof Ciołek

SP Wólka Rokicka

 1. dziewczęta z klas V-VI

I miejsce

Natalia Pieczywek

SP Jawidz

II miejsce

Emilia Pydyś

SP Wólka Rokicka

III miejsce

Milena Ogrodnik

SP Jawidz

IV miejsce

Ewelina Góźdź

SP Wólka Rokicka

 1. chłopcy z klas III-IV

I miejsce

Jakub Łuczywo

SP Jawidz

II miejsce

Miłosz Reszka

SP Wólka Rokicka

III miejsce

Szymon Oleszek

SP Jawidz

IV miejsce

Marcin Źrubek

SP Jawidz

 1. dziewczęta z klas III-IV

I miejsce

Aleksandra Karwat

SP Wólka Rokicka

II miejsce

Aneta Szymbor

SP Jawidz

III miejsce

Malwina Zielińska

SP Jawidz

IV miejsce

Agata Ogrodnik

SP Jawidz

 1. dzieci z klasy II i młodsi

I miejsce

Sebastian Lato

SP Jawidz

II miejsce

Paulina Pieczywek

SP Jawidz

III miejsce

Szymon Kuchciak

SP Wólka Rokicka

IV miejsce

Katarzyna Makuch

SP Wólka Rokicka

Gratulujemy sukcesu zwycięzcom i pomysłu organizatorom.


Mamy złoto!

Dnia 5 lutego 2013 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Kocudzy został rozegrany finał Drużynowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym. Naszą szkołę reprezentowali:

- Łukasz Drzewiecki z kl. V

- Marcin Jaszczuk z kl. V

W kategorii chłopców kl. V-VI startowało 11 najlepszych drużyn z województwa lubelskiego. W drodze do finału rozegraliśmy trzy mecze z zespołami ze szkół: SP w Dzwoli, SP nr 3 w Lublinie oraz SP w Telatynie. Nie daliśmy naszym rywalom szans i bez problemów wygraliśmy ze wszystkimi 3:0.

Finał graliśmy z chłopcami z Tarnogrodu, zwyciężając 3:2. Razem z naszym opiekunem Panem Bogdanem Wójcikiem wracaliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi.

dodał: Łukasz Drzewiecki

Mistrzowie województwa

z Wólki Rokickiej

Wielki sukces odnieśli dwaj uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej. 5 lutego 2013 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Kocudzy został rozegrany finał Drużynowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym. Uczestniczyli w nim reprezentanci Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej: Łukasz Drzewiecki i Marcin Jaszczuk z kl. V. Startowali pod opieką nauczyciela w-f Bogdana Wójcika. Wcześniej obaj chłopcy zwyciężyli na zawodach rejonowych rozegranych w Niedźwiadzie.

W Kocudzy w kategorii chłopców kl. V-VI startowało 11 najlepszych drużyn z województwa lubelskiego. W drodze do finału zawodnicy z Wólki Rokickiej rozegrali trzy mecze z zespołami ze szkół: SP w Dzwoli, SP nr 3 w Lublinie oraz SP w Telatynie. Nie dali jednak swoim rywalom żadnych szans i bez problemów wygrali ze wszystkimi 3:0.

Finał grali z chłopcami z Tarnogrodu, jakkolwiek zwycięstwo nie przyszło łatwo, nasi zawodnicy pokonali swoich rywali 3:2. Ten wynik dał Łukaszowi Drzewieckiemu i Marcinowi Jaszczukowi zwycięstwo i tytuł mistrzów województwa lubelskiego.

Wspaniałe zwycięstwo w tenisie stołowym

na zawodach rejonowych

1 lutego 2013 r. w Zespole Szkół w Niedźwiadzie odbyły się zawody rejonowe w tenisie stołowym w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
W kategorii chłopców klas V-VI wystąpiło siedem drużyn. Byli to reprezentanci
szkół podstawowych z miejscowości: Gózd, Granice, Bobrowniki, Lubartów (SP nr 3), Opole Lubelskie (SP nr 1), Osiny i Wólka Rokicka. Sędzią głównym zawodów był pan Leon Filipek.

Opiekunem naszej drużyny był pan Bogdan Wójcik, a jej skład wchodzili:

 • Łukasz Drzewiecki, kl. V

 • Marcin Jaszczuk, kl. V.

Naszym najgroźniejszym przeciwnikiem byli chłopcy z Bobrownik. Graliśmy z nimi półfinał. Przegraliśmy dwa mecze z Przemkiem Walaszkiem, który jest czołowym zawodnikiem ogólnopolskich turniejów. Cały mecz wygraliśmy jednak wynikiem 3:2.

Finał rozegraliśmy z uczniami z Gózda. Pokonaliśmy ich 3:0. Zajmując na tych zawodach I miejsce, awansowaliśmy na mistrzostwa województwa.

dodał: Łukasz Drzewiecki


Sara laureatką wojewódzkiego etapu konkursu polonistycznego

     

 

 

 

 

 

    30 stycznia 2013 r. w Gimnazjum im. Stefana Batorego w Lublinie został przeprowadzony wojewódzki etap konkursu przedmiotowego z języka polskiego dla szkół podstawowych. Uczestniczyło w nim 74 uczniów z całego województwa. Wcześniej musieli sprostać zadaniom na etapie szkolnym i powiatowym. 

    Brała w nim również udział Sara Kusio z klasy VI. Do konkursu przygotowywała się pod kierunkiem P. Ludmiły Romaneczko. Sara jako jedyna reprezentowała powiat lubartowski i odniosła wielki sukces – została laureatką konkursu. Dzięki temu jest zwolniona ze sprawdzianu na koniec klasy VI.

dodała: Wiktoria Bystrzycka

 

 

 

 


GMINNE ZAWODY KOSZYKÓWKI

Dnia 21.01.2013 w naszej szkole zostały rozegrane zawody dziewcząt i chłopców w piłce koszykowej. Uczestniczyło w nich w sumie 6 drużyn:

 • drużyna dziewcząt i chłopców ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce,

 • drużyna dziewcząt i chłopców ze Szkoły Podstawowej im. 27 Dywizji Wołyńskiej Armii Krajowej w Skrobowie,

 • drużyna dziewcząt i chłopców ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej.

Naszych zawodników już od listopada przygotowywał pan Bogdan Wójcik.

Pierwszy mecz dziewczętom i chłopcom poszedł znakomicie. Chłopcy ze Skrobowem wygrali aż 24:4, dziewczyny także wygrały, ale nie z taką różnicą. Nasi młodzi sportowcy szli jak burza. Każdy mecz wygrywali, a trener był bardzo zadowolony. Mniejszą radość u Pana Bogdana wzbudzała gra dziewczyn. Nie licząc pierwszego meczu prawie wszystkie przegrywali. Z racji tego, że było tylko 3 drużyn, kobiecy skład dostał się do finału. Niestety, tej szansy nie wykorzystały i przegrały w meczu ze Skrobowem 7:2. Na szczęście chłopcom się poszczęściło i wygrali z Łucką 8:6.

Jesteśmy z was dumni chłopcy. BRAWO!

dodał: Łukasz Drzewiecki, kl. VI


Wielki sukces naszych tenisistów w powiecie

Dnia 23.01.2013 r. w Szkole Podstawowej im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce zostały przeprowadzone powiatowe zawody w tenisie stołowym w ramach rozgrywek Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Z naszej szkoły brały w nich udział trzy drużyny:

- dziewczęta starsze (Ewelina Góźdź z kl. V, Emilia Pydyś z kl. V),

- chłopcy starsi (Łukasz Drzewiecki z kl. V, Marcin Jaszczuk z kl. V),

- chłopcy młodsi (Jędrzej Pieczywek z kl. III, Miłosz Reszka z kl. IV).

W zawodach w kategorii dziewcząt starszych brało udział siedem drużyn. Nasze dziewczęta zajęły III miejsce, ulegając drużynom z Kamionki i Niedźwiady. W kategorii chłopców młodszych również grało siedem drużyn. Nasi chłopcy także zajęli III miejsce, uznając wyższość drużyn z Woli Skromowskiej i Lubartowa. W kategorii chłopców starszych startowało aż osiem drużyn. Mimo to do finału doszliśmy bez straty seta. W finale graliśmy z drużyną z Lubartowa. Wynik meczu to 3:1 dla nas. Zajmując I miejsce jako jedyna drużyna z naszej szkoły awansowaliśmy na zawody rejonowe.

Dodał: Łukasz Drzewiecki


Dzień Babci i Dziadka

Dnia 22 stycznia 2013 r. naszą szkołę odwiedzili bardzo ważni i drodzy nam goście. Przybyli na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, która rozpoczęła się o godzinie 11.30. Spotkanie odbyło się w sali gimnastycznej, gdzie my z rodzicami przygotowaliśmy dla naszych kochanych Babć i Dziadków gorącą herbatkę oraz ciasteczka. Zwyczajowo wszystkie młodsze dzieci (oddział przedszkolny oraz klasy I – III) śpiewały, recytowały oraz tańczyły!

Najmłodsze przedszkolaki pod opieką P. Katarzyny Kowalik zaśpiewały piosenkę oraz wygłosiły wspólnie wierszyki, starsze przedszkolaki pod kierunkiem P. Ewy Całki również pokazały swoje umiejętności wokalne, ale także zatańczyły taniec z figurami. Bogaty program muzyczny zaprezentowała klasa I i klasa II, natomiast uczniowie klasy III przygotowali z pomocą P. Jadwigi Czekierdy hiszpański taniec ,,Paso doble”. Widzowie mogli podziwiać piękne barwne stroje oraz ognisty temperament młodych tancerzy. Nie zabrakło nawet byka z corridy.

Z klas starszych mogły się zaprezentować tylko niektóre osoby, biorące udział w jasełkach bożonarodzeniowych przygotowanych pod opieką P. Agnieszki Chudziak i Anety Turzańskiej. Uroczystość trwała około dwóch godzin. Na samym końcu wdzięczne wnuczki i wnuki wręczyli piękne laurki oraz wykonane własnoręcznie upominki.

dodał: Daniel Sadurski, kl. VI


Nasi zawodnicy najlepsi w gminie

Dnia 23.01.2013r. w Szkole Podstawowej im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce zostały Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Tenisie Stołowym. W tych zawodach wzięło udział 16 drużyn z 5 szkół podstawowych: z Nowodworu, Szczekarkowa, Brzezin, Wólki Rokickie i Łucki. Naszą szkołę reprezentowały aż 4 drużyny:

-dziewczęta starsze: Emilia Pydyś, Ewelina Góźdź i Lidia Wójcik

-dziewczęta młodsze: Aleksandra Karwat, Klaudia Buss i Natalia Wielgos

-chłopcy starsi: Łukasz Drzewiecki i Marcin Jaszczuk

-chłopcy młodsi: Miłosz Reszka i Jędrzej Pieczywek

    Drużyna starszych dziewcząt i starszych chłopców bez problemu pokonali swoich przeciwników, nie tracąc w całym turnieju ani jednego seta. Dużą niespodziankę sprawili nasi młodsi chłopcy, pokonując w finałowym meczu faworyta turnieju chłopców ze Szczekarkowa, którzy aktualnie trenują w MKS „Lewart” Lubartów. Decydujący punkt zdobył Miłosz reszka, wygrywając 3:2 z zawodnikiem, zajmującym III m-ce w województwie w kategorii żaków.

Obie drużyny chłopców i starsze dziewczęta, zajmując I miejsce wywalczyli awans na turniej powiatowy. Młodsze dziewczęta zajęły II miejsce, ulegając drużynie z Łucki.

dodał: Łukasz DrzewieckiGMINNE ZAWODY KOSZYKÓWKI

Dnia 21.01.2013 w naszej szkole zostały rozegrane zawody dziewcząt i chłopców w piłce koszykowej. Uczestniczyło w nich w sumie 6 drużyn:

 • drużyna dziewcząt i chłopców ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce,

 • drużyna dziewcząt i chłopców ze Szkoły Podstawowej im. 27 Dywizji Wołyńskiej Armii Krajowej w Skrobowie,

 • drużyna dziewcząt i chłopców ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej.

            Naszych zawodników już od listopada przygotowywał pan Bogdan Wójcik.

Pierwszy mecz dziewczętom i chłopcom poszedł znakomicie. Chłopcy ze Skrobowem wygrali aż 24:4, dziewczyny także wygrały, ale nie z taką różnicą. Nasi młodzi sportowcy szli jak burza. Każdy mecz wygrywali, a trener był bardzo zadowolony. Mniejszą radość u Pana Bogdana wzbudzała gra dziewczyn. Nie licząc pierwszego meczu prawie wszystkie przegrywali. Z racji tego, że było tylko 3 drużyn, kobiecy skład dostał się do finału. Niestety, tej szansy nie wykorzystały i przegrały w meczu ze Skrobowem 7:2. Na szczęście chłopcom się poszczęściło i wygrali z Łucką 8:6.

Jesteśmy z was dumni chłopcy. BRAWO!

dodał: Marcin Woźniak, kl. VI


,,Jemy zdrowo i kolorowo ”-  owocowe     poniedziałki i warzywne piątki

    Od miesiąca października 2012 r. w starszym oddziale przedszkolnym dzieci 5 i 6 letnich wprowadzono owocowe poniedziałki i warzywne piątki.
Celem tych działań jest kształtowanie świadomości i wyrabianie właściwych nawyków żywieniowych polegających na regularnym spożywaniu  owoców i warzyw.
   Z inicjatywy wychowawczyni P. Ewy Całki i we współdziałaniu z rodzicami dzieci w wymienione dni przynoszą do przedszkola pokrojone owoce i warzywa, które o określonej porze konsumują, często dzieląc się z kolegami i  zachwycając się ich barwą i zapachem. Radość jest tym większa,  im bardziej widać na buziach maluchów zadowolenie ze spożywanych witaminek oraz wzrastającą częstotliwość spożywania nieprzetworzonych darów przyrody.
              Rośnijcie więc zdrowo !!! 
dodała: Sara Kusio

Sukces naszych uczennic w IX EdycjI Gminnego Konkursu ,,Szkolne kolędowanie ”
 
        W dniu 17.01.2013 r. w Szkole Podstawowej w Annoborze odbył się Gminny Konkurs ,, Szkolne kolędowanie ”, w którym uczestniczyło pięciu uczniów naszej szkoły.     
    Najmłodszą uczestniczką gminnego konkursu kolędowania zarówno na etapie szkolnym jak i gminnym była Dorotka Wójcik, która dzielnie reprezentowała oddział przedszkolny i szkołę, prezentując z wdziękiem wybraną przez siebie pastorałkę.
        Starsze uczennice z klasy I, II, III oraz VI również stanęły na wysokości zadania, dając z siebie wszystko i mając świadomość, iż poziom konkursu jest coraz to wyższy.
Oto osiągnięcia naszych młodych artystek:
Ø    Natalka Przysiadła z klasy I     – I miejsce.
      Towarzyszyła jej starsza siostra, aby dodać otuchy pierwszoklasistce.
Ø    Aleksandra Szumiło z klasy II     – III miece,
Ø    Katarzyna Jakubczak z klasy III     – III miejsce
            Uczennice klasy II i III – zdobywczynie III miejsca były już bardziej oswojone ze sceną, chociaż, jak twierdziła Kasia, stres nadal jej towarzyszył. 
Ø    Sara Kusio z klasy VI         – I miejsce
    Nasza reprezentantka w kategorii klas starszych doskonale zaprezentowała swój talent i urzekła jurorów pięknym głosem.
    Oby tak dalej albo jeszcze  lepiej. Gratulujemy dziewczynkom i życzymy  powodzenia w kolejnej edycji.
dodała:p. Ewa Całka


Mitologia w szkolnym teatrze
   
       Dnia 16 stycznia 2013 r. nasi piątoklasiści zaprosili swoich kolegów z klasy IV i VI na spotkanie z mitami greckimi. W ramach projektu kierowanego przez P. Ludmiłę Romaneczko przygotowali samodzielnie adaptacje teatralne opowieści starożytnych Greków. Najpierw podzielili się na grupy, potem wybrali mit, następnie dokonali przeróbki tekstu epickiego na tekst sceniczny. Ich zadaniem było również przygotowanie kostiumów, dekoracji, rekwizytów, oprawy muzycznej oraz przydział ról. Musieli również sprawdzić się w roli aktorów i reżyserów. Gotowe dzieła pokazali na szkolnej scenie.  Były to inscenizacje wybranych mitów:
„Prometeusz”
„Narodziny Ateny”
„Dedal i Ikar”
„Demeter i Kora”
    Uczniowie piątej klasy zaprezentowali ciekawe pomysły inscenizacyjne, np. pojawienie się Ateny z głowy Zeusa, pomysłowe kostiumy, np. Heraklesa czy Hadesa. Każdy z młodych widzów mógł znaleźć coś dla siebie. Dziewczęta podziwiały kunsztowne fryzury i stroje bogiń w micie o Demeter, wśród chłopców ożywienie wzbudziła imponująca scena walki o Dedala – błyszczące miecze i zbroje. Piątoklasiści przekonali się zaś, że przygotowanie spektaklu to nie taka prosta sprawa.
 Dodał: Daniel Sadurski, kl. VI

Hobbit. Niezwykła podróż

Hobbit. Niezwykła podróż” to film, na który uczniowie klas IV-VI pojechali 15 stycznia 2013 r. do Lublina do Cinema-City w galerii Plaza. Wycieczka, zorganizowana przez P. L. Romaneczko, we wtorek na film 3D była doskonała! ,,To był dobry pomysł”, ,,Jadę na następną część” albo po prostu ,,Fajny film” – brzmiało wokoło po wyjściu z sali. Nawet opiekunom ten film się spodobał. Wielu uczniów sięgnęło po powieść Tolkiena ,,Hobbit” po obejrzeniu tej świetnej ekranizacji. Były skargi na fakt, że film został podzielony na trzy części. Ale na ogół złego słowa nie można było usłyszeć.

"Hobbit" – filmowa adaptacja książki J.R.R. Tolkiena, wstęp do "Władcy Pierścieni", to opowieść pełna niezwykłych wydarzeń i magicznych postaci, przedstawiająca odwieczną walkę dobra ze złem. Hobbit Bilbo Baggins niechętnie wyrusza w niezwykłą i niebezpieczną podróż. Pokierowany przez czarodzieja Gandalfa opuszcza swój przytulny domek w Shire, by wraz z trzynastoma krasnoludami (byli to: Thorin Dębowa Tarcza, Oin, Glóin, Balin, Dwalin, Fili, Kili, Dori, Nori, Ori, Bifur, Bofur, Bombur) zmierzyć się ze smokiem Smaugiem. Historia ta również przedstawia całą prawdę o tym, jak Bilbo Baggins wszedł w posiadanie Pierścienia. Pozostałe części filmu będą dopiero nagrywane w latach 2013-2014, dlatego warto wcześniej zajrzeć do książki „Hobbit”, aby poznać dalsze przygody kompanii krasnoludów i Bilba, a potem porównać z adaptacją kinową.

Reżyserem tego filmu jest Peter Jackson. O muzykę zadbał Howard Shore. Zdjęciami zajął się Andrew Lensie, a montażem Jabez Olssen. Reżyserem polskiego dubbingu był Piotr Kozłowski. Do polskiej wersji językowej głosu użyczyli m.in. Waldemar Barwiński (Bilbo Baggins), Borys Szyc (Gollum/Smeagol), Wiktor Zborowski (Gandalf) i Michał Piela (wielki goblin).

Czekamy z niecierpliwością na kolejną część!

dodał: Daniel Sadurski, kl. VI


Nasz udział w XXI Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy

Dnia 11-go oraz 14-go stycznia 2013 r. w naszej szkole odbyła się zbiórka datków na rzecz akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która grała pod hasłem:
,,Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej dla seniorów”. Znakiem graficznym tegorocznej akcji był konik na karuzeli.

Pod opieką pani Katarzyny Kowalik, prowadzącej szkolne koło PCK, wolontariusze z klasy VI stali rano i po południu przez te dwa dni tuż przy wejściu do szkoły (trudno było ich nie zauważyć!) z kolorową puszką na pieniążki. W trakcie dnia zbierali dary w klasach podczas lekcji. Każdy darczyńca dostał w zamian serduszko z nazwą akcji.

Finał XXI WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Odbywa się tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia każdego roku. Tego dnia odbywają się koncerty muzyczne oraz wiele innych imprez. Artyści występujący nie pobierają za to honorariów.

W naszej szkole zebrano 281,80 zł, a w całej akcji dużo, dużo więcej....

W naszej szkole było czworo wolontariuszy, a w całej zbiórce ok. 30 000 razy więcej.

dodał: Daniel Sadurski, kl. VI

Z mitologią na ty

            Z radością informujemy, że reprezentanci naszej szkoły uzyskali dobre wyniki w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Mitologicznej. Jej celem jest popularyzacja i poszerzenie wiedzy na temat wierzeń religijnych i kultury starożytnej Grecji oraz Rzymu. Przygotowywali się do niej zainteresowani uczniowie pod kierunkiem P. Ludmiły Romaneczko.

15 listopada 2012 r. grupa uczniów z klasy V i VI pisała test sprawdzający wiedzę z mitologii. Odpowiadali na 30 pytań i w sumie mogli zdobyć maksymalnie 60 pkt. Wypełnione arkusze zostały wysłane do siedziby firmy OLIMPUS w Warszawie.
            W olimpiadzie brało łącznie prawie 5000 uczestników z całego kraju.

            Wyniki zostały przesłane 4 stycznia 2013 r. Okazało się, że nasi reprezentanci poradzili sobie z łatwością z zadaniami. Oto wyniki:

Bartosz Bicz

kl. VI

58 pkt.

III miejsce – dyplom laureata

Sara Kusio

kl. VI

58 pkt.

III miejsce – dyplom laureata

Julia Wronisz

kl. V

58 pkt.

III miejsce – dyplom laureata

Sebastian Wronisz

kl. V

58 pkt.

III miejsce – dyplom laureata

Bartosz Słomka

kl. V

54 pkt.

VII miejsce – dyplom laureata

Krystian Buss

kl. VI

46 pkt.

XV miejsce – dyplom uznania

GRATULUJEMY !

dodał: Marcin Ferenc


Jasełka dla seniorów w Jadwinowie


    Dnia 9 stycznia 2013 roku uczniowie naszej szkoły wybrali się z jasełkami do Domu Pomocy Społecznej w Jadwinowie, prowadzonego przez siostry felicjanki. Celem tego wyjazdu było przedstawienie bożonarodzeniowych jasełek i umilenie czasu przebywającym tam starszym osobom. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klas III-VI naszej szkoły. Opiekunkami oraz organizatorkami były p. Agnieszka Chudziak oraz p. Aneta Turzańska.

    Spod szkoły wyjechaliśmy autokarem o 9.30. Podróż minęła znakomicie. Kiedy tylko dotarliśmy na miejsce, aktorzy sprawnie przebrali się w kostiumy. Występ rozpoczął się parę minut po godzinie 10.00. Choć wszyscy czuli tremę, przedstawienie wyszło perfekcyjnie. Widowisko ukazywało dzieje narodzin małego Jezusa i losy okrutnego króla Heroda. Sceny były przeplatane polskimi kolędami i pastorałkami, dobranymi przez panią Agnieszkę Chudziak. Spektakl i gra młodych aktorów zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz słodkim poczęstunkiem. Na koniec wspólnie z publicznością, zaśpiewaliśmy kolędy:
Wśród nocnej ciszy oraz Przybieżeli do Betlejem pasterze. Do szkoły wróciliśmy ok. godziny 11.40 zadowoleni, iż mieliśmy okazję pokazać nasze jasełka poza szkołą oraz mogliśmy sprawić przyjemność seniorom przebywającym pod opieką sióstr zakonnych.

dodały: Paulina Kot i Sara Kusio kl. VIITen, któremu moglibyśmy powiedzieć: „Jesteś daleko i zostawiasz nas samych. Co Ty robisz z człowiekiem, którego stworzyłeś?" — ten Bóg wydaje nam samego siebie, przyjmując na siebie naszą własną słabość. Bóg daje siebie, stając się tym, czym my jesteśmy. Tajemnica i niepojęty dar, ofiarowany w tajemniczy sposób nam, uczniom Chrystusa.
kard. Jean-Marie Lustiger

   

        Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę wiele dobra, miłości, radości ze spotkań z bliskimi, miłej atmosfery przy wigilijnym stole i skrawka nieba w sercu. Niech ten wyjątkowy   czas  będzie  pełen  szczęścia,  spokoju i ludzkiej życzliwości a Nowy Rok 2013 przyniesie spełnienie marzeń oraz wiele różnorodnych sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.

Jasełka w Urzędzie Gminy

18 grudnia 2012 r. odbyła się sesja Rady Gminy Lubartów, a następnie spotkanie opłatkowe dla radnych, sołtysów oraz pracowników naszej gminy. Uczestniczyli też w nim goście, m.in: ksiądz dziekan oraz inni księża, komendant straży i policji. Na tę uroczystość zostali też zaproszeni uczniowie naszej szkoły, którzy przedstawili zebranym jasełka. Zostały one przygotowane pod kierunkiem P. Agnieszki Chudziak i P. Anety Turzańskiej. Młodzież pokazała wędrówkę Maryi i Józefa, hołd pastuszków i Trzech Króli, pychę Heroda i karę, jaką poniósł z rąk śmierci i diabłów. Widzom podobały się kostiumy aniołów, wróżbity czartów, gra młodych aktorów. Spektakl został urozmaicony kolędami oraz grą na skrzypcach i flecie.

Jako podziękowanie za występ młodzi artyści otrzymali drobne upominki oraz słodycze.

Dodał: Bartosz Bicz


Mikołajki w Warszawie

Uczniowie klas IV, V i VI postanowili w tym roku zamiast tradycyjnych prezentów mikołajkowych czyli słodyczy i pluszaków jako podarunek zorganizować wycieczkę – wspólnie pojechać do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pomysłodawcami byli nasi szóstoklasiści, a do nich ochoczo dołączyli czwartoklasiści oraz część uczniów z klasy piątej. Głównym organizatorem był wychowawca klasy VI, P. Bogdan Wójcik.

14 grudnia 2012 r. o godz. 08.00 wyruszyliśmy do stolicy. Mimo zimy pogoda dopisywała i droga okazała się niezła. Na miejsce dotarliśmy około południa. Najpierw udaliśmy się nad Wisłę, aby podziwiać stojący na prawym brzegu Stadion Narodowy. Potem po zakupie biletów i oddaniu okryć do szatni znaleźliśmy się w barze, aby zjeść gorący obiad. Po posiłku rozpoczęliśmy samodzielną wędrówkę po Centrum Nauki Kopernik. To właśnie jest tam najbardziej pociągające, że można wszędzie chodzić bez opiekunów i można wszystko wziąć do ręki. Tutaj się nie ogląda eksponatów, tylko działa
i wykonuje doświadczenia. Można budować akwedukt, przeżyć trzęsienie ziemi, sprawdzić się jako makler giełdowy, posłuchać laserowej harfy, porównać swoją szybkość, skoczność itp. z cechami zwierząt, doświadczyć, jak prowadzi się auto po alkoholu. Wszystkiego nie da się wymienić ani też za jednym razem wykonać.

Na zakończenie pobytu w centrum pomaszerowaliśmy do planetarium, gdzie leżąc wygodnie w fotelach zobaczyliśmy na olbrzymim ekranie nad naszymi głowami jesienne niebo na stolicą: planety i gwiazdy, różne konstelacje i cała naszą galaktykę. Mogliśmy mieć złudzenie, że odbywamy krótką podróż statkiem kosmicznym, lecąc między gwiazdami. Potem w technice 3D oglądaliśmy film o wyprawie żaglowcem Karola Darwina. To dzięki temu rejsowi stworzył teorię ewolucji. W trakcie seansu można było dostać choroby morskiej, gdy okręt kołysał się na falach, poznać zwierzęta i dźwięki podwodne. Niezwykłe doznanie.

Wizytę w Warszawie zakończyliśmy przejażdżką po świątecznie iluminowanych ulicach. Na chwilę udaliśmy się na Plac Zamkowy, aby podziwiać ogromną różnobarwnie świecącą choinkę, kolorowe świetlne ozdoby jak klejnoty na latarniach i iluminację na Zamku Królewskim, po którym płynęły barwne gwiazdy. Zachwytom nie było końca. To rzeczywiście był wspaniały prezent!

dodał: Daniel Sadurski


Finał akcji „Zbieraj papier – posadź drzewo!”

W październiku i listopadzie br. wszyscy uczniowie brali udział w akcji zorganizowanej przez Związek Komunalny Gmin w Lubartowie. Celem przedsięwzięcia było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów oraz ochrona środowiska. Wszyscy chętni uczniowie przynosili makulaturę do szkoły. W zamian mogli otrzymać sadzonkę drzewka. Szkolnym koordynatorem akcji była P. Katarzyna Kowalik. Wspólnie zebraliśmy 150 kilogramów makulatury. Rekordzistką w naszej szkole okazała się uczennica klasy VI – Konstancja Kuchciak. Przyniosła najwięcej papieru, bo aż 45,5 kg.

18 grudnia br. w Lubartowskim Ośrodku Kultury odbyło się podsumowanie tej akcji. Uczestniczyła w nim oczywiście Konstancja, która otrzymała dyplom i nagrodę książkową. Niektóre szkoły dostały aparaty fotograficzne lub drukarki. Może za rok my też coś zdobędziemy.

dodał: Marcin Ferenc


        Szóstoklasistka świetną polonistką

Uczniowie klasy VI oraz niektórzy piątoklasiści na początku października uczestniczyli w szkolnych eliminacjach konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty. Do etapu okręgowego awansowali:

 • w konkursie historycznym – Marcin Ferenc, Sara Kusio i Daniel Sadurski, przygotowywani przez P. Bogdana Wójcika,

 • w konkursie przyrodniczym – Daniel Sadurski pod opieką P. Ewy Zybały,

 • w konkursie polonistycznym – Sara Kusio i Julia Wronisz przygotowywane przez P. Ludmiłę Romaneczko.

Pod koniec listopada w/w uczniowie rozwiązywali zadania na etapie okręgowym w lubartowskich szkołach. W połowie grudnia zostały ogłoszone wyniki tego etapu po weryfikacji. Wielki sukces odniosła uczennica klasy VI Sara Kusio, która awansowała do etapu wojewódzkiego, zajmując drugie miejsce. Nasza koleżanka musiała się wykazać zarówno wielka wiedzą z gramatyki, teorii literatury jak i umiejętnością bezbłędnego pisania, redagowania różnych form wypowiedzi oraz bogatym słownictwem.

GRATULUJEMY SARO!

dodała: Wiktoria Bystrzycka15.11.2012 w Szkole Podstawowej im. B Prusa w Wólce Rokickiej pod patronatem Wójta Gminy Lubartów i we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną panią Beatą Wilczyńską i panią Anitą Kusio - dyrektorem  SZASz  w Lubartowie, odbyła się już

IX edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego  pod   od hasłem
 " RECYTUJEMY WYBRANE UTWORY POEZJI DZIECIĘCEJ
".
    Organizatorami były nauczycielki z edukacji wczesnoszkolnej:p.Ewa Całkap.Jadwiga Czekierdap. Janina Kuszplakp.Maria Sikorska     Konkurs prowadziła pani Janina Kuszplak, natomiast dekorację wprowadzającą odpowiedni nastrój przygotowała pani Jadwiga Czekierda.    Do konkursu przystąpili uczniowie klas 0 – III ze wszystkich szkół podstawowych z terenu Gminy Lubartów. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, a jego uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom. Popisy małych recytatorów oceniało jury w składzie: pani  Katarzyna Włoch - bibliotekarka z Trzcińca pani Barbara Orłowska - bibliotekarka z Lisowapani Aneta Pawełoszek - bibliotekarka ze Skrobowa    Celem konkursu było:  promowanie polskiej poezji dziecięcej wśród dzieci  popularyzacja szeroko rozumianej kultury słowa uwrażliwienie na piękno poezji nabywanie doświadczenia w wystąpieniach publicznychrozwijanie zainteresowań i zamiłowań czytelniczych,kształtowanie umiejętności zapamiętywania przez dzieci treści utworów,pobudzenie aktywności uczniów.    Swój udział w zmaganiach recytatorskich zgłosiło 31 uczniów kl. 0 – III.Uczestnicy konkursu byli oceniani w czterech kategoriach: kategorii klas 0, I, II i III. Ocenie jury podlegały: - dobór wiersza dostosowanego do wieku dziecka- dykcja i wyrazistość- wyrażanie emocji- tempo- siła głosu- umiejętność gospodarowania oddechem i ogólny wyraz artystyczny
    Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.    Laureatami konkursu zostali:Kl. „0” I miejsce – Maja Sadurska - Szkoła Podstawowa w Wólce RokickiejII miejsce – Julia Hauzer - Szkoła Podstawowa w SzczekarkowieIII miejsce – Mikołaj Borsuk - Szkoła Podstawowa w WandzinieKl.II miejsce – Błażej Małyska - Szkoła Podstawowa w NowodworzeII miejsce – Laura Jędryszka- Szkoła Podstawowa w BrzezinachIII miejsce –  Oliwia Budzyńska- Szkoła Podstawowa w ŁucceKl.III miejsce – Zuzanna Gałązka - Szkoła Podstawowa w Nowodworze II miejsce – Julia Sagan - Szkoła Podstawowa w MieczysławceIII miejsce – Dominika Buss - Szkoła Podstawowa w Wólce RokickiejKl.IIII miejsce – Aleksandra Żmuda - Szkoła Podstawowa w MieczysławceII miejsce – Bartłomiej Oniszczuk - Szkoła Podstawowa w NowodworzeIII miejsce – Katarzyna Jakubczak - Szkoła Podstawowa w Wólce Rokickiej    Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe, dyplomy i drobne upominki, które wręczyła dzieciom pani Anita Kusio - dyrektor  SZASz  w Lubartowie, zastępca Wójta - pan Jacek Pióro oraz dyrektor naszej szkoły - pani Ludmiła Romaneczko. Podziękowania za pracę  otrzymało jury oraz nauczyciele, którzy byli odpowiedzialni za przygotowanie dzieci do konkursu.    Nagrody książkowe ufundowała pani Beata Wilczyńska - Dyrektor Biblioteki Głównej,  natomiast upominki dla wszystkich uczestników ufundował Wójt Gminy Lubartów pan Krzysztof Kopyść oraz pani Anita Kusio - dyrektor SZASz  w Lubartowie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Kółko polonistyczne

    Od września tego roku w naszej szkole w klasie II pracuje kółko polonistyczne. Do kółka należą 3 dziewczynki:

Dominika Buss

Zuzanna Mazurek

Aleksandra Szumiło

    

    Spotykają się 1 raz w tygodniu pod opieką p. Janiny Kuszplak. Głównym celem tego kółka jest bogacenie słownictwa, doskonalenie umiejętności budowania zdań, tworzenie opowiadań na określony temat, układanie wierszy, przygotowywanie uczennic do konkursów polonistycznych na terenie szkoły i poza nią. Dziewczynki bardzo chętnie pracują tworząc wiersze i opowiadania. A oto niektóre z nich:


Barwna jesień             Las jesienią                   Mikołaj        Bajkowa choinka


PASOWANIE UCZNIÓW KLASY I

    Dnia 24.10.2012 r. o godzinie 11:00 w Szkole Podstawowej im Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej odbyła się uroczystość ślubowania pierwszoklasistów.

    Pierwszym punktem programu było zgromadzenie się całej społeczności szkoły pod tablicą pamiątkową poświęconą patronowi szkoły – Bolesławowi Prusowi, gdzie po wprowadzeniu sztandaru został odśpiewany hymn szkoły. Następnie delegacja uczniów klasy pierwszej złożyła wiązankę biało-czerwonych kwiatów.

    Po odśpiewaniu hymnu szkoły wszyscy zebrani podążyli do świetlicy szkolnej na dalszą część akademii.

    Następnym punktem programu było krótkie przemówienie wygłoszone przez Panią dyrektor Ludmiłę Romaneczko. W dalszej kolejności głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców Pani Alicja Ferenc oraz przewodnicząca RSU Sara Kusio.

    Po przemówieniach przyszedł czas na występ artystyczny bohaterów dzisiejszej uroczystości. Uczniowie klasy pierwszej pod kierunkiem Pani Marii Sikorskiej przygotowali przedstawienie, na które składały się wiersze i piosenki. Oprawę muzyczną przygotowała p. Agnieszka Chudziak.

    W następnym punkcie programu Pani dyrektor pasowała każdego pierwszoklasistę na ucznia. Na znak przyjęcia pierwszaków w poczet uczniów szkoły przypięto im tarcze szkolne.

    Na zakończenie akademii uczniowie klas starszych wręczyli swoim młodszym kolegom przygotowane przez siebie upominki.

    Po rozejściu się do klas wszystkich czekała miła niespodzianka w postaci ciasta przygotowanego przez rodziców pierwszej klasy.

Wiktoria Bystrzycka


ZNOWU  SUKCES NASZYCH SPORTOWCÓW

    21 września 2012 r. w Lubartowie odbyła się inauguracja sportowego roku szkolnego 2012/13, podczas której podsumowano współzawodnictwo sportowe szkół powiatu lubartowskiego za sezon 2011/12.     Podobnie jak w ubiegłym roku Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej zajęła bardzo wysoką lokatę. Na 32 sklasyfikowane szkoły podstawowe uczniowie z Wólki Rokickiej zajęli III miejsce w powiecie, ustępując tylko szkołom z Lubartowa: SP nr 3 i SP nr 4. Wysoką lokatę szkoła Prusa zajęła także w klasyfikacji wojewódzkiej – uzyskała 32 miejsce, tym razem zdystansowała  „czwórkę” z Lubartowa –    miejsce . Kolejna szkoła z Gminy Lubartów została sklasyfikowana na miejscu.    Nowy sezon sportowy zawodnicy z Wólki Rokickiej rozpoczęli również bardzo obiecująco. Trenowani przez nauczyciela w-f  P. Bogdana Wójcika młodzi piłkarze z rocznika 2001 dotarli do wojewódzkiego ćwierćfinału III Turnieju o Puchar Premiera Donalda Tuska w piłce nożnej. Ci sami zawodnicy zwyciężyli też w turnieju gminnym rozgrywanym na boisku w Wólce Rokickiej i awansowali do kolejnej fazy rozgrywek. Strzelcami bramek byli     Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Krystian Buss, Patryk Charliński,  Krzysztof Ciołek, Łukasz Drzewiecki, Szymon Jankowski, Marcin Jaszczuk, Paweł Plewka, Miłosz Reszka.


Kto został najsympatyczniejszym chłopakiem w szkole?

  30 września od lat świętuje się Dzień Chłopaka. Ponieważ w tym roku to wypada w niedzielę, obchodziliśmy to święto na dyskotece 27.09. 2012 r. Najpierw dziewczęta z klas IV-VI wybrały po trzech chłopców, których uznały za najsympatyczniejszych w klasie.

W trakcie dyskoteki podczas przerwy w tańcach tych dziewięciu wspaniałych stanęło do rywalizacji o miano najsympatyczniejszego chłopaka w szkole w roku szkolnym 2012/2013. Rozmaite zadania przygotowały dziewczynki z klasy V pod opieką wychowawczyni – Pani Ewy Zybały.

Uczestnicy konkursów musieli wykazać się różnorodnymi umiejętnościami: m.in. świetnie tańczyć, zabawnie opowiadać dowcipy oraz zręcznie zjeść jabłko. Najtrudniejszą konkurencją okazało się zjedzenie jabłka bez pomocy rąk.


W tym roku szkolnym tytuł
Najsympatyczniejszego chłopaka w szkole zdobył Marcin Woźniak z VI klasy. Gratulujemy!

dodała:  Wiktoria Bystrzycka


OTRZĘSINY CZWARTOKLASISTÓW

Dnia 27.09.2012 r. o godzinie 16:00 w Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej odbyły się tradycyjne otrzęsiny klasy 4. Ta część imprezy została przygotowana przez uczniów klasy VI pod nadzorem Pana Bogdana Wójcika, opiekuna SU i wychowawcę szóstoklasistów. 

             Na początku pani dyrektor Ludmiła Romaneczko powitała wszystkich uczniów i przypomniała, skąd pochodzi tradycja otrzęsin i jak niegdyś przebiegały wśród żaków. Następnie krótkie przemówienie wygłosiła przewodnicząca  SU Sara Kusio, która przedstawiła siedzącym w półkolu na krzesełkach czwartoklasistom zasady zabawy.

          Po zapoznaniu się ze szczegółami otrzęsin nasi młodsi koledzy musieli wykonać konkurencję sprawnościową.  Polegała ona na przejściu z pełnym tornistrem pod stolikiem, potem przebiegnięciu po ławeczce gimnastycznej oraz zakręceniu obręczy hula hop. Czynności te nie sprawiły nikomu trudności, wszyscy czwartacy wykazali się zwinnością i szybkością, za co zostali nagrodzeni brawami i cukierkami. 

          W  drugim punkcie spotkania odbyło się spożywanie wyszukanych potraw, które składały się z połączenia wielu różnorodnych składników.  Niektórzy wzdragali się przed poczęstunkiem, lecz znaleźli się i dzielni czwartoklasiści, którzy zjedli przygotowane specjały bardzo szybko. Nasi koledzy wykazali się odwagą i przeszli chrzest bojowy.

          Po posiłku przyszedł czas na test wiedzy na temat szkoły.  Rywalizowały ze sobą dwie drużyny: dziewczynek i chłopców z kl. IV. Część pytań nie sprawiła nikomu kłopotów, lecz niektóre okazały się bardzo trudne, np. ile komputerów znajduje się w pracowni informatycznej albo ile sal lekcyjnych jest w budynku szkolnym. Na większość pytań czwartacy odpowiedzieli znakomicie, choć nieznacznie wygrały dziewczęta. Po zaliczeniu wszystkich prób uczniowie klasy IV zostali przyjęci w poczet starszaków . 

          Otrzęsiny zakończyły się przypięciem kotylionów potwierdzających przejście pomyślnie przez wszystkie etapy testu oraz wręczeniem dyplomów.

Popołudniowe spotkanie zakończyło się wspólną dyskoteką, na której wszyscy świetnie się bawili.

dodała:  Wiktoria Bystrzycka


Sprzątanie świata Polska 2012

Jak co roku we wrześniu 2012 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej uczestniczyli w akcji Sprzątanie świata – Polska 2012.Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę. Przed wyruszeniem w teren zapoznaliśmy się z informacjami przegotowanymi przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację „Sprzątanie Świata – Polska” dotyczącymi celów działań ekologicznych i skutków zaśmiecania lasów i łąk.

Włączając się do akcji, podzieliliśmy zadania w taki sposób, aby wszyscy uczniowie mogli się zaangażować, także ci najmłodsi. Nasze dzielne przedszkolaki pod opieką wychowawczyni sprzątały teren najbliżej szkoły. Dzieci z klas I-III zbierały śmieci w Wólce Rokickiej i na kolonii. Uczniowie klas IV-VI wyruszyli dalej i zajęli się porządkowaniem poboczy dróg, brzegów strugi i skraju lasu w Rokitnie.

Prace przebiegały bardzo sprawnie, dopisała także pogoda. Na szczęście mieszkańcy naszej okolicy dbają o czystość i nie znaleźliśmy zbyt wiele śmieci. W sumie udało się nam zebrać 17 worków śmieci.

Aby uchronić nasze lasy i łąki zebraliśmy też informacje o dzikich wysypiskach śmieci. Uczynili to członkowie Klubu Turystycznego „Pełzak” pod opieką P. Bogdana Wójcika oraz chętni uczniowie. Mapkę z zaznaczonymi wysypiskami przesłaliśmy do Nadleśnictwa Lubartów oraz do władz naszej gminy.

dodała: Wiktoria Bystrzycka


MY na FESTIWALU NAUKI LUBLIN 2012

19 września 2012 r. uczniowie klas V i VI pod opieką P. Ludmiły Romaneczko, P. Ewy Zybały oraz p. Adama Peterwasa wybrali się na Festiwal Nauki do Lublina. To niezwykłe przedsięwzięcie wyższych uczelni stolicy naszego województwa pozwala uczniom szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów uczestniczącym w przygotowanych projektach, wystawach i pokazach zobaczyć miasteczko akademickie, poznać gmachy uniwersyteckie, poczuć się na krótko studentami czy też młodymi badaczami. W tym roku festiwal miał hasło NAUKA – WIEDZA – MĄDROŚĆ.

Spośród przebogatej oferty różnorodnych zajęć udało się nam uczestniczyć w kilku projektach. Zobaczyliśmy prezentację Dokąd prowadzi nić Ariadny czyli o pochodzeniu i znaczeniu frazeologizmów antycznych w gmachu głównym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tam też na dziedzińcu, gdzie stoi pomnik Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego, wśród pięknych kwiatów uczyliśmy się, jak osoby niewidome poruszają się z laską. Dwaj studenci pokazali nam, w jaki sposób trzymać laskę, jak badać teren przed sobą i jak omijać przeszkody. Potem wręczyli nam laski, zawiązali oczy i mogliśmy sami spróbować pokonywać drogę. Było to bardzo pouczające, ale i momentami zabawne. Na koniec zajęć mieliśmy okazję zobaczyć bardziej nowoczesne urządzenia ułatwiające osobom niepełnosprawnym poruszanie się po mieście.

Po zajęciach praktycznych znowu udaliśmy się na wystawę. Tym razem na Wydziale Prawa oglądaliśmy ekspozycję pt. „Narzędzia tortur – od pręgierza do pasa cnoty”. Eksponatów nie było bardzo wiele, lecz za to mogliśmy wszystkiego dotknąć i wziąć do ręki. Wahaliśmy się czy siąść na krześle z gwoździami, czy przymierzyć maskę wstydu, czy też włożyć kaptur kata. Niektórzy zamykali się w żelaznej klatce albo zakuwali w dyby. Chłopcy podekscytowani wkładali hełmy i próbowali walczyć na miecze lub topory. Dodatkową atrakcję stanowili przewodnicy w historycznych strojach: krzyżackiego rycerza, szlachcica w kontuszu kozackiego atamana.

Potem pojechaliśmy do Instytutu Agrofizyki, gdzie z badaczy historii zmieniliśmy się w przyrodników. Poznaliśmy tajniki chromatografii i pomocą pracowników PAN próbowaliśmy wyczarować tęczę. Posługując się odczynnikami z zielonych liści oraz flamastrów wydzielaliśmy składniki. Okazało się, że najwięcej barw mieści w sobie czarny kolor.

Ukoronowaniem dnia był spacer po Ogrodzie Botanicznym UMCS. Krocząc po pięknych alejkach i uroczych ścieżkach zachwycaliśmy się potężnymi drzewami i wielobarwnymi kwiatami. Jesienią szczególnie wspaniale prezentowały się dalie różnej wielkości i w rozmaitych kolorach. Udało się też nam zobaczyć zwinną wiewióreczkę, a nad stawem nakarmić kaczki, co dla dziewczynek było wielką atrakcją. Za rok znowu wybieramy się na Festiwal Nauki.

dodała: Julia Wronisz


Kto został nowym przewodniczącym?

Dnia 12 września 2012 r. nowo wybrana Rada Samorządu Uczniowskiego podzieliła się  zadaniami. Na pierwszym zebraniu  zdecydowano, kto jakie będzie pełnił funkcje. Oto wynik ustaleń:


Przewodnicząca

Sara Kusio, kl. VI

Wiceprzewodnicząca

Paulina Kot, kl. VI

Sekretarz

Marcin Jaszczuk, kl. V

Skarbnik

Klaudia Buss, kl. IV

Komisja Nauki

Marcin Ferenc, kl. VI

Komisja Kultury

Weronika Włosek, kl. VI

Komisja Informacyjna

Natalia  Sadurska, kl. VI

Komisja organizacyjna

Daniel Sadurski, kl. VI


WYBORY  DO  SAMORZĄDU  UCZNIOWSKIEGO

 
    11 września 2012 r. odbyły się w naszej szkole wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Wcześniej kandydaci z klas IV-VI po zebraniu głosów poparcia na apelu przedstawili całej społeczności szkolnej swoje programy wyborcze. Szesnastu kandydatów na 8 miejsc mandatowych zgłaszało wnioski dotyczące organizacji dyskotek, wycieczek oraz lekcji, a także potraw w stołówce czy zakupu wyposażenia.  Wśród propozycji zmian w szkole najciekawsze pomysły to budowa basenu przy szkole, więcej zajęć na świeżym powietrzu.    Wybory przeprowadziła komisja wyborcza składająca się z uczennic klasy VI: Justyny Cieniuch, Dominiki Butryn, Angeliki Majchrzak i Angeliki Wasil. Dziewczęta przygotowały listy wyborców oraz karty do tajnego głosowania. Uczniowie klas I-VI głosowali od 9.00 do 11.00. Po otworzeniu urny i podliczeniu oddanych głosów okazało się, że do rady weszło 6 uczniów klasy VI i po jednym z klasy IV i V.

A oto wyniki głosowania:

Lp.

Nazwisko i  imię  kandydata

        Klasa

Liczba otrzymanych

 głosów

 1.  

Buss Klaudia

IV

43

 1.  

Charliński Patryk

V

19

 1.  

Ciołek Krzysztof

V

21

 1.  

Ferenc Marcin

VI

55

 1.  

Jaszczuk Marcin

V

44

 1.  

Kot Katarzyna

IV

22

 1.  

Kot Paulina

VI

56

 1.  

Kowalak Agnieszka

V

37

 1.  

Kusio Sara

VI

58

 1.  

Pydyś Emilia

V

30

 1.  

Reszka Monika

V

21

 1.  

Sadurska Natalia

VI

38

 1.  

Sadurski Daniel

VI

53

 1.  

Włosek Natalia

IV

23

 1.  

Włosek Weronika

VI

49

 1.  

Wronisz Julia

V

30Do RSU weszli następujący kandydaci:

 1. Sara Kusio kl. VI   
5. Weronika Włosek, kl. VI
2.  Paulina Kot, kl. VI
6. Marcin Jaszczuk, kl. V
3.  Marcin Ferenc, kl. VI
7. Klaudia Buss, kl. IV
4.  Daniel Sadurski, kl. VI
8. Natalia  Sadurska, kl. VI
GRATULUJEMY WYBRANYM KANDYDATOM I ŻYCZYMY SUKCESÓW!

Dodała: Dominika Butryn


Żeby te księgi zbłądziły pod strzechy…

 

Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Wólce Rokickiej przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania "Pana Tadeusza", która odbywa się dlatego, że od "ostatniego zajazdu na Litwie" mija właśnie 200 lat. Jej inicjatorem jest prezydent Polski Bronisław Komorowski.

            W piątek 7 września 2012 r. uczniowie klasy piątej i szóstej starali się jak najpiękniej przeczytać wybrane samodzielnie fragmenty z wszystkich ksiąg arcydzieła literatury polskiej – „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.  Wspólne czytanie poprzedziło zapoznanie się
z biografią naszego wieszcza oraz okolicznościami powstania utworu. Uczestnicy akcji mieli także okazję zobaczyć bohaterów wielkiej epopei przedstawionych na ilustracjach Andriolliego.  Spotkanie zakończyło czytanie epilogu „Pana Tadeusza” przez polonistkę P. Ludmiła Romaneczko oraz wysłuchanie poloneza z filmowej adaptacji poematu.

Dodała: W. Bystrzycka


Wielkie narodowe czytanie „Pana Tadeusza”

W piątek 7 września 2012 r. uczniowie klas V i VI pod kierunkiem P. Ludmiły Romaneczko włączyli się do akcji zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Jej celem było upamiętnienie 200-lecia wydarzeń opisanych przez wieszcza w narodowej epopei. Głośne czytanie arcydzieła Adama Mickiewicza zaplanowano w 32 miastach Polski, np. w Lublinie publiczne czytanie epopei rozpocznie się w sobotę o godz. 18 na dziedzińcu Zamku Lubelskiego.

W naszej szkole akcja miała następujący przebieg: na języku polskim każdy z uczniów głośno i pięknie czytał wybrany wcześniej fragment poematu. Wcześniej przygotowaliśmy wystawkę poświęconą życiu i twórczości Adama Mickiewicza oraz wystawę ilustracji Andriollego do „Pana Tadeusza”. Na początki i na końcu lekcji wysłuchaliśmy wyjątków z wielkiego dzieła w interpretacji głosowej wybitnych polskich aktorów.

Nowy rok szkolny rozpoczęty

 

3 września 2012 r. rozpoczął się nowy rok szkolny 2012/2013. Najpierw spotkaliśmy się o godz. 9.00 na mszy świętej w kościele Św. Stanisława w Wólce Rokickiej. Mszę celebrował ksiądz proboszcz Krzysztof Krzyszczak, natomiast oprawą muzyczną zajęła się p. Anna Kozak.

Po mszy już w szkole o godz. 10.00 odbyła się uroczysta inauguracja. W sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły. Pani dyrektor powitała zebranych oraz przybyłych gości. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu szkoły. Następnie cała społeczność szkoły uczciła minutą ciszy naszą koleżankę z oddziału przedszkolnego – Cecylkę, która podczas wakacji zginęła tragicznie w wypadku samochodowym wraz z mamą i młodszą siostrzyczką.

Pani dyrektor odczytała list Lubelskiego Kuratora Oświaty do uczniów, nauczycieli
i rodziców oraz życzyła wszystkim radości, wytrwałości, a także sukcesów i satysfakcji z efektów swojej pracy. Przedstawiła grono pedagogiczne i poinformowała również o przeprowadzonym w czasie wakacji malowaniu głównego budynku szkoły. Po jej wystąpieniu przedstawiciele nauczycieli, rodziców i uczniów złożyli gratulacje i życzenia pani dyrektor z okazji nowej kadencji.

Kolejnym punktem programu była część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy IV pod kierunkiem p. Ewy Całki. Dziewczęta i chłopcy pięknie recytowali i śpiewali wspominając wakacje i witając nowy rok szkolny. Za swój występ zostali nagrodzeni hucznymi brawami.

Gdy rozbrzmiał pierwszy dzwonek, udaliśmy się na spotkanie z wychowawcami ze świadomością, że wakacje się naprawdę skończyły i zaczął się czas wspólnej, wytężonej pracy. 

Dodał: Daniel Sadurski


      Projekt i wykonanie: adamP.
size: 12pt;">Pani dyrektor odczytała list Lubelskiego Kuratora Oświaty do uczniów, nauczycieli
i rodziców oraz życzyła wszystkim radości, wytrwałości, a także sukcesów i satysfakcji z efektów swojej pracy. Przedstawiła grono pedagogiczne i poinformowała również o przeprowadzonym w czasie wakacji malowaniu głównego budynku szkoły. Po jej wystąpieniu przedstawiciele nauczycieli, rodziców i uczniów złożyli gratulacje i życzenia pani dyrektor z okazji nowej kadencji.

Kolejnym punktem programu była część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy IV pod kierunkiem p. Ewy Całki. Dziewczęta i chłopcy pięknie recytowali i śpiewali wspominając wakacje i witając nowy rok szkolny. Za swój występ zostali nagrodzeni hucznymi brawami.

Gdy rozbrzmiał pierwszy dzwonek, udaliśmy się na spotkanie z wychowawcami ze świadomością, że wakacje się naprawdę skończyły i zaczął się czas wspólnej, wytężonej pracy. 

Dodał: Daniel Sadurski


      Projekt i wykonanie: adamP.